Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Samotne święta - jak spędzić Wigilię i Boże Narodzenie?

Samotne Boże Narodzenie zwykle kojarzy się z czymś przytłaczającym i smutnym. W końcu nawet w wielu życzeniach pobrzmiewa hasło: „rodzinnych świąt”. Tymczasem dla wielu osób bycie samemu w święta to stan wręcz pożądany i możliwość nadrobienia zaległości i odpoczynku. Z kolei tym, którzy ten czas nieco z przymusu spędzają samemu, podpowiadamy, jak zorganizować sobie święta, by cieszyć się nimi we własnym towarzystwie.
Kobieta spędzająca święta w samotności
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Święta spędzane samemu mogą być powodem do smutku, ale też szansą na to, by zorganizować ten czas po swojemu.
  • Samotność w święta jest wpisana nie tylko w życie wielu seniorów, których bliscy już odeszli, ale też np. młodzieży, która choć doświadcza fizycznej obecności rodziny, to jednak nie czuje z nią więzi emocjonalnej.
  • Święta są świetną okazją nie tylko do spotkań z innymi ludźmi, ale też do wyjazdów, np. nad polskie morze, w góry czy w mniej popularne miejsca.
SPRAWDŹ TEŻ: Uczulenie na choinkę. Niewinne drzewko może popsuć święta!
Spis treści

Reklama

Statystyki samotnych świąt. Czy to problem seniorów?

Samotność w święta - pod tym pojęciem znaleźć może się wiele sytuacji, z którymi mierzą się ludzie na całym świecie. Samotność nie zawsze oznacza spędzanie czasu samemu, ale przebywanie z inną osobą, która jednak nas lekceważy, nie zwraca na nas uwagi, oddając się wówczas np. grze na komputerze czy oglądaniu seriali albo innej czynności.

Mianownik jest tu wspólny - nie jesteśmy wystarczająco interesujący dla tej osoby.

Relacje różnych użytkowników na popularnych forach internetowych pokazują, jak poważny to problem. Odnaleźć tam można zwierzenie kobiety, która pisze, że jej święta znów będą samotne, bo mąż i syn spędzą je przed ekranami swoich komputerów - nawet nie będą mieć zwyczajnej Wigilii, bo domownicy nie chcą spędzić wspólnie czasu.

Święta bez rodziny i przyjaciół nierzadko kojarzą się ze świętami w pojedynkę, gdy już wszystkie osoby, na których nam zależało, zmarły lub są daleko, np. w innym kraju lub kontynencie.

Wydawać by się mogło, że samotność w święta to domena osób starszych, które przebywają w domach opieki. Tymczasem, w takich placówkach organizowane jest wspólne Boże Narodzenie dla seniorów. Wówczas mieszkańcy - nawet ci, którzy nie mają bliskich lub nie mogą z nimi być - mogą spędzić czas na świętowaniu.

W znacznie gorszej - choć oczywiście nie bez wyjścia sytuacji - są osoby, które na co dzień mieszkają same. Nie zawsze są to seniorzy - mogą to też być single, którzy nie mają swojej rodziny albo nie chcą utrzymywać z nią kontaktów, a także np. studenci na wyjazdach studenckich przykładowo na Erasmusie.

Grupą, na którą przede wszystkim zwraca się uwagę w kontekście samotności w Boże Narodzenie są osoby starsze i w różnych miastach czy nawet w mniejszych miejscowościach np. w domach kultury czy innych placówkach organizowane są święta dla samotnych seniorów.

Jak podaje brytyjska organizacja Elderly Parents co roku co 5. senior spędza samotnie święta.

Święta Bożego Narodzenia dla samotnych seniorów to zwyczaj, który jest praktykowany w wielu parafiach i grupach religijnych. Osoby, które nie mają z kim spędzić Wigilii czy pierwszego dnia świąt spotykają się w swoim gronie, np. w salce przy kościele.

W przekazach medialnych na próżno natomiast znaleźć informacji związanych z samotnością w święta w innych grupach wiekowych, gdy tymczasem osoby młodsze również jej doświadczają. Bardzo często spotykamy się natomiast z reportażami o nieodbieraniu np. starszej babci ze szpitala na okres świąteczny ze szpitala.

Samotności doświadczają osoby młodsze częściej niż byśmy się spodziewali - nie dotyczy to tylko świąt, ale również codzienności. Święta w tym kontekście są niejako zwieńczeniem miesięcy poczucia opuszczenia. W 2023 roku po raz drugi w ramach projektu MindGenic AI przeprowadzono badania w grupie tzw. pokolenia Z, czyli wśród osób urodzonych po 1995 roku.

Okazuje się, że samotność regularnie odczuwało 65% uczestników. Samotność jest tu rozumiana jako psychiczny albo emocjonalny dyskomfort, który wynika z braku kontaktu z innymi ludźmi lub poczucia osamotnienia. W chwilach samotności towarzyszy im przede wszystkim smutek oraz bezsilność.

Reklama

Pomysł na samotną Wigilię i Boże Narodzenie. Jak je spędzić samemu?

W święta, a już na pewno w Wigilię nikt nie powinien być sam - to hasło powtarzane jest rokrocznie. Może ono niepotrzebnie wywołać smutek i szereg negatywnych emocji wśród tych osób, które rzeczywiście będą spędzać samotną Wigilię.

Ponadto, opowieści o spotkaniach przy rodzinnym stole, reklamy i seriale pełne obrazków przedstawiających szczęśliwą, wielopokoleniową rodzinę, mogą być przygnębiające i sugerujące wręcz, że Wigilia samemu to coś znacznie gorszego niż spotkania przy rodzinnym stole. Nawet w życzeniach świątecznych często powielane są zwroty o „rodzinnych świętach”.

Co jednak w przypadku, gdy konkretna osoba nie może lub nie chce, np. ze względu na złe lub zerwane relacje albo np. chęć odpoczynku, spędzić Świąt w obecności innych osób? Pomimo takich okoliczności wciąż warto celebrować Wigilię w samotności.

Jak spędzić Święta samemu? Przede wszystkim może to być owocny czas dla Ciebie, gdy zadbasz o to, by w końcu odpocząć od otaczającej Cię rzeczywistości. Te kilka dni poświęć na to, co najbardziej lubisz. Samotne święta to nie tylko święta bez bliskich osób, ale też możliwość zorganizowania ich na własnych zasadach - nikt nie będzie Ci narzucać:

  • co masz gotować i czy w ogóle,
  • czy powinieneś sprzątać,
  • jak spędzić święta - możesz wybrać się na spacer, pobyć w domu czy zdecydować się np. na wyjazd na narty. Opcji jest kilka.

Pamiętaj, że warto zadbać o świąteczny klimat w domu - choinkę stroiki, ozdoby, lampki, świąteczne nakrycia - nie tylko dla innych, ale też dla siebie. W ten sposób wprowadzisz do domu ducha świąt.

Jak przetrwać święta w samotności? To hasło tuż przed Wigilią pojawia się coraz częściej wśród internautów. Zawiera ono już sugestię, że samotność w święta to coś trudnego i przykrego, co powinno szybko minąć - wskazuje na to słowo „przetrwać”.

Tymczasem, bardzo istotne jest tu nastawienie. Lepiej więc to pytanie sformułować inaczej, np.: jak spędzić Wigilię samemu? Drobne zmiany w sposobie mówienia o tym doświadczeniu sprawią, że zaczniesz inaczej myśleć o świętach samemu - nie jak o czymś, co obciąża, ale o czymś, co daje mnóstwo możliwości.

Jeżeli wolisz spędzić święta wyłącznie we własnym towarzystwie, możesz postawić na świętowanie w zaciszu domowym przy ulubionych potrawach, muzyce czy też ciekawych książkach albo serialach.

Gdy masz pupila, kota czy psa, z pewnością będzie on wspaniałym kompanem w trakcie świąt. Z kolei, gdy zależy Ci na tym, by w święta mieć wokół siebie ludzi, sprawdź, gdzie u Ciebie w okolicy organizują Boże Narodzenie dla samotnych.

Udaj się w takie miejsce i świętuj z przybyłymi gośćmi. Możesz też wcześniej popytać ludzi w okolicy, np. sąsiadów, jak zamierzają spędzić święta. Być może sąsiadka również będzie sama - możecie więc wspólnie się zorganizować.

Inny pomysł na samotne święta to np. wyjazd na wycieczkę - w okresie świąt można zdecydować się na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży lub samodzielnie wybrać hotel.

W okresie świątecznym w wielu instytucjach kultury, np. w operach, w filharmoniach czy w teatrach, odbywa się mnóstwo ciekawych wydarzeń, na które warto się wybrać.

Warto też udać się na nabożeństwa religijne - być może marzyłeś o odwiedzeniu konkretnej świątyni, ale wcześniej nie było na to czasu. Święta mogą stać się świetną okazją do jej odwiedzenia.

Reklama

Wyjazdy świąteczne dla samotnych

Przed Tobą najprawdopodobniej samotna Wigilia w domu i ta myśl napawa Cię smutkiem? Możesz zdecydować się na samotny wyjazd na święta. Warto przeanalizować oferty różnych biur podróży, które nierzadko organizują np. wyjazdy świąteczne dla seniorów i singli. To idealna opcja dla osób, które obawiają się samodzielnej organizacji takiej wyprawy.

W zasadzie tego typu wyjazdy świąteczne dla samotnych są od początku do końca planowane przez biuro podróży - w ramach takiej imprezy wyjazdowej możesz mieć zapewnioną Wigilię, np. wśród innych gości hotelowych, z którymi będziesz mógł nawiązać relacje.

Taki wypoczynek świąteczny dla emerytów, ale też dla osób młodszych obfituje również w pyszne jedzenie i możliwość poznawania okolicy oraz korzystania z atrakcji na miejscu.

Co ciekawe, pobyt świąteczny dla seniora może być połączony np. z sanatorium, co pozwoli dodatkowo zadbać o zdrowie.

Jaki kierunek wybrać? Nie musisz wyjeżdżać za granicę, by spędzić swoje świąteczne wakacje w świetnej atmosferze. Zimą docenisz również uroki polskich gór, Morza Bałtyckiego czy innych regionów Polski. Czasem mniej znane miejsca, mają znacznie tańszą ofertę, a przy tym dostarczają mnóstwa niezapomnianych wrażeń.

Święta dla samotnych nad morzem

Niezwykle interesującą opcją w okresie zimowym są wczasy nad morzem dla samotnych. O tej porze roku morze wygląda inaczej niż latem. Zimowa aura przywita Cię malowniczymi, wręcz magicznymi pejzażami i zamarzniętymi falami przy brzegu. Taki widok jest niespotykany latem.

W wielu uzdrowiskach można wówczas wygrzać swoje ciało w strefach SPA i wellness. Taki relaks nierzadko odbywa się bezpośrednio z widokiem na morze.

Poza tym, święta dla samotnych nad morzem mają jeszcze walor prozdrowotny - okazuje się, że zimą nad morzem jest najwyższe stężenie jodu w powietrzu. Pierwiastek ten ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy i układu odpornościowego.

Święta dla samotnych w górach

Klasycznym rozwiązaniem są święta dla samotnych w górach. W zależności od aury za oknem i warunków panujących w górach, możesz wybrać się na spacer po uzdrowisku albo na konkretny górski szlak.

Nie musisz być bardzo sprawny fizycznie, by korzystać z górskich uroków. Jeżeli zdobywanie szczytów to dla Ciebie zbyt duże wyzwanie, możesz odpocząć w uzdrowisku, cieszyć się organizowanymi ogniskami, kuligiem czy podziwiać występy kapeli góralskich.

Góry z pewnością przywitają Cię pysznymi, regionalnymi daniami. Wieczorem skorzystaj np. z kąpieli w wodach termalnych czy z zabiegów w SPA.

Pamiętaj, że polskie góry nie ograniczają się do najpopularniejszych miast, np. takich jak Zakopane. W okresie świątecznym warto też szukać oferty w mniej znanych miejscach - w ten sposób zaoszczędzisz pieniądze, ale też nie będziesz czuć sie przytłoczony tłumami na szlakach.

Samotne święta za granicą

Okres świąteczny może być idealnym czasem na wyjazd na upragnione wakacje. Być może masz np. pracę sezonową, przez co wiosną, latem i jesienią, nie masz możliwości urlopu. Święta Bożego Narodzenia to świetna okazja do tego, by nadrobić zaległości.

Samotne święta za granicą to możliwość rozwijania lub odkrywania pasji związanych np. z jazdą na snowboardzie, na nartach, ale też szansa na poznanie innych kultur, w tym historii, nowych smaków czy widoków. Być może na takiej wycieczce pojawiają się takie osoby jak Ty, z którymi będziesz mieć szansę nawiązać trwałą relację.

Taki wyjazd najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem, bo oferta tuż przed planowaną wycieczką może być ograniczona.

Z drugiej strony, można też poczekać do ostatniej chwili lub zdecydować się na taki wyjazd na ostatni moment, gdy akurat nasze plany ulegną zmianie. Wówczas - nierzadko bardziej opłacalną opcją - są wyjazdy Last Minute. Ceny takich wycieczek są znacznie tańsze, przez co można zaszaleć np. na zakupach za granicą.

Pamiętaj, że świąt wcale nie trzeba spędzać w Europie, pod znakiem śniegu czy zimna, ale też można zdecydować się na dalsze wyprawy, w tym do krajów, gdzie w tym momencie jest lato.

Jeżeli marzysz o Wigilii w tropikach, warto spełnić to marzenie. Takie wyjazdy są jednak kosztowne i jeżeli nie masz możliwości właśnie z uwagi na pieniądze podjęcia spontanicznej decyzji o wycieczce w ciepłe kraje, możesz z wyprzedzeniem oszczędzać na urlop w okresie świątecznym.

Święta Bożego Narodzenia to dobry moment na to, by zwiedzić np. kraje europejskie i podziwiać jarmarki bożonarodzeniowe, ale też okazja do tego, by pozwolić sobie na wyjazd w odleglejsze zakątki świata, np. na półkulę południową i zapoznanie się z tamtejszymi zwyczajami, w tym bożonarodzeniowymi.

Reklama

Jak pomóc innym, którzy spędzają samotnie święta?

Znakiem tego, że w naszym domu jest miejsce dla każdego zbłąkanego wędrowca jest pusty talerz na stole w wieczór wigilijny. Dla niektórych puste miejsce przy stole oznacza również osoby, których nie ma wśród nas, bo odeszły lub znajdują się daleko.

Nierzadko przygotowujemy to wolne miejsce przy stole dla samotnej osoby, ale traktujemy to bardziej jako symbol, a nie coś, co mogłoby się zdarzyć naprawdę.

Czy bylibyśmy gotowi zaprosić kogoś do naszego wigilijnego stołu, gdyby rzeczywiście potrzebowała taka osoba wsparcia? Warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy - sąsiedzi, znajomi w pracy czy dalsza rodzina mogą samotnie spędzać święta. Być może obok nas żyje ktoś, kto mógłby zająć to puste miejsce przy stole wigilijnym.

Warto delikatnie z taką osobą porozmawiać o Świętach i zaprosić na wspólne celebrowanie tego dnia.

Jeżeli nie mamy możliwości zaproszenia kogoś do swojego domu, można takiej osobie podarować prezent, który sprawi, że poczuje się ważna. Należy przy tym szanować tę drugą stronę, bo tego typu gesty muszą mieć odpowiednią formę, by nie były odebrane jako objaw litości, a bardziej jako dobra wola.

Reklama

Święta dla singli, czyli samemu, ale nie samotnie

Niektórym może się wydawać, że Boże Narodzenie dla singli to najgorszy czas w roku. Wiele osób może cieszyć się obecnością partnera czy dzieci, natomiast single zostają sami. Wówczas mogą odwiedzić swoją rodzinę albo przyjaciół czy też zdecydować się na otwarte spotkanie z innymi, obcymi im osobami na organizowanych Wigiliach.

To jednak tylko jedna strona medalu! Święta samemu nie zawsze są objawem tego, że jesteśmy samotni.

Niekiedy to nasza indywidualna decyzja - tak mogą wyglądać np. święta dla singli, którzy np. uwielbiają relaksować się samodzielnie.

Boże Narodzenie to dla nich okres, gdy wreszcie mogą po prostu wypocząć od zgiełku, od pracy i od codziennych wymagań. To dla bardzo dużej rzeszy osób czas, gdy mogą zająć się sobą i swoimi potrzebami. Zwykle od dawna mają już pomysł na to, jak spędzić święta samemu i czekają na te dni z wytęsknieniem.

Poza tym, biura podróży organizują coraz więcej wyjazdów na święta dla singli, które wiążą się z wieloma atrakcjami.

Oferta jest dostosowywana w zależności od obranego kierunku - klasycznym rozwiązaniem są np. święta dla singli nad morzem albo w górach czy też innych, interesujących regionach Polski.

Święta Bożego Narodzenia dla singli wprowadzają magiczny klimat - oprócz przysmaków, słodkości czy grzanego wina, można też relaksować się w basenach, termach czy w SPA dla singli nad morzem, w górach czy w innym, dowolnym miejscu.

Czytaj również

Bibliografia

  • Raport o samotności, Instytut Pokolenia, https://instytutpokolenia.pl/raportosamotnosci/, [dostęp: 09.12.2023].
  • 1/5 seniorów spędzi samotne święta, Seniorzy.pl, https://www.seniorzy.pl/informacje/1847-1-5-seniorow-spedzi-samotne-swieta, [dostęp: 09.12.2023].
  • Samotne pokolenie Z. Niepokojące wyniki badań, Bankier, https://www.bankier.pl/wiadomosc/Samotne-pokolenie-Z-Niepokojace-wyniki-badan-8653363.html, [dostęp: 09.12.2023].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Dzieci indygo - czy Twoje dziecko może być jednym z nich?
Zdenerowana dziewczynka
Choleryk - jakie ma cechy? Wady i zalety cholerycznego typu osobowości
Zdenerowana kobieta z grymasem na twarzy
Oddychanie holotropowe – czym jest i czy jest niebezpieczne? Instrukcja
Kobieta stosująca metodę oddychania holotropowego
Podobne artykuły
Obojnactwo
Obojnactwo (hermafrodytyzm) - rzekome i prawdziwe. Co to jest?
Melancholia
Melancholik - kto to jest i jakie ma cechy? Wady i zalety tego typu osobowości
Systematyczna desensytyzacja
Systematyczna desensytyzacja w terapii - etapy, techniki
Dziecko odrzucone przez rówieśników
Odrzucenie przez rówieśników w szkole - jak pomóc?
Stigma wokół psychoterapii
Stigma wokół psychoterapii: Dlaczego wielu ludzi boi się szukać pomocy?

Reklama