Najzdrowsze miejsce w internecie

Odrzucenie przez rówieśników w szkole - jak pomóc?

Brak akceptacji niektórych uczniów przez rówieśników to problem tak stary jak samo istnienie szkolnictwa, ale wciąż aktualny i groźny. Nieakceptowane dziecko zwykle samo sobie nie poradzi z odrzuceniem przez innych, co może mieć poważne konsekwencje dla jego psychiki.
Dziecko odrzucone przez rówieśników
Źródło: 123RF
Spis treści

Każdy z nas może się spotkać z brakiem akceptacji, na większą lub mniejszą skalę. Z problemem tym borykamy się nierzadko w pracy zawodowej czy w określonych grupach towarzyskich lub środowiskach, w których przebywamy lub do których trafiamy. Jednak dorośli zwykle potrafią sobie z tym poradzić.

Natomiast dzieci, które zostają odrzucone przez innych uczniów w swojej klasie, czują się bezbronne, zaszczute. Nie chcą chodzić do szkoły, przeraża ich nowy rok szkolny, nie lubią rówieśników, mają nerwice szkolne, a nawet stany depresyjne.

Przyczyny odrzucenia dziecka przez klasę?

Najczęstszą przyczyną odrzucenia dziecka przez rówieśników jest inność. Nieakceptowane bywają dzieci, które są nowe w klasie, źle się uczą lub - wręcz przeciwnie - są bardzo zdolne i faworyzowane przez nauczycieli. Nielubiane są dzieci agresywne, ale i zbyt nieśmiałe.

Bark akceptacji może także dotyczyć sfery materialnej, dyskryminacji rasowej, narodowej lub społecznej. Przyczyn jest wiele, ważne, aby szkolny pedagog oraz nauczyciele potrafili tę właściwą przyczynę odnaleźć i wdrożyć odpowiednie działania.

Objawy odrzucenia przez grupę

Odrzucenie dziecka wpływa negatywnie na jego samoocenę, motywację do nauki. Jest przyczyną zaburzeń zachowania, niechęci do szkoły, niskich wyników w nauce. Dzieci nie poradzą sobie z tym problemem same, staną się agresywne, możliwe też, że zaczną unikać szkoły, w której czują się nieakceptowane. Mogą zacząć wagarować, wzrosną też konflikty w domu.

Po zachowaniu dziecka łatwo można stwierdzić, że nie jest akceptowane w szkole. Najszybciej może to zauważyć nauczyciel oraz czujny rodzic.

Objawy wskazujące na istnienie problemu to:

  • odrzucenie ucznia przez klasę,
  • częste konflikty z rówieśnikami,
  • nadpobudliwość,
  • odosobnienie,
  • brak przyjaciół,
  • samotność podczas przerw,
  • często agresja skierowana przeciwko rówieśnikom,
  • częste wpadanie w złość,
  • problemy z zachowaniem w czasie lekcji i na przerwach.

Co można zrobić

W przypadku braku akceptacji naszego dziecka przez grupę rówieśników przede wszystkim musimy poznać źródło problemu. Niezbędna będzie ścisła współpraca rodziców z wychowawcą oraz szkolnym pedagogiem.

Nauczyciel powinien przeprowadzić cykl lekcji wychowawczych na temat norm zachowania, agresji i sposobów radzenia sobie z nią oraz przeprowadzić pogadanki w klasie na temat tolerancji i potrzeby akceptacji innych. Musimy także pracować z dzieckiem w domu, zaś informacji jak to robić powinien dostarczyć nam szkolny pedagog.

Jeśli nasze dziecko jest uciążliwe dla innych i dlatego nie jest akceptowane, powinniśmy skupić się na pomocy w wyrobieniu nawyku takiego zachowania, które nie będzie przeszkadzać rówieśnikom i ich drażnić. Warto stosować wzmocnienia pozytywne i zauważać nawet najmniejsze zmiany na lepsze w zachowaniu ucznia.

 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Mateusz dziecko z autyzmem
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Wizyta dziecka u laryngologia
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Dziecko układające puzzle
Podobne artykuły
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Gorączka przy ząbkowaniu - ile trwa i jaka temperatura?
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama