Nowy sklep

już ON-LINE

Odrzucenie przez rówieśników groźne dla ucznia - jak pomóc dziecku

Brak akceptacji niektórych uczniów przez rówieśników to problem tak stary jak samo istnienie szkolnictwa, ale wciąż aktualny i groźny. Nieakceptowane dziecko zwykle samo sobie nie poradzi z odrzuceniem przez innych, co może mieć poważne konsekwencje dla jego psychiki.
Dziecko odrzucone przez rówieśników
Źródło: 123RF

Każdy z nas może się spotkać z brakiem akceptacji, na większą lub mniejszą skalę. Z problemem tym borykamy się nierzadko w pracy zawodowej czy w określonych grupach towarzyskich lub środowiskach, w których przebywamy lub do których trafiamy. Jednak dorośli zwykle potrafią sobie z tym poradzić. Natomiast dzieci, które zostają odrzucone przez innych uczniów w swojej klasie, czują się bezbronne, zaszczute. Nie chcą chodzić do szkoły, nie lubią rówieśników, mają nerwice szkolne, a nawet stany depresyjne.

Zobacz: Wzorkowiec czy słuchowiec? Jaki jest twój styl uczenia się?

Dlaczego dziecko jest nieakceptowane

Najczęstszą przyczyną odrzucenia dziecka przez rówieśników jest inność. Nieakceptowane bywają dzieci, które są nowe w klasie, źle się uczą lub - wręcz przeciwnie - są bardzo zdolne i faworyzowane przez nauczycieli. Nielubiane są dzieci agresywne, ale i zbyt nieśmiałe. Bark akceptacji może także dotyczyć sfery materialnej, dyskryminacji rasowej, narodowej lub społecznej. Przyczyn jest wiele, ważne, aby szkolny pedagog oraz nauczyciele potrafili tę właściwą przyczynę odnaleźć i wdrożyć odpowiednie działania.

 

Odrzucenie jest groźne dla ucznia

Odrzucenie dziecka wpływa negatywnie na jego samoocenę, motywację do nauki. Jest przyczyną zaburzeń zachowania, niechęci do szkoły, niskich wyników w nauce. Dzieci nie poradzą sobie z tym problemem same, staną się agresywne, możliwe też, że zaczną unikać szkoły, w której czują się nieakceptowane. Mogą zacząć wagarować, wzrosną też konflikty w domu.

Bądź czujny

Po zachowaniu dziecka łatwo można stwierdzić, że nie jest akceptowane w szkole. Najszybciej może to zauważyć nauczyciel oraz czujny rodzic. Objawy wskazujące na istnienie problemu to: odrzucenie ucznia przez klasę, częste konflikty z rówieśnikami, nadpobudliwość, odosobnienie, brak przyjaciół, samotność podczas przerw, często agresja skierowana przeciwko rówieśnikom, częste wpadanie w złość, problemy z zachowaniem w czasie lekcji i na przerwach.

Zobacz: Tornistry - po co sprawdzać ich wagę?

Co można zrobić

W przypadku braku akceptacji naszego dziecka przez grupę rówieśników przede wszystkim musimy poznać źródło problemu. Niezbędna będzie ścisła współpraca rodziców z wychowawcą oraz szkolnym pedagogiem. Nauczyciel powinien przeprowadzić cykl lekcji wychowawczych na temat norm zachowania, agresji i sposobów radzenia sobie z nią oraz przeprowadzić pogadanki w klasie na temat tolerancji i potrzeby akceptacji innych. Musimy także pracować z dzieckiem w domu, zaś informacji jak to robić powinien dostarczyć nam szkolny pedagog. Jeśli nasze dziecko jest uciążliwe dla innych i dlatego nie jest akceptowane, powinniśmy skupić się na pomocy w wyrobieniu nawyku takiego zachowania, które nie będzie przeszkadzać rówieśnikom i ich drażnić. Warto stosować wzmocnienia pozytywne i zauważać nawet najmniejsze zmiany na lepsze w zachowaniu ucznia.

Zobacz też: Twój organizm chce się uczyć! 5 faktów o wpływie nauki na zdrowie i kondycję

Bożena Kowalska

Oceń artykuł

(liczba ocen 24)

Pytanie: Jak zamierzasz zabezpieczyć przyszłość swojego przyszłego dziecka?

  Uważam, że jeszcze za wcześnie na takie kroki.

  Gdy tylko się urodzi założę polisę ubezpieczeniową.

  Odkładam pieniądze na osobnym koncie na jego przyszłość.

  Myślę o bankowaniu krwi pępowinowej.