Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

15 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Zaskakujący prezent od rządu

Nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego otrzymają rodzice wcześniaków. Tak zakłada projekt zmian w prawie przygotowany właśnie przez rząd. Rozwiązanie to było oczekiwane od dawna, ale dopiero teraz plany udało się przekuć w konkret.
Męskie dłonie oplatają damskie, a w środku malutkie stópki wcześniaka
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego otrzymają rodzice wcześniaków.
  • Rząd przygotował projekt ustaw zmieniającej Kodeks pracy przyznający nowe uprawnienia rodzicom.
  • Dodatkowy urlop będzie dobrowolny, musi jednak być udzielony przez pracodawcę na życzenie pracownika.
Spis treści

Podczas spotkania z rodzicami oraz przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia „Razem dla Wcześniaków”, które miało miejsce w Warszawie tuż przed Dniem Matki, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przedstawiła projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy i kilka innych aktów prawnych. Dokument wprowadza szereg modyfikacji korzystnych dla matek i ojców dzieci, które przyszły na świat przed czasem.

- Symbolicznym prezentem dla rodziców w przededniu Dnia Matki, chociaż jest to coś, co po prostu im się należy, jest czas. Czas, który dziś nazywa się urlopem macierzyńskim, choć z urlopem nie ma nic wspólnego. Bo ciężko sobie wyobrazić, żeby rodzic, który stoi przy inkubatorze, albo który odwiedza dziecko w szpitalu, martwi się o to, jak będzie się ono rozwijało, czy będzie żyło, czy będzie zdrowe, mógł myśleć o odpoczynku, o radości i cieszyć się tym rodzicielstwem. To nie jest urlop, to jest często walka o zdrowie, o życie, to ogromny stres i ogromny lęk - powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Szefowa resortu podkreślił, że „silne państwo nie zapomina o najmniejszych, a trudno wyobrazić sobie kogoś mniejszego niż wcześniak”. Dlatego właśnie rząd chce dać rodzicom nawet do 15 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Na jakich zasadach?

Kto może liczyć na dodatkowy urlop macierzyński?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że z projektowanego rozwiązania będą mogli skorzystać:

  • Pracujący rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie przekraczającą 1000 gramów. W tym przypadku urlop ma wynosić do 15 tygodni. Jego wymiar został uzależniony od czasu niezbędnej hospitalizacji - za każdy tydzień pobytu malucha w szpitalu należnych będzie 7 dni „wolnego”.
  • Pracujący rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową przekraczającą 1000 gramów. W takiej sytuacji będzie można liczyć maksymalnie na 8 tygodni urlopu.
  • Pracujący rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 36 tygodnia ciąży, jeżeli dziecko będzie wymagać hospitalizacji, począwszy od dnia porodu do ukończenia 8. tygodnia życia. Urlop ma być przyznawany w wymiarze 1 dodatkowego tygodnia za każde 7 dni spędzonych przez malucha w szpitalu pod warunkiem, że hospitalizacja będzie trwać przynajmniej 2 kolejne dni pomiędzy 5 a 28 dniem życia.

Reklama

Kto będzie mógł skorzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego? Nie tylko matki

Prawo do dłuższego urlopu macierzyńskiego otrzymają nie tylko matki wcześniaków, ale też ojcowie. Co więcej, uprawnienie to ma przysługiwać także prawnym opiekunom, rodzicom przysposabiającym dziecko oraz rodzinom zastępczym. We wszystkich tych przypadkach zasiłek rodzicielski wypłacany w czasie urlopu ma być wynosić 100 procent jego podstawy.

Rząd chce, by z uprawnień skorzystały także osoby zatrudnione w oparciu o inne przepisy, aniżeli tylko Kodeks pracy. Dlatego nowe zapisy mają się znaleźć również w ustawach regulujących pracę nauczycieli, zawodowych żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb takich jak policja, straż pożarna, ABW, CBA i kilka innych.

Dodatkowy urlop trzeba będzie wykorzystać w jednej części - nie przewiduje się możliwości jego dzielenia. Uprawnienie to będzie przysługiwać bezpośrednio po zakończeniu urlopu podstawowego, który dziś wynosi 20 tygodni.

Ponieważ nowe rozwiązanie jest fakultatywne, zainteresowani nim rodzice będą musieli złożyć stosowny wniosek nie później, niż 21 dni przed końcem zwykłego urlopu macierzyńskiego. Oczywiście, jeśli ktoś chce wrócić do pracy po upływie 20 tygodni lub wcześniej, nie musi korzystać z możliwości, które dają nowe przepisy. Jednak rodzicom, którzy zdecydują się zostać z dzieckiem dłużej w domu, pracodawca nie ma prawa odmówić.

W okresie korzystania przez pracownika z uprawnień rodzicielskich, co do zasady nie ma możliwości wypowiedzenia ani rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy. Wyjątek stanowią sytuacje, w których następuje upadłość lub likwidacja firmy lub też pracownik daje powód do wypowiedzenia umowy z jego winy. Generalnie zatem podczas przedłużonego urlopu obowiązywać ma taka sama ochrona, jak w czasie urlopu podstawowego. Po powrocie do pracy, rodzic powinien kontynuować zatrudnienie na stanowisku dotychczasowym lub równorzędnym.

Czytaj również

Bibliografia

  • Rodzice wcześniaków z dłuższym urlopem macierzyńskim. Jest projekt ustawy, https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzice-wczesniakow-z-dluzszym-urlopem-macierzynskim-jest-projekt-ustawy, [data dostępu: 29.05.2024].
  • Zaskoczenie: urlop macierzyński dłuższy nawet o 15 tygodni. Ujawniamy dokładny plan resortu pracy, https://businessinsider.com.pl/praca/macierzynski-dla-rodzicow-wczesniakow-dluzszy-nawet-o-15-tygodni/46c2gwv, [data dostępu: 29.05.2024].
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Muszka owocówka z bliska
Podobne artykuły
Kobieta podczas wykonywania zabiegu tatuażu na przedramieniu nieświadoma związku między tatuażem a rakiem
Czy tatuaże mogą być przyczyną zachorowania na raka?
Starsza kobieta po przyjęciu leku na Alzheimera trzyma w ręku puzzla
Nadzieja dla pacjentów z Alzheimerem - nowy lek przełomem w medycynie
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!