Najzdrowsze miejsce w internecie

Ganglion - przyczyny i objawy. Co to jest i czy boli?

Ganglion na stopie lub nadgarstku to podskórna torbiel. Ma kształt niewielkiej kulki i najczęściej pojawia się, gdy stawy bądź ścięgna są przeciążone. Poznaj przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia ganglionu na stopie lub nadgarstku.
Spis treści

Ganglion to galaretowata torbiel, która najczęściej pojawia się wzdłuż stawów i ścięgien, zwłaszcza na nadgarstkach, rzadziej na stopach i kolanach. Guzek wypełniony jest płynem, ale nie ma charakteru nowotworowego.

Ganglion - objawy

Gangliony rosną głęboko pod skórą, ale ze względu na to, że osiągają rozmiary od 0,5 do 2 cm powodują widoczne uwypuklenia. Guzek mimo swych rozmiarów nie jest w stanie przebić skóry. Torbiel najczęściej jest twarda, wypełniona galaretowatym płynem. Powiększa się przy wzmożonym wysiłku oraz zmniejsza gdy staw lub ścięgno pozostaje w spoczynku. Gangliony dotykają częściej kobiety niż mężczyzn, zwłaszcza między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia.

Sprawdź też: Liszajec zakaźny

Ganglion zazwyczaj jest bezbolesny, jednak mogą mu towarzyszyć:

 • Wrażliwość na dotyk
 • Dyskomfort, a nawet ból w trakcie poruszania stawem
 • Zaburzenia neurologiczne, gdy guzek naciska na nerw
 • Ograniczenie ruchu stawu
 • Stany zapalne

Ganglion - przyczyny

Gangliony powstają gdy organizm produkuje zbyt dużo płynu w stawach. Dokładna przyczyna nadmiernego wytwarzania płynu nie jest znana, ale najprawdopodobniej wynika to z:

Guzek może pojawiać się także w wyniku ciągłego utrzymywania nadgarstka w jednej pozycji, np. przy codziennej, wielogodzinnej pracy przy komputerze. Dlatego pracującym w takich warunkach zaleca się robienie krótkich, ale dość częstych przerw od pracy na kilka ćwiczeń pozwalających utrzymanie odpowiedniej ruchomości stawów.

Problem może dotyczyć także tenisistów, ciężarowców, gimnastyków, wioślarzy oraz muzyków.

Ganglion - leczenie

Ważne, aby nie lekceważyć pojawienia się ganglionu i skonsultować z lekarzem, nawet jeśli nie daje żadnych dolegliwości. Specjalista sprawdzi czy na pewno jest to tylko niegroźna cysta i zaleci odpowiednie leczenie.

Rozpoznanie jest możliwe tylko poprzez obserwację, ale lekarz może również wykonać:

 • Badanie ultrasonograficzne
 • Badanie rentgenowskie
 • Rezonans magnetyczny – przeprowadzany w celu wykluczenia innych, znacznie poważniejszych chorób, tj. nerwiak, zapalenie stawów, czy martwica kości łódeczkowatej

Leczenie ganglionu zależnie jest od stadium choroby. W początkowym etapie wystarcza unieruchomienie stawu specjalną szyną bądź stabilizatorem i torbiel samoistnie się wchłania. Natomiast jeśli jest to nie pomoże wykonuje się zabieg aspiracji, który polega na nakłuciu i odessaniu płynu wypełniającego guzek. Po wykonanej punkcji podaje się kortykosteroidy, czyli leki, które mają za zadnie zabliźnienie ścianek torbieli.  Niestety gangliony mają tendencję do odnawiania i jeśli jest to bardzo uciążliwe należy rozważyć ingerencję chirurgiczną.

Zobacz też: Róża - choroba skóry

Ganglion - operacja

Operacja ganglionu polega wykonaniu niewielkiego nacięcia i usunięciu uszkodzonej torebki stawowej bądź pochewki ścięgnistej. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu kończyna jest unieruchomiona na kilka dni i należy ją oszczędzać i nie obciążać.

Niestety nawet operacja nie jest stuprocentową gwarancją na uwolnienie się od nawracającego ganglionu. 

Sprawdź też: Brodawka

Ganglion nadgarstka - rehabilitacja

W powrocie do pełnej sprawności, szczególnie po operacyjnym usunięciu torbieli niezbędna jest rehabilitacja.

 • Warto rozpocząć od odciążenie stawów, a w ostrych stanach nawet od zaniechania czynności manualnych.
 • W przypadku dolegliwości bólowych można stosować niesteroidowe leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne w postaci żeli i maści.
 • Skuteczną regeneracją będzie fizykoterapia. Fizjoterapeuci zalecają zabiegi takie jak: laseroterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki, krioterapię, elektrostymulację i kąpiel wirową. Należy pamiętać o konieczności uprzedniej konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą, który dobierze indywidualny program rehabilitacji.
 • Aby wrócić do sprawności ruchowej potrzebne są ćwiczenia lecznicze, które prowadzone są pod okiem specjalisty. Odpowiedni program ćwiczeń pozwoli rozciągnąć i rozluźnić chore ścięgna i stawy, a także wzmocnić mięśnie.
 • Na nadgarstek można także zastosować kinesiotaping, czyli elastyczne plastry, które odciążają stawy i ścięgna, przez co zmniejszają się dolegliwości bólowe, a uszkodzone tkanki szybciej się regenerują.

Czytaj również

Bibliografia

 • Noszczyk W. Chirurgia, t. 2. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
 • Bauer A., Wiecheć M. Przewodnik metodyczny po wybranych zabiegach fizykalnych, wydanie III rozszerzone, uzupełnione, poprawione. Wydawnictwo MARKMED Rehabilitacja s.c., Ostrowiec Św. 2012
 • Sieroń A., Śliwiński Z. Wielka Fizjoterapia, t. 1. Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014.
 • M. Suen, B. Fung, and C. P. Lung, Treatment of Ganglion Cysts, Hindawi Publishing Corporation ISRN Orthopedics Volume, https://www.researchgate.net/publication/258400509_Treatment_of_Ganglion_Cysts
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Mężczyzna trzyma kobietę w ciąży za brzuch
Przeczytaj artykuł
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Zdrowa żywność
Przeczytaj artykuł
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Gryczanka na mleku z borówkami
Podobne artykuły
Lęk separacyjny
Lęk separacyjny u dziecka i u dorosłych. Kiedy występuje?
Przewlekły stres
Przewlekły stres - skutki długotrwałego stresu i leczenie
Dziecko używa irygatora do zatok
Irygator do zatok – jaki warto kupić?
Lekarz urolog
Urolog - czym się zajmuje i co leczy?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?