Bąble na skórze - swędzące, z wodą i ropne. Przyczyny

Bąble na skórze stanowią charakterystyczny objaw takich schorzeń, jak opryszczka, ospa, czy pęcherzyca. Wiele osób zastanawia się co mogą oznaczać bąble na skórze jak po oparzeniu, czy ugryzieniu komara. Zobacz, jakie są przyczyny ich powstawania – wodnych i ropnych. Dowiedz się, jak wyglądają zmiany skórne w poszczególnych chorobach.
Wysypka pęcherzowa na skórze
źródło:123RF

Spis treści

Przyczyny bąbli na skórze 

Bąble na skórze są pęcherzami wypełnionymi jałową (woda, osocze) lub patologiczną (na przykład ropną) treścią. Tego typu wykwity pojawiają się w przebiegu różnego rodzaju schorzeń infekcyjnych oraz alergicznych. 

Do typowych przyczyn powstawania bąbli na ciele należą takie problemy zdrowotne, jak:

 • opryszczka wywoływana przez wirusy HSV1 i HSV2;
 • ospa wietrzna (wirus VZV);
 • pęcherzyca;
 • potnica;
 • pokrzywka;
 • wyprysk alergiczny;
 • czyrak;
 • choroba Duhringa;
 • liszajec pęcherzowy lub zakaźny.

W jaki sposób można zdiagnozować bąble na skórze, prawidłowo przypisując je do określonych schorzeń? Czym charakteryzują się pęcherze? Kiedy wypełnione są wodą, a kiedy ropą? Czy są groźne? Czy pozostawiają blizny?

Swędzące bąble na skórze wywołane wirusem HSV

Swędzące bąble na skórze i śluzówce,wywołane przez wirus opryszczki ludzkiej (Herpes Simplex Virus) lokują się w kilku charakterystycznych miejscach ciała. HSV1 infekuje:

 • okolice warg, 
 • błony śluzowe jamy ustnej, 
 • spojówkę oraz rogówkę.

Sporadycznie zmiany skórne mogą pojawić się też na dłoniach, na szyi i za uszami, w okolicach nosa i na brodzie. Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych – w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych. Pęcherzyki są białe, mogą się grupować w większe skupiska o nieregularnych kształtach, osadzone na wspólnym rumieniowym podłożu. W pierwszej kolejności bąble wypełniają się przezroczystym płynem surowiczym, później jednak gromadzi się w nich ropa. Na koniec twardnieją, zamieniając się w nieestetyczne, wysuszone strupy. Pękając mogą tworzyć bolesne nadżerki. Objawom skórnym towarzyszy świąd i lekka bolesność. Infekcja rozwija się około 7 dni, a trwa d0 4 tygodni. 

Bąble na ciele w przebiegu ospy wietrznej

Ospa wietrzna wywoływana jest przez wirus VZV. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych w Polsce, zwłaszcza u małych dzieci, w wieku przedszkolnym. Rocznie notuje się około 75 tysięcy zachorowań, zwłaszcza późną wiosną i wczesnym latem (jeszcze kilkanaście lat temu liczba ta przekraczała 150 tysięcy). Choroba jest bardzo zakaźna. Przenosi się drogą kropelkową przez błony śluzowe jamy ustnej, jednak jej objawy dotykają znacznie większych połaci ciała. 

Bolesne bąble na ciele w przebiegu ospy są tylko jednymi z kilku objawów skórnych, występujących kolejno po sobie. Choroba ujawnia się po około 14-dniowym okresie inkubacji, początkowo pod postacią plam na ciele. Te zamieniają się w grudki, a następnie w ich miejsce pojawiają się pęcherze. Zanim choroba przeminie, na ciele pacjenta wykwintną jeszcze krosty, na koniec zaś pojawią się twarde strupy. 

Niezwykle charakterystyczne jest rozlokowanie zmian – stanowią one małe punkciki rozrzucone na dużej powierzchni ciała, niczym gwiazdy na niebie. U małych dzieci ospa wietrzna jest względnie niegroźna, aczkolwiek może pozostawić po sobie ślad w postaci nieestetycznych blizn na twarzy

Zdecydowanie poważniejsze konsekwencje możliwe są w przypadku zachorowań osób dorosłych – zaliczyć do nich można przede wszystkim cechujące się bardzo wysoką śmiertelnością ospowe zapalenie płuc. Uwaga – ospa wietrzna może nawrócić pod postacią półpaśca, czyli innej choroby spowodowanej przez ten sam wirus VZV.

Bąble na skórze z płynem surowiczym

Bąble na skórze z płynem surowiczym mogą być objawem niezwykle groźnej, potencjalnie śmiertelnej choroby, jaką jest pęcherzyca. Schorzenie to zaliczane jest do dermatoz akantolitycznych. Obejmuje skórę i błony śluzowe. Powodowana jest pojawieniem się w układzie krążenia oraz w przestrzeniach międzykomórkowych naskórka nieprawidłowych przeciwciał, skierowanych przeciwko białkom tzw. desmogleiny (Dsg 1 i Dsg3). Wyróżnia się kilka postaci pęcherzycy, z których najcięższą jest „zwykła”. 

W jej przebiegu występują kolejno po sobie takie objawy, jak:

 • nadżerka w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, z czasem coraz bardziej bolesna;
 • ekspansja nadżerki na błony śluzowe krtani, spojówek, narządów płciowych, odbytu;
 • wystąpienie dużych i bolesnych bąbli na ciele, wypełnionych surowicą, z tendencją do samoistnego pękania;
 • powstawanie sączących nadżerek na skórze, w miejscu rozerwanych pęcherzy;
 • narastające pieczenie i świąd;

Tego typu zmiany skórne rozlewają się na coraz większej powierzchni, mogą obejmować też twarz i owłosioną skórę głowy. 

Bąble ropne na skórze

Bąble ropne na skórze wskazywać mogą nie tylko na jedną z postaci opryszczki, ale też tzw. czyraczność. Czyraki są objawem gronkowcowego zapalenia mieszków włosowych. W przebiegu infekcji w pierwszej kolejności na skórze pojawiają się niezwykle bolesne, czerwone, twarde i zbite guzki. Po kilku dniach pod ich powierzchnią zaczyna się zbierać ropna treść. 

W dalszej kolejności dochodzi do samoczynnego pęknięcia zmiany skórnej i rozlania się jej zawartości. Wiąże się to z kolejną porcją doznań bólowych, a dodatkowo należy się liczyć z tym, że w miejscu rozerwania czyraka pozostanie głęboka, widoczna blizna. Czyraki występują pojedynczo. Mogą się pojawić w każdym niemal miejscu, ale zwłaszcza na plecach, ramionach, pośladkach, klatce piersiowej, szyi. W ostatnim przypadku istnieje ryzyko poważnych powikłań, z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych włącznie.

Innym schorzeniem, w przebiegu którego pojawiające się na skórze bąble wypełnione są ropą, jest choroba Duhringa. Jest to skórna postać celiakii, a więc skrajnej postaci nietolerancji glutenu. Mimo zupełnie odrębnej etiologii, zmiany skórne przypominają te, które pojawiają się u pacjentów chorych na opryszczkę.

Różni się jednak ich lokalizacja. W tym przypadku ropnie pojawiają się w takich miejscach, jak:

 • kolana i łokcie
 • pośladki i lędźwie
 • okolice łopatek
 • twarz i owłosiona skóra głowy.

Czytaj też:

 

Bibliografia

 • Katarzyna Bakalarska, Diagnostyka i leczenie pęcherzycy – konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, https://www.termedia.pl
 • Enno Schmidt, Michael Kasperkiewicz, Pascal Joly, Pemphigus, The Lancet, volume 394, september 07 2019
 • Edward Rudzki, Choroby alergiczne skóry, Postępy Nauk Medycznych 11/2007
 • Mariusz Stasiak, Jerzy Lasek, Zbigniew Witkowski, Wojciech Marks, Katarzyna Gołąbek, Zakażenia skóry i tkanek miękkich — złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, Forum Medycyny Rodzinnej 2012, vol 6, no 4
 • Ewelina Gowin, Wanda Horst-Sikorska, Czy trzeba bać się ospy wietrznej? Farmacja współczesna, 2012; 2
 • Anna Majewska, Ewa Romejko-Wolniewicz, Julia Zaręba-Szczudlik, Mirosław Łuczak, Grażyna Młynarczyk, Wirus opryszczki pospolitej typu 1: epidemiologia i udział wirusa w zakażeniach narządów płciowych, Nowa Medycyna 1/2011

Oceń artykuł

(liczba ocen 6)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij