ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Wysypka na brzuchu u dziecka – alergia czy choroba? Poznaj przyczyny

Wysypka na brzuchu u dziecka jest często pierwszym objawem alergii. Ale to nie jedyna przyczyna tego typu zmian na skórze. Sprawdź, jakim chorobom towarzyszą plamki lub krostki na brzuchu.
Wysypka na brzuchu u dziecka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Skóra dzieci narażona jest na negatywne działanie ze strony wielu czynników. Wysypka na brzuchu może być objawem alergii lub sygnałem o rozwijającej się chorobie, często zakaźnej.
 • Zmiany skórne na brzuchu przyjmują różne kształty i kolory. Pojawiają się w formie plamek, krostek lub pęcherzyków.
 • Dość powszechnym powodem uczulenia na brzuchu jest alergia. Dzieci nie zawsze dobrze tolerują składniki pokarmowe (np. mleko, jajka czy seler). Bardzo często czerwone plamy na brzuchu są efektem stosowania określonych kosmetyków czy środków piorących.
SPRAWDŹ TEŻ: Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?
Spis treści

Reklama

Jak wygląda wysypka na brzuchu dziecka?

Wysypka na brzuchu u dziecka często wzbudza niepokój u rodziców, ale nie zawsze musi być powodem troski.

Pojawia się z bardzo wielu powodów i najczęściej przyjmuje postać:

 • czerwonych plamek o nieokreślonym kształcie (wysypka plamista),
 • małych bąbli zaczerwienionych wokół, podobnych do uczulenia po pokrzywie (pokrzywka),
 • twardych niewielkich krostek wypełnionych płynem (wysypka grudkowa),
 • twardych dużych krostek wypełnionych płynem (wysypka pęcherzykowa).

Najczęstszą z przyczyn wysypki na brzuchu u dziecka jest alergia. Wywołują ją alergeny zawarte w powietrzu, pokarmie, środkach chemicznych i niektóre leki. Wysypka alergiczna przyjmuje najczęściej postać pokrzywki i powoduje świąd.

Dziecko jest niespokojne i płaczliwe. Objawami dodatkowymi mogą być także wymioty, nudności, bóle brzucha lub kaszel.

Innymi przyczynami wysypki u dziecka na brzuchu są:

 • zakażenie świerzbem, które wywołuje bakteria,
 • odra, choroba zakaźna, która dodatkowo wywołuje gorączkę, kaszel i z biegiem czasu rozprzestrzenia wysypkę po reszcie ciała. Niekiedy dochodzi nawet do zapalenia spojówek,
 • ospa wietrzna, która w pierwszej fazie przybiera postać małych pęcherzyków, zmieniających się w większe wraz z rozwojem choroby. Wysypce w tym przypadku towarzyszy gorączka, osłabienie i bóle głowy,
 • różyczka, wywołana przez wirusy. Objawami towarzyszącymi wysypce są powiększone węzły chłonne,
 • szkarlatyna, choroba zakaźna wywołana przez bakterie. Towarzyszy jej gorączka, ból gardła i naloty na języku.

Reklama

Wysypka na brzuchu u niemowlaka

Skóra niemowląt jest bardzo delikatna i dość mocno narażona na działanie substancji, wywołujących zmiany skórne. Główną przyczyną wysypki u niemowlaka na brzuchu jest alergia.

Tak małe dzieci często dotknięte są alergią pokarmową na białko. Głównym pożywieniem niemowlęcia jest mleko, a uczulenia na białko wywołuje u dziecka pojawienie się wyraźnie zarysowanych bąbli na brzuchu i innych partiach ciała. Uczulenie powodują także pyłki roślin czy roztocza kurzu domowego.

Krostki na brzuchu niemowlaka mogą świadczyć o wysypce atopowej i są reakcją na określone czynniki alergenne. Skóra atopowa jest bardzo sucha, łuszczy się, a grudki i zmiany o charakterze rumieniowatym rozprzestrzeniają się po całym ciele.

Częstą zmiana skórną są potówki na brzuchu u niemowlaka. To drobne krostki wypełnione są przezroczystym płynem. Pojawiają się na skutek przegrzania i zatrzymania potu w ujściach gruczołów potowych.

Wysypka na brzuszku u niemowlaka pojawia się często w trakcie tak zwanej trzydniowej gorączki. Choroba ta nazywana jest także nagłym rumieniem, a plamkom na brzuchu i tułowiu towarzyszy gorączka. Przyczynami takich zmian mogą być również choroby zakaźne.

Rodzice powinni obserwować dziecko, sprawdzać rozmiar uczulenia, a także kontrolować powstawanie nowych zmian. Jeśli wysypce towarzyszy złe samopoczucie niemowlaka, rozdrażnienie lub ospałość, gorączka czy brak apetytu warto konsultować takie zmiany z lekarzem.

Reklama

Wysypka na brzuchu i plecach u dziecka

Uczulenie u dzieci w postaci zmian na skórze pojawia się na różnych częściach ciała. Wysypka u dziecka na brzuchu i plecach to charakterystyczny objaw przegrzania w przypadku noworodków i niemowlaków. Zatkane gruczoły potowe na tych partiach ciała wywołują najczęściej zmiany skórne.

Popularna „trzydniówka” charakteryzuje się blado różową wysypką na brzuchu i udach dziecka. Różyczka występuje w postaci czerwonych plamek, ale w miarę rozwoju choroby uczulenie „schodzi” w dół i pojawia się wysypka na brzuchu i nogach u dziecka.

Szkarlatyna objawia się w postaci czerwonych grudek, które w pierwszym etapie choroby umiejscawiają się na przedramionach, pachwinach i na szyi. W przypadku bostonki czerwone plamki pojawiają się na dłoniach, stopach i w buzi.

Krostki na brzuchu i plecach u dziecka bez towarzyszących objawów ogólnych wystarczy na początku obserwować. Jeśli zmiany nie znikają i pojawiają dolegliwości dodatkowe, jak gorączka, złe samopoczucie, kaszel to sygnał, aby zasięgnąć opinii lekarza.

Reklama

Plamki na brzuchu u dziecka

Zmian na skórze nie wolno bagatelizować, szczególnie u dzieci, które nie zawsze potrafią dokładnie określić swoje samopoczucie. 

Czerwone plamki na brzuchu u dziecka to nie tylko problem dermatologiczny, ale może być to objaw wielu schorzeń. Najczęściej pojawiają się na skutek alergii lub chorób zakaźnych. Małe plamki z czasem rosną i mają tendencję do rozlewania się w większe ogniska, a niekiedy obejmują nawet cały brzuch.

Czerwone plamki na brzuszku niemowlaka, które wyglądem przypominają suche liszajowate ogniska to charakterystyczny objaw atopowego zapalenia skóry.

Plamki na brzuchu u dziecka mogą być także objawem pokrzywki ostrej. Zmiany na skórze mają wtedy mocno czerwony kolor i dość rozległy charakter.

Reklama

Uczulenie na brzuchu u dziecka

Czerwona wysypka na brzuchu dziecka to bardzo często objaw alergii. Organizm dziecka w różny sposób reaguje na alergeny pokarmowe.

Pokrzywka na brzuchu u dziecka to jedna z łagodniejszych odmian uczulenia. Charakteryzuje się czerwonymi plamkami, dość mocno swędzącymi. Organizm malucha traktuje alergen jako potencjalne zagrożenie, wytwarza przeciwciała, których głównym zadaniem jest zwalczanie substancji uczulającej, a to zawsze wywołuje reakcję alergiczną.

Do najpopularniejszych produktów - alergenów, które wywołują uczulenie u dziecka na brzuchu należą:

 • białko mleka krowiego, najbardziej uczulające dzieci w pierwszych miesiącach życia. Z wiekiem objawy alergii z tego powodu łagodnieją, a w wielu przypadkach na koniec znikają,
 • gluten (białka zbóż), powodujący atopowe zapalenie skóry, także na brzuchu,
 • białko jaj kurzych, które wywołują pokrzywkę na ciele,
 • pomidory,
 • seler,
 • orzechy, które nie tylko powodują pokrzywkę kontaktową, a także obrzęk górnych dróg oddechowych.

Swędząca wysypka na brzuchu u dziecka jest często reakcją na stosowane kosmetyki pielęgnacyjne lub proszek do prania. Do produktów, które uczulają najmocniej należą substancje zapachowe, zawarte w kosmetykach, konserwanty, detergenty lub czynniki pochodzenia roślinnego.

Obecnie większość tych substancji nie jest już stosowana w środkach pielęgnacyjnych dla maluchów, ale w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej w postaci uczulenia należy z nich zrezygnować i poszukać takich, które przeznaczone są do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka.

Pielęgnacja skóry jest indywidualną sprawą i zależy od skłonności do uczuleń w konkretnym przypadku.

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Narbutt „Choroby alergiczne skóry w praktyce lekarza rodzinnego”, Edra Urban & Partner, ISBN 978-83-66548-55-8,
 • A. Krogulska „Znaczenie alergenów pokarmowych u dzieci i dorosłych z alergią wziewną”, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 16-27,
 • M. Marczyńska, J. Popielska „Wysypki plamisto-grudkowe w infekcjach wirusowych”, Pediatria po Dyplomie 01/2016.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dziecko
Ile godzin dziennie dziecko powinno oglądać tv?
Jakie mogą być przyczyny bólu nóg u dziecka?
Lekarz bada nogi dziecku
Jakie mogą być skutki przegrzania dziecka?
Dziecko na plarzy
Podobne artykuły
Dziecko chrapie w czasie snu
Co pomaga na chrapanie u dziecka i jakie są jego przyczyny?
Dziecko z katarem
Zielony katar u dziecka - domowe sposoby. Jak leczyć?
Znieczulenie dziecka przez anestezjologa
Anestezjologia w pediatrii - znieczulenie dziecka
Colostrum dla dziecka jest pozyskiwane m.in. z siary bydlęcej
Colostrum dla dzieci - które wybrać? Opinie
Dziecko z wypryskiem skórnym
Opryszczka u dzieci - skąd się bierze i jak ją wyleczyć?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!