Ganglion - leczenie domowe i operacyjnie - jak przebiega

Ganglion to niegroźny, ale bolesny guzek, który najczęściej pojawia się na nadgarstku lub stopie. W zaawansowanym stadium może doprowadzić do unieruchomienia kończyny. W ramach leczenia pacjenci z tego typu guzami korzystać mogą z zabiegów fizykoterapii oraz ćwiczeń rozluźniających, a ostatecznym krokiem w najtrudniejszych przypadkach jest operacyjne usunięcie torbieli.
Stan zapalny skóry
Źródło: 123RF
Spis treści

Ganglion

Ganglion, zwany też torbielą galaretową, to guzek wypełniony galaretowatym płynem. Jego pojawienie się na ciele nie ma żadnego związku z chorobami nowotworowymi, choć wywołuje u niektórych pacjentów obawy przed rakiem. Choć nie jest to groźne schorzenie, nie można go lekceważyć. Brak reakcji medycznej doprowadzić może do nieprzyjemnych skutków, takich jak problemy z mięśniami i stawami.

Ganglion powstaje, gdy płynu znajdującego się w okolicy naszych stawów pojawia się za dużo. Wtedy znajduje on ujście we wnętrzu powstałego guzka, najczęściej przy nadgarstku, rzadziej przy stopie.

Zobacz także: Liszaj płaski

Ganglion na stopie

Ganglion rośnie głęboko pod skórą na górnej stronie stóp, powodując dolegliwości bólowe. Im torbiel dłużej jest nieleczona, tym robi się większa i powoduje poważniejsze problemy z doborem obuwia. Każdy kontakt guza z butem potęguje bowiem ból. Ganglion na stopie to rzadsza przypadłość niż ganglion nadgarstka. Co ciekawe częściej guzek ten pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Zwykle w młodym wieku, między 20., a 40. rokiem życia.

Ganglion nadgarstka

Gangliony tego typu bardzo często diagnozowane są u osób, które dużo czasu spędzają przed komputerem. Ma to związek z pracą ręki przez wiele godzin w jednej pozycji, co z kolei związane jest z obsługą myszy komputerowej. W wyniku przeciążania dłoni powstaje właśnie ganglion nadgarstka.

Jeśli chodzi o kończyny górne, to rzadziej diagnozuje się ganglion na palcu. Zdarza się, choć zdecydowanie mniej jest takich przypadków, że pojawia się ganglion kolana.

Gangliony

Gangliony powstają najczęściej w wyniku wspomnianych przeciążeń, ale również zapalenia stawów i ścięgien. Mogą się także pojawić w konsekwencji urazu - na przykład skręcenia stawu. Kiedy powinniśmy się zwrócić do lekarza z podejrzeniem, że dokucza nam ganglion? Gdy odczuwamy:

  • ból przy ruchach nadgarstkiem,
  • nadwrażliwość na dotyk,
  • brak możliwości pełnego zakresu ruchu ręką,
  • stan zapalny w okolicy stawu.

Ganglion leczenie domowe

Leczenie ganglionu najlepiej zostawić profesjonaliście - ortopedzie lub chirurgowi. Choć zdarza się, że pod wpływem masażu czy po prostu samoistnie guzek znika, to leczenie nie powinno ograniczać się do wklepywania maści czy olejków. Oczywiście może to przynieść chwilową ulgę, ale leczenie domowe najpewniej będzie niewystarczające i guz będzie się powiększał, dając coraz bardziej dokuczliwe objawy. Zdecydowanie maść na ganglion nie wystarczy.

Sprawdź też: Brodawka łojotokowa - wygląd, przyczyny, leczenie i usuwanie

Ganglion leczenie

Jeśli guzek się powiększa i powoduje coraz większy ból, czy to w obrębie nadgarstka, stopy, palca czy kolana, należy skonsultować się ze specjalistą. Najpewniej zleci on pacjentowi wykonanie prześwietlenia RTG lub USG. Konieczny może być też rezonans magnetyczny, który pozwoli wykluczyć lub potwierdzić inne, znacznie poważniejsze choroby, na przykład:

By spać spokojnie, warto wykonać zlecone badania i wykluczyć inne dolegliwości, a także wdrożyć odpowiednie leczenie ganglionu.

W ramach leczenia ganglionu warto postawić na fizykoterapię. Pomocne będą zabiegi o właściwościach regeneracyjnych: laseroterapia, ale także ultradźwięki i pole magnetyczne. Z kolei krioterapia działa przeciwobrzękowo. Wskazane są zajęcia z terapeutą, niektóre ćwiczenia, czy to rozciągające, czy rozluźniające, można powtarzać w domu.

Ganglion operacja

W przypadku zdiagnozowania ganglionu operacja nie zawsze jest konieczna. Zanim podjęte zostaną tak radykalne kroki, stosowany jest zabieg aspiracji. Podczas niego nakłuwa się guz i odsysa galaretowaty płyn. Po zabiegu konieczne jest przyjmowanie kortykosteroidy w celu zagojenia ścianek torbieli.  

Operacyjne usuwanie ganglionu okazuje się zbawienne dla pacjentów, u których po zabiegu aspiracji guz powrócił. Aby pozbyć się guzka, najpierw pacjentowi podaje się znieczulenie ogólne (narkozę). Po wykonaniu nacięcia ganglion jest wycinany w całości i zaszywana jest skóra. Po zabiegu może zostać niewielka blizna, jednak torbiel nie powinna się już więcej pojawić. W ramach rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym wskazane są zabiegi rozluźniające i poprawiające krążenie oraz wzmacniające mięśnie.

Ganglion u dziecka

Gangliony mogą się pojawiać zwłaszcza u osób młodych, choć ich pojawienie nie dziwi też u seniorów. Ganglion u dziecka również może wystąpić. Jeśli zauważymy u malucha jakąkolwiek podejrzaną narośl, należy skonsultować to niezwłocznie z lekarzem. Diagnostyka oraz sposoby leczenia ganglionu u dziecka przebiegają podobni, jak u dorosłych osób.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dlaczego dłonie puchną? Poznaj przyczyny i zapobieganie
Przeczytaj artykuł
Drętwienie rąk i palców - przyczyny, objawy i leczenie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dlaczego dłonie puchną? Poznaj przyczyny i zapobieganie
Drętwienie rąk i palców - przyczyny, objawy i leczenie
Pionowe i podłużne bruzdy na paznokciach: o czym świadczą?
Swędzące stopy i dłonie – przyczyny i zapobieganie
Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama