Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Ganglion - co to jest i jak się go pozbyć? Leczenie i domowe sposoby

Ganglion to niegroźny, ale bolesny guzek, który najczęściej pojawia się na nadgarstku lub stopie. W zaawansowanym stadium może doprowadzić do unieruchomienia kończyny. W ramach leczenia pacjenci z tego typu guzami korzystać mogą z zabiegów fizykoterapii oraz ćwiczeń rozluźniających, a ostatecznym krokiem w najtrudniejszych przypadkach jest operacyjne usunięcie torbieli.
Ganglion na dłoni
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Podskórny guzek może wywołać niepokój. Często nie należy się obawiać nowotworu, gdyż może to być ganglion.
 • Ganglion najczęściej tworzy się na nadgarstku bądź na stopie. Może jednak pojawić się też w innych miejscach.
 • W celu diagnostyki nalezy udać się do odpowiedniego lekarza specjalisty. Zleci on baania, a następnie zabiegi, które pomogą we wchłonięciu ganglionu.
SPRAWDŹ TEŻ: Ból nadgarstka przy zginaniu - co robić?
Spis treści

Reklama

Co to ganglion?

Ganglion, zwany też torbielą galaretową, to guzek wypełniony galaretowatym płynem. Jego pojawienie się na ciele nie ma żadnego związku z chorobami nowotworowymi, choć wywołuje u niektórych pacjentów obawy przed rakiem.

Pomimo, że nie jest to groźne schorzenie, nie można go lekceważyć. Brak reakcji medycznej doprowadzić może do nieprzyjemnych skutków, takich jak problemy z mięśniami i stawami. Ganglion powstaje, gdy płynu znajdującego się w okolicy naszych stawów pojawia się za dużo. Z czasem staje się twardy jak kość.

Wtedy znajduje on ujście we wnętrzu powstałego guzka, najczęściej przy nadgarstku, rzadziej przy stopie czy na palcach. Zdarza się również, że ganglion jest niewidoczny. Tworzy się wtedy twardy, bolący guzek pod skórą. Ciężko wykryć taką zmianę, choć objawy mogą pomóc w diagnostyce.

Czy ganglion powoduje ból? Na samym początku guzek może być niewczuwalny, jednak z czasem, kiedy rośnie, zaczyna boleć.

W klasyfikacji ICD 10 ganglion oznaczony jest jako ,,ganglion stawu lub ścięgna (pochewki)" numeracją M67.4 . Z kolei w ICD 11 ganglion znajdziesz pod numerm FB42.

Reklama

Jak wygląda ganglion na stopie?

Ganglion rośnie głęboko pod skórą na górnej stronie stóp. Im torbiel dłużej jest nieleczona, tym robi się większa i powoduje poważniejsze problemy z doborem obuwia. Każdy kontakt guza z butem potęguje bowiem ból.

Ganglion na stopie to rzadsza przypadłość niż ganglion nadgarstka. Co ciekawe częściej guzek ten pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Zwykle w młodym wieku, między 20., a 40. rokiem życia.

Zdarza się, choć zdecydowanie mniej jest takich przypadków, że pojawia się ganglion kolana.

U kogo może pojawić się ganglion nadgarstka?

Gangliony tego typu bardzo często diagnozowane są u osób, które dużo czasu spędzają przed komputerem. Ma to związek z pracą ręki przez wiele godzin w jednej pozycji, co z kolei związane jest z obsługą myszy komputerowej. W wyniku przeciążania dłoni powstaje właśnie taka narośl na nadgarstku.

Jeśli chodzi o kończyny górne, to rzadziej diagnozuje się ganglion na palcu, kciuku czy łokciu. Zdarza się, że tworzy się on na wewnętrznej stronie stronie dłoni.

Ganglion w takich miejscach jak szyja powtać mogą wyłącznie w wyniku urazu. Jeśli nie doszło do stłuczenia, guzek ten może być powiększonymi więzłami chłonnymi lub nawet objawem początkowego stadium nowotworu.

Reklama

Przyczyny powstania ganglionów

Gangliony powstają najczęściej w wyniku wspomnianych przeciążeń, ale również zapalenia stawów i ścięgien. Mogą się także pojawić w konsekwencji urazu - na przykład skręcenia stawu. Kiedy powinniśmy się zwrócić do lekarza z podejrzeniem, że dokucza nam ganglion? Gdy odczuwamy:

 • ból przy ruchach nadgarstkiem,
 • nadwrażliwość na dotyk,
 • brak możliwości pełnego zakresu ruchu ręką,
 • stan zapalny w okolicy stawu;

Reklama

Diagnostyka ganglionu. Jak wygląda jego rozpoznawanie?

Jeśli guzek się powiększa i powoduje coraz większy ból, czy to w obrębie nadgarstka, stopy, palca czy kolana, należy skonsultować się ze specjalistą. Najpewniej zleci on pacjentowi wykonanie prześwietlenia RTG lub USG.

Konieczny może być też rezonans magnetyczny, który pozwoli wykluczyć lub potwierdzić inne, znacznie poważniejsze choroby, na przykład:

 • zapalenie stawów,
 • nerwiaki,
 • martwicę kości.

By spać spokojnie, warto wykonać zlecone badania i wykluczyć inne dolegliwości, a także wdrożyć odpowiednie leczenie ganglionu.

W ramach leczenia ganglionu warto postawić na fizykoterapię. Pomocne będą zabiegi o właściwościach regeneracyjnych: laseroterapia, ale także ultradźwięki i pole magnetyczne. Z kolei krioterapia działa przeciwobrzękowo. Wskazane są zajęcia z terapeutą, niektóre ćwiczenia, czy to rozciągające, czy rozluźniające, można powtarzać w domu.

Reklama

Leczenie domowe ganglionu

Jake leczyć ganglion i jaki lekarz się tym zajmuje? Pomoc można uzyskać u ortopedy lub chirurga.

Ludzie często zastanawiają się, czym smarować guzek. Na wchłniecie ganglionu poleca się maść ichtiolową, z żywokostu, końską czy olej rycynowy. Nie mają one jednak potwierdzenia w badaniach.

Istnieją pewne domowe sposoby, które mają rzekomo pomóc. Jednak takie naturalne sposoby na zwalczanie ganglionu to jedynie mity, jak m.in. przykładanie liści kapusty czy aloesu, a także okłady z octem.

Również silne uciskanie, by ganglion pękł, nie jest wskazane, gdyż może porwadzić nawet do zakażenia.

Często stosuje się także stabilizatory, które niestety tylko na chwilę przynoszą ukojenie. Podobny wpływ na ganglion ma kinesiotaping.

Choć zdarza się, że pod wpływem masażu czy po prostu samoistnie guzek znika, to leczenie nie powinno ograniczać się do wklepywania maści czy olejków. Oczywiście może to przynieść chwilową ulgę, ale domowe sposoby najpewniej będą niewystarczające i guz będzie się powiększał, dając coraz bardziej dokuczliwe objawy.

Natomiast by dowiedzieć się, jak popranie masować ganglion należy skontaktować się z fizjoterapeutą, który pokaże opowiednią technikę.

Zdecydowanie maść na ganglion nie wystarczy.

Reklama

Jaki jest przebieg operacji ganglionu?

W przypadku zdiagnozowania ganglionu operacja nie zawsze jest konieczna. Zanim podjęte zostaną tak radykalne kroki, stosowany jest zabieg punkcji. Podczas niego nakłuwa się guz i odsysa galaretowaty płyn. Po zabiegu konieczne jest przyjmowanie kortykosteroidy w celu zagojenia ścianek torbieli.  

Operacyjne usuwanie ganglionu okazuje się zbawienne dla pacjentów, u których po zabiegu aspiracji guz powrócił. Aby pozbyć się guzka, najpierw pacjentowi podaje się znieczulenie ogólne (narkozę). Po wykonaniu nacięcia ganglion jest wycinany w całości i zaszywana jest skóra.

Po zabiegu może zostać niewielka blizna, jednak torbiel nie powinna się już więcej pojawić. W ramach rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym wskazane są zabiegi rozluźniające i poprawiające krążenie oraz wzmacniające mięśnie.

Usunięcie ganglionu może być wykonane na NFZ, gdy lekarz wypisze skierowanie. Jeśli jednak pacjent zdecyduje sie na wycięcie guzka prywatnie, jest to koszt około 500 złotych. Inne zabiegi, które pomagają usunąć ganglion, ale nie są inwazyjne, wymagają przynajmniej kilku spotkań, co skutkuje wyższą ceną od 2 tysięcy do 5 tysięcy złotych.

W związku z powikłaniami, jak np. niezdolność o pracy czy właśnie przeprowadzona operacja, walczyć można o odszkodowanie. Jeśli ganglion na nadgarstku powstał przez czynności wykonywane w pracy (przeciążenie dłoni w wyniku operowania myszką cały dzień), sprawę warto przekazać do kancelarii prawnej, która szybko może rozwiązać problem.

Czy może wystąpić ganglion u dziecka?

Gangliony mogą się pojawiać zwłaszcza u osób młodych, choć ich pojawienie nie dziwi też u seniorów. Ganglion u dziecka również może wystąpić najczęściej po urazie. Jeśli zauważymy u malucha jakąkolwiek podejrzaną narośl na skórze, należy skonsultować to niezwłocznie z lekarzem.

Diagnostyka oraz sposoby leczenia ganglionu u dziecka przebiegają podobnie, jak u dorosłych osób.

Czytaj również

Bibliografia

 • Bauer A., Wiecheć M. Przewodnik metodyczny po wybranych zabiegach fizykalnych, wydanie III rozszerzone, uzupełnione, poprawione. Wydawnictwo MARKMED Rehabilitacja s.c., Ostrowiec Św. 2012.
 • Brotzman S.B., Wilk K.E. Rehabilitacja ortopedyczna, t. 1. Wydawnictwo Elsevier Urban &vPartner 2008.
 • Gaździk T. Sz. Ortopedia i traumatologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009
 • Noszczyk W. Chirurgia, t. 2. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobietę swędzą nogi
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Przebarwienia na stopach
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial