Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają

Swędzące krostki pojawiają się na ciele w przebiegu m.in. trądziku, łuszczycy, czy zapalenia mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych. Jak rozpoznać konkretne schorzenie? O czym świadczą krostki na twarzy, dłoniach, stopach, plecach, wokół odbytu?
Mężczyzna z krostami na plecach
źródło:123RF
W skrócie
 • Swędzące krostki pojawiają się na ciele zazwyczaj jako objaw licznych schorzeń, zaburzeń alergicznych, zakaźnych, hormonalnych, itd. Z tego względu nie należy ich ignorować.
 • Swędzące krostki mogą pojawić się na każdej części ciała, ale także na błonach śluzowych jamy ustnej, narządów płciowych, a nawet układu oddechowego.
 • Wiek i płeć osoby, u której wystąpiły swędzące krostki, a także ich lokalizacja, natężenie, kształt oraz kolor, mogą świadczyć o innych problemach zdrowotnych.
SPRAWDŹ TEŻ: Czy wysypka u dziecka zwiastuje poważną chorobę?
Spis treści

Reklama

Co oznaczają swędzące krostki?

Swędzące krostki na ciele mogą być objawem licznych schorzeń i zaburzeń alergicznych, zakaźnych, hormonalnych i innych. W zależności od lokalizacji, natężenia zmian skórnych, ich wielkości, kształtu i koloru, a także wieku i płci pacjenta, podejrzewać można takie problemy zdrowotne, jak:

 1. łuszczyca krostkowa - ograniczona lub uogólniona;
 2. trądzik młodzieńczy i późny, w tym:
 • krostkowy,
 • grudkowo-krostkowy,
 1. zapalenie mieszków włosowych;
 2. ropne zapalenie gruczołów łojowych;
 3. wysypka alergiczna;
 4. ospa wietrzna;
 5. odra;
 6. kiła;
 7. nowotwory.

Reklama

Swędzące krostki na dłoniach i na stopach

Swędzące krostki na dłoniach i na stopach są typowym objawem łuszczycy krostkowej ograniczonej. Jest to przewlekła choroba, obejmująca skórę dystalnych części zarówno kończyn górnych jak i dolnych. Powodowanie jest ona nadmiernym i przyspieszonym rogowaceniem komórek naskórka, przy jednoczesnym występowaniu silnego stanu zapalnego. 

Wyróżnia się dwie jej podstawowe postaci: 

 • łuszczyca krostkowa dłoni i podeszw (Palmoplantar pustular psoriasis),
 • krostkowe zapalenie skóry palców (Acrodermatitis continua Hallopeau).

Częściej występującą jest ta pierwsza. W jej przebiegu dłonie i stopy zostają pokryte krostami wypełnionymi jałową treścią, które wyrastają na zmienionym chorobowo podłożu (rumień, złuszczanie się). Możliwe są też wykwity grudkowe.

Zrogowaciała skóra ma tendencję do pękania, powodując silną bolesność. Łuszczyca krostkowa dłoni i podeszw zazwyczaj dotyka kobiety w wieku 50+. Druga z postaci choroby, czyli krostkowe zapalenie skóry palców, występuje zdecydowanie rzadziej. Wyróżnia się umiejscowieniem zmian, które lokalizują się na opuszkach palców, wałach paznokciowych i płytkach paznokci.

Swędzące krostki na całym ciele

Wymienione wyżej rodzaje łuszczycy ograniczonej uchodzą za względnie łagodne, w odróżnieniu od uogólnionych postaci choroby, takich jak:

 • odmiana von Zumbusch,
 • liszajec opryszczkowaty (Impetigo herpetiformis).

Podstawowym objawem obu schorzeń są swędzące krostki na całym ciele, w tym na skórze, ale także na błonach śluzowych jamy ustnej, narządów płciowych, a nawet  układu oddechowego. 

W przypadku odmiany von Zumbusch należy się dodatkowo liczyć występowaniem silnych objawów ogólnoustrojowych, takich jak:

 • gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie;
 • hipokalcemia, czyli niedobór wapnia;
 • zaburzenia wodno-elektrolitowe;
 • zaburzenia metabolizmu białek.

Nieleczona łuszczyca tego typu może doprowadzić do ciężkich, potencjalnie śmiertelnych powikłań, związanych między innymi z niewydolnością nerek. Objawy liszajca opryszczkowatego są zbliżone. 

Krostki są bardzo drobne, pojawiają się na całym ciele, ale ze szczególnym uwzględnieniem takich obszarów, jak:

 • pachwiny i krocze;
 • zgięcia stawowe;
 • fałdy skórne;

Także i w tym przypadku występują poważne symptomy wewnętrzne. Oprócz hipokalcemii, pacjenci zmagają się też z hipoalbuminemią (niedobór białek albumin) oraz napadami tężyczki (niedobór magnezu i potasu). Schorzenie szczególnie często dotyka kobiety w ciąży, stanowiąc zagrożenie dla matki i płodu. Rzadko występuje u mężczyzn.

Reklama

Swędzące krostki na twarzy

Swędzące krostki na twarzy z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazywać mogą na rozwój trądziku w postaci krostkowej lub grudkowo-krostkowej. Są to odmiany trądziku pospolitego (młodzieńczego), typowego dla osób w wieku dojrzewania (zwłaszcza chłopców), ale też późnego, występującego u pacjentów po 25 roku życia (przede wszystkim kobiet). 

Pojawiające się w przebiegu choroby krosty są wypełnione ropną treścią. Skóra wokół objęta jest procesem zapalnym. Wykwity te są niezwykle trwałe, z trudem poddają się leczeniu, a zanikając często pozostawiają po sobie głębokie, szpecące blizny.

Podstawowe lokalizacje dla trądziku młodzieńczego krostkowego, to czoło i broda. Natomiast u osób starszych, wykwity pojawiają się na brodzie, linii żuchwy oraz szyi.

W przypadku zmian grudkowo-krostkowych, na twarzy występuje też drugi rodzaj wyprysków – są to twarde, zbite guzki, wypełnione łojem, co wprost związane jest z nadprodukcją sebum. Przyczyny wykwitania swędzących krost na twarzy są zróżnicowane. 

Do głównych czynników sprawczych zaliczane są:

 • predyspozycje genetyczne – skłonność do dziedziczenia choroby;
 • zaburzenia hormonalne – wzmożona synteza androgenów i estrogenów;
 • nadaktywność gruczołów łojowych.

Uwaga – trądzik najczęściej występuje na twarzy, ale nie tylko. Pojawić mogą się także swędzące krostki na plecach, klatce piersiowej, ramionach, rzadziej – w innych miejscach ciała. 

Reklama

Swędzące krostki na nogach 

Swędzące nogi, a szczególnie kostki stanowią potencjalny objaw wielu schorzeń. Jednym z nich jest zapalenie mieszków włosowych. Jest to choroba w większości przypadków infekcyjna, powodowana przez bakterie z rodziny gronkowców, niekiedy też rozwijająca się pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak przyjmowane leki.

W praktyce klinicznej wyróżnia się wiele jej odmian. Jedną z nich są tak zwane czyraki. W tym przypadku krosty są wypełnione ropą i krwią. Powodują silną bolesność, dodatkowo wzmagając się po przerwaniu ciągłości wyprysku i utworzeniu w jego miejscu sączącej rany bądź nadżerki. 

Krostki na nogach często pojawiają się też na skutek alergii, zwłaszcza kontaktowej, związanej z bezpośrednią fizyczną stycznością z substancją uczulającą. Ale bywają też przyczyny znacznie poważniejsze. Uważa się, że tego typu wypryski lokujące się na skórze kończyn dolnych, zwiastować mogą z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem nowotwór jelita bądź wrzodziejące zapalenie tego organu. 

Reklama

Swędzące krostki przy odbycie

Swędzące krostki przy odbycie i na całej powierzchni pośladków oraz w kroczu, są typowym objawem schorzenia znanego jako ropne zapalenie gruczołów łojowych. Choroba ta obejmuje tzw. gruczoły apokrynowe, ulokowane głównie w okolicach annusa, pachwin oraz pach. W jej przebiegu na powierzchni ciała pojawiają się bolesne krosty na pośladkach, guzki i wrzody.

Etiopatogeneza schorzenia nie jest znana, podejrzewa się jednak, że jej przyczyną może być niedrożność przewodów mieszków włosowych lub zakażenia bakteryjne. 

Inne potencjalne powody występowania krost wokół odbytu to między innymi:

 • zapalenie mieszków włosowych,
 • łuszczyca odwrócona,
 • trądzik skupiony,
 • grzybica odbytu,
 • opryszczka spowodowana wirusem HSV,
 • rzeżączkowe zapalenie odbytu i odbytnicy,
 • guzki krwawnicze (hemoroidy),
 • zaniedbania higieniczne.

Reklama

Swędzące krostki na pupie u dziecka

Swędzące krostki na pupie u dziecka w większości przypadków świadczą o rozwoju niezbyt groźnego pieluszkowego zapalenie skóry. Jest to schorzenie typowe dla okresu niemowlęcego, związane z takimi czynnikami, jak:

 • przegrzanie i przemoczenie miejsc ściśle zakrytych pieluchą,
 • toksyczne działanie amoniaku i innych składników moczu,
 • zakażenia powodowane patogenami bytującymi w kale dziecka,
 • urazy mechaniczne związane z tarciem pieluchy o powierzchnię ciała. 

Oprócz krostek, w miejscu objętym stanem zapalnym pojawiają się też rumień, pęcherze, guzki, nadżerki. Skóra ma charakterystyczną, nieprzyjemną woń amoniaku.

Czytaj również

Bibliografia

 • Dorota Roguś-Skorupska, Dermatozy swoiste dla okresu ciąży, Nowa Medycyna 11/2000
 • Mariusz Stasiak, Jerzy Lasek, Zbigniew Witkowski, Wojciech Marks, Katarzyna Gołąbek, Zakażenia skóry i tkanek miękkich — złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, Forum Medycyny Rodzinnej 2012, vol 6, no 4
 • Katarzyna Janda, Magdalena Chwiłkowska, Trądzik pospolity, etiologia, klasyfikacja, leczenie, Pomeranian Journal of Life Sciences, wol 60., nr 2 (2014)
 • Anna Wilmont, Anna Doboszyńska, Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Pediatr Med Rodz 2012, 8
 • Andrzej Kaszuba, Sebastian Uczniak, Aleksandra Kaszuba, Łuszczyca, Dermatologia geriatryczna, Lublin 2016, Wydawnictwo Czelej
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobietę swędzą nogi
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial