Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Ból nadgarstka – przy zginaniu. Przyczyny, co robić?

Ból nadgarstka może utrudniać codzienne funkcjonowanie, szczególnie osobom, które pracują przy komputerze. Nie należy go lekceważyć, gdyż nieleczony ból może prowadzić do wystąpienia powikłań. Częstą przyczyną jest zespół cieśni nadgarstka, a jego kuracja opiera się głównie na przyjmowaniu leków, fizykoterapii, a w zaawansowanym stadium na leczeniu operacyjnym.
Ból w nadgarstku
Źródło: 123RF
Spis treści

Ból w nadgarstku często utrudnia komfort dnia, gdyż może uniemożliwić takie czynności, jak pisanie – ręczne i komputerowe, podnoszenie, czy obciążanie dłoni oraz nadgarstka. Mogą mu towarzyszyć dodatkowe symptomy, jak:

  • mrowienie,
  • drętwienie,
  • pieczenie,
  • tkliwość,
  • osłabienie. 

Ponadto uciążliwe może okazać się poruszanie dłonią i nadgarstkiem. 

Reklama

Przyczyny bólu nadgarstka

Ból ręki w nadgarstku występuje z różnych przyczyn, dlatego ważne jest obserwowanie dodatkowych objawów, a także czynności, w czasie których ból się nasila, w celu prawidłowego rozpoznania. 

Do głównych przyczyn bólu nadgarstka zaliczyć należy:

Jak widać za ból odpowiedzialne są różne schorzenia, zarówno związane z samym nadgarstkiem, jak i jest to często jeden z objawów chorób narządu ruchu. 

Reklama

Ból nadgarstka przy zginaniu

Silny ból nadgarstka pojawiający się przy jego zginaniu powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż taki stan może oznaczać przeciążenie mięśnilub ich uszkodzenie. Niekiedy dyskomfort spowodowany jest złamaniem, bądź zwichnięciem nadgarstka. W pierwszej kolejności specjalista powinien zalecić wykonanie RTG oraz USG obolałego stawu. 

Przeciążenie stawu wymaga rozpoczęcia wykonywania odpowiednich ćwiczeń. Pomocne będzie również przeprowadzenie zabiegu, jakim jest fala uderzeniowa.

Reklama

Ból nadgarstka w ciąży

Ból stawów nadgarstka pojawiający się w czasie ciąży bardzo często oznacza zespół cieśni nadgarstkaChodzi głównie o działanie hormonów, które prowadzą do zatrzymywania wody w organizmie. Jej zbyt duża ilość zbiera się w obrębie nadgarstka, objawiając się bólem, mrowieniem czy drętwieniem dłoni. Dochodzi do obrzęku torebki stawowej, która jest odpowiedzialna za uczucie dyskomfortu. 

Objawy powinny ustąpić po porodzie, a sam przebieg schorzenia zwykle jest łagodniejszy, niż ten który obecny jest z innych przyczyn niż ciąża. 

By niwelować objawy zaleca się unikania spania na ręce, długiego pisania na komputerze, 
a także ważne jest zadbanie o odpowiednie krzesło i wysokość biurka. Należy zwracać uwagę na właściwą dietę, bogatą w witaminę B6. 

Reklama

Ból nadgarstka i kciuka

Ból kciuka i nadgarstka w wielu przypadkach oznacza zespół de QuervainaJest to schorzenie potocznie nazywane „kciukiem matki”, ponieważ dolegliwość najczęściej dotyka kobiet, zwłaszcza na skutek częstego podnoszenia maluszka. 

Zespół de Quervainato inaczej infekcja zapalna pochewki ścięgnistej nadgarstka. Dyskomfort obecny jest zwłaszcza w czasie prostowania i odwodzenia kciuka. Często jest to ból promieniujący aż do przedramienia. Schorzenie występuje niekiedy również u osób
z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz na skutek urazów nadgarstka. 

Leczeniew dużej mierze opiera się na domowych metodach, jak unikanie używania obolałej ręki czy stosowanie okładów. Często konieczne mogą okazać się zastrzyki z kortykosteroidami, gdyż ich zadaniem jest hamowanie dalszego rozwoju infekcji oraz niwelowanie odczuwania bólu. 

Reklama

Ból nadgarstka od myszki

Ból dłoni i nadgarstka, który pojawia się w konsekwencji długiego siedzenia przy komputerze, a zwłaszcza podczas używania myszki czy pisania na komputerze świadczy o zespole cieśni nadgarstka.

Ból nadgarstka i drętwienie palców to główne z objawów schorzenia. Ponadto pojawić się mogą ból łokcia oraz stawu ramiennego. Z czasem może dojść do pogorszenia czucia 
w opuszkach palców, a także do trudności ze ściśnięciem dłoni w pięść. 

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka w dużej mierze polega na oszczędzaniu chorej kończyny. W pierwszej kolejności wprowadzona zostanie fizykoterapia oraz konieczność noszenia opaski elastycznej. Niekiedy specjalista zaleca zażywanie witaminy B6, a w zaawansowanym stadium choroby nawet założenie gipsu na kilka tygodni. Ta radykalna metoda często jest jedyną skuteczną, gdyż to najlepszy sposób na zaprzestanie używania obolałej ręki. 

Reklama

Leczenie bólu nadgarstka 

Leczenie bólu nadgarstka jest sprawą indywidualną, zależną m.in. od rodzaju schorzenia czy jego stopnia zaawansowania. 

Ból nadgarstka – co robić? Warto przede wszystkim unikać przeciążania chorej kończyny. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie miejsca pracy– zadbanie o właściwe ułożenie ciała, ale przede wszystkim ręki. 

Ponadto w większości przypadków konieczna jest rehabilitacja. Niekiedy należy wprowadzić leczenie farmakologiczne, głównie zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. 
W zaawansowanym stadium konieczna może okazać się operacja

Czytaj również:

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ kostno-stawowy
Jak długo bolą stłuczone żebra? Lista objawów i sposobów leczenia
Rentgen żeber
Osteomalacja - co to jest i jak się objawia? Leczenie
Mężczyzna z bolącą nogą z powodu osteomalacji
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyznę bolą żebra
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Boląca lewa ręka
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Mężczyzna trzyma się za plecy
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Rentgen żeber
Jak długo bolą stłuczone żebra? Lista objawów i sposobów leczenia

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior