Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?

Wysypka na skórze dziecka może być symptomem wielu różnych jednostek chorobowych. Sprawdź, jakie choroby najczęściej objawiają się czerwonymi krostkami.
Drobne czerwone krostki na nogach dziecka
źródło:123RF
W skrócie
 • Wysypka na skórze dziecka może być symptomem wielu różnych chorób, począwszy od infekcji wirusowych, poprzez alergie, na chorobach układowych kończąc.
 • Na podstawie rodzaju wykwitów skórnych oraz ich lokalizacji lekarz może postawić wstępne rozpoznanie.
 • Najczęściej wysypki na ciele dziecka mają związek z chorobami wirusowymi, które mijają samoistnie i wymagają jedynie leczenia objawowego.
SPRAWDŹ TEŻ: Wysypka u dziecka - czy zwiastuje poważną chorobę?
Spis treści

Reklama

Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka? 

Drobne czerwone krostki na ciele dziecka są częstym problemem diagnostycznym w praktyce pediatrycznej. Pojawienie się krostek na ciele dziecka może bowiem mieć związek z wieloma jednostkami chorobowymi o odmiennej i zróżnicowanej etiologii. Począwszy od chorób infekcyjnych, poprzez różne dermatozy i alergie, na chorobach układowych i metabolicznych kończąc. Pediatra, aby postawić wstępne rozpoznanie, musi przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad z opiekunem dziecka, a także bardzo dokładnie przyjrzeć się krostkom u dziecka, analizując ich rodzaj, wielkość, zabarwienie, zajmowany obszar etc. Wszystkie te dane są niezbędne do postawienia wstępnej diagnozy. 

Reklama

Czerwona wysypka u dziecka 

Co warto podkreślić, wykwity skórne, które pojawiają się na ciele dziecka w przebiegu różnych chorób, mogą przybierać postać nie tylko krostek, ale także plamek lub pęcherzyków. 

Zasadniczo wysypki skórne dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

 • plamiste,
 • plamisto-grudkowe (plamisto-krostkowe),
 • pęcherzykowe.

Co istotne, wysypki mogą być dominującym objawem choroby lub jedynie towarzyszącym. 

Jeśli lekarz zaobserwuje u dziecka wysypkę na całym ciele lub zajmującą dużą powierzchnię skóry, w pierwszej kolejności będzie podejrzewał jedną z popularnych chorób wysypkowych. Czerwona wysypka plamisto-grudkowa u niemowlaka lub starszego dziecka najczęściej ma związek z różyczką, odrą lub chorobą bostońską. 

Krostki na ramionach u dziecka 

Duże znaczenie w diagnostyce chorób wysypkowych ma lokalizacja wykwitów skórnych. Należy jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach wysypka ma charakter zstępujący (przenosi się na dolne partie ciała). 

Czerwone krostki na ramionach u dziecka mogą być dla lekarza oznaką różyczki – choroby zakaźnej, wywołanej wirusem z rodziny Togaviridae.

Typowa dla różyczki wysypka ma charakter plamisto-grudkowy i przybiera kolor od bladoróżowego do czerwonego. Wykwity najpierw pojawiają się na twarzy, ale w ciągu kilku godzin drogą zstępującą przenoszą się na kończyny górne, zaś w kolejnych godzinach na tułów. Po około dobie wysypka może obejmować całe ciało.

Należy jednak zaznaczyć, że dziecko zazwyczaj trafia do lekarza w ciągu kilku godzin od pojawienia się pierwszych objawów, czyli jeszcze zanim wykwity obejmą całe ciało. Z tego powodu czerwone krostki na rękach u dzieckamogą być traktowane jako symptom różyczki.

Reklama

Krostki na udach u dziecka 

Krostki na udach u dziecka mogą być objawem zespołu Gianottiego-Crostiego. Określenie to jest używane w odniesieniu do wysypek towarzyszących zakażeniom wirusami EBV (wirus z rodzaju Herpes), HHV6 (ludzki herpeswirus typu 6) i CMV (Cytomegalowirus). 

Wykwity skórne typowe dla zespołu Gianottiego-Crostiego to żywoczerwone lub miedziane krostki o średnicy nieprzekraczającej 5 milimetrów, które mogą występować na kończynach dolnych, po wyprostnej stronie ramion, a także na pośladkach. Co charakterystyczne, wewnętrzna strona dłoni i stóp, a także zgięcia łokciowe i kolanowe oraz tułów pozostają wolne od zmian skórnych. 

Natomiast czerwone kropki na stopach u dziecka są charakterystycznym objawem bostonki, nazywanej także chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej. Bostonka to typowa choroba wirusowa wieku dziecięcego wywołana przez enterowirusy. Jej charakterystycznymi objawami są różowa, plamisto-grudkowa wysypka na dłoniach i podeszwach stóp oraz zmiany pęcherzykowe w jamie ustnej. 

Reklama

Czerwone krostki na pupie u dziecka 

Z kolei czerwone krostki na pupie u dziecka to typowy objaw pieluszkowego zapalenia skóry - jednej z najczęstszych dermatoz w populacji dziecięcej. Stan zapalny pojawia się w miejscu przylegania pieluszki do skóry dziecka i zwykle przybiera postać plam rumieniowych, grudek lub krostek, a niekiedy także pęcherzyków i nadżerek. 

Wśród czynników sprzyjających rozwojowi pieluszkowego zapalenia skóry wymienia się:

 • nadmierną ekspozycję skóry na wilgoć,
 • przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę,
 • niedostateczną higienę miejsc intymnych,
 • przewlekłe biegunki,
 • długotrwałą antybiotykoterapię. 

Reklama

Czerwone plamki na ciele niemowlaka

Czerwone plamki na ciele niemowlaka lub starszego dziecka mogą zaś wskazywać na odrę, czyli chorobę zakaźną wywołaną przez RNA - wirusa z rodziny Paramyxoviridae z rodzaju Morbilli. Dzięki szczepieniom ochronnym zachorowalność na odrę w Polsce jest niewielka, niemniej co roku rejestruje się od około kilkunastu do nawet stu przypadków zachorowań. 

Typowa dla odry wysypka jest gruboplamista i żywoczerwona. Początkowo pojawia się za uszami i na karku, by w ciągu kilku godzin przemieścić się na twarz, szyję i górną część ramion. W drugiej dobie wysypka zajmuje dodatkowo klatkę piersiową, brzuch i plecy, zaś w trzeciej nogi, uda i stopy. Od 4 doby wysypka zaczyna zmieniać kolor - staje się brunatna, a dodatkowo może się łuszczyć. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Magdalena Marczyńska, Jolanta Popielska, Wysypki plamisto-grudkowe w infekcjach wirusowych, Pediatria po Dyplomie 01/2016.
 • Anna Wilmont, Anna Doboszyńska, Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Pediatr Med Rodz 2012, 8 (3), p. 272-274.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobietę swędzą nogi
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Czerwone kropki na ciele - co oznaczają i jak je zlikwidować?
Czerwone kropki na plecach
Podobne artykuły
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda