Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Goździki w ciąży – czy można stosować? Na co pomagają?

Czy można stosować goździki w ciąży? O ile przyszła mama nie ma problemów np. z krzepnięciem krwi, nie występuje ryzyko dla niej, ani płodu. Używając goździków, tak jak w przypadku innych leczniczych roślin, czy ziół, należy jednak zachować zdrowy umiar. Na co dokładnie pomagają ciężarnym goździki, jak wykorzystywać je, by się leczyć w sposób naturalny?
Goździki na drewnianej łyżce
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czy można używać goździków w ciąży?

Będąc w ciąży, niejedna przyszła mama z obawą podchodzi do spożywania ziół, roślin jadalnych, czy rozmaitych potraw, zastanawiając się czy nie zaszkodzi tym dziecku, ani sobie. Faktycznie nie wszystkie zioła i składniki roślinne są zalecane w ciąży. 

Wiele z nich ze względu na m.in. działanie poronne, kurczowe, negatywne dla rozwoju płodu, należy wykreślić z ciążowego menu. W tej grupie znajdują się np. chmiel, kurkuma, tymianek, rozmaryn, żeń-szeń, curry, czy kolendra

Jednak, szczęśliwie, istnieje niemała baza roślin zielnych, które można bezpiecznie stosować spodziewając się przyjścia na świat dziecka. Przykładowo goździki w ciąży są takim środkiem naturalnym, które można używać w tym czasie bez ryzyka dla zdrowia i życia płodu oraz mamy.  Oczywiście serwowanie goździków powinno mieć miejsce w umiarkowanej ilości, ponieważ, jak mówi złota zasada ziołolecznictwa, „nie konkretna substancja jest niebezpieczna, ale jej dawka”.

Poza goździkami ciężarne panie mogą też kosztować innych ziół, takich jak np. melisa, mięta, imbir, pokrzywa, koper włoski, rumianek, anyż, majeranek, bazylia, kminek oraz oregano. 

Reklama

Właściwości goździków

Przyprawa goździki to bardzo smaczny dodatek do deserów, mięs, sosów, kapust, czy napojów. Potrawom nadaje specyficzny – ostry i pikantny smak oraz niecodzienny aromat. Jednak okazuje się, że goździki to coś o wiele więcej niż przyprawa, to też roślina o cechach leczniczych. 

Goździki są zasuszonymi pączkami kwiatowymi krzewu, który nazywa się goździkowiec wonny, albo czapetka wonna. Za pierwotną ojczyznę goździkowca uznaje się Indonezję, jednak obecnie roślina jest uprawiana także w różnych krajach Afryki, Azji i innych częściach globu. 

Goździki charakteryzują się wieloma właściwościami zdrowotnymi, m.in.:

  • działają zabójczo na wirusy, bakterie, pierwotniaki i grzyby, 
  • likwidują stany zapalne, 
  • niwelują różne bóle, np. gardła, zęba, głowy, mięśni, czy stawów. 

Ponadto powodują, że przykry zapach z ust znika, poziom cukru oraz złego cholesterolu się obniża, a także zostają złagodzone dolegliwości trawienne. Co więcej dzięki goździkom można zapomnieć o kaszlu, chrypce, katarze, ogólnie – o przeziębieniu, a także o nieprzyjemnym swędzeniu skóry i różnych problemach skórnych.

Na co pomagają goździki w ciąży?

Skoro już zostały rozwiane wątpliwości odnośnie tego czy można goździki w ciąży dodawać do potraw, napojów, żuć je, przykładać do bolących miejsc, itp., warto bliżej przyjrzeć się temu w jaki sposób ta roślina wpływa na ciążę. 

Dobrze wiedzieć, że goździki na ból gardła w ciąży są świetnym, bo skutecznym i naturalnym, remedium na tę przypadłość. Ze względu na cechy przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwwirusowe goździków, szybko rozprawią się one z pierwszymi symptomami infekcji. Dobrze zadziałają też na chrypkę oraz męczący kaszel. 

Poza tym doraźne panie będące w ciąży mogą korzystać z walorów tej przyprawy, by uśmierzyć ból zęba, zlikwidować stan zapalny dziąseł, czy usunąć przykry zapach z ust. 

Jakby tego było mało, to goździki powodują, że słynne poranne nudności, odczuwane w czasie ciąży, są lepiej tolerowane przez przyszłą mamę. Przeciwwymiotnie działa także imbir, którego również można używać w okresie ciąży.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że goździki, ze względu na ogrom zawartych w nich witamin, soli mineralnych oraz przeciwutleniaczy, korzystnie wpływają na rozwój układu nerwowego płodu.

Reklama

Jak stosować goździki w ciąży?

Mamy spodziewające się przyjścia na świat swoich maluszków, nierzadko zastanawiają się w jaki sposób przyjmować goździki. Czy można jeść goździki w ciąży, czy lepiej je ssać, żuć, smarować się pastą, czy olejkiem wykonanymi z tej rośliny?

Można je po prostu dodawać do jedzonych potraw: zup, sosów, mięs, kapusty, deserów, a także do ciepłych napojów. Można je ssać, nagryzać, by wydzieliły leczniczą substancję – eugenol, można też po prostu zostawiać je w posiłkach na dłużej, pomijając proces ich przeżuwania, czy połykania. 

Goździki można stosować w całości, w postaci sproszkowanej, w formie oleju, czy pasty. Jeśli ciężarna zamierza używać olejek goździkowy, powinna go rozcieńczyć w innym tłuszczu, np. w oleju słonecznikowym, lnianym, czy kokosowym i dopiero wówczas nakładać na skórę. 

Warto jednak uprzednio wykonać test skórny, umieszczając niewielką porcję takiego rozrobionego olejku na wewnętrzną część nadgarstka lub łokcia. Jeśli nie wystąpią reakcje alergiczne, można korzystać z preparatu.

Taki olejek można także dodawać do kąpieli, a nawet do inhalacji, czy stosować do aromaterapii. 

Reklama

Kiedy nie zaleca się goździków?

Jeśli nie jest się uczulonym na goździki, a ciąża przebiega prawidłowo, ponadto lekarz ją prowadzący nie widzi przeciwwskazań do stosowania tej przyprawy, warto korzystać z jej drogocennych leczniczych walorów. 

Jednak istnieją konkretne przeciwwskazania do używania goździków. Jeżeli ciężarna przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, ma kłopoty z krzepliwością krwi, czy zbliża się termin zabiegu cięcia cesarskiego, nie powinna ona nadużywać tej indonezyjskiej przyprawy. 

Pąki kwiatowe goździkowca powinny być też ostrożnie używane przez osoby mające nadciśnienie tętnicze krwi oraz skłonność do reakcji alergicznych. Po zbyt dużym spożyciu goździków może pojawić się u takich pacjentów wysypka, czy opuchlizna.

Dlatego z goździkami powinny być szczególnie uważne kobiety spodziewające się dziecka, które dodatkowo mają wymienione powyżej kłopoty zdrowotne. 

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Małachov G.P., Zioła dla zdrowia, Oficyna Wydawnicza ABA, 2012, ISBN 120092.
  • 2. Jarzynka-Jendrzejewska Magdalena, Sypnik-Pogorzelska Ewa, Dieta w ciąży, Zdrowe przepisy na 9 miesięcy, Wydawnictwo RM, 2020, ISBN 2895643.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Przyprawy
Imbir na przeziębienie - dlaczego tak skutecznie działa? Właściwości i przepisy
Herbata z imbirem na grypę i przeziębienie
Kardamon właściwości. Do czego dodawać i czy ma działanie uboczne?
Przyprawa kardamon
Suszona bazylia - właściwości i cena. Suszyć czy mrozić to zioło?
Suszona bazylia w moździerzu, a obok jej świeże liscie
Podobne artykuły
Różowa sól himalajska
Sól himalajska (różowa) - właściwości, skład i zastosowanie
Suszone liście oregano
Oregano - właściwości przeciwwskazania. Na co pomaga i jak stosować?
Goździki w drewnianej miseczce i olejek
Goździki na gardło - jak stosować na ból? Do ssania, żucia i napar
Goździki na drewnianej łyżce
Goździki w ciąży – czy można stosować? Na co pomagają?
Właściwości lenu mielonego
Len mielony - właściwości i zastosowanie w leczeniu. Na co pomaga i jak go stosować?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!