Melisa lekarska – nie tylko na ukojenie nerwów

Melisa lekarska, choć znana jest głównie z wyjątkowej zdolności kojenia nerwów, ma bardzo wiele zastosowań. Cechują ją m.in. także właściwości przeciwrozkurczowe, przeciwwirusowe i przeciw…depresyjne!
 

Melisa lekarska (Melissa officinalis) znana jest także pod innymi nazwami: miodówka, rojnik, rojownik, pszczelnik.

Surowcem zielarskim melisy lekarskiej są liście (Folium Melissae) oraz ziele (Herba Melissae). Roślina ta jest miododajna. Dawniej nacierano melisą nowe ule, aby zwabić tam pszczoły. Liście oraz ziele melisy zawierają podobne związki biologicznie czynne, jednak ich ilości są różne. Więcej dobroczynnych substancji znajduje się w liściach. Zawierają one:

 • olejki eteryczne (m.in. cytral, geraniol),
 • fenolokwasy,
 • garbniki,
 • kwasy organiczne,
 • związki trójterpenowe (m.in. kwas ursolowy, oleanolowy),
 • śluzy,
 • sole mineralne,
 • enzymy,
 • witaminy.

Czytaj także: Mak lekarski – leczniczy i zakazany

Na co brać melisę?

Najważniejszą właściwością melisy jest działanie uspokajające. Roślina ta może być też polecana w chorobach przewodu pokarmowego, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych, jest też wiatropędna, żółciopędna oraz rozkurczowa. Ponadto melisa wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe oraz w niewielkim stopniu moczopędne.

Czytaj także: Czas na czarny bez

Liście melisy lekarskiej zawierają olejek eteryczny, który ma działanie kojące i uspokajające. Jego dodatek polecany jest w przypadku bezsenności na tle nerwowym, przy problemach w zasypianiu oraz przy nadpobudliwości i stanach niepokoju. Napary z liści łagodzą bóle migrenowe, nerwice i depresje. Ponadto olejek eteryczny zawarty w tym surowcu wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie jelit, więc może być stosowany jako środek wiatropędny oraz wzmacniający perystaltykę jelit i trawienie.

Dzięki wykazywaniu właściwości przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych melisa lekarska może być polecana do wzmacniania odporności. Takie działania roślina ta zawdzięcza związkom takim jak: kwas kawowy, olejki terpenowe oraz garbniki. Zauważono, że ekstrakt z melisy lekarskiej hamuje namnażanie niektórych rodzajów komórek rakowych.

Biedrzeniec anyżu – idealny środek na stany zapalne

Zastosowanie lecznicze melisy

Napary z liści miodownika poleca są również w różnych schorzeniach układu pokarmowego. Działają one stymulująco na wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Melisa łagodzi stany zapalne jelit i dróg żółciowych, pomaga również w przyswajaniu związków pokarmowych. Ponadto napary z liści usprawniają motorykę jelitową oraz ułatwiają trawienie. Melisa polecana jest też kobietom, które cierpią na silne bóle miesiączkowe.

Miodownik w postaci okładów przynosi ulgę przy ukąszeniach owadów, ranach, urazach, wrzodach, bólach reumatycznych oraz przy opryszczce. Ponadto płukanki z naparu z liści melisy osłabiają stan zapalny i przynoszą ukojenie w stanach zapalnych jamy ustnej.

Melisa powszechnie dodawana jest do kosmetyków takich jak: kremy, maseczki, płyny do kąpieli. Kosmetyki te mają działanie odświeżające i polecane są przede wszystkim dla cery tłustej. Dzięki właściwościom przeciwdepresyjnym i uspokajającym, olejek eteryczny otrzymywany z melisy polecany jest w aromaterapii, do masażów i kąpieli relaksacyjnych.

Czytaj też: Szałwia lekarska - właściwości lecznicze i działanie w ciąży

Źródła:

 • Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań,
 • Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Gdzie najczęściej kupujesz produkty ekologiczne?

  Na targu

  W Internecie

  W supermarkecie

  W sklepie ze zdrową żywnością

  Od lokalnych dostawców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA