Melisa lekarska – nie tylko na ukojenie nerwów

Melisa lekarska, choć znana jest głównie z wyjątkowej zdolności kojenia nerwów, ma bardzo wiele zastosowań. Cechują ją m.in. także właściwości przeciwrozkurczowe, przeciwwirusowe i przeciw…depresyjne!
Spis treści

Melisa lekarska (Melissa officinalis) znana jest także pod innymi nazwami: miodówka, rojnik, rojownik, pszczelnik.

Surowcem zielarskim melisy lekarskiej są liście (Folium Melissae) oraz ziele (Herba Melissae). Roślina ta jest miododajna. Dawniej nacierano melisą nowe ule, aby zwabić tam pszczoły. Liście oraz ziele melisy zawierają podobne związki biologicznie czynne, jednak ich ilości są różne. Więcej dobroczynnych substancji znajduje się w liściach. Zawierają one:

 • olejki eteryczne (m.in. cytral, geraniol),
 • fenolokwasy,
 • garbniki,
 • kwasy organiczne,
 • związki trójterpenowe (m.in. kwas ursolowy, oleanolowy),
 • śluzy,
 • sole mineralne,
 • enzymy,
 • witaminy.

Na co brać melisę?

Najważniejszą właściwością melisy jest działanie uspokajające. Roślina ta może być też polecana w chorobach przewodu pokarmowego, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych, jest też wiatropędna, żółciopędna oraz rozkurczowa. Ponadto melisa wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe oraz w niewielkim stopniu moczopędne.

Liście melisy lekarskiej zawierają olejek eteryczny, który ma działanie kojące i uspokajające. Jego dodatek polecany jest w przypadku bezsenności na tle nerwowym, przy problemach w zasypianiu oraz przy nadpobudliwości i stanach niepokoju. Napary z liści łagodzą bóle migrenowe, nerwice i depresje. Ponadto olejek eteryczny zawarty w tym surowcu wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie jelit, więc może być stosowany jako środek wiatropędny oraz wzmacniający perystaltykę jelit i trawienie.

Dzięki wykazywaniu właściwości przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych melisa lekarska może być polecana do wzmacniania odporności. Takie działania roślina ta zawdzięcza związkom takim jak: kwas kawowy, olejki terpenowe oraz garbniki. Zauważono, że ekstrakt z melisy lekarskiej hamuje namnażanie niektórych rodzajów komórek rakowych.

Zastosowanie lecznicze melisy

Napary z liści miodownika poleca są również w różnych schorzeniach układu pokarmowego. Działają one stymulująco na wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Melisa łagodzi stany zapalne jelit i dróg żółciowych, pomaga również w przyswajaniu związków pokarmowych. Ponadto napary z liści usprawniają motorykę jelitową oraz ułatwiają trawienie. Melisa polecana jest też kobietom, które cierpią na silne bóle miesiączkowe.

Miodownik w postaci okładów przynosi ulgę przy ukąszeniach owadów, ranach, urazach, wrzodach, bólach reumatycznych oraz przy opryszczce. Ponadto płukanki z naparu z liści melisy osłabiają stan zapalny i przynoszą ukojenie w stanach zapalnych jamy ustnej.

Melisa powszechnie dodawana jest do kosmetyków takich jak: kremy, maseczki, płyny do kąpieli. Kosmetyki te mają działanie odświeżające i polecane są przede wszystkim dla cery tłustej. Dzięki właściwościom przeciwdepresyjnym i uspokajającym, olejek eteryczny otrzymywany z melisy polecany jest w aromaterapii, do masażów i kąpieli relaksacyjnych.

Czytaj też: Szałwia lekarska - właściwości lecznicze i działanie w ciąży

Bibliografia

 • Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań,
 • Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Co robisz, aby pozbyć się kaszlu?

  Przyjmuję naturalny syrop

  Sięgam po środki dostępne w aptekach

  Wykonuję inhalację

  Dbam o nawilżenie powietrza

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Cykl menstruacyjny (miesiączkowy) - jak liczyć? Długość, fazy
Przeczytaj artykuł
Najbardziej sycące produkty - oto 7 niskokalorycznych produktów
Podobne artykuły
Najbardziej sycące produkty - oto 7 niskokalorycznych produktów
Czystek dla kobiet w ciąży. Czy można pić czystek w ciąży?
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?
Koniczyna łąkowa - na co pomaga ta roślina? Zastosowanie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama