Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?

Czy wiesz, że z pozoru zdrowy, mający pozytywny wpływ na metabolizm owoc, może być niebezpieczny dla zdrowia? Grejpfrut a leki - sprawdź przy jakich lekach nie wolno jeść grejpfrutów.
Owoc grejpftur oraz tabletki
Źródło: 123RF
Spis treści

Grejpfrut uważany jest za najzdrowszy z cytrusów. Jego spożywanie poleca się z uwagi na zawartość witamin: C,E,B i PP oraz kwasu foliowego, pektyny, wapnia, żelaza, magnezu czy fosforu. Zawarta w nim naringina - glikozyd flawonowy - ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Owocowi przypisuje się także pozytywny wpływ na metabolizm.

Reklama

Grejpfrut a leki

Cenione za wyżej wymienione właściwości grejpfruty mogą jednak być szkodliwe. Owoc ten i niektóre leki to połączenie wręcz niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Dlaczego należy unikać jedzenia tych cytrusów czy picia soku z grejpfrutów? Zawarte w nich furanokumaryny blokują działanie enzymu odpowiedzialnego za rozkład preparatów we krwi. To powoduje zbyt wysokie stężenie przyjmowanych medykamentów.

Reklama

Sok z grejpfruta a leki

Stężenie leków regulujących pracę serca czy obniżających poziom cholesterolu wzrosnąć może nawet 10-krotnie. Obniżenie metabolizmu przyjmowanych specyfików może przyczynić się do nasilenia niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia działań niepożądanych.

Grejpfrut a leki na nadciśnienie

Lista leków wchodzących w interakcje z grejpfrutem jest dość długa. Sok z tych cytrusów nie może służyć do popijania leków na nadciśnienie i nasercowych. Chodzi o medykamenty zawierające m.in. felodypinę, nifedypinę, nimodypinę, nilsodopinę i werampil.

Reklama

Grejpfrut a tabletki antykoncepcyjne

Sokiem z grejpfruta lepiej nie popijać również tabletek antykoncepcyjnych. Wprawdzie nie powinien on zmniejszyć działania pigułek, ale może spowodować wystąpienie czy nasilenie objawów niepożądanych, na przykład nudności czy wymiotów. Aby uniknąć komplikacji lepiej popić tabletkę zwykłą wodą.

Ostrożność zachować należy również przy antybiotykoterapii. Łączenie grejpfruta z antybiotykami może prowadzić do problemów z oddychaniem, niewydolności nerek, a nawet krwawienia wewnętrznego i śmierci.

Reklama

Lista leków wchodzących w interakcje z grejpfrutem

Inne specyfiki, które nie powinny być przyjmowane razem z sokiem grejpfrutowym, to lek przeciwzakrzepowy - antagonista witaminy K, zawierające warfarynę lub acenocumarol.

Z grejpfrutem nie można łączyć też leków na kaszel zawierających dekstrometorfan - organiczny związek chemiczny, niemalże wszechobecny w licznych tego typu preparatach (w tym również dla dzieci), a także medykamentów na choroby przewodu pokarmowego zawierających domperidon. Ponadto nie wolno łączyć soku grejpfrutowego z lekami stosowanymi przy chorobach dróg moczowych oraz przeciwnowotworowych.

Na liście leków wchodzących w interakcje z grejpfrutem znajdują się także leki immunosupresyjne (podawane pacjentom po przeszczepach), stosowane przy chorobach zakaźnych, m. in. HIV-1, jak również liczne medykamenty dla pacjentów z chorobami nerwowymi i psychicznymi. 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Mężczyzna połyka tabletkę
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!