Najzdrowsze miejsce w internecie

Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?

Czy wiesz, że z pozoru zdrowy, mający pozytywny wpływ na metabolizm owoc, może być niebezpieczny dla zdrowia? Grejpfrut a leki - sprawdź przy jakich lekach nie wolno jeść grejpfrutów.
Owoc grejpftur oraz tabletki
Źródło: 123RF
Spis treści

Grejpfrut uważany jest za najzdrowszy z cytrusów. Jego spożywanie poleca się z uwagi na zawartość witamin: C,E,B i PP oraz kwasu foliowego, pektyny, wapnia, żelaza, magnezu czy fosforu. Zawarta w nim naringina - glikozyd flawonowy - ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Owocowi przypisuje się także pozytywny wpływ na metabolizm.

Grejpfrut a leki

Cenione za wyżej wymienione właściwości grejpfruty mogą jednak być szkodliwe. Owoc ten i niektóre leki to połączenie wręcz niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Dlaczego należy unikać jedzenia tych cytrusów czy picia soku z grejpfrutów? Zawarte w nich furanokumaryny blokują działanie enzymu odpowiedzialnego za rozkład preparatów we krwi. To powoduje zbyt wysokie stężenie przyjmowanych medykamentów.

Sok z grejpfruta a leki

Stężenie leków regulujących pracę serca czy obniżających poziom cholesterolu wzrosnąć może nawet 10-krotnie. Obniżenie metabolizmu przyjmowanych specyfików może przyczynić się do nasilenia niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia działań niepożądanych.

Grejpfrut a leki na nadciśnienie

Lista leków wchodzących w interakcje z grejpfrutem jest dość długa. Sok z tych cytrusów nie może służyć do popijania leków na nadciśnienie i nasercowych. Chodzi o medykamenty zawierające m.in. felodypinę, nifedypinę, nimodypinę, nilsodopinę i werampil.

Grejpfrut a tabletki antykoncepcyjne

Sokiem z grejpfruta lepiej nie popijać również tabletek antykoncepcyjnych. Wprawdzie nie powinien on zmniejszyć działania pigułek, ale może spowodować wystąpienie czy nasilenie objawów niepożądanych, na przykład nudności czy wymiotów. Aby uniknąć komplikacji lepiej popić tabletkę zwykłą wodą.

Ostrożność zachować należy również przy antybiotykoterapii. Łączenie grejpfruta z antybiotykami może prowadzić do problemów z oddychaniem, niewydolności nerek, a nawet krwawienia wewnętrznego i śmierci.

Lista leków wchodzących w interakcje z grejpfrutem

Inne specyfiki, które nie powinny być przyjmowane razem z sokiem grejpfrutowym, to lek przeciwzakrzepowy - antagonista witaminy K, zawierające warfarynę lub acenocumarol.

Z grejpfrutem nie można łączyć też leków na kaszel zawierających dekstrometorfan - organiczny związek chemiczny, niemalże wszechobecny w licznych tego typu preparatach (w tym również dla dzieci), a także medykamentów na choroby przewodu pokarmowego zawierających domperidon. Ponadto nie wolno łączyć soku grejpfrutowego z lekami stosowanymi przy chorobach dróg moczowych oraz przeciwnowotworowych.

Na liście leków wchodzących w interakcje z grejpfrutem znajdują się także leki immunosupresyjne (podawane pacjentom po przeszczepach), stosowane przy chorobach zakaźnych, m. in. HIV-1, jak również liczne medykamenty dla pacjentów z chorobami nerwowymi i psychicznymi. 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Antybiotyki a alkohol - dlaczego nie można ich łączyć? Skutki
Alkohol i leki
Przeczytaj artykuł
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Opakowanie czopków glicerynowych
Przeczytaj artykuł
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych?
Podobne artykuły
Pokrojony melon na białym talerzu
Melon - właściwości i kalorie. Jak go obrać i jak jeść?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Zespół serotoninowy może być jednym ze skutków depresji
Zespół serotoninowy - objawy i leczenie. Po jakich lekach?
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj