Interakcje leków - sprawdź jakich leków nie można łączyć

Każde medykamenty, nawet te na przeziębienie, trzeba przyjmować z rozwagą, zapoznając się uprzednio z ulotką dla pacjenta. Mimo iż interakcje leków mogą być groźne dla naszego zdrowia, to z załączanych do nich ulotek korzysta wciąż niewiele osób
Tabletki
Źródło: 123RF

Spis treści

Interakcje leków

Nie tylko jesienią i zimą, ale także na wiosnę organizm narażony jest na przeziębienia i stany grypopodobne, które leczymy dostępnymi bez recepty medykamentami. Rozdrażnieni i rozbici chorobą sięgamy po sporą dawkę specyfików. Pragniemy, by jak najszybciej ukoiły ból czy zmniejszyły katar, nie myśląc przy tym o interakcji leków.

Interakcje leków to wzajemne oddziaływania dwóch lub więcej specyfików stosowanych w tym samym czasie. W dobie internetu większość z nas może szybko sprawdzić czy preparaty, które ma zamiar przyjmować, nie wchodzą w interakcje. Wystarczy wejść na stronę internetową informatora o lekach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (zakładka „Interakcje”).

Zobacz też: Czy antybiotyk może opóźnić okres? Antybiotyk a okres

Jakich leków nie można łączyć?

Chcąc jak najszybciej pozbyć się męczącego przeziębienia możemy zaszkodzić organizmowi. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę, że interakcje między lekami obciążają wątrobę.

Tak dzieje się w momencie, kiedy przyjmuje jednocześnie lub na zmianę środki zawierające paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę. Serwowanie takich koktajli naszemu organizmowi prowadzi do podwyższenia stężenia we krwi obu leków, a to z kolei może nasilić objawy niepożądane „przypisane” do obu medykamentów. Efekt? Po zwykłym przeziębieniu możemy borykać się z uszkodzoną wątrobą lub/i nerkami.

Interakcje lekowe - dla alergików

Leki na alergie to środki coraz nowszej generacji, dzięki czemu są łagodniejsze dla organizmu. Jednak przyjmując niektóre z nich musimy uważać na możliwe interakcje z innymi preparatami. I tak lek zawierający rupatadinum nie może być przyjmowany ze środkami zawierającymi ketokonazol - lek przeciwgrzybiczy oraz erytromycynę, czyli antybiotyk. Z kolei inny preparat na alergię, którego substancją czynną jest feksofenadyna, nie powinien być przyjmowany z lekami zawierającymi glin i magnez. Mogą one wpłynąć na zmniejszenie wchłaniania leku na alergię.

Interakcje leków online

Preparat na nadciśnienie tętnicze zawierający bisoprolol nasila działanie innych leków, które stosuje się do obniżania ciśnienia. Równie ostrożnie zażywać należy lek na wrzody jelita grubego, zawierający prednizon. Przyjmowanie go z paracetamolem zwiększa ryzyko toksycznego działania leku przeciwgorączkowego na wątrobę. Nie wolno łączyć go też ze steroidami anabolicznymi, atropiną i lekami przeciwzakrzepowymi.

Natomiast empagliflozyna, która jest składnikiem leku na cukrzycę typu 2, może zwiększyć działanie diuretyków tiazydowych i pętlowych (leki moczopędne), co może grozić odwodnieniem organizmu.

Czytaj również: Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe a dwufazowe – różnice

Interakcje leków z alkoholem

Pamiętajmy także o niełączeniu leków z alkoholem oraz możliwej interakcji interakcje leków z żywnością, w tym z sokiem grejpfrutowym. Zarówno mieszanie medykamentów z alkoholem jak i z sokiem z tych cytrusów może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Aby uniknąć przykrych objawów niepożądanych czy uszkodzenia narządów o wszystkich przyjmowanych lekach należy poinformować lekarza. Ponadto wskazane jest szczegółowe zapoznanie się przed zażyciem medykamentu z dołączoną do niego ulotką. Jest ona obowiązkowo dołączana do każdego leku, a znajdziemy w niej informacje dotyczące składu, dawkowania, ale także ostrzeżenia o interakcjach danego preparatu z innymi środkami. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 28)

17905
Pytanie: Na co zwracasz uwagę wybierając suplementy na odporność?

  Skład

  Formę podania

  Producenta

  Opinie innych klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!