Nowy sklep

już ON-LINE

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Sięgasz po pigułki antykoncepcyjne, aby ustrzec się niechcianej ciąży? Sprawdź, co obniża działanie tabletek…

Spis treści

Pomimo ogromnej popularności pigułek antykoncepcyjnych i szacowanej na 99,9% skuteczności, nie są one pozbawione wad. Wszystkie środki farmaceutyczne obarczone są ryzykiem interakcji z innymi lekami lub produktami spożywczymi. Interakcja ta polega na zmianie mechanizmu działania leku. Może to doprowadzić do nasilenia osłabienia, a także całkowitej zmiany lub zahamowania działania leku. W przypadku przyjmowania antykoncepcja-hormonalna-dla-panow,2596,1.html">pigułek antykoncepcyjnych, szczególnie istotne są produkty i leki obniżające ich działanie.

Poznaj wszystkie metody antykoncepcji

Reklama

Jakie składniki obniżają skutecznośc pigułek

Oto główni podejrzani:

Czy grejpfrut obniża skuteczność pigułek? Zdecydowanie tak. Owoc jest bogaty we flawonoidy i furanokumaryny, które blokują działanie enzymów odpowiedzialnych za wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Nie spożywaj grejpfruta i nie pij soku grejpfrutowego przez co najmniej 4 godziny przed i 4 godziny po zażyciu tabletki. Już jedna szklanka soku może obniżyć działanie pigułki.

Uwaga!
Niektóre gatunki pomarańczy mogą wywołać podobne działanie; unikaj też preparatów z wyciągiem z grejpfruta.

Chrom jest bardzo ważnym mikroelementem, którego niedobór w organizmie może zwiększać ryzyko cukrzycy, a także podwyższać poziom cholesterolu. Jest to powód, dla którego często przyjmujemy preparaty farmaceutyczne zawierające chrom. Preparaty te zmniejszają jednak wchłanianie pigułek antykoncepcyjnych. Jeśli przyjmujesz suplementy zawierające chrom, pamiętaj, aby zachować odstęp co najmniej 4 godzin od czasu przyjęcia pigułki antykoncepcyjnej.

Uwaga!
Chrom często występuje w środkach wspomagających odchudzanie.

Jeśli z powodu problemów jelitowych jesteś zmuszona zastosować węgiel leczniczy, a przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne, pamiętaj o odpowiednim odstępie czasowym. 4 godziny wystarczą na wchłonięcie tabletki antykoncepcyjnej, wtedy możesz bez obaw, że zostaniesz mamą, przyjąć węgiel.

Przeczytaj też: Amerykanie prowadzą badania nad żelem zmniejszającym produkję plemników

Sprawdź: Wskaźnik Pearla określa skuteczność antykoncepcji

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

Pytanie: Kiedy warto skorzystać z telemedycyny?

  Aby przedłużyć receptę w przewlekłym leczeniu

  Gdy nie ma możliwości wizyty u lekarza

  Gdy występuje wstydliwy problem

  Jest to wygodniejszy sposób niż wizyta w gabinecie