Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Sięgasz po pigułki antykoncepcyjne, aby ustrzec się niechcianej ciąży? Sprawdź, co obniża działanie tabletek…

Spis treści

Pomimo ogromnej popularności pigułek antykoncepcyjnych i szacowanej na 99,9% skuteczności, nie są one pozbawione wad. Wszystkie środki farmaceutyczne obarczone są ryzykiem interakcji z innymi lekami lub produktami spożywczymi. Interakcja ta polega na zmianie mechanizmu działania leku. Może to doprowadzić do nasilenia osłabienia, a także całkowitej zmiany lub zahamowania działania leku. W przypadku przyjmowania antykoncepcja-hormonalna-dla-panow,2596,1.html">pigułek antykoncepcyjnych, szczególnie istotne są produkty i leki obniżające ich działanie.

Poznaj wszystkie metody antykoncepcji

Jakie składniki obniżają skutecznośc pigułek

Oto główni podejrzani:

Czy grejpfrut obniża skuteczność pigułek? Zdecydowanie tak. Owoc jest bogaty we flawonoidy i furanokumaryny, które blokują działanie enzymów odpowiedzialnych za wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Nie spożywaj grejpfruta i nie pij soku grejpfrutowego przez co najmniej 4 godziny przed i 4 godziny po zażyciu tabletki. Już jedna szklanka soku może obniżyć działanie pigułki.

Uwaga!
Niektóre gatunki pomarańczy mogą wywołać podobne działanie; unikaj też preparatów z wyciągiem z grejpfruta.

Chrom jest bardzo ważnym mikroelementem, którego niedobór w organizmie może zwiększać ryzyko cukrzycy, a także podwyższać poziom cholesterolu. Jest to powód, dla którego często przyjmujemy preparaty farmaceutyczne zawierające chrom. Preparaty te zmniejszają jednak wchłanianie pigułek antykoncepcyjnych. Jeśli przyjmujesz suplementy zawierające chrom, pamiętaj, aby zachować odstęp co najmniej 4 godzin od czasu przyjęcia pigułki antykoncepcyjnej.

Uwaga!
Chrom często występuje w środkach wspomagających odchudzanie.

Jeśli z powodu problemów jelitowych jesteś zmuszona zastosować węgiel leczniczy, a przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne, pamiętaj o odpowiednim odstępie czasowym. 4 godziny wystarczą na wchłonięcie tabletki antykoncepcyjnej, wtedy możesz bez obaw, że zostaniesz mamą, przyjąć węgiel.

Przeczytaj też: Amerykanie prowadzą badania nad żelem zmniejszającym produkję plemników

Sprawdź: Wskaźnik Pearla określa skuteczność antykoncepcji

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam