string(8) "szukanie" Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Grejpfrut, chrom

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Grejpfrut, chrom

Sięgasz po pigułki antykoncepcyjne, aby ustrzec się niechcianej ciąży? Sprawdź, co obniża skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych.
Tabletki antykoncepcyjne
Źródło: 123RF

Spis treści

Pomimo ogromnej popularności pigułek antykoncepcyjnych i szacowanej na 99,9% skuteczności, nie są one pozbawione wad. Wszystkie środki farmaceutyczne obarczone są ryzykiem interakcji z innymi lekami lub produktami spożywczymi.

Interakcja ta polega na zmianie mechanizmu działania leku. Może to doprowadzić do nasilenia osłabienia, a także całkowitej zmiany lub zahamowania działania leku. W przypadku przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, szczególnie istotne są produkty i leki obniżające ich działanie.

Grejpfrut a tabletki antykoncepcyjne

Czy grejpfrut obniża skuteczność pigułek? Zdecydowanie tak. Owoc jest bogaty we flawonoidy i furanokumaryny, które blokują działanie enzymów odpowiedzialnych za wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych.

Nie spożywaj grejpfruta i nie pij soku grejpfrutowego przez co najmniej 4 godziny przed i 4 godziny po zażyciu tabletki. Już jedna szklanka soku może obniżyć działanie pigułki. Niektóre gatunki pomarańczy mogą wywołać podobne działanie; unikaj też preparatów z wyciągiem z grejpfruta.

Chrom a tabletki antykoncepcyjne

Chrom jest bardzo ważnym mikroelementem, którego niedobór w organizmie może zwiększać ryzyko cukrzycy, a także podwyższać poziom cholesterolu. Jest to powód, dla którego często przyjmujemy preparaty farmaceutyczne zawierające chrom.

Preparaty te zmniejszają jednak wchłanianie pigułek antykoncepcyjnych. Jeśli przyjmujesz suplementy zawierające chrom, pamiętaj, aby zachować odstęp co najmniej 4 godzin od czasu przyjęcia pigułki antykoncepcyjnej.

Chrom często występuje w środkach wspomagających odchudzanie.

Węgiel leczniczy a antykoncepcja

Jeśli z powodu problemów jelitowych jesteś zmuszona zastosować węgiel leczniczy, a przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne, pamiętaj o odpowiednim odstępie czasowym. 4 godziny wystarczą na wchłonięcie tabletki antykoncepcyjnej, wtedy możesz bez obaw, że zostaniesz mamą, przyjąć węgiel.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij