Dla Ciebie, na zdrowie!

Tabletki antykoncepcyjne jedno i dwuskładnikowe

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Nic dziwnego, że decyduje się na nie coraz więcej kobiet. Okazuje się jednak, że sam wybór metody nie wystarcza. Trzeba jeszcze zdecydować się na rodzaj pigułki. Tabletki antykoncepcyjne mogą różnić się nie tylko składem, ale też mechanizmem działania. Czym się różnią pigułki jedno od dwuskładnikowych?
Pigułki antykoncepcyjne
Źródło: 123RF
Spis treści

Tabletki jednoskładnikowe

Tabletki jednoskładnikowe zawierają tylko progestagen. Jaki jest ich mechanizm działania? Po pierwsze hamują owulację, a po drugie wywołują zmiany w błonie śluzowej macicy, które mają na celu zagęszczenie śluzu i uniemożliwienie implantacji zarodka w macicy.

Tabletki jednoskładnikowe mają wysoką skuteczność, pod warunkiem że są regularnie przyjmowane. Kiedy zaleca się stosowanie pigułek jednoskładnikowych? Na przykład podczas karmienia piersią, gdy dwuskładnikowe pigułki są niewskazane. Progestagen w niewielkich ilościach przenika do mleka, ale nie jest szkodliwy dla dziecka. Nie ma też wpływu na laktację. Jednoskładnikowa pigułka zalecana jest także kobietom, które nałogowo palą papierosy.

Jakie są przeciwwskazania? Nie każda kobieta może stosować jednoskładnikową pigułkę. Bezwzględnym przeciwskazaniem jest zakrzepica lub ryzyko jej wystąpienia. Nie powinny stosować jej także panie, które cierpią na choroby serca, a także nowotwór piersi, jajników i odbytu.

Niepożądanym objawem przyjmowania jednoskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych są zawroty głowy, spadek libido, wrażliwość piersi, a także trądzik. Jeśli pojawi się któryś z objawów, należy zmienić pigułki na inne.

Tabletki dwuskładnikowe

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe oprócz progestagenu, czyli syntetycznej formy progesteronu, zawierają estrogen. Dwuskładnikowa tabletka ma rozszerzony mechanizm działania. Z jednej strony hamuje owulację i zagęszczają śluz, utrudniając plemnikom przedostanie się do macicy. Przez zmiany w błonie śluzowej utrudnia też zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Z drugiej strony hamuje rozwój pęcherzyka w jajniku.

Tabletki dwuskładnikowe dzielą się na jedno, dwu i trzyfazowe. W pierwszych wszystkie tabletki mają taki sam skład, w drugich otrzymujemy dwa rodzaje pigułek z różną zawartością hormonów. Trzecie, że względu na trzy rodzaje pigułek, są zbliżone do naturalnego cyklu miesięcznego.

Niestety nie każda kobieta może stosować dwuskładnikowe tabletki. Podobnie, jak w przypadku jednoskładnikowych, bezwzględnym przeciwskazaniem jest nowotwór piersi, jajników oraz odbytu. Problemem  jest też otyłość i nadwaga, a także przewlekłe migreny i palenie papierosów.

Estrogen, zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy, udaru, a nawet zawału, dlatego dwuskładnikowych pigułek nie zaleca się też paniom z chorobami serca.

Jak przyjmujemy pigułki?

Tabletki jednoskładnikowe bierzemy na okrągło. Dwuskładnikowe przyjmuje przez 21 dni, po czym robimy siedmiodniową przerwę. Zarówno jedno, jak i dwuskładnikowe pigułki charakteryzują się dużą skutecznością. Warunkiem jest jednak ich regularne przyjmowanie.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie w ten sposób jest możliwe?
Ciąża bez wytrysku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Kobieta w łóżku
Przeczytaj artykuł
Jak doprowadzić się do orgazmu - czy to możliwe bez dotykania?
masturbacja
Podobne artykuły
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - skutki dla organizmu
Tabletka dzień po - działanie i dawkowanie
Plemniki mężczyzny
Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn
Różnokolorowe prezerwatywy
Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!