Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?

Inhalator rozpyla w powietrzu substancję płynną, co sprawia, że z łatwością dociera do układu oddechowego. Dzięki temu leczenie jest szybsze i skuteczniejsze. Jak wybrać odpowiedni inhalator? Warto wybierać tłokowe lub pneumatyczno-tłokowe, gdyż ultradźwiękowe zmieniają skład chemiczny niektórych leków. Jakie parametry jeszcze są ważne? Sprawdź aktualny ranking inhalatorów.
Dziewczynka inhaluje się
Źródło: 123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Przed rozpoczęciem rankingu warto wyjaśnić jaka jest różnica miedzy inhalatorem a nebulizatorem. Nebulizacja jest metodą inhalacji, w której nie jest koniecznie synchronizowanie oddechu z podawaniem leku.

Inhalatorem nazywa się niewielkie urządzenia, które używają np. osoby z astmą, a najczęściej wykorzystuje się inhalatory z funkcją nebulizacji. Nazwy inhalator i nebulizator używane są zamiennie.

Reklama

1.Inhalator pneumatyczny-tłokowy Aeroflaem

Inhalator pneumatyczno-tłokowy Aeroflaem marki Flaem sprawdza się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Inhalacje można przeprowadzać w warunkach domowych i szpitalnych, gdyż urządzenie posiada tryb pracy ciągłej. To bardzo ważny parametr, gdyż umożliwia stosowanie u całej rodziny bez koniecznej przerwy.

Nebulizator posiada możliwość dwukrotnego przyśpieszenia inhalacji, dzięki czemu zabieg staje się bardziej komfortowy i skuteczny. Skracanie czasu inhalacji jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, choć warto to wcześniej skonsultować z lekarzem.

Wielkość cząsteczek generowana przez urządzenie (parametr MMAD) to 4,58 µm (dla trybu szybkiego) oraz 3,78 µm (dla trybu wolnego). Oznacza to, że lek dociera do oskrzeli i oskrzelików.

Inhalator Aeroflaem zawiera specjalny zaworek, który zapewnia podawanie leku tylko w czasie wdechu, co pozwala na oszczędzanie nawet połowy objętości medykamentu. Nebulizator nadaje się do dezynfekcji, minimalizując ryzyko przenoszenia drobnoustrojów.

Głośność pracy to 54 dB i jest to średni wynik. Na rynku dostępne są ciszej pracujące urządzenia, jednak akceptowalne są do 60 dB. Przepływ powietrza z nebulizatora wynosi 1,8 bar, natomiast ciśnienie robocze w zależności od trybu to: 0,55ml/min (tryb szybki) 0,25ml/min (tryb wolny).

Dodatkowo inhalator zawiera w zestawie aplikator do nosa, a także maseczkę dla dorosłych i dzieci. Producent zapewnia 5 letnią gwarancję. Cena inhalatora to około 370 zł.

Reklama

2.Inhalator z nebulizatorem do zatok Medel Professional

Drugi w rankingu jest inhalator Medel. Posiada on w zestawie dwa nebulizatory – jeden z nich aktywowany jest wdechem, zapobiegając utracie leku, natomiast drugi przeznaczony jest do inhalacji zatok, oczyszczania nosa i nawilżania błon śluzowych.

Inhalator rozbija cząsteczki do 0,8 µm, dlatego docierają one do pęcherzyków płucnych. Posiada możliwość w trybie ciągłym, co znacznie ułatwia korzystanie całej rodziny. Jednorazowo można podać maksymalnie 8 ml leku lub soli do inhalacji. Urządzenie osiąga szybkość podawania substancji leczniczej 0,3 ml/min, przy maksymalnym ciśnieniu 2,2 bar.

Nebulizator jest dość cichy – osiąga głośność 52 dB. W zestawie znajdują się dwie maski – dla dzieci i dorosłych, które łatwo dopasowują się do kształtów twarzy.

Należy zauważyć, że nie sprawdzi się on w podróży – waży 2,2 kg i nie posiada torby do przenoszenia. Przewidziana gwarancja to 5 lat. Cena tego inhalatora wynosi 320 zł, lecz obecnie obowiązuje promocja do końca marca i obniża cenę do 260 zł.

Reklama

3.Inhalator pneumatyczno-tłokowy Flaem Wi. Neb Basic

Trzecią propozycją inhalatora pneumatyczno-tłokowego jest Wi. Neb Basic firmy Flaem. Posiada wysoką moc przy niskim zużyciu energii i cichej pracy – 52 dB. Jest lekki i niewielkich rozmiarów, a co ważne może być zasilany poprzez gniazdko samochodowe. Dzięki temu może być wykorzystywany zarówno w domu, jak i w podróży.

Nebulizator posiada możliwość pracy w dwóch trybach – standardowym i dwukrotnie przyśpieszonym. Jest w stanie osiągnąć rozbicie cząsteczek na poziomie 2,95 µm (min) i 2.44 µm (max). Pozwala to dotrzeć substancjom leczniczym nawet do pęcherzyków płucnych.

Podobnie jak zwycięzca rankingu inhalatorów zawiera zaworek, który podaje aerozol tylko w fazie wdechu, oszczędzając lek. Dodatkowo w zestawie znajdują się maski dla dzieci i dorosłych Soft Touch, które łatwo dopasowują się do twarzy i są komfortowe w użytkowaniu.

Niestety możliwe jest użytkowanie nebulizatora tylko w trybie pracy przerywanej. Oznacza to, że musi on mieć przerwę między inhalacjami. Przepływ powietrza z nebulizatora wynosi 0,42 ml/min, ciśnienie maksymalne około 2 bar. Jednorazowo można podać 8 ml leku.

Jako inhalator podróżny Wi. Neb Basic jest lekki, gdyż waży tylko 430 g. Klasyczne nebulizatory ważą około 1,5-2kg. Do zestawu dołączona jest torba do przenoszenia. Producent oferuje 3 letnią gwarancję, a cena urządzenia to 320 zł.

Reklama

4.Inhalator dla dziecka Flaem Lella la Coccinella

Czwarty w rankingu znalazł się inhalator pneumatyczno-tłokowy dla dzieci Flaem Lella la Coccinella w kształcie biedronki. Wygląd nebulizatora sprawia, że zabieg nie wywołuje nieprzyjemnych skojarzeń. Jest to szczególnie ważne u najmłodszych z astmą lub chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych. Producent dołącza do zestawu również ilustrowaną książeczkę.

Nebulizator dla dzieci może pracować w dwóch trybach – szybkim (High Speed 0,42 ml/min) i wolnym (Standard 0,32 ml/min). Posiada oczyszczacz do nosa i zatok z końcówkami dla dzieci i dorosłych. Konstrukcja inhalatora przystosowana jest korzystania w pozycji leżącej. Wielkość cząsteczek wytwarzanych przez urządzenie wynosi 3,6 µm w obu trybach – docierają do oskrzeli i oskrzelików. Może pracować w trybie ciągłym. Głośność jest minimalnie większa niż w poprzednim – 55dB. Ciśnienie maksymalne wynosi 1,5 bar, a największa ilość podawanego jednorazowo leku to 8 ml. Inhalator posiada specjalną torbę do przenoszenia. Producent zapewnia 3 lata gwarancji, a cena urządzenia wynosi 270 zł.

Reklama

5.Inhalator pneumatyczno-tłokowy Magic Care Helios

Jako ostatni w rankingu inhalatorów dla dzieci i dorosłych znalazł się Magic Care Helios. Posiada tryb pracy ciągłej. Dostarcza lek 0,4ml/min przy wielkości cząsteczki MMAD 4,48μm. Maksymalna ilość podania leku to 8 ml.

Nebulizator posiada system, którego zadaniem jest ograniczanie rozproszenia leku, co wpływa ja jego skuteczność. Urządzenie pracuje przy maksymalnym ciśnieniu 1,8 bar, osiągając głośność na poziomie 54 dB.

Do zestawu dołączono maskę dopasowującą się do kształtu twarzy (brak mniejszego rozmiaru dla dziecka), końcówkę do nosa oraz ustnik. Waga inhalatora jest niewielka – około 1 kg. Producent deklaruje 2 letnią gwarancję.

Inhalator  Magic Care Helios

Reklama

Jaki inhalator wybrać?

Analizując rankingi inhalatorów należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

 • Głośność – najpopularniejsze inhalatory emitują dźwięki na poziomie 55 – 60 db, natomiast najcichsze dostępne urządzenia osiągają parametry na poziomie 42 db;
   
 • Kształt i kolor – szczególnie ważny w przypadku dzieci, aby umilić im inhalacje;
   
 • maseczka w dwóch rozmiarach – dzięki temu z nebulizatora mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli;
   
 • zdolność do rozbijania cząsteczek (parametr MMAD) – od wielkości zależy dokąd będą mogły dotrzeć substancje lecznicze:
  • powyżej 8 µm do górnych dróg oddechowych,
  • 8 µm – 5 µm do tchawicy i dużych oskrzeli,
  • 2 µm – 5 µm do oskrzeli i oskrzelików,
  • 0,5 µm – 3 µm do pęcherzyków płucnych.
    
 • Szybkość inhalacji – przeciętnie inhalatory działają z prędkością 0,25 – 0,35 ml/min.; natomiast bardziej wydajne urządzenia osiągają wartość 0,55 ml/min.;
   
 • przepływ powietrza - wartość powinna być około 5 l/min.;
   
 • ciśnienie – przeciętny inhalator ma średnie ciśnienie w okolicy 1,8 bar, natomiast te lepszej jakości mogą mieć od 2,5 bar.
   
 • czas pracy – warto wybierać te z trybem pracy ciągłej, aby móc korzystać z nich bez konieczności przerwy. Sprawdza się to szczególnie w przypadku korzystania przez całą rodzinę;
   
 • dodatkowe końcówki – smoczek do inhalacji dla najmłodszych dzieci, irygator do nosa;
   
 • waga urządzenia – warto przemyśleć sposób użytkowania. W przypadku konieczności przewożenia najlepiej wybierać urządzenia lekkie, wyposażone w dodatkową torbę i odpowiedni sposób zasilania.

Inhalatory dostępne są w aptekach i sklepach medycznych zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Przed zakupem warto poznać opinie o nebulizatorach i wybrać dla siebie najlepszy inhalator.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?
Dziewczynka inhaluje się
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Ozonator do żywności
Jak wybrać chodzik dla seniora? Który rodzaj dla kogo?
Osoba starsza poruszająca się z pomocą chodzika
Podobne artykuły
Kobieta mierzy ciśnienie tętnicze
Na której ręce mierzyć ciśnienie? Prawidłowy pomiar
Tejpy dla biegaczy
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Urządzenie koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!