Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Inhalacje na zatoki, katar i kaszel. Jak zrobić?

Inhalacje stosuje się od setek lat w celu złagodzenia objawów infekcji dróg oddechowych. Zabieg można przeprowadzić z użyciem specjalnego nebulizatora, inhalatora lub zwykłej miski z gorącą wodą i olejkiem eterycznym. Jak inhalować się w przypadku choroby zatok, a jak wykonuje się inhalacje na katar i kaszel?
Inhalacje w domu
Źródło:123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Inhalacje – czym są i kiedy warto je wykonać? 

Inhalacja to zabieg polegający na wprowadzeniu różnego rodzaju substancji leczniczych – leków wziewnych, aerozoli, mieszanek ziołowych, wprost do układu oddechowego.

Inhalacje pozwalają uniknąć niepożądanych reakcji ogólnoustrojowych, jakie zdarzają się w przypadku podawania leków doustnie. Ponadto inhalując się, szybciej osiąga się efekt terapeutyczny.  

Reklama

Inhalacje na katar

W przypadku zwykłego przeziębienia nie trzeba sięgać po specjalistyczny inhalator siateczkowy czy ultradźwiękowy. Wystarczy zrobić sobie w domu tradycyjną inhalację parową z użyciem ziół lub olejku eterycznego, która pomoże udrożnić zatkany nos. 

Do domowej inhalacji potrzebna będzie miska, ręcznik, suszone zioła - najlepiej rumianek lub szałwia, ewentualnie olejek eteryczny - eukaliptusowy, rozmarynowy czy miętowy. Aby przeprowadzić inhalacje na katar, wystarczy wsypać zioła do miski i zalać je wrzątkiem, a następnie przykryć głowę ręcznikiem i nachylić się nad miską.

Zamiast ziół można wlać do gorącej wody 10-15 kropel olejku. Inhalujemy się kilkanaście minut, wdychając parę wodną nosem i wydychając ustami.

Inhalacje na kaszel

Inhalacje na kaszel, będący objawy przeziębienia lub grypy, można przeprowadzić w ten sam sposób co te na katar. Zamiast olejku eukaliptusowego można użyć tymiankowego lub olejku z drzewa herbacianego.

Natomiast na uporczywy kaszel towarzyszący poważniejszym chorobom górnych lub dolnych dróg oddechowych zaleca się inhalacje lekami wziewnymi, które rozrzedzają wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych oraz wykazują działanie przeciwzapalne. W formie wziewnej niekiedy podaje się antybiotyki oraz mukolityki.

Powszechnie do inhalacji wykorzystuje się także sól hipertoniczną, która nawilża drogi oddechowe i pomaga oczyścić je ze śluzu. Leki wziewne stosuje się w takich chorobach, jak:

 • astma, 
 • rozedma płuc, 
 • przewlekle zapalenie oskrzeli, 
 • POChP, 
 • mukowiscydoza
 • zespół nieruchomych rzęsek,
 • zakażenie grzybiczne dróg oddechowych. 

Inhalator lub nebulizator powinien być dobrany indywidualnie do pacjenta i jego choroby.  

Reklama

Inhalacje na zatoki

Inhalacje pomogą także złagodzić objawy zapalenia zatok. Inhalacje na zatoki można przeprowadzić inhalatorem, nebulizatorem lub z użyciem miski z gorącą wodą. Do przygotowania domowej inhalacji na zatoki, warto wykorzystać sól lub olejki eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym, a mianowicie olejek:

 • sosnowy, 
 • z mięty pieprzowej, 
 • eukaliptusowy,
 • kamforowy. 

Oprócz inhalacji można także przeprowadzić irygację (płukanie) zatok. 

Reklama

Inhalacje z soli fizjologicznej 

Inhalacja solą fizjologiczną może być przeprowadzona samodzielnie w domu. Ważne są odpowiednie proporcje oraz temperatura wody. Do inhalacji będziemy potrzebować 0,5 litra wody o temperaturze 37 stopni Celsjusza oraz 5 gramów soli (łyżeczkę). 

Należy pamiętać, że zbyt duża ilość soli może podrażnić błonę śluzową.Sól fizjologiczna do inhalacji umieszczana jest w nebulizatorze, czyli urządzeniu, które zamienia roztwór soli fizjologicznej w aerozol. 

Reklama

Inhalacje - historia

Inhalacje stosowano już w starożytnych Indiach. Wdychano dym z palących się ziół. Szczególnie upodobano sobie bieluń, który wykazywał właściwości cholinergiczne. W starożytnym Egipcie inhalowano się dymem z lulka czarnego, a w Ameryce Południowej palono fajki zawierające tytoń lub inne zioła.

Pierwsze tzw. parówki zaczęto stosować w starożytnej Grecji. Hipokrates stworzył pierwszy inhalator, który wyglądem przypominał garnek z podziurkowaną pokrywą. W XVIII wieku inhalacje stały się popularnym sposobem leczenia gruźlicy.

Do XIX wieku inhalowano się dymem oraz parą. Później zaczęto konstruować pierwsze atomizery, który wykorzystywano do leczenia chorób górnych dróg oddechowych, astmy i gruźlicy. W XX wieku produkowano już skomplikowane inhalatory pneumatyczne.

W latach 60. XX wieku skonstruowano inhalator ultradźwiękowy, a trzydzieści lat później - siateczkowy. Współcześnie inhalacje stosuje się w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych oraz astmie, rozedmie płuc, mukowiscydozie i POChP.

Bibliografia

 • Małecka B., Barczykowska E., Lewicka M., Aerozoloterapia w praktyce zawodowej pielęgniarki pediatrycznej, Journal of Education, Health and Sport 2016; 6(8):67-84.
 • Karolewicz B., Pluta J., Haznar D., Nebulizacja jako metoda podawania leków, Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ oddechowy
Inhalacje na katar, zatoki i zatkany nos
Osoba wykonująca inhalacje na zatkany nos i zatoki
Zatrucie tlenkiem węgla - objawy, leczenie, powikłania
Infografika przedstawiająca płuca chorej osoby
Inhalacje na suchy kaszel - z czego je zrobić i czy pomagają?
Kobieta w trakcie inhalacji na kaszel
Podobne artykuły
Osoba zatruta chlorem
Zatrucie chlorem - objawy, leczenie, odtrutka
Mężczyzna robi sobie inhalacje na gardło
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Do przygotowania inhalacji można użyć suszony majeranek lub olejek
Inhalacje z majeranku – na co warto je stosować?
Do przygotowania inhalacji z rumianku używa się suszonych kwiatów
Inhalacje z rumianku – na co warto je stosować?
Dziecko z inhalatorem
Inhalacje dla dzieci – na katar i chrypkę. Jak robić?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!