Dla Ciebie, na zdrowie!

Inhalacje na katar, zatoki i zatkany nos

Inhalacje na katar to powszechnie stosowana od dziesięcioleci metoda na dolegliwości jamy nosowej, a także zatok. Różnić się mogą metody inhalacji oraz zastosowane składniki. Jak w praktyce wygląda przygotowanie inhalacji, jakie składniki należy użyć do inhalacji na katar, jakie do inhalacji na zatoki, dlaczego inhalacje z soli fizjologicznej są łagodniejsze od inhalacji z soli zwykłej?
Osoba wykonująca inhalacje na zatkany nos i zatoki
Źródło: 123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Zazwyczaj podstawowy cel jest jednak jeden – rozrzedzenie wydzieliny, udrożnienie nosa, nawilżenie błony śluzowej. Jednym słowem – ulga. Zdarza się też, że inhalacje na katar stosujemy w celu podania leku drogą wziewną, do tego przeznaczone są jednak specjalne inhalatory – ultradźwiękowe czy pneumatyczne.

Reklama

Inhalacje na katar – typy kataru

  • Wirusowy nieżyt nosa

Katar może mieć różne podłoże i w związku z tym przyjmować różne postaci. Pierwsza, najbardziej powszechna, to wirusowy nieżyt nosa. Jest to choroba, a zarazem zespół objawów zapalenia błony śluzowej nosa. Tego typu katar wiąże się z poczuciem zapchania nosa, wyciekiem wydzieliny na zewnątrz i do wewnątrz po tylnej ścianie gardła. Może powodować lekki kaszel, ból gardła, niewielką gorączkę, dreszcze nudności. Zazwyczaj zmiany chorobowe ograniczają się do samego nosa i górnej części gardła, rzadko zdarza się, że dochodzi do powikłań bakteryjnych. Wirusowe zakażenia, wywołujące katar, przenoszone są drogą kropelkową.

  • Katar zatokowy

Drugi typ, to katar zatokowy. Często dochodzi do niego, gdy wskutek przewlekłego nieżytu nosa zatkane zostają ujścia zatok, co z kolei prowadzi do nagromadzenia śluzu w zatokach i nieprzyjemnego uczucia zatkania, a wręcz bólu. Katar zatokowy jest gęsty, zbity, lepki, żółty albo wręcz pomarańczowy. Ciężko się wydmuchuje, za to obficie spływa po tylnej ścianie gardła. Nieleczony nie mija, może się przekształcić w postać przewlekłą. Stanowi też świetną pożywkę dla bakterii.

Sprawdź: Jak walczyć z katarem zatokowym

Reklama

Inhalacje na zatoki – z czego zrobić?

Technicznie wykonanie inhalacji na zatoki jest banalnie proste. Do wyboru mamy tradycyjną miskę z gorącą wodą, lub specjalistyczny inhalator. Zacznijmy od miski. Należy do niej wlać gorącą, świeżo zagotowaną wodę i dodać kilka kropli olejku eterycznego, który parując podrażni zatoki i wzmoże spływanie kataru.

Olejki do inhalacji na zatoki może nabyć w każdej aptece. W szczególności do inhalacji na zatoki polecane są olejki:

  • eukaliptusowy,
  • kamforowy,
  • sosnowy, ale można też eksperymentować z innymi, na przykład lawendowym czy tymiankowym. 

Można też spróbować mieszanek ziołowych, na  przykład z udziałem mięty, szałwii czy tymianku, stosowane są inhalacje z majeranku czy inhalacje z rumianku.

Reklama

Inhalacje na zatoki – jak  zrobić?

Przystępując do tradycyjnej inhalacji na zatoki pochylamy się nisko nad miską, a następnie nakrywamy głowę ręcznikiem. Czas inhalacji nie powinien przekraczać 10-15 minut, a u dzieci – około 5 minut. Należy się liczyć z tym, że pod ręcznikiem będzie bardzo gorąco, a oprócz kataru, obficie będzie się lać pot.

Niezbyt korzystnie może też po takim zabiegu wyglądać twarz, na szczęście zaczerwienie będzie tylko chwilowe.

W czasie inhalacji na zatoki należy bezwzględnie uważać, aby nie zanurzyć twarzy w wodzie, która do miski została nalana chwilę po zagotowaniu.  Po zakończeniu inhalacji bardzo dokładnie wydmuchujemy nos, starając się użyć dużej siły w celu pozbycia się głęboko zalegającej wydzieliny. Przedmuchiwanie nosa należy kilka razy powtórzyć. Pamiętajmy, że wydmuchiwanie kataru zatokowego wymaga pewnej wprawy, towarzyszyć może mu nieprzyjemne uczucie przemieszczania się wydzieliny przez zatoki.

Zobacz też: Domowe sposoby na zatkane zatoki

Reklama

Inhalacje na katar – inhalacje z soli

Inhalację na katar będący zwykłym nieżytem nosa, przygotowujemy w zasadzie identycznie jak inhalację na zatoki, różnić się mogą składniki. W tym przypadku często do inhalacji na zatkany nos wykorzystuje się zwykłą sól, której kilka łyżek należy dosypać do miski z gorącą wodą. Inhalacje z soli dobrze spełniają swoją rolę, to jest rozpulchniają wydzielinę i ułatwiają jej spływanie. Problemem w przypadku typowych inhalacji z soli jest jednak jej drażniące działanie. Dlatego, zwłaszcza w przypadku dzieci, warto zastosować inhalację z soli fizjologicznej.

Reklama

Inhalacje z soli fizjologicznej

Sól fizjologiczna do inhalacji to wodny roztwór chlorku sodu. Nawilża śluzówkę, rozmiękcza zalegającą w nosie wydzielinę i pobudza jej spływanie. Nie drażni, dlatego zazwyczaj inhalacjom z soli fizjologicznej są poddawane małe dzieci. Jest to również substancja, której do inhalacji mogą używać kobiety w ciąży, bez ryzyka zagrożenia dla życia ich samych oraz płodu.

Można użyć sól fizjologiczną do inhalacji tradycyjnej, ale także za pomocą specjalnego inhalatora – nebulizatora.

Reklama

Inhalator ultradźwiękowy i pneumatyczno-tłokowy

Skorzystanie z inhalatora jest drugim sposobem, oprócz tradycyjnej miski z wodą, w jaki możemy przeprowadzić inhalację w domowych warunkach. Wyróżniamy kilka typów inhalatorów.

Inhalator ultradźwiękowy wykorzystywany jest do nawilżania śluzówki oraz podawania leków mukolitycznych, czyli upłynniających śluz w drogach oddechowych i udrażniających nos. Stosuje się go między innymi w czasie leczenia mukowiscydozy. Nie powinno się w ten sposób podawać leków sterydowych.

Inhalator pneumatyczno-tłokowy nie nadaje się do nawilżania, bo podaje do nosa zbyt małe dawki rozpraszanej substancji. Ale właśnie z tego powodu jest idealny do tego, by za jego pomocą podawać precyzyjne dawki leków.

Koszty tego typu urządzeń do inhalacji zazwyczaj mieszczą się w przedziale cenowym 100-300 złotych.

Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na katar - cieknący, zatokowy, alergiczny
Przeczytaj artykuł
Gronkowiec w nosie – objawy, leczenie i naturalne sposoby
Bakterie wydobywające się z nosa
Przeczytaj artykuł
Opryszczka w nosie - objawy i leczenie. Jak się jej pozbyć?
Nos z infekcją zapalną
Podobne artykuły
Dziecko w czasie badania nosa
Wymaz z nosa - wyniki i przygotowanie do badania
Dziecko używa irygatora do zatok
Irygator do zatok – jaki warto kupić?
Dziecko z inhalatorem
Inhalacje dla dzieci – na katar i chrypkę. Jak robić?
Kobieta ma uporczywy katar
Polipy w zatokach: objawy, naturalne leczenie i usuwanie
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!