Jak szukać grzybów?

Jak efektywnie zbierać grzyby? Czy zawsze na grzyby trzeba iść rano? Czy naprawdę w zależności od pory dnia „chowają się” i pojawiają? Co zrobić, by z grzybobrania wrócić z pełnymi koszami?
Kobieta szuka grzybów z psem
Źródło:123RF

Spis treści

Wyprawa na grzyby to obowiązkowy punkt letniego weekendu dla wielu Polaków. Są lata, gdy lasy są pełne grzybów, są czasy, gdy do domu wraca się z pustymi rękoma. Jednak warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwiają poszukiwanie tych wyjątkowych skarbów lasu. 

Szukasz grzybów? Sprawdzaj drzewa

W efektywnym zbieraniu grzybów może pomóc znajomość gatunków drzew. To za sprawą zjawiska mikoryzy, czyli współzależności pomiędzy strzępkami grzybów, a korzeniami roślin, korzystna dla obu organizmów. Wygląda to tak, że grzyby rozkładają materię organiczną w glebie, uwalniając pierwiastki pokarmowe niezbędne roślinie oraz zwiększają zasięg jej korzeni. Z kolei korzenie roślin zaopatrują grzyba w cukry, aminokwasy i inne substancje organiczne. 

Poszczególne gatunki grzybów „lubią” się z konkretnymi drzewami:

  • koźlarze rosną przy brzozach, sosnach, topolach, grabach i leszczynach,
  • podgrzybek „lubi się” ze świerkiem, limbą i dębem szkarłatnym,
  • borowik zawiązuje mikoryzę głównie ze świerkiem, sosną i dębem,
  • maślaki rosną pod sosnami.

Gdy świeci słońce, grzybów trzeba szukać w miejscach cienistych, zacisznych. Jeśli wyprawa organizowana jest w deszczową aurę, poszukiwania grzybów należy skoncentrować w suchszych, ciepłych miejscach. W rzadkim lesie grzyby najczęściej rosną w pobliżu drzew od strony północnej.

Należy pamiętać, że po znalezieniu grzyba, należy go odpowiednio wyjąć z podłoża – zdecydowanie nie należy ucinać go nożem ani wyrywać siłą ze ściółki. Trzeba delikatnie wykręcić go z ziemi, nie uszkadzając grzybni.  

Grzyby to skarby natury, nic więc dziwnego, że ich obecność (lub brak) wynikają z wielu naturalnych czynników. Warto o nich pamiętać, planując wyprawę do lasu. 

Kiedy warto wybrać się na grzyby?

Na grzyby warto wybrać się:

  • późną wiosną, latem i ciepłą jesienią,
  • po deszczu,
  • po pełni księżyca.

O czym pamiętać, idąc na grzyby?

Wyprawa do lasu powinna być poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. Należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim stroju – dobrze sprawdzą się kalosze, gumofilce lub buty trekkingowe – chodzi nie tylko o to, by nie przemokły od spacerowania po podmokłym terenie, ale także by chroniły m.in. przed pokrzywami czy kolczastymi krzewami, np. jeżynami.  Ważna jest również odzież chroniąca m.in. przed kleszczami i ugryzieniami komarów. Przyda się także kij lub laska do odsłaniania traw lub igliwia, by nie wrócić do domu z  bólem pleców.

Nawet jeśli na drodze pojawi się grzyb, o którym wiadomo, że jest niejadalny lub trujący, nie należy go niszczyć ani wyrzucać – jest on potrzebny w lesie! 

Czytaj więcej: 

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!