
Spis treści
- Szukasz grzybów? Sprawdzaj drzewa
- Kiedy warto wybrać się na grzyby?
- O czym pamiętać, idąc na grzyby?
Wyprawa na grzyby to obowiązkowy punkt letniego weekendu dla wielu Polaków. Są lata, gdy lasy są pełne grzybów, są czasy, gdy do domu wraca się z pustymi rękoma. Jednak warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwiają poszukiwanie tych wyjątkowych skarbów lasu.
Szukasz grzybów? Sprawdzaj drzewa
W efektywnym zbieraniu grzybów może pomóc znajomość gatunków drzew. To za sprawą zjawiska mikoryzy, czyli współzależności pomiędzy strzępkami grzybów, a korzeniami roślin, korzystna dla obu organizmów. Wygląda to tak, że grzyby rozkładają materię organiczną w glebie, uwalniając pierwiastki pokarmowe niezbędne roślinie oraz zwiększają zasięg jej korzeni. Z kolei korzenie roślin zaopatrują grzyba w cukry, aminokwasy i inne substancje organiczne.
Poszczególne gatunki grzybów „lubią” się z konkretnymi drzewami:
- koźlarze rosną przy brzozach, sosnach, topolach, grabach i leszczynach,
- podgrzybek „lubi się” ze świerkiem, limbą i dębem szkarłatnym,
- borowik zawiązuje mikoryzę głównie ze świerkiem, sosną i dębem,
- maślaki rosną pod sosnami.
Gdy świeci słońce, grzybów trzeba szukać w miejscach cienistych, zacisznych. Jeśli wyprawa organizowana jest w deszczową aurę, poszukiwania grzybów należy skoncentrować w suchszych, ciepłych miejscach. W rzadkim lesie grzyby najczęściej rosną w pobliżu drzew od strony północnej.
Należy pamiętać, że po znalezieniu grzyba, należy go odpowiednio wyjąć z podłoża – zdecydowanie nie należy ucinać go nożem ani wyrywać siłą ze ściółki. Trzeba delikatnie wykręcić go z ziemi, nie uszkadzając grzybni.
Grzyby to skarby natury, nic więc dziwnego, że ich obecność (lub brak) wynikają z wielu naturalnych czynników. Warto o nich pamiętać, planując wyprawę do lasu.

Kiedy warto wybrać się na grzyby?
Na grzyby warto wybrać się:
- późną wiosną, latem i ciepłą jesienią,
- po deszczu,
- po pełni księżyca.
O czym pamiętać, idąc na grzyby?
Wyprawa do lasu powinna być poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. Należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim stroju – dobrze sprawdzą się kalosze, gumofilce lub buty trekkingowe – chodzi nie tylko o to, by nie przemokły od spacerowania po podmokłym terenie, ale także by chroniły m.in. przed pokrzywami czy kolczastymi krzewami, np. jeżynami. Ważna jest również odzież chroniąca m.in. przed kleszczami i ugryzieniami komarów. Przyda się także kij lub laska do odsłaniania traw lub igliwia, by nie wrócić do domu z bólem pleców.
Nawet jeśli na drodze pojawi się grzyb, o którym wiadomo, że jest niejadalny lub trujący, nie należy go niszczyć ani wyrzucać – jest on potrzebny w lesie!
Czytaj więcej:
Oceń artykuł
(liczba ocen 2)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!