Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak przechowywać suszone grzyby? Sprawdzone sposoby

Suszone grzyby są łakomym kąskiem dla potencjalnych, choć nieproszonych gości - moli spożywczych. Warto też zabezpieczyć je przed wilgocią i zbyt niską temperaturą. Sprawdź, gdzie trzymać suszone grzyby, by cieszyć się ich smakiem przez cały rok.
Suszone grzyby w miseczce
Źródło:123RF
W skrócie
 • Nawet najlepiej ususzone grzyby powinny być odpowiednio przechowywane. Jaki pojemnik będzie do tego najlepszy?
 • Jeśli suszone grzyby jeszcze w fazie przygotowawczej zostały źle oczyszczone, mogą pojawić się robaki. Co jeszcze im grozi?
 • Wilgoć może zniszczyć grzyby, gdyż sprawi, że dostanie się do nich pleśń. Jak tego uniknąć?
Spis treści

Reklama

Jak prawidłowo suszyć grzyby?

Suszone grzyby wspaniale uwalniają leśny aromat i są doskonałym dodatkiem do zup, sosów, a wręcz obowiązkowo powinny wylądować w świątecznym bigosie czy farszu do pierogów. 

Zdecydowanie najwygodniej i najłatwiej suszy się grzyby w dedykowanej do tego suszarce. Trudniej tu o błąd, niż np. podczas suszenia grzybów w piekarniku, gdzie można je spalić czy na sznurku, gdzie mogą pozostać niedosuszone.

Prawidłowo wysuszone grzyby łamią się pod naciskiem, ale nie kruszą się w dłoni na piasek - to świadczy o ich przesuszeniu.

By tego uniknąć temperatura suszenia nie powinna przekroczyć 70 stopni. Jak długo suszy się grzyby zależy od wybranej metody, jednak zazwyczaj proces ten trwa około 5 godzin. Wystarczy je regularnie doglądać.

Te niedosuszone nie będą chciały się łamać. Zapakowanie ich w takim stanie prawie zawsze wiąże się z pleśnieniem lub zgniciem, a niekiedy także z robaczeniem.

Dlatego ważne jest ich oczyszczenie do suszenia. Jak to zrobić? Najlepiej pędzlem, miotełką albo mokrą szmatką. Poleca się także obejrzeć dokładnie grzyby, by uniknąć robaków.

Reklama

Jak suszyć grzyby bez suszarki?

Suszenie grzybów jest w możliwe w warunkach domowych. Można je przeprowadzić na kilka prostych sposobów:

 • na nitce,
 • na słońcu,
 • na grzejniku,
 • w mikrofalówce,
 • w piekarniku.

Suszenie na nitce znane jest od pokoleń. Grzyby nawleka się za pomocą igły, by powstało coś w rodzaju wianka. Grzyby na nitce można suszyć na świeżym powietrzu, na słońcu, ale także w domu nad kuchenką gazową, piecem (w obecnych czasach raczej mało spotykane), grzejnikiem. Jest to najbardziej uniwersalny sposób.

Metoda suszenia grzybów na słońcu jest natomiast metodą najbardziej naturalną. Wymaga jednak odpowiedniej pogody i przestrzeni. Grzyby można ułożyć na gazecie, papierze, siatce, szpilkach do szaszłyków czy na kamieniu. Należy pamiętać także o przykryciu ich gazą, by chronić je przed owadami.

Suszenie grzybów na kaloryferze to dosyć popularna metoda, gdy trwa sezon grzewczy. Na kaloryfer rozkłada się pergamin, na którym należy wykonać perforację, poprzez nakłucia ułatwiające cyrkulacje ciepłego powietrza. Można również nawlec je na nitkę bądź szpile do szaszłyków. W tym przypadku również należy chronić grzyby gazą, zarówno przed owadami jak i kurzem.

Wiele osób, które określiłyby się jako profesjonaliści, nie uznają metody suszenia w mikrofalówce. Polega ona na kilkukrotnym poddaniu grzybów, kilkuminutowym sesjom ogrzewania w niskiej temperaturze na średniej mocy mikrofalówki. Między cyklami należy otwierać drzwiczki w celu usunięcia nadmiaru pary wodnej. Tę metodę należy traktować jako wyjście awaryjne, gdyż negatywnie wpływa na smak i aromat grzybów.

Metoda suszenia w piekarniku jest najpopularniejsza, jednak jest to długi i mozolny proces, podczas którego nie wykorzysta się urządzenia do czegokolwiek innego. Pokrojone grzyby należy rozłożyć na blaszkach lub specjalnych sitach. W nowszych piekarnikach zdarza się, że dostępna jest opcja suszenia. Jeśli jednak jej nie ma grzanie należy nastawić na temperaturę 40-50 stopni z termoobiegiem i pozostawić lekko uchylone drzwiczki.

Grzybów należy co jakiś czas doglądać. Proces suszenia w piekarniku może trwać od 3 do 8 godzin. Pamiętać trzeba również o częstym obracaniu grzybów, gdyż mogą się spalić.

Suszenie grzybów a ich rodzaje

Większość grzybów można suszyć bez problemów, jednak nie wszystkie się do tego nadają. Zastanowić się trzeba, jakim rodzajem jest dany grzyb, by wiedzieć czy i jak suszyć:

 • kanie,
 • kurki,
 • sowy,
 • opieńki,
 • prawdziwki,
 • maślaki,
 • rydze,
 • kurki.

Mimo że wszystkie są jadalne część z nich ma blaszki. Właśnie tego rodzaju grzybów nie powinno się suszyć. Blaszki przy takiej obróbce będą się kruszyć, co zepsuje konsystencje i smak. Nie należy zatem suszyć kani, kurek ani rydzów.

Pozostałe można suszyć wedle uznania, przestrzegając pewnych zasad.

Reklama

Jak przechowywać suszone grzyby?

Grzyby suszone na sznurkach, zawieszone niczym korale są też niezwykle atrakcyjnym dodatkiem w wnętrzu, szczególnie w rustykalnych kuchniach, ale niestety wówczas kurzą się i po kilku tygodniach mogą nie nadawać się do spożycia. 

Podobnie sprawi się trzymanie ich w płóciennym woreczku zawieszonym na kaloryferze.

By długo cieszyć się ich smakiem, należy odpowiednio je przechowywać. W przeciwnym razie mogą spleśnieć lub stać się łakomym kąskiem np. dla moli spożywczych. Jak uchronić przed nimi grzyby?

Reklama

W czym schować suszone grzyby?

Jeśli suszonych grzybów nie zużyjemy szybko, warto użyć do ich przechowywania odpowiedniego pojemnika. Trzymać można je w:

 •  szczelnie zamkniętym słoiku,
 •  zamykanej puszce,
 •  płóciennym woreczku. 

Niestety ten ostatni nie chroni grzybów przed molami spożywczymi. Jeśli jednak jest to metoda przekonująca, choćby ze względów ekologicznych, w ramach działań prewencyjnych, można do woreczka włożyć listek laurowy. Skutecznie odstrasza on bowiem mole spożywcze. 

Robaki mogą pojawić się w suszonych grzybach tylko na dwa sposoby. Pierwszym jest niewłaściwe oczyszczenie. W fazie przygotowawczej do suszenia należyuważnie obejrzeć grzyby, by wyrzucić te robaczywe.

Drugim sposobem jest zły pojemnik, do którego mogą dostać się zarówno mole jak i inne rodzaje robaków

Absolutnie nie nadają się do przechowywania suszonych grzybów foliowe torebki, gdyż w nich grzyby mogą spleśnieć. Pudełka plastikowe w stylu lunchbox również się nie sprawdzą, gdyż intensywny aromat grzybów wniknie w tworzywo na bardzo długi czas. 

Jeżeli dojdzie do sytuacji, że mimo wszystko na niektórych grzybach pojawi się charakterystyczny dla pleśni biały nalot, niestety będzie trzeba wyrzucić całą partię. Podobnie w przypadku moli spożywczych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie suszonek. 

Pojemnik z suszonymi grzybami dobrze jest przechowywać w suchym i chłodnym miejscu – np. w szafce kuchennej. Nie należy wynosić słojów do piwnic, gdzie może przedostać się do nich wilgoć. 

Dla bezpieczeństwa zaleca się włożyć do pojemnika kilka ziarenek ryżu. Jest to prosty sposób na wchłanianie wilgoci.

Reklama

Jak długo można przechowywać suszone grzyby? 

Suszone grzyby można przechowywać nawet 2-3 lata, choć oczywiście rzadko kiedy udaje się przetrzymać je tak długo. Są wspaniałym dodatkiem do wielu dań, np. sosów i zup, dlategowielu osobom udaje się je zużyć wcześniej. 

Jednak wspomniany okres dotyczy zarówno konsystencji, jak i walorów smakowych suszonych grzybów. Przyjęło się, że po tym czasie suszony grzyby nie są zdatne do spożycia, gdyż mogą być zepsute.

Suszone grzyby można mrozić. Jest to dobry sposób na ich przechowywanie, jeśli nie mamy odpowiedniego miejsca, by trzymać je w słoiku. Zamrożone grzyby nie tracą swoich wartości odżywczych ani walorów smakowych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Czapski J., 1994. Wpływ niektórych operacji technologicznych na wydajność i jakość pieczarek blanszowanych i składowanych w zalewie. Biuletyn Warzywniczy, 42, 101-119.
 • Pal N.S, Chakraverty A., 1997. Thin layer convection-drying of mushrooms. Energy Convers Mgmt, 38, 2, 107-113.
 • Sieczkowski G. 2011a. Grzyby - leśne skarby na naszym stole. wyd. Wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki.
 • Sieczkowski G. 2011b. Z babcinego notatnika. Grzyby. Wyd. Wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Grzyby
Jak szukać grzybów? Pod jakimi drzewami można je znaleźć?
Kobieta szuka grzybów z psem
Łysiczka lancetowata - jak ją rozpoznać i z czym można pomylić?
Grzyby łysiczka lancetowata w lesie
Grzyb olszówka (krowiak podwinięty) - jak wygląda i czy jest jadalny? Skutki spożycia
wyrwany z ziemi grzyb olszówka
Podobne artykuły
Grzyby boczniaki
Boczniaki - wartości odżywcze i właściwości. Jak je przyrządzić?
Grzyb w lesie
Jak szybko rosną grzyby? Czas i warunki wzrostu w lesie
Grzyb kozia broda rosnący na pniu drzewa
Kozia broda - z czym można pomylić tego grzyba i czy jest trujący?
Grzyb maślak rosnący w lesie
Maślaki - jakie są rodzaje i co można z nich zrobić?
smardz jadalny na polanie
Jak wyglądają smardze, jak odróżnić je od grzybów trujących?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!