Ile rosną grzyby?

Początkujący grzybiarze zastanawiają się jak długo rosną grzyby i czy warto przeczekać moment, gdy znaleziony okaz nie jest jeszcze w pełni wyrośnięty. Jednak stara grzybiarska zasada mówi, że grzyb, którego obdarzono ludzkim spojrzeniem, nie urośnie już ani na milimetr. Czy jest w tym przesądzie choć odrobina prawdy?
Grzyb w lesie
Źródło:123RF
Spis treści

Wiele osób zastanawia się, jak długo rosną grzyby – czy podczas kilkudniowego wypadu w Bory Tucholskie lub inne „grzybolubne” miejsce, warto przeczesywać te same tereny co kilka dni? 

Ile czasu rośnie grzyb?

Oczywiście to, jak długo rośnie grzyb, zależy od wielu czynników. Powiedzenie „rosnąć jak grzyby po deszczu” ma w sobie sporo prawdy. Podłoże namięka, dzięki czemu owocnik – część, którą potocznie nazywamy grzybem, może łatwiej przebić się przez ziemię i wydostać na powierzchnię spod grzybni. 

Szybko rosną maślaki i koźlarze, a więc grzyby miękkie. Znacznie wolniej prawdziwki czy podgrzybki. Na przedstawiciela tych gatunków musimy poczekać od jednego do dziesięciu dni. Borowik rośnie ok. 6 dni.  

Czemu grzyby nie rosną dalej?

Niestety wciąż nie ma ujednoliconych informacji na temat tego, od czego zależy rozmiar grzyba – często zdarza się, że dany grzyb „zatrzymuje się” w rozwoju i zaczyna np. gnić zamiast dalej rosnąć. Stare porzekadło mówi, że grzyb, który zostanie znaleziony (i zobaczony!) przez grzybiarza przestaje rosnąć. Są tacy, którzy ten mit obalają, ale nadal wielu miłośników jesiennych spacerów po lesie, uważa tę tezę za prawdziwą. 

Wytrwali badacze grzybów podkreślają, że np. borowiki mają dość powolny „system” wzrostu i np. po pojawieniu się owocnika, grzyb chwilowo przestaje rosnąć, by w okolicach 5. dnia od pojawienia się owocnika, „wystrzelić” i urosnąć nawet dwukrotnie w ciągu doby. 

Czy zbierać malutkie grzyby?

Czasem grzyby rosną w koloniach i wielu grzybiarzy zastanawia się, czy zbierać tylko dorodne okazy, a małe zostawiać, by urosły, czy ciąć „jak leci”. 

Eksperci zalecają pozostawienie małych grzybków w poszyciu i – co szczególnie ważne – apelują, by nie rozgrzebywać poszycia, by nie doszło do uszkodzenia grzybni. 

Jak zbierać grzyby?

By wrócić z grzybobrania z tarczą, a w zasadzie – z koszem pełnym grzybów, warto pamiętać, że nie trzeba wcale mieć „swoich”, sprawdzonych miejsc, a raczej umiejętnie obserwować las. 

Grzyby lubią się z konkretnymi gatunkami drzew, z którymi rosną w symbiozie. 

  • koźlarze rosną przy brzozach, sosnach, topolach, grabach i leszczynach,
  • podgrzybek „lubi się” ze świerkiem, limbą i dębem szkarłatnym,
  • borowik zawiązuje mikoryzę głównie ze świerkiem, sosną i dębem, 
  • maślaki rosną pod sosnami.

Gdy świeci słońce, grzybów trzeba szukać w miejscach cienistych, zacisznych. 

Warto pamiętać o tym, by nigdy nie brać do domu grzybów, które wzbudzają wątpliwości jeśli chodzi o ich gatunek. Lepiej pozostawić taki okaz w lesie niż zjeść go i zatruć się lub ponieść jeszcze surowsze konsekwencje. 

Autor: Agnieszka Tomczyk 

Czytaj:

 

Więcej z kateogrii: Odżywianie
Przeczytaj artykuł
Najbardziej sycące produkty - oto 7 niskokalorycznych produktów
Przeczytaj artykuł
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Najbardziej sycące produkty - oto 7 niskokalorycznych produktów
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Fenotyp - co to jest fenotyp krwi i cechy fenotypowe?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama