Jak wyciągnąć kleszcza? U psa, kota i człowieka

Jak wyciągnąć kleszcza? Co zrobić, aby nie rozczłonkować intruza i nie zostawić jego główki pod skórą? Dlaczego należy zrezygnować ze „sprawdzonych” domowych sposobów i używać specjalistycznych narzędzi? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Mały kleszcz
Źródło: 123RF
Spis treści

Jak wyciągnąć kleszcza?

Kleszcze są niewielkimi, ale niezwykle groźnymi pajęczakami bytującymi na obrzeżach lasów, łąkach, pastwiskach, trawnikach. W poszukiwaniu pokarmu żerują one na ssakach, dlatego atakują między innymi ludzi, a także psy, koty i inne zwierzęta.

Część z nich jest zakażona i przenosi groźne schorzenia, między innymi:

 • babeszjozę – wywoływana przez pierwotniaki, występuje głównie u psów, rzadziej u kotów, sporadycznie u człowieka. W przebiegu choroby dochodzi do destrukcji czerwonych krwinek, a w konsekwencji anemii. Zaburzona może być też praca nerek, trzustki, wątroby, mózgu;
   
 • boreliozę - najczęściej spotykana u człowieka, rzadziej u zwierząt. Choroba zakaźna o charakterze bakteryjnym, objawiająca się początkowo rumieniem wędrującym, lecz finalnie często prowadząca do ciężkich powikłań neurologicznych;
   
 • kleszczowe zapalenie mózgu - w przebiegu którego wirusy KZM atakują komórki centralnego układu nerwowego.

Dlatego tak ważne jest, by atakom kleszczy w miarę możliwości zapobiegać, a jeśli okaże się to niemożliwe, szybko i bezpiecznie usuwać je spod skóry. Jak wyciągnąć kleszcza tak, by jak najmniejsza ilość jego toksyn dostała się do krwiobiegu ofiary? Co zrobić, by nie rozczłonkować kleszcza i nie zostawić pod skórą jego fragmentu?

Jak wyjąć kleszcza u psa?

Przystępując do usuwania kleszcza ze skóry psa, zapomnij o wszystkich „sprawdzonych” domowych sposobach. Nie smaruj go masłem ani innym tłuszczem, nie przypalaj, nie próbuj wyciągnąć palcami, ani tym bardziej nie zgniataj.

W ten sposób możesz uszkodzić pajęczaka, powodując iż „zwymiotuje” on duże ilości toksyn i chorobotwórczych drobnoustrojów. Przerwana może też zostać jego integralność – innymi słowy, istnieje duże ryzyko, że urwiesz odwłok, lecz zostawisz pod skórą główkę. Należy tego za wszelką cenę uniknąć. A zatem, jak przeprowadzić zabieg?

Co na kleszcze u psa sprawdzi się najlepiej?

 • Postaraj się wyciszyć pupila, tak by w czasie wyciągania kleszcza był maksymalnie spokojny.
 • Załóż gumowe rękawiczki, unikaj dotykania kleszcza palcami.
 • Do wyciągnięcia intruza użyj specjalistycznego urządzenia, dostępnego w sklepie zoologicznym. Mogą to być kleszczołapki, lassa, karty i inne tego typu sprzęty o nieco odmiennych zasadach działania. Tradycyjna pęseta, na co dzień używana do celów kosmetycznych, stanowi ostateczność – nie zaleca się jej stosowania ze względu na ryzyko zgniecenia kleszcza.
 • Uważnie zapoznaj się z instrukcją użytkowania urządzenia. Kleszcza wyciągaj zdecydowanym ruchem ku górze, delikatnie wykręcając wzdłuż osi wkłucia.
 • Upewnij się, że kleszcz został wyjęty w całości, a pod skórą nie został jego fragment.
 • Przemyj miejsce wkłucia środkiem antyseptycznym.
 • Pamiętaj, by kleszcza wyrzucić do szczelnie zamykanego pojemnika.

Kleszcz u kota

Kleszcz u kota stanowi podobne zagrożenie jak u psa, podobne są też procedury dotyczące usuwania pajęczaka – także  w tym przypadku rekomenduje się używanie specjalistycznych urządzeń.

Ze względu na koci charakter trudniej jednak może być opanować zwierzę i sprawić, by w pozycji nieruchomej poddało się zabiegowi. Dlatego niezbędna może się okazać pomoc drugiej osoby. Należy unikać wszelkich gwałtownych ruchów i stresowania kota w jakikolwiek sposób. Jeśli dostrzeżesz symptomy rozdrażnienia (np. uderzanie ogonem o podłogę), lepszym rozwiązaniem może być wykonanie zabiegu w innym momencie.

Z drugiej strony nie należy zapominać, iż kleszcza trzeba wyjąć jak najszybciej – uważa się, że ryzyko rozwoju groźnych chorób wzrasta diametralnie po upływie 24 godzin od ukąszenia. Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z wyciągnięciem pasożyta, udaj się do kliniki weterynaryjnej po fachową pomoc.

Kleszcz u człowieka

Kleszcz u człowieka gnieździ się w podobnych miejscach jak u zwierząt, a więc zazwyczaj w ciemnych i ciepłych zgięciach skóry. W odróżnieniu od psów czy kotów skóra ludzka jest w dużym stopniu osłonięta przez ubranie, mniejsze jest w związku z tym ryzyko ukąszenia, niemniej przypadki takie wcale nie są rzadkością.

W sytuacji, gdy kleszcz zagnieździ się w skórze, sposób jego usunięcia nie różni się szczególnie od opisanego wyżej. Pajęczaka wyciąga się zdecydowanym ruchem ku górze, lekko go wykręcając i uważając, by nie urwać bądź nie zmiażdżyć odwłoka. W razie gdyby zabieg się nie powiódł, należy skorzystać z pomocy w gabinecie lekarskim bądź pielęgniarskim.

Jak zapobiec kleszczom?

Ukąszenie kleszcza zdarzyć się może zawsze i wszędzie, zdecydowanie jednak należy robić wszystko, aby ryzyko to zminimalizować. Tym bardziej, że z jednego spaceru pies może przynieść nawet kilkunastu niepożądanych gości – niekiedy ciężko jest wszystkich zidentyfikować i usunąć.

Aby uniknąć problemów:

 • starannie wyczesz zwierzę po powrocie ze spaceru, zwłaszcza jeśli pupil buszował w wysokich trawach czy w gąszczu krzewów. To ważne w szczególności w przypadku zwierząt o długiej sierści;
   
 • dokładnie obejrzyj zwierzę – sierść i skórę, miejsca ciemne i wilgotne, takie jak różnego typu fałdy, przestrzenie pod ogonem i w pachwinach, wokół pyska i pod obrożą;
   
 • używaj specjalnych akcesoriów, takich jak:
  • obroże przeciwkleszczowe, które nasączone są uwalnianymi z wolna substancjami szkodliwymi bądź odstraszającymi dla pajęczaków (dimetikon, imidaklopryd czy flumetryna);
  • krople i roztwory do nakrapiania sierści psa czy kota, o działaniu podobnym jak obroże;
  • tabletki, które zwierzę połyka, i które w organizmie zwierzęcia uwalniają się krwiobiegu

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Bibliografia

 • Aleksandra Brochocka i inni, Działania mające na celu ochronę przed kleszczami i przenoszonymi przez nie patogenami, Hygeia Public Health 2018, 53(1):
 • Kleszcze, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, https://wsse.krakow.pl/page/wp-content/uploads/2014/03/Wiecej-informacji-nt.kleszczy-i-chorob-odkleszczowych.pdf, data dostępu: 22 04 2021
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Babeszjoza – odkleszczowa choroba psa niebezpieczna także dla człowieka
Przeczytaj artykuł
Borelioza IgG - norma badania (wysokie, ujemne IgG)
Podobne artykuły
Babeszjoza – odkleszczowa choroba psa niebezpieczna także dla człowieka
Borelioza IgG - norma badania (wysokie, ujemne IgG)
Test ELISA - co wykrywa i na czym polega to badanie?
Ugryzienie kleszcza - co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama