Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak wyciągnąć kleszcza? U psa, kota i człowieka

Jak wyciągnąć kleszcza? Co zrobić, aby nie rozczłonkować intruza i nie zostawić jego główki pod skórą? Dlaczego należy zrezygnować ze „sprawdzonych” domowych sposobów i używać specjalistycznych narzędzi? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Mały kleszcz
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jak wyciągnąć kleszcza?

Kleszcze są niewielkimi, ale niezwykle groźnymi pajęczakami bytującymi na obrzeżach lasów, łąkach, pastwiskach, trawnikach. W poszukiwaniu pokarmu żerują one na ssakach, dlatego atakują między innymi ludzi, a także psy, koty i inne zwierzęta.

Część z nich jest zakażona i przenosi groźne schorzenia, między innymi:

 • babeszjozę – wywoływana przez pierwotniaki, występuje głównie u psów, rzadziej u kotów, sporadycznie u człowieka. W przebiegu choroby dochodzi do destrukcji czerwonych krwinek, a w konsekwencji anemii. Zaburzona może być też praca nerek, trzustki, wątroby, mózgu;
   
 • boreliozę - najczęściej spotykana u człowieka, rzadziej u zwierząt. Choroba zakaźna o charakterze bakteryjnym, objawiająca się początkowo rumieniem wędrującym, lecz finalnie często prowadząca do ciężkich powikłań neurologicznych;
   
 • kleszczowe zapalenie mózgu - w przebiegu którego wirusy KZM atakują komórki centralnego układu nerwowego.

Dlatego tak ważne jest, by atakom kleszczy w miarę możliwości zapobiegać, a jeśli okaże się to niemożliwe, szybko i bezpiecznie usuwać je spod skóry. Jak wyciągnąć kleszcza tak, by jak najmniejsza ilość jego toksyn dostała się do krwiobiegu ofiary? Co zrobić, by nie rozczłonkować kleszcza i nie zostawić pod skórą jego fragmentu?

Reklama

Jak wyjąć kleszcza u psa?

Przystępując do usuwania kleszcza ze skóry psa, zapomnij o wszystkich „sprawdzonych” domowych sposobach. Nie smaruj go masłem ani innym tłuszczem, nie przypalaj, nie próbuj wyciągnąć palcami, ani tym bardziej nie zgniataj.

W ten sposób możesz uszkodzić pajęczaka, powodując iż „zwymiotuje” on duże ilości toksyn i chorobotwórczych drobnoustrojów. Przerwana może też zostać jego integralność – innymi słowy, istnieje duże ryzyko, że urwiesz odwłok, lecz zostawisz pod skórą główkę. Należy tego za wszelką cenę uniknąć. A zatem, jak przeprowadzić zabieg?

Co na kleszcze u psa sprawdzi się najlepiej?

 • Postaraj się wyciszyć pupila, tak by w czasie wyciągania kleszcza był maksymalnie spokojny.
 • Załóż gumowe rękawiczki, unikaj dotykania kleszcza palcami.
 • Do wyciągnięcia intruza użyj specjalistycznego urządzenia, dostępnego w sklepie zoologicznym. Mogą to być kleszczołapki, lassa, karty i inne tego typu sprzęty o nieco odmiennych zasadach działania. Tradycyjna pęseta, na co dzień używana do celów kosmetycznych, stanowi ostateczność – nie zaleca się jej stosowania ze względu na ryzyko zgniecenia kleszcza.
 • Uważnie zapoznaj się z instrukcją użytkowania urządzenia. Kleszcza wyciągaj zdecydowanym ruchem ku górze, delikatnie wykręcając wzdłuż osi wkłucia.
 • Upewnij się, że kleszcz został wyjęty w całości, a pod skórą nie został jego fragment.
 • Przemyj miejsce wkłucia środkiem antyseptycznym.
 • Pamiętaj, by kleszcza wyrzucić do szczelnie zamykanego pojemnika.

Reklama

Kleszcz u kota

Kleszcz u kota stanowi podobne zagrożenie jak u psa, podobne są też procedury dotyczące usuwania pajęczaka – także  w tym przypadku rekomenduje się używanie specjalistycznych urządzeń.

Ze względu na koci charakter trudniej jednak może być opanować zwierzę i sprawić, by w pozycji nieruchomej poddało się zabiegowi. Dlatego niezbędna może się okazać pomoc drugiej osoby. Należy unikać wszelkich gwałtownych ruchów i stresowania kota w jakikolwiek sposób. Jeśli dostrzeżesz symptomy rozdrażnienia (np. uderzanie ogonem o podłogę), lepszym rozwiązaniem może być wykonanie zabiegu w innym momencie.

Z drugiej strony nie należy zapominać, iż kleszcza trzeba wyjąć jak najszybciej – uważa się, że ryzyko rozwoju groźnych chorób wzrasta diametralnie po upływie 24 godzin od ukąszenia. Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z wyciągnięciem pasożyta, udaj się do kliniki weterynaryjnej po fachową pomoc.

Reklama

Kleszcz u człowieka

Kleszcz u człowieka gnieździ się w podobnych miejscach jak u zwierząt, a więc zazwyczaj w ciemnych i ciepłych zgięciach skóry. W odróżnieniu od psów czy kotów skóra ludzka jest w dużym stopniu osłonięta przez ubranie, mniejsze jest w związku z tym ryzyko ukąszenia, niemniej przypadki takie wcale nie są rzadkością.

W sytuacji, gdy kleszcz zagnieździ się w skórze, sposób jego usunięcia nie różni się szczególnie od opisanego wyżej. Pajęczaka wyciąga się zdecydowanym ruchem ku górze, lekko go wykręcając i uważając, by nie urwać bądź nie zmiażdżyć odwłoka. W razie gdyby zabieg się nie powiódł, należy skorzystać z pomocy w gabinecie lekarskim bądź pielęgniarskim.

Reklama

Jak zapobiec kleszczom?

Ukąszenie kleszcza zdarzyć się może zawsze i wszędzie, zdecydowanie jednak należy robić wszystko, aby ryzyko to zminimalizować. Tym bardziej, że z jednego spaceru pies może przynieść nawet kilkunastu niepożądanych gości – niekiedy ciężko jest wszystkich zidentyfikować i usunąć.

Aby uniknąć problemów:

 • starannie wyczesz zwierzę po powrocie ze spaceru, zwłaszcza jeśli pupil buszował w wysokich trawach czy w gąszczu krzewów. To ważne w szczególności w przypadku zwierząt o długiej sierści;
   
 • dokładnie obejrzyj zwierzę – sierść i skórę, miejsca ciemne i wilgotne, takie jak różnego typu fałdy, przestrzenie pod ogonem i w pachwinach, wokół pyska i pod obrożą;
   
 • używaj specjalnych akcesoriów, takich jak:
  • obroże przeciwkleszczowe, które nasączone są uwalnianymi z wolna substancjami szkodliwymi bądź odstraszającymi dla pajęczaków (dimetikon, imidaklopryd czy flumetryna);
  • krople i roztwory do nakrapiania sierści psa czy kota, o działaniu podobnym jak obroże;
  • tabletki, które zwierzę połyka, i które w organizmie zwierzęcia uwalniają się krwiobiegu

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Bibliografia

 • Aleksandra Brochocka i inni, Działania mające na celu ochronę przed kleszczami i przenoszonymi przez nie patogenami, Hygeia Public Health 2018, 53(1):
 • Kleszcze, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, https://wsse.krakow.pl/page/wp-content/uploads/2014/03/Wiecej-informacji-nt.kleszczy-i-chorob-odkleszczowych.pdf, data dostępu: 22 04 2021
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Babeszjoza - odkleszczowa choroba psa niebezpieczna także dla człowieka
Kleszcz powodujący babeszjozę
Przeczytaj artykuł
Borelioza IgG - norma badania (wysokie, ujemne IgG)
Kleszcz chodzący po ciele człowieka
Przeczytaj artykuł
Test ELISA - co wykrywa i na czym polega to badanie?
Próbka do badania Elisa
Podobne artykuły
Kleszcz na ręce powodujący kleszczowe zapalenie mózgu
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) - jakie są objawy? Leczenie
Kleszcz na skórze człowieka
Western Blot - jak interpretować wynik testu? Cena
Co odstrasza kleszcze?
Co odstrasza kleszcze u ludzi?
Kleszcz
Szczepionka na kleszcze - działanie i skuteczność
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!