Dla Ciebie, na zdrowie!

Oktenidyna - zastosowanie i działanie. Jakie preparaty?

Oktenidyna, (dichlorowodorek oktenidyny) to substancja znajdująca szerokie zastosowanie w farmacji dzięki swemu działaniu zwalczającemu chorobotwórcze drobnoustroje. Do czego jest wykorzystywana i jakie posiada właściwości?
Kobieta używająca aerozolu na gardło z oktenidyną
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Oktenidyna to substancja o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym, szeroko stosowana w farmacji.
 • Preparaty z oktenidyną mają różną postać - sprayów, tabletek do ssania, płynów, żeli. Ich wybór zależy od dolegliwości, na którą mają pomóc.
Spis treści

Reklama

Co to jest oktenidyna?

Powierzchnie ludzkiej skóry i błon śluzowych narażone są na uszkodzenia mechaniczne oraz chorobotwórcze działanie rozmaitych mikroorganizmów.

Działanie to niekiedy jest zbyt silne, by organizm sam stawił mu opór i wówczas potrzebne jest wsparcie z zewnątrz.

Istnieje wiele substancji zwalczających drobnoustroje, wykazujących różne mechanizmy działania, a jedną z nich jest oktenidyna.

Co to takiego? Jakie posiada właściwości i w jaki sposób można je wykorzystać?

Otóż oktenidyna, a bardziej konkretnie dichlorowodorek oktenidyny jest to związek o właściwościach antyseptycznych, działający:

 • przeciwbakteryjnie,
 • przeciwwirusowo,
 • przeciwgrzybiczo.

Ta potrójna moc sprawia, że substancja jest aktywnym składnikiem preparatów do stosowania miejscowego, mających za zadanie odkażać skórę lub błonę śluzową.

Mechanizm działania dichlorowodorku oktenidyny polega na wpływie na strukturę lipidową drobnoustrojów, a w konsekwencji -na niszczeniu ich komórek.

Reklama

Oktenidyna na gardło. Na co jeszcze pomaga dichlorowodorek oktenidyny?

Podrażnienia lub rany wynikające z leczenia stomatologicznego, noszenia aparatu ortodontycznego, urazu lub zapalenia aftowego powinny być odpowiednio dezynfekowane. Na rynku znajdziemy lek na bazie oktenidyny, który dokładnie odkaża jamę ustną. Preparat działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i znieczulająco. Lek do dezynfekcji jamy ustnej znajdziesz TUTAJ

W jakich przypadkach zaleca się stosowanie oktenidyny?

 • Na gardło. Przy rozpoczynających się infekcjach gardła można zastosować środki odkażające. Dichlorowodorek oktenidyny na gardło stosuje się miejscowo, płucząc błonę śluzową, ale nie połykając substancji. Ponieważ działa ona „trójwymiarowo”, skutecznie hamuje namnażanie patogenów różnego typu i sprawdza się przy infekcjach wirusowych, bakteryjnych oraz grzybiczych.
 • Do jamy ustnej. Oktenidyna sprawdza się nie tylko w początkowej fazie infekcji gardła, ale też przy infekcjach w rejonie jamy ustnej oraz przy uszkodzeniach, np. powstałych podczas zabiegów dentystycznych, od skaleczeń twardymi produktami spożywczymi, aparatami ortodontycznymi itd.
 • Przy zakażeniach grzybiczych. Substancja działa grzybobójczo, dlatego może skutecznie zahamować rozwój infekcji, np. grzybicy pochwy.

Ważne, by preparat z jej zawartością zastosować już przy pierwszych symptomach, takich jak pieczenie, świąd, podrażnienie błony śluzowej.

 • Na rany. Oktenidynę można stosować bezpośrednio na uszkodzoną skórę, kiedy jej zewnętrzna powłoka jest przerwana. Środek odkaża rany, zmniejszając ryzyko powstania stanu zapalnego i innych powikłań.
 • Na ospę. Preparaty z dichlorowodorkiem oktenidyny aplikować można na krostki towarzyszące ospie wietrznej (chyba, że lekarz zdecyduje inaczej). Chronią one powstałe zmiany przez nadkażeniem bakteryjnym.

Reklama

Preparaty z dichlorowodorkiem oktenidyny. Czy są bez recepty?

Często przy powstaniu ran lub dopiero co rozpoczynającej się infekcji trzeba działać natychmiast i podjąć pierwsze kroki jeszcze przed wizytą u lekarza.

Czy można kupić dichlorowodorek oktenidyny bez recepty?

Wiele preparatów zawierających substancję dostępną jest OTC, czyli bez przepisu lekarza.

Są to leki oraz produkty farmaceutyczne, a różnią się nie tylko formą, ale też zawartością substancji czynnej.

Wiele z nich zawiera więcej niż jedną substancję czynną i tak obok oktenidyny w preparatach odkażających znaleźć można np. fenoksyetanol - związek chemiczny o działaniu bakteriostatycznym.

Oprócz nich znajdują się w produktach oczywiście różne substancje pomocnicze, ale te nie wykazują aktywności terapeutycznej.

Niektóre środki z oktenidyną (np. zalecane przy bólu gardła) sprzedawane są wyłącznie za okazaniem recepty.

Większość preparatów do stosowania na skórę dostępnych jest jednak bez recepty, ponieważ ich używanie jest względnie bezpieczne dla pacjentów w różnym wieku i różnej kondycji ogólnej.

Reklama

W jakiej formie znajdziemy oktenidynę?

Jaką formę przybierają najpopularniejsze preparaty z oktenidyną?

 • Spray. Jest bardzo łatwy w użyciu i wygodny do aplikowania na zranioną skórę lub miejsca zainfekowane.

Spraye z oktenidyną nadają się nawet dla niemowląt ze względu na wygodę użytkowania oraz brak pieczenia i dolegliwości bólowych podczas odkażania skóry (nawet tej uszkodzonej).

 • Tabletki do ssaniaDichlorowodorek oktenidyny w postaci tabletek przeznaczony jest do niwelowania dolegliwości związanych z bólem gardła - podrażnień i infekcji o różnej etiologii.
 • Płyn. Może być przeznaczony do płukania jamy ustnej lub np. wykonywania okładów na rany czy otarcia. Stosując dany preparat do płukania jamy ustnej lub gardła, należy zawsze upewnić się, że jest on do tego przeznaczony.
 • ŻelOktenidyna w formie żelu przeznaczona bywa np. do nosa, stosuje się ją w celu oczyszczania i odkażania jego przedsionków.

Oktenidyna do stosowania w jamie ustnej lub gardle (w formie tabletek do ssania czy płynu do płukania) zalecana jest z reguły pacjentom dorosłym i dzieciom powyżej 12. roku życia.

Środków takich nie należy stosować u dzieci młodszych, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Reklama

Cena oktenidyny. Gdzie kupić preparaty z dichlorowodorkiem

Preparaty z oktenidyną - podobnie jak inne substancje o działaniu leczniczym -najlepiej jest kupować w aptece, stacjonarnej lub internetowej.

Robiąc zakupy online, warto zwrócić uwagę, czy apteka działa legalnie i posiada świadczące o tym certyfikaty.

Dichlorowodorek oktenidyny jest środkiem na tyle powszechnym, że dostać go można niemal w każdej dobrze zaopatrzonej aptece, pod różnymi postaciami.

Kupując w placówkach stacjonarnych, warto poradzić się farmaceuty co do sposobów stosowania konkretnych produktów (czy można je aplikować tylko na skórę, czy również na błonę śluzową, dla pacjentów w jakim wieku są przeznaczone itd.).

Cena oktenidyny zależy od kilku czynników: postaci preparatu, zawartości substancji czynnej, producenta oraz samego sprzedawcy.

Za spray o pojemności 60 ml zapłacić trzeba około 10 -15 zł, natomiast opakowanie 24 tabletek do ssania na receptę kosztuje około 30 zł.

Czytaj również

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego: Oktenidyna.
 • M. Biegaj, Oktenidyna w leczeniu ran, w: Farmacja Współczesna, 2017; 10: 107-110.
 • Oktenidyna, źródło: Medycyna Praktyczna.
 • T. M. Karpiński, M. Sopata, B. Mańkowski, Skuteczność przeciwdrobnoustrojowa antyseptyków wyzwaniem w ranach trudno gojących się, w: Leczenie Ran, 2020, 17(2): 88-94.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!