Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Jak wyciągnąć drzazgę? Co zrobić, gdy tkwi głęboko pod skórą lub paznokciem?

Jak wyciągnąć drzazgę? To pytanie zadaje sobie każdy kto doświadczył tej bolesnej sytuacji. Wahamy się pomiędzy użyciem pęsety a igły. Zastanawiamy się, czy pomogą stare domowe sposoby, takie jak wyciąganie drzazgi ziemniakiem, cebulą, butelką lub kieliszkiem. Sprawdź, kiedy można sięgnąć po proste rozwiązania, a kiedy należy poprosić o pomoc specjalistę.
Wyciąganie drzazgi z dłoni
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Jak wyciągnąć drzazgę? Standardowe postępowanie zakłada użycie pęsety.
  • Gdy drzazga w całości jest schowana pod skórą, stosuje się igłę medyczną, którą odsłania fragment naskórka.
  • Istnieje też wiele domowych sposobów na wyciągnięcie drzazgi – ziemniakiem, cebulą, sodą oczyszczoną, a nawet butelką, czy kieliszkiem.
Spis treści

Reklama

Jak wyciągnąć drzazgę?

Wyciąganie drzazgi jest prostym zabiegiem, który zazwyczaj można wykonać samodzielnie, ewentualnie z pomocą jednego z domowników, w sytuacji gdy utkwiła ona w trudno dostępnym miejscu, bądź „pacjentem” jest małe dziecko.

Drzazgą nazywany jest każdy mały, ostry odłamek, który wbija się w skórę, pod naskórek, czy pod paznokieć. Może to być opiłek żelaza, kawałek plastiku, kolec rośliny, odłamek szkła lub ceramiki, choć zdecydowanie najczęściej przyczyną urazu jest niewielki skrawek drewna.

Utknięcie drzazgi to częsta przypadłość u osób pracujących z nieoheblowanym drzewem, piłujących metal, tnących płytki ceramiczne, a także u małych dzieci, które nie zachowują należytej ostrożności w czasie zabawy.

Niekiedy konsekwencje tego są bolesne, a nieusunięta w porę drzazga może doprowadzić nawet do zakażenia. Jak wyciągnąć drzazgę, by jej nie ułamać i nie dopuścić do pozostania małego fragmentu pod skórą?

Przeczytaj, jak wyjąć kawałek drewna, metalu, czy innego materiału, by nie doszło do infekcji. Sprawdź, kiedy należy się zgłosić do specjalisty.

Reklama

Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?

Odpowiedź na pytanie, jak wyciągnąć drzazgę dziecku zależna jest od wielu czynników, w tym rodzaju i wielkości ciała obcego, a także tego, jak głęboko ono utkwiło.

Jeśli fragment drzazgi wystaje na zewnątrz, najlepszym sposobem jest użycie pęsety, a więc niewielkich, płasko zakończonych szczypiec o sprężystych ramionach.

Delikatnie zaciska się ją na końcówce drzazgi, a następnie ruchem ku górze wyciąga ją. Należy przy tym pamiętać o kilku zasadach:

  • zarówno skóra, jak też narzędzie powinny zostać zdezynfekowane, tak przed, jak i po zabiegu;
  • trzeba zachować trzeba wyjątkową ostrożność, aby nie dopuścić do ułamania drzazgi;
  • ze względu na wymaganą precyzję, zabieg powinien wykonać rodzic, ewentualnie pielęgniarka lub lekarz.

Mimo zastosowania się do powyższych wskazówek może jednak zdarzyć się tak, że ciało obce ułamie się, a jego część zostanie pod skórą. Co wówczas? Jak wyciągnąć drzazgę u dziecka w takiej sytuacji?

Jak wyciągnąć drzazgę, której nie widać?

Jeśli drzazga w całości tkwi pod skórą niezbędne jest utorowanie do niej drogi. Zazwyczaj do tego celu używa się igły.

Wbrew pozorom lepsza może się okazać gruba, która w odróżnieniu od cienkiej skutecznie rozrywa większy fragment naskórka, nie powodując przy tym dojmującego uczucia kłucia.

Igłą odsłania się delikatnie wierzchnią powłokę wokół drzazgi, a gdy stanie się ona widoczna, należy użyć pęsety w sposób opisany powyżej.

Także i w tym przypadku niezbędne jest zadbanie o antyseptykę, nawet jeśli używa się igły wyjętej wprost z opakowania.

Jak jeszcze wyjąć drzazgę, która nie wystaje? Można spróbować delikatnie przesunąć ciało obce ku górze, np. uciskając, rozmasowując lub pocierając miejsce obok. Nie zawsze jednak jest to technicznie wykonalne. Należy przy tym uważać, by drzazgi nie wcisnąć jeszcze głębiej.

Reklama

Jak wyciągnąć drzazgę ziemniakiem, cebulą, czy przy pomocy sody?

Istnieje cała paleta mniej lub bardziej sprawdzonych domowych sposobów na wyjęcie drzazgi, takich jak użycie ziemniaka, cebuli, sody oczyszczonej, czy maści ichtiolowej. Czy są one skuteczne?

W większości przypadków tak. Nie istnieje też większe ryzyko wdania się zakażenia, czy innych powikłań, pod warunkiem, że zastosuje się też środek odkażający.

Zatem, jak wyciągnąć drzazgę ziemniakiem? Wystarczy plaster surowego warzywa przyłożyć na kilka minut do newralgicznego miejsca. Po tym czasie skóra namięknie, a ciało obce powinno samoistnie się wysunąć, przynajmniej na tyle, by można je było chwycić pęsetą.

Na podobnej zasadzie działają inne wymienione wyżej metody. Jak wyciągnąć drzazgę cebulą? I  w tym przypadku przykłada się odkrojony surowy plasterek, przy czym dobrze jest go zabandażować na kilka godzin. W zbliżony sposób postępuje się z sodą oczyszczoną.

Reklama

Jak wyciągnąć drzazgę spod paznokcia?

Nieco bardziej skomplikowany wydaje się proces wyciągania drzazgi spod paznokcia. Jak tego dokonać?

Jeśli odłamek nie wystaje poza obręb paznokcia, warto spiłować płytkę tak daleko, jak to tylko możliwe. Należy jednak bardzo uważać, by pilnikiem nie wepchnąć drzazgi głębiej, nie spiłować jej, ani nie złamać.

Wymagana jest więc bardzo duża precyzja, a niekiedy delikatne odgięcie paznokcia. Gdy będzie to możliwe, ciało obce wyjmuje się lekkim ale zdecydowanym ruchem za pomocą pęsety.

Można też spróbować zmiękczyć skórę wokół za pomocą jednej z wyżej przedstawionych metod. Po rozpulchnieniu tkanki dostęp do drzazgi będzie łatwiejszy.

Jeśli sposoby te zawiodą, niezbędne jest skorzystanie z pomocy pielęgniarki lub lekarza.

Reklama

Jak wyjąć drzazgę z palca?

To, jak wyciągnąć drzazgę spod skóry niekiedy zależy też od umiejscowienia urazu. Osoba praworęczna bez problemu wyjmie ją z palca lewej ręki, ale prawdopodobnie nie poradzi sobie w sytuacji, gdy problem dotyczy kończyny prawej.

Należy wówczas poprosić o pomoc kogoś bliskiego lub specjalistę. Tak samo uciążliwa może być kwestia tego, jak wyciągnąć drzazgę z pięty, palca u nogi, pośladków, pleców, a więc wszystkich tych miejsc, do których dostęp może być utrudniony ze względu na ograniczenia anatomiczne albo niewystarczającą gibkość.

Warto też pamiętać, że w miejscach takich jak pięty, skóra jest twarda, często silnie zrogowaciała, co utrudnia zabieg i może wymagać wcześniejszego rozmiękczenia.

Reklama

Jak wyjąć drzazgę bez igły?

Jak jeszcze można wyciągnąć drzazgę bez igły i bez pęsety? Oprócz naturalnych środków rozmiękczających, używa się niekiedy dostępnych w domu narzędzi takich, jak butelka, czy mały kieliszek.

Czy te sposoby się sprawdzają? Czasem tak. Jak wyciągnąć drzazgę butelką? Szklany pojemnik należy napełnić gorącą wodą niemal do samej góry. Następnie palcem, w którym utkwiło ciało obce, zatyka się otwór i zdecydowanie uciska (ale tak, by nie wepchnąć drzazgi głębiej).

Wysoka temperatura panująca wewnątrz plus ucisk wokół newralgicznego miejsca, powinny doprowadzić do lekkiego przynajmniej wysunięcia się drzazgi.

Na podobnej zasadzie można użyć kieliszka, gdy w grę wchodzi fragment ciała o większej powierzchni, jak dłoń, stopa, czy pośladek.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Bostonka u dzieci - objawy i leczenie. Jak wygląda i ile trwa?
Dziecko chore na Bostonkę
Podobne artykuły
Pszczoła atakująca człowieka
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Osa w czasie żądlenia
Co robić w przypadku użądlenia przez osę? Poznaj domowe sposoby na opuchliznę
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!