Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Katar z krwią: przyczyny. Co oznacza u dzieci i dorosłych?

Katar z krwią może oznaczać zupełną błahostkę, jak choćby zbyt częste czyszczenie nosa. Niekiedy jednak może być symptomem poważnego schorzenia, takiego jak np. nadciśnienie tętnicze krwi, endometrioza, hemofilia, czy niewydolność nerek. Jakie mogą być jeszcze inne przyczyny krwi w katarze u dorosłych oraz u dzieci? Jak powinno się postępować z krwawieniem z nosa?
Kobieta cierpi na katar z krwią
źródło:123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Co oznacza katar z krwią?

Zdarza się, że gdy pojawia się katar z krwią, wywołuje to niepokój o stan zdrowia osoby z taką przypadłością. Najczęściej nie ma powodów do zdenerwowania, ponieważ z reguły krew w katarze występuje z błahych przyczyn. Niekiedy jednak taka anomalia może być sygnałem, że w ustroju dzieje się coś niepokojącego. 

Smarkanie krwią może oznaczać, że zbyt często i intensywnie usuwa się wydzielinę kataralną z nosa. Podrażnia to delikatne naczynka krwionośne, które pękają i zaczynają krwawić. Podobnie może się zadziać, gdy do otworu nosowego za głęboko wsunie się aplikator spreju do nosa lub też donosowy środek na katar jest stosowany za długo (powyżej 7 dni).

Katar z krwią u dziecka może wynikać z ciała obcego, zlokalizowanego w jednej z dziurek nosowych. Maluchy podczas zabawy wsuwają sobie różne przedmioty do nosa i nie zawsze udaje im się je z powrotem usunąć. Wydzielina z nosa z krwią u dziecka może być także spowodowana … częstym dłubaniem w nosie. 

Co więcej krew z katarem może się pojawić kiedy zbyt długo przebywa się w klimatyzowanym, czy mocno ogrzewanym, a co za tym idzie – suchym pomieszczeniu. Podobnie może zareagować organizm na zbyt wysoką, czy zbyt niską temperaturę.  

Krew może też lecieć z nosa po uderzeniu w tę część ciała, czy po jakimś urazie twarzy, bądź głowy. Warto wówczas zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się objawy wstrząsu mózgu.

Reklama

Inne przyczyny kataru z krwią

Krew z nosa przy katarze nie powinien zatem wzbudzać lęku, jednak jeśli regularnie z nosa wycieka strużka krwi, warto zainteresować się bardziej swoim stanem zdrowia. 

Wydzielina z nosa z krwią może bowiem świadczyć o występowaniu chorób, które jak najszybciej należy zacząć leczyć. Do takich schorzeń i dolegliwości zdrowotnych należą m.in.: 

  • nadciśnienie tętnicze krwi, 
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, 
  • hemofilia, 
  • niewydolność wątroby, 
  • niewydolność nerek, 
  • AIDS, 
  • sarkoidoza. 

Endometrioza, choroby zatok, w tym schorzenia nowotworowe, miażdżyca, schorzenia zakaźne – to także przypadłości, które mogą odznaczać się wyciekaniem krwi z nosa. Poza tym nitki krwi w katarze mogą towarzyszyć niedoborowi witaminowemu, szczególnie witaminy C i K.

Ponadto katar ze skrzepami krwi może być spowodowany przyjmowaniem niektórych leków, takich jak warfaryna, czy acenokumarol. Substancje te zmniejszają krzepliwość krwi, co może wywołać wyciek krwi z nosa.

Naturalnym zjawiskiem jest pojawienie się krwi płynącej z nosa po przebytym zabiegu w obszarze twarzy, np. po operacji zatok.

Jakie badania na katar z krwią?

Krew z nosa podczas kataru, bądź wyciek krwi nie związany z katarem powinien być skonsultowany z lekarzem rodzinnym, zwłaszcza jeśli ta sytuacja wzbudza jakieś obawy. 

Lekarz przede wszystkim przeprowadzi wywiad z pacjentem, podczas którego postara się zebrać jak najwięcej informacji, które pomogą wyjaśnić przyczynę kataru z krwią. Możliwe, że nie zleci nawet żadnych badań, ponieważ znajdzie powód tej nieprawidłowości słuchając relacji pacjenta. 

Jeżeli medyk stwierdzi, że należy poszerzyć diagnostykę, zaordynuje wykonanie badań w kierunku schorzenia, czy zaburzenia, które podejrzewa, że występuje u chorego. Nie ma bowiem jednego, stałego panelu badań diagnozujących krew podczas kataru

Kiedy podejrzenie pada na kłopoty z krzepliwością krwi, lekarz może wysłać pacjenta na badania krwi oceniające sprawność układu krzepnięcia. Jeśli prawdopodobnym powodem występowania krwistej wydzieliny z nosa są chore zatoki, czy choroba nowotworowa w tym rejonie, zleca się przeprowadzenie badania obrazowego, np. tomografii komputerowej głowy.

Reklama

Co robić na katar z krwią?

Jak leczyć występowanie anomalii, jaką jest krew przy katarze? Postępowanie z takim niedomaganiem jest uzależnione od rozpoznania lekarskiego. Jeśli za krwistą wydzielinę z nosa odpowiadają problemy hormonalne, leczy się schorzenie związane z nieprawidłowościami hormonalnymi. Kiedy za krwotocznym katarem stoi np. niewydolność nerek, lekarz wprowadza odpowiednią terapię nefrologiczną. 

Zdarzają się sytuacje, że ten wydawałoby się niewinny incydent w postaci wypływu krwi z nosa obnaży prawdziwy problem zdrowotny, taki jak choćby nadciśnienie tętnicze krwi. Dzięki temu choroba zostaje rozpoznana i można podjąć właściwe leczenie.

Jeżeli przyczyną krwawego kataru są przyjmowane leki, z reguły zaleca się ich odstawienie lub zastępuje się je innymi farmaceutykami.

Trzeba jednak szczerze powiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków krew płynąca z nosa ustępuje samoistnie, a problem nie powraca, bądź też wraca sporadycznie i nie wymaga specjalistycznej kuracji. 

Reklama

Jak zatamować krwotok z nosa?

Niezależnie od tego czy wystąpił katar z krwią z zatok, czy krwotok z nosa nie mający związku z zatokami, warto znać właściwe postępowanie w takim przypadku. 

Aby zatamować krwotok z nosa, należy spokojnie usiąść lub położyć się na boku (nie na wznak, by nie spowodować zakrztuszenia się napływającą krwią). Trzeba pozwolić krwi spływać opuszczając głowę (nie wolno odchylać głowy!). Następnie powinno się zatkać otwór/otwory nosowy/we, z którego wypływa krew, np. chusteczką higieniczną, gazą, czy specjalnym tamponem. 

Można też spróbować powoli i delikatnie wysmarkać nos. Ponadto dobrze jest przyłożyć do karku zimny okład, dodatkowy kompres można też położyć na czole. W tym czasie należy oddychać przez usta.

Zwykle krwawienie z nosa mija po upływie kilku-kilkunastu minut. Kiedy krwotok ustąpi, nie zaszkodzi zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi. A jeśli krew wciąż płynie z nosa i nie daje się zatamować, należy udać się np. na pogotowie ratunkowe.   

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Mikołajczak Adam, Pierwsza pomoc, Wydawnictwo Publicat, 2016, ISBN 9788324521975.
  • 2. Dziki Adam, Krzych Łukasz J., Pomocy! Krwotok! Od teorii do praktyki klinicznej, Via Medica, 2015, Gdańsk, I, ISBN 978-83-7599-939-6.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Pulsowanie w uchu - co oznacza? Domowe sposoby i leki
Mężczyzna cierpi na pulsowanie w uchu
Szum w uszach - co oznacza i jak go zlikwidować? Przyczyny, domowe sposoby i leki
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Biały katar - przyczyny i objawy. Jak długo trwa?
Pacjentka z problemem białego kataru
Podobne artykuły
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie
Mężczyznę boli ucho
Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!