Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Katar zatokowy - poznaj objawy i sposoby leczenia

Uczucie „zatkanych” i uciskanych zatok, bóle głowy przy pochylaniu i gęsty, żółty katar utrzymujący się dłużej niż 10 dni – to mogą być objawy zapalenia zatok, zwanych potocznie katarem zatokowym. Nieleczony, może prowadzić do skomplikowanych powikłań.
Osoba z przeziębieniem
Źródło: 123RF
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Nie warto lekceważyć kataru. Niby nieleczony trwa 7 dni, a leczony –tydzień, ale to sarkastyczne powiedzenie mija się z prawdą. Nieleczony katar może nieść za sobą nieprzyjemne komplikacje, a nawet poważne powikłania. Jednym z nich jest zapalanie zatok.

Reklama

Nie lekceważ kataru zatokowego

O katarze zatokowym można mówić, gdy na skutek infekcji dochodzi do obrzęku błon śluzowych i w efekcie do zatkania ujścia zatok. Może tak się zdarzyć np. w wyniku ostrego i przewlekłego nieżytu nosa. Z kolei zatkanie ujścia zatok prowadzi do nagromadzenia śluzu w obrębie zatok. Nie może on zostać odprowadzony, stąd uczucie „zatkanych” zatok. Śluz ten jest dobrą pożywką dla bakterii, gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego – konieczny będzie antybiotyk.

XYLOGEL
Lek Xylogel 0,1% w postaci żelu, zawiera ksylometazoliny chlorowodorek. Zastosowany na błonę śluzową nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej oraz zmniejsza ilość wydzieliny, tj. łagodzi katar. Dodatkowo lek, dzięki temu, że jest w postaci żelu nawilża błonę śluzową nosa oraz nie ścieka na dno jamy nosa i do gardła.
Xylogel 0,1% Skład i postać: Każdy gram żelu do nosa zawiera odpowiednio 0,5 mg lub 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Żel do nosa. Wskazania: Leczenie pomocnicze ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa; ostrego zapalenia ucha środkowego - w celu udrożnienia trąbki słuchowej. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL 2023.09.21

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Objawy kataru zatokowego

Trudno przegapić moment, w którym ze standardowego nieżytu nosa, infekcja zmieni się w zapalenie zatok. Towarzyszyć mu będzie ból głowy przy pochylaniu, ucisk zatok, a katar z wodnistego stanie się gęsty, a jego kolor zmieni się na ropno zielony.

Ważnym wyznacznikiem jest też czas trwania kataru – jeśli utrzymuje się dłużej niż 10 dni, zdecydowanie warto wybrać się do lekarza – prawdopodobnie doszło do infekcji bakteryjnej i konieczny będzie antybiotyk.

Reklama

Jak leczyć katar?

Aby tak się nie stało, należy wspomóc organizm w walce z wirusami i zacząć leczyć nawet łagodny katar. Już niepozorna witamina C w tabletkach będzie odpowiednim narzędziem wspomagającym – uszczelni naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa.

Znakomitym sposobem walki z katareminhalacje. Są skuteczne, bezpieczne i nie mają skutków ubocznych. Można je stosować nawet u niemowląt – z wykorzystaniem nowoczesnych nebulizatorów z odpowiednimi końcówkami dla dzieci. Inhalacje z soli fizjologicznej mogą też bez obaw wykonywać kobiety w ciąży. Starsze dzieci i dorośli nie muszą korzystać z profesjonalnych inhalatorów – wystarczy miska z gorącą wodą, ręcznik na głowę i kilka kropel olejku eterycznego (np. tymiankowego) lub specjalnego środka do inhalacji.

Warto pamiętać także, że w walce z wirusami ważna jest także higiena nosa. Coraz częściej mówi się o tym, że wydmuchiwanie nosa w chusteczkę nie jest najlepszą metodą walki z katarem – powoduje nadprodukcję wydzieliny, która zresztą ma właściwości bakteriobójcze.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie hipertonicznych roztworów soli morskiej w formie aerozolu. Nie wysuszają śluzówki, a wręcz ją nawilżają, dając uczucie ulgi.  Po aplikacji łatwiej oczyścić nos – jedynie z płynu, który samoistnie wypłynie z dziurek, bez konieczności mocnego dmuchania, które może doprowadzić np. do uszkodzeń w uszach.

U dzieci, po konsultacji w pediatrą, można zastosować aspirator, czyli przyrząd do odciągania wydzieliny. Tu również opinie są podzielone – jedni lekarze nie widzą w nich nic złego, inni przestrzegają przed nadmiernym stosowaniem. Z pewnością odciągnięcie wydzieliny przed snem ułatwi maluchowi oddychanie, a przez to także regenerację. Wypoczęty organizm szybciej wróci do pełni sił.

Reklama

Nie tylko wirusy

Do zatkania ujścia zatok może dojść nie tylko w wyniku infekcji wirusowej. Są sytuacje, że za ten stan rzeczy odpowiadają inne czynniki, takie jak skrzywienie przegrody nosa, odmienności budowy anatomicznej okolic ujść zatok czy polipy w nosie lub zatokach.

Dlatego tak ważna jest obserwacja przebiegu choroby i – jeśli pojawiają się trudności w leczeniu – wizyta u laryngologa. Specjalista będzie w stanie zdiagnozować przyczynę problemu. Nieleczone zapalenie zatok może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, np. zapalenia oskrzeli, nerwów wzorkowych, a nawet ślepoty.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?
Mężczyznę boli ucho
Co oznaczają czerwone uszy?
Czerwone ucho
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?
Zielony katar to sygnał organizmu o walce z chorobą
Kiedy zielony katar powinien zaniepokoić? Poznaj sposoby leczenia

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!