Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Domowe sposoby na katar - cieknący, zatokowy, alergiczny. Jak sobie z nim radzić?

Katar, a w zasadzie nieżyt nosa, to uciążliwa dolegliwość, która objawia się wyciekiem nadmiaru wydzieliny, uczuciem zatkanego nosa, kichaniem, a niekiedy świądem. Utrudnia oddychanie, sprawia, że nos jest czerwony, a oczy załzawione. Domowych sposobów leczenia kataru jest wiele, tak jak i rodzajów nieżytu nosa. Raz katar jest cieknący, innym razem wydzielina gęstnieje i zmienia kolor, a sezonowo dokucza katar sienny. Jak radzić sobie z różnorodnymi objawami kataru domowymi sposobami?
W skrócie
 • Katar może być wynikiem wielu przyczyn, np.: kontaktu z alergenami, przeziębienia, grypy, może mieć też podłoże bakteryjne lub wirusowe. Znajomość przyczyny kataru jest kluczowa, aby się go pozbyć.
 • W przypadku kataru u dzieci ważne jest nie tylko rozpoznanie przyczyny, która go wywołała, ale również określenie wieku dziecka. Radzenie sobie z katarem u niemowlaka, różni się bowiem od metod leczenia kataru u nieco starszych dzieci.
 • Istnieje wiele domowych sposobów leczenia kataru. Można do nich zaliczyć m. in. inhalacje, nawadnianie orgiazmu, stosowanie różnych olejków, spożywanie soku z cytryny, kurkumy, imbiru, itd.
SPRAWDŹ TEŻ: Skąd się bierze katar i jak go leczyć?
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Domowe sposoby na katar

Leczenie kataru przy użyciu znanych z reklam farmaceutyków może sprawić, że organizm będzie w stanie w miarę normalnie funkcjonować, ale wiele prawdy jest też w powiedzeniu, że leczony katar trwa 7 dni, a nieleczony... tydzień. Istnieje jednak kilka domowych sposobów, które warto wypróbować, aby pozbyć się go szybciej.

Sposób leczenia kataru zależy jednak od jego rodzaju. Z jednej strony katar może pojawić się w wyniku przeziębienia bądź grypy, czyli mieć podłoże wirusowe, jak również przeobrazić się w katar bakteryjny.

Z drugiej zaś strony nieżyt nosa może być wynikiem kontaktu z alergenami bądź substancjami drażniącymi (ostre przyprawy, dym papierosowy). Niekiedy przyczyna przewlekłego kataru nie jest bliżej znana, a powodować go może inna choroba.

Czy domowe sposoby na katar poradzą sobie z każdym rodzajem nieżytu nosa?

Reklama

Domowe sposoby na katar u dziecka

Zanim sięgniemy po domowe sposoby na katar u dziecka, warto najpierw zdiagnozować podłoże nieżytu nosa. Inne metody radzenia sobie z katarem sprawdzą się w przypadku kataru wirusowego, czy bakteryjnego, po inne sięgniemy w przypadku alergicznego nieżytu nosa u malucha, jeszcze inne przyniosą rezultaty jeśli katar występuje np. przy okazji ząbkowania. Wszystko zależy więc także od wieku dziecka.

Radzenie sobie z katarem u niemowlaka, różni się bowiem od metod leczenia kataru u nieco starszych dzieci.

Jeśli katar u dziecka wystąpił niedawno i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy (wysoka gorączka, ogólne pogarszanie się stanu zdrowia), warto sięgnąć po domowe sposoby na katar u dziecka:

 • Po pierwsze aspirator. Najmłodsze dzieci nie są w stanie samodzielnie oczyścić nosa, dlatego pomocny w udrożnieniu dróg oddechowych może okazać się specjalny aspirator do nosa, czyli przyrząd do odciągania kataru. Jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy niż stosowane dotychczas „gruszki”, które odsysały wydzielinę ze zbyt dużą siłą, podrażniając błonę śluzową. Podobnie może zdarzyć się w przypadku nadużywania aspiratora, dlatego lekarze zalecają umiar  i rozwagę w jego stosowaniu. W aptekach dostępne są aspiratory ręczne oraz takie, które można przy pomocy specjalnej końcówki podłączyć do odkurzacza.  
 • Zakrapianie roztworu soli fizjologicznej do nosa bądź aplikowanie wody morskiej. Substancje te pomogą rozrzedzić wydzielinę i łatwiej pozbyć się jej z dróg oddechowych.
 • Nawadnianie i nawilżanie. Aby rozrzedzić wydzielinę zatykająca drogi oddechowe, i tym samym ułatwić jej „odpływanie”, należy pamiętać o tym, aby dziecku podawać dużo płynów (najlepiej ciepłych) i zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa.
 • W leczeniu kataru u dzieci dopuszczalne są również inhalacje, ale w oparciu o łagodne preparaty, bez dodatków olejków aromatycznych, które mogą podrażniać śluzówkę. Zaleca się inhalacje na bazie soli fizjologicznej lub roztworu chlorku sodu, które delikatnie rozrzedzają wydzielinę i pomagają udrożnić nos, tym samym ułatwiają oddychanie. Można wykonać dziecku inhalację z dodatkiem ziół, np. rumianku i tymianku, które mają działanie odkażające i ściągające.
 • Odpowiednie ułożenie dziecka do snu. Małym dzieciom katar szczególnie daje się we znaki w nocy. Nie śpią, bo nie mogą swobodnie oddychać. Pomocne będzie podłożenie pod nóżki łóżeczka książek – by główka dziecka była wyżej niż tułów i by katar mógł swobodnie spływać. To zdecydowanie lepsza alternatywa niż podkładanie poduszki, która mogłaby niekorzystnie wpłynąć na delikatny kręgosłup maluszka. W ciągu dnia, dobrze jest kłaść maluszka na brzuchu.
 • Spacery i wietrzenie pokoju. Świeże powietrze dobrze wpływa na błonę śluzową nosa, dlatego warto pamiętać o wyprowadzaniu dziecka na spacer (o ile katarowi nie towarzyszą inne niepokojące objawy) oraz wietrzeniu pomieszczeń, dzięki czemu łatwiej pozbędziemy się  z otoczenia wirusów i drobnoustrojów.
 • Odpowiednia dieta przy katarze. Podczas kataru warto wzbogacić posiłki dziecka w produkty zawierające witaminy oraz mikroelementy. Warto zwrócić szczególną uwagę na witaminę C, która może łagodzić objawy kataru obkurczając naczynia krwionośne, a dodatkowo wzmacniać układ odpornościowy.
 • Maść majerankowa jest jednym z naturalnych sposobów na katar, który można stosować już u rocznego dziecka. Ułatwia ona oddychanie oraz łagodzi podrażnienia naskórka wokół nosa.
 • Stosowanie kropli do nosa przeznaczonych dla małych dzieci

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

Choć w przypadku dorosłych, za katar najczęściej odpowiadają przenoszone drogą kropelkową rhinowirusy, o tyle katar u niemowląt może mieć bardzo różne przyczyny. Nieżyt nosa u maleństwa jest jeszcze bardziej uciążliwy, niż u dorosłych, bowiem małe dzieci nie potrafią oddychać ustami.

Dlatego ważne jest, by ulżyć maluszkowi w tej sytuacji. Jednak stosowanie domowych sposobów na katar u niemowlaka powinno być przemyślane, bardzo ostrożne, a niekiedy skonsultowane z lekarzem.

Domowe leczenie nieżytu nosa u tak małych dzieci polega przede wszystkim na bardzo delikatnym odsysaniu wydzieliny zatykającej drogi oddechowe. Niemowlak nie potrafi samodzielnie wydmuchać noska, dlatego można użyć łagodnych roztworów soli fizjologicznej bądź wody morskiej, aby rozrzedzić zalegająca wydzielinę.

W udrożnieniu nosa u niemowlaka pomoże nawilżanie powietrza w pomieszczeniu oraz odpowiednia pozycja w łóżeczku, która ułatwi spływanie wydzieliny.

Katar może być nie tylko wynikiem przeziębienia, ale także jednym z objawów zbliżającego się ząbkowania. Jest wówczas bardzo charakterystyczny – przezroczysty, wodnisty, ściekający po brodzie, gdzie dodatkowo łączy się ze sporą ilością śliny…

Dziecko wygląda dodatkowo wkłada rączki do buzi, jest marudne i źle śpi, budząc się często z krzykiem.  W tym wypadku również można stosować aspirator, a także wycierać dziecku brodę chusteczką.

Reklama

Domowe sposoby na cieknący katar

Cieknący katar ma postać wodnistej wydzieliny z nosa, która pojawia się głównie w wyniku wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych bądź jako objaw alergicznego nieżytu nosa.

W przypadku przeziębieniowych infekcji wirusowych katar objawia się uporczywym wyciekiem wodnistej bezbarwnej wydzieliny z nosa, która w przebiegu choroby może przyjąć bardziej gęstą formę i zmienić kolor na żółty, bądź żółtozielony. Może to wówczas oznaczać, że doszło do nadkażenia bakteryjnego. Katarowi w infekcjach wirusowych może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała, kaszel, ból gardła, kichanie.  

Gdy wodnisty nieżyt nosa pojawia się w wyniku infekcji wirusowej, warto sięgnąć po domowe sposoby na cieknący katar. Jedną z podstawowych naturalnych metod radzenia sobie z cieknącym katarem jest właściwa higiena nosa, czyli płukanie i oczyszczanie nosa.

Do płukania nosa świetnie nadają się roztwory soli fizjologicznej oraz woda morska w postaci sprayu do nosa. Substancje te nie tylko udrażniają nos, ale również wypłukują drobnoustroje.

W leczeniu kataru na tle infekcyjnym stosuje się również różnego rodzaju krople do nosa zmniejszające obrzęk śluzówki. Podczas leczenia cieknącego kataru warto zadbać o odpowiednią dietę bogatą w witaminy i mikroelementy, ze szczególnym uwzględnieniem witaminy C.

Domowe sposoby na cieknący katar to również nawilżanie powietrza i nawadnianie organizmu. Przyda się również maść majerankowa, która nie tylko odblokowuje nos, ale działa również przeciwzapalnie i łagodzi podrażnioną śluzówkę.

Nieodzownym elementem radzenia sobie z wodnistym katarem są inhalacje, zarówno te delikatne na bazie roztworów soli, jak również z dodatkiem olejków eterycznych w odpowiednich proporcjach (aby nie podrażniły śluzówki nosa).

Najpopularniejsze olejki używane do inhalacji to olejek eukaliptusowy, olejek mentolowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek rozmarynowy oraz olejek tymiankowy.

Reklama

Domowe sposoby na katar alergiczny

Alergiczny nieżyt nosa objawia się wodnistą bezbarwną cieknącą wydzieliną z nosa, kichaniem, świądem skóry w okolicy nosa, zaczerwienieniem nosa, łzawieniem i zaczerwienieniem spojówek, uczuciem drapania w gardle. Katarowi spowodowanemu kontaktem z alergenem mogą również towarzyszyć: kaszel, duszności, świąd skóry, czy miejscowa wysypka.

Wszystko zależy od rodzaju alergenu, który wywołuje katar. Katar alergiczny może pojawiać się okresowo (katar sienny), wystąpić nagle przy kontakcie z alergenem, bądź zamienić się w przewlekły nieżyt nosa, jeśli chory ma permanentny kontakt z czynnikiem uczulającym.

W leczeniu kataru alergicznego najważniejsze jest wyeliminowanie alergenu z otoczenia oraz jeśli to konieczne, przyjmowanie leków antyhistaminowych.

Do domowych sposobów radzenia sobie z katarem alergicznym można zaliczyć, wspomnianą już toaletę nosa, polegającą na płukaniu górnych dróg oddechowych roztworem soli fizjologicznej, bądź wody morskiej. Pomocne mogą okazać się również inhalacje z wykorzystaniem pary wodnej oraz olejków eterycznych.

Można również wypróbować właściwości octu jabłkowego, sięgnąć po czosnek, czy miksturę na bazie kurkumy.

Reklama

Domowe sposoby na katar zatokowy

Katar zatokowy powstaje na skutek infekcji, w wyniku której dochodzi do obrzęku błon śluzowych i w efekcie do zatkania ujścia zatok. Może tak się zdarzyć np. w wyniku ostrego i przewlekłego nieżytu nosa.

Zatkane zatoki nie od razu muszą świadczyć o stanie zapalnym błon śluzowych, czy poważniejszej infekcji, a być pokłosiem przeziębienia, kataru o podłożu wirusowym, bakteryjnym, bądź alergicznym.

Jeśli dojdzie do zatkania zatok warto reagować od razu i na początek skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów radzenia sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Domowe sposoby na katar zatokowy to m.in.:

 • spożywanie dużej ilości płynów, co wpływa na rozrzedzanie zalegającej wydzieliny;
 • irygacja zatok – płukanie zatok np. solą morską;
 • ciepłe okłady na twarz (oczy, policzki, czoło);
 • inhalacja zatok;
 • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa chory;
 • spanie z lekko uniesioną głową;
 • jedzenie kanapek z masłem czosnkowym, bądź wdychanie zapachu czosnku;
 • herbata z imbirem, bądź dodawanie tej przyprawy do potraw;
 • picie specjalnych naparów.

Nie należy zapominać o tym, że nieodzownym elementem leczenia kataru zatokowego jest odpoczynek i regeneracja sił.

Reklama

Przykłady domowych sposobów na katar

Gorący rosół sposobem na katar

Zwykle myśląc o rosole mamy na myśli esencjonalny wywar z kurczaka z dodatkiem włoszczyzny, ale jeżeli ktoś nie jada mięsa, równie dobrze można przygotować wywar z samych warzyw. Gorący wywar działa na podobnych zasadach jak inhalacja, jedząc go nawilżany śluzówkę w nosie i udrożniamy go poprzez łatwiejsze wydmuchanie.

Wywar łagodzi także bolące gardło. Porcja gorącego rosołu 2-3 razy dziennie sprawi, że o wiele szybciej pozbędziecie się uciążliwości związanych z katarem.

Kurkuma na katar

Ta intensywnie żółta przyprawa ma wspaniałe właściwości antybakteryjne i antywirusowe, zabijając bakterie powodujące nadmierne wydzielanie śluzu. Wspaniale poprawia także działanie naszego systemu odpornościowego. Można ją stosować na kilka różnych sposobów, aby przyniosła efekt:

 • wymieszać jedną łyżeczkę kurkumy w szklance gorącego mleka i wypijać taką miksturę codziennie rano i wieczorem
 • wymieszać pół łyżeczki kurkumy w połowie szklanki gorącej wody i wypijać trzy razy w ciągu dnia
 • wymieszać łyżeczkę kurkumy z łyżeczką soli w szklance gorącej wody i co godzina płukać nią gardło

Kurkuma idealnie pasuje także jako przyprawa dodawana do rosołu – powoduje, że rosół ma piękna intensywną barwę i zyskuje dodatkowe właściwości zdrowotne.

Imbir na katar

Imbir w domowych aptekach ma zapewnione miejsce już od setek lat, a jego właściwości lecznicze wykorzystywane są przez cały przemysł farmaceutyczny. Zmniejsza ukrwienie i łagodzi dolegliwości dróg oddechowych. Doskonale radzi sobie także z drobnymi problemami żołądkowymi.

Surowy, pokrojony w plasterki 2-3 cm korzeń imbiru zalewamy gorącą wodą, dodajemy łyżeczkę miodu i zostawiamy na kilka minut aż się zaparzy. Tak przygotowaną herbatkę możemy wypijać kilka razy w ciągu dnia. Korzeń imbiru to także składnik wielu sałatek i dań w kuchni chińskiej i tajskiej.

Sok z cytryny na katar

Sok z cytryny to najpopularniejsze źródło witaminy C. Wspaniale wzmacnia układ odpornościowy organizmu, poprawia trawienie i zwalcza infekcje. Przestrzegamy jednak przed kupowaniem koncentratu soku cytrynowego – nie ma on nic wspólnego w wyżej wymienionymi właściwościami. Najlepiej kupić cytryny, skórkę sparzyć wrzątkiem, zetrzeć jej żółtą część (idealna do wykorzystania w deserach) a z cytryn wycisnąć sok.

Można go spożywać z dodatkiem wody mineralnej na zimo lub herbaty na gorąco. Innym skutecznym sposobem jest pokrojenie cytryny na plasterki i konsumowanie na surowo, z niewielkim dodatkiem cukru lub bez - ta ostatnia opcja przeznaczona jest tylko dla prawdziwych twardzieli.

Woda z dodatkiem soli na katar

Woda z solą na właściwości niszczące bakterie, które powodują wydzielanie śluzu. Ma także łagodzący wpływ na bolące gardło. Płukanie gardła gorącą wodą - oczywiście nie taką, którą może oparzyć - z dodatkiem łyżeczki soli, wykonywane kilkukrotnie w ciągu dnia, szybko przyniesie ulgę zatkanym drogom oddechowym.

Zwykła para wodna najlepsza na katar

Wdychanie pary wodnej nawilża śluzówkę nosa, udrożnia i ułatwia wydmuchiwanie kataru. Kilka razy w ciągu dnia można także robić sobie gorący prysznic, wytwarzana wówczas para wodna zadziała jak inhalator. Jeżeli nie macie czasu na taki zabieg, wystarczy miska z gorącą wodą oraz ręcznik i kilkuminutowa parówka. Pochylamy przykrytą ręcznikiem głowę nad miską i głęboko oddychamy przez kilka minut.

Taki zabieg szybko pomoże udrożnić zatkany nos. Tutaj też musimy pamiętać o odpowiedniej temperaturze, bo gorącą parą wodną możemy się oparzyć tak samo jak wrzątkiem.

Czytaj również

Bibliografia

 • Miśkiewicz-Orczyk K., Kycia-Marków M., Grzanka A. i wsp.: Interdyscyplinarne postępowanie w diagnostyce i leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Probl. Med. Rodz. 2011
 • Sobolewska M., Wojdas A.: EPOS 2012 – zaskakujące nowo‑ ści czy utrwalone standardy? Nowa Klinika, Laryngologia 2013
 • Hryniewicz W., Grzesiowski P., Kozielski J. i wsp.: Rekomen‑ dacje diagnostyki i leczenia zakażeń układu oddechowego wg EBM 2008
 • Kaliner M. A.: Nawracające zapalenie zatok przynosowych: roz‑ poznawanie i leczenie. Alerg. Astma Immun. 1996
 • Hryniewicz W., Ozorowski T., Radzikowski A. i wsp.: Reko‑ mendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach ukła‑ du oddechowego. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków 2010
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Pulsowanie w uchu - co oznacza? Domowe sposoby i leki
Mężczyzna cierpi na pulsowanie w uchu
Szum w uszach - co oznacza i jak go zlikwidować? Przyczyny, domowe sposoby i leki
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Biały katar - przyczyny i objawy. Jak długo trwa?
Pacjentka z problemem białego kataru
Podobne artykuły
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie
Mężczyznę boli ucho
Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!