Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Zatkane zatoki - jak się objawiają i jak je leczyć?

Zatkane zatoki to bardzo uciążliwa i bolesna dolegliwość, która może się skończyć poważniejszym zapaleniem zatok. Przy pierwszych objawach niedrożności zatok możemy spróbować domowych sposobów, które mogą pomóc w pozbyciu się uczucia zatkanego nosa, ucisku w okolicach przynosowych, czy bólu głowy. Sposobów na zatkane zatoki jest wiele, od inhalacji, poprzez ciepłe okłady, po picie specjalnych naparów. Sprawdź, jak udrożnić zatkane zatoki i uwolnić się od bólu.
Płukanie zatok w czasie kataru
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zatkane zatoki mogą mieć wiele przyczyn, jednak najczęstszą jest katar.
 • Zarówno dorosłym, jak i dzieciom doskwierać mogą zatkane zatoki, choć nie wynikają z tego samego powodu. Jakiego?
 • Kobiety w ciąży także mogą doświadczać zatkanych zatok, a w ich przypadku najlepiej leczyć je domowymi sposobami.
SPRAWDŹ TEŻ: Zapalenie zatok - objawy. Jak długo trwa utrata węchu?
Spis treści

Zobacz nasz test inhalatorów:

Reklama

Zatkany nos - alergia czy chore zatoki?

Zatkane zatoki nie od razu muszą świadczyć o stanie zapalnym błon śluzowych, czy poważniejszej infekcji, a być pokłosiem przeziębienia, kataru o podłożu wirusowym, bakteryjnym, bądź alergicznym.

Jeśli dojdzie do zatkania zatok warto reagować od razu i na początek skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów radzenia sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością. Jeśli jednak do uczucia zatkanych zatok dołączą takie objawy jak:

 • niedrożność nosa z zalegającą ropną wydzieliną, która potrafi ściekać po tylnej ścianie gardła,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • silny ból głowy,
 • ból zatok i okolic przynosowych,
 • uczucie ucisku przy zatokach,
 • ogólne złe samopoczucie,
 • kaszel,
 • w konkretnych przypadkach ból czoła, obrzęki powiek, czy obrzęki okolic przynosowych.

Możemy mieć wtedy do czynienia z zapaleniem zatok przynosowych, które wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza i kuracji według wytycznych specjalisty. Wówczas domowe sposoby na zatkane zatoki nie wyleczą choroby, ale mogą okazać się nieocenionym wsparciem w procesie leczenia.

Zatoki przynosowe to przestrzenie pneumatyczne znajdujące się w kościach czaszki, wyściełane nabłonkiem z rzęskami, zwanym nabłonkiem migawkowym, których ruch skierowany jest w stronę ujść zatok.

Przez ujścia te łączą się one z jamą nosową. Istnieją cztery rodzaje zatok przynosowych, do których należą zatoka szczękowa, zatoka czołowa, komórki sitowe i zatoka klinowa.

Reklama

Jakie objawy towarzyszą zatkanym zatokom?

Zatkane zatoki pojawiają się przeważnie po przebytym przeziębieniu, któremu towarzyszył katar bądź inne infekcje w obrębie dróg oddechowych. Przyczyną zatkanych zatok mogą być również polipy nosa, alergie, skrzywiona przegroda nosowa, koronawirus, a także refluks.

Objawy zatkanych zatok to głównie:

 • uczucie zatkania nosa i zatok przez zalegająca wydzielinę,
 • ból zatok i obszarów przynosowych,
 • krew z nosa,
 • zaburzony węch i smak (nawet ich brak),
 • ból głowy,
 • ogólne złe samopoczucie i osłabienie,
 • obrzęk w okolicy nosa i zatok,
 • zatkane uszy.

Jeżeli do wymienionych objawów dołączy gorączka, ropna wydzielina z nosa, która może również spływać do gardła, kaszel, obrzęk powiek, a bóle głowy i zatok się nasilą, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Taki stan oznacza zapalenie zatok przynosowych, którego nigdy nie należy lekceważyć, bowiem może prowadzić do groźnych powikłań.

Zatkanym zatokom towarzyszyć mogą również szumy uszne. Wskazywać mogą na infekcje ucha środkowego. Katar nieraz jest powodem przytkania trąbki słuchowej, co właśnie jest przyczyną szumów. W tym przypadku uczucie zatkanych zatok pogarsza się w nocy, gdy wydzielina nie może spływać.

Zatoki zatkane mogą być również wynikiem spożycia alkoholu, gdyż może on zwiększać ilość histaminy w organizmie. Hormon ten wywołuje zatkany nos, a także migreny, zaczerwienienia i wysypkę.

Dać mogą o sobie znać także podczas lotu samolotem. Taka nagła zmiana ciśnienia przy zatkanych zatokach prowadzić może do obrzęku śluzówek i zaburzenia drożności trąbki słuchowej, co jest niezwykle bolesne.

Czy od zatok mogą być zatkane uszy?

Zatkane zatoki mogą stać się przyczyną zatkanego ucha. Obrzęk śluzówki nosa towarzyszący zatkanym zatokom może rozprzestrzeniać się na przewody słuchowe oraz na trąbkę Eustachiusza, która łączy górną część gardła z uchem środkowym. To z kolei prowadzi do zamknięcia przewodów słuchowych.

Nieleczony katar bądź zapalenie zatok mogą prowadzić do zapalenia lub niedrożności trąbki Eustachiusza. Wówczas lekarz zaleci leczenie farmakologiczne, a w poważniejszych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie zabiegu.

Zatkane uszy mogą też wynikać z nieumiejętnego płukania zatok lub wykonywania tego zbyt często. Prowadzić może ono też do zapalenia ucha.

Warto wsponnieć, że płukanie wykonuje się zazwyczaj przy zapaleniu zatok czołowych.

Reklama

Czy zatoki mogą być zatkane bez kataru?

Zatkane zatoki najczęściej wynikają z kataru, jednak nie zawsze musi on występować.

Zatkany nos bez kataru jest zazwyczaj objawem przewlekłych schorzeń, jak np. chroniczne zapalenie zatok, o którym mówi się, gdy objawy dolegają przez okres dłuższy niż 12 tygodni, obecność polipów czy skrzywienie przegrody nosa.

Jeśli zatkane zatoki towarzyszą często, można powiedzieć cyklicznie, należy skonsultować się z lekarzem. Wskazane jest wtedy wykonanie TK zatok. Dopiero wtedy można wykluczyć obecność polipów czy pogrubienie błony śluzowej.

Reklama

Zatkane zatoki u dziecka

Zatkane zatoki u dziecka, podobnie jak u dorosłego, są najczęściej skutkiem przebytego wcześniej przeziębienia, kataru, infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Nawracający problem z zatkanymi zatokami u dzieci może wskazywać na alergię bądź przerost trzeciego migdałka.

Warto pamiętać aby odpowiednio dbać o higienę nosa dziecka, a podczas kataru nie dopuszczać do długotrwałego zalegania wydzieliny w zatokach. Jeśli przy okazji zatkanych zatok u dziecka pojawi się bakteryjna wydzielina z nosa, gorączka, ból głowy, ból brzucha, nieprzyjemny zapach z ust, czy bóle w obrębie górnej szczęki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

To objawy charakterystyczne dla zapalenia zatok przynosowych, których nie należy bagatelizować, gdyż nieleczone mogą doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Zatkane zatoki mogą doskwierać również niemowlakom. Przyczyną jest tzw. sapka, która często doskwiera noworodkom. Jest to fizjologiczne zaburzenie pierwszych tygodni życia. Zazwyczaj mija po kilku dniach, jeśli jednak doskwiera maluchowi przez dłuższy okres należy udać się do lekarza w celu poznania przyczyny.

Powodem sapki mogą być:

 • infekcje dróg oddechowych,
 • alergie pokarmowe,
 • zaleganie śluzu w jamie nosowej,
 • ulewanie pokarmu,
 • suche powietrze,
 • niewłaściwa higiena nosa.

Reklama

Zatkane zatoki w ciąży

Zatkany nos w ciąży może nie być objawem żadnej choroby. Nadmierna produkcja progesteronu i estrogenu w tym okresie często prowadzić do obrzęku błony śluzowej.

Jeśli zatoki wydają się byćzatkane, a nie pojawia się z nosa żadna wydzielina nie należy panikować. Można jednak dla pewności i własnego spokoju skontaktować się z lekarzem.

Jeśli natomiast zatoki są zatkane i pojawił się katar, ciężarnej zaleca się najpierw skorzystać z domowych sposobów na udrożnienie dróg oddechowych.

Reklama

Co na zatkane zatoki?

Istnieją różne domowe sposoby na zatkane zatoki, a większość z nich potrafi przynieść ulgę w dokuczliwych objawach tej dość powszechnej dolegliwości. W przypadku wspomnianego już zapalenia zatok leczenie na własną rękę nie jest możliwe, ale może stanowić wsparcie dla zaleconej farmakoterapii.

Popularne sposoby na zatkane zatoki to na przykład:

 • spożywanie dużej ilości płynów co wpływa na rozrzedzanie zalegającej wydzieliny,
 • irygacja zatok - płukanie zatok, np. solą morską,
 • ciepłe okłady na twarz (oczy, policzki, czoło),
 • inhalacja zatok,
 • nawilżanie powietrza,
 • spanie z lekko uniesioną głową,
 • picie specjalnych naparów,

W leczeniu zatkanych zatok, szczególnie spowodowanych infekcją, zdecydowanie pomoże odpoczynek i regeneracja sił.

Domowe sposoby na zatkane zatoki

Ciepłe okłady przyniosą ulgę i złagodzą objawy. Okład można zrobić z soli lub gorczycy. Na początku należy przygotować płócienny woreczek, który wypełniamy podgrzaną na patelni gorczycą lub solą.  Należy uważać, ponieważ na początku woreczek może być za gorący. Okład można stosować kilka razy dziennie na oczy, policzki lub czoło przez około pół godziny.

Robić można też inhalacje. Wlej do naczynia gorącą wodę i zalej nią zioła. Mieszankę należy podgrzać. Na zatoki działa rumianek, mięta pieprzowa, tymianek, szałwia oraz skrzyp. Możesz je dowolnie łączyć. Zamiast ziół możesz użyć także Amolu lub olejku eterycznego z bazylii, rozmarynu, drzewka herbacianego, lawendy oraz majeranku.

Do inhalacji przydaje się także jodyna, olejek eukaliptusowy, kwiat krwawnika i ziele macierzanki. Inhalacja polega na wdychaniu aromatu przygotowanej przez nas mieszanki. Głowę należy nakryć ręcznikiem tak, aby zapobiec utracie aromatycznej pary. Inhalacja trwa około 30 minut i można ją wykonywać 2 razy dziennie.

Kolejny sposób polega na ugotowaniu ziemniaków w skórce, a następnie zawijaniu ich w materiał lub ręcznik i przykładaniu w obolałe okolice.

Domowym sposobem na zatoki i przeziębienie jest jedzenie kanapek z masłem czosnkowym lub wydychanie zapachu czosnku, który udrażnia nos. Czosnek należy umieścić w szczelnie zamkniętym słoiczku i wąchać od czasu do czasu (można również stosować rozmaite nalewki z czosnku).

Napary również są dobrym rozwiązaniem. Na zatoki będzie dobra herbatka imbirowa lub cynamonowa. Mają one działanie rozgrzewające i udrażniające górne drogi oddechowe. Warto dodawać do herbaty rozgrzewający sok malinowy. Można również stosować napary z malin oraz lipy z dodatkiem miodu.

Istnieją również ćwiczenia na zatkane zatoki. Polegają one na masowaniu konkretnych punktów na twarzy, głównie przy nosie. Mapa z narysowanymi miejscami jest powszechnie dostępna w Internecie.

Jak leczyć zatkane zatoki?

Leczenie zatkanych zatok ma na celu udrożnienie ich ujścia. W przypadku gdy domowe sposoby na zatkane zatoki nie pomogą, bądź objawy świadczą o zapaleniu zatok, lekarz może zalecić farmakoterapię.

Jednym z najczęściej stosowanych leków na zatkane zatoki dostępnym bez recepty jest woda morska z aerozolu. Dzięki swoim właściwościom woda morska oczyszcza jamy nosowe oraz ujścia zatok przynosowych, rozpuszczając zalegająca wydzielinę oraz wypłukując bakterie, wirusy czy alergeny.

W objawowym leczeniu zatok stosuje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne (zawierające ibuprofem lub pseudoefedrynę), które mają za zadanie likwidować stan zapalny, czy obkurczać naczynia krwionośne i minimalizować obrzęk śluzówki.

Zaleca się również leki działające miejscowo - krople, żele, czy aerozole, w których składzie można odnaleźć chlorowodorek ksylometazoliny lub chlorowodorek oksymetazoliny.

W przypadku zatok zatkanych w wyniku alergii podaje się przede wszystkim leki antyhistaminowe. Gdy zatkane zatoki są objawem bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych konieczna może okazać się antybiotykoterapia.

Czytaj również

Bibliografia

 • Zielnik-Jurkiewicz B.: Zapalenie zatok przynosowych. W: Choroby laryngologiczne u dzieci. Warszawa, 2013.
 • Stańska K, Tuszyńska A, i wsp. Skuteczność płukania jam nosa w terapii zapaleń zatok przynosowych. Magazyn orl. 2017; 64107-22.
 • Scadding G., Hellings P., Alobid I. i wsp. Diagnostic tools in rhinology EAACI position paper. Clin. Transl. Allergy 2011; 1: 2. doi: 10.1186/2045-7022-1-2.
 • Rosenfeld R.M., Andes D., Bhattacharyya N. i wsp. Clinical practice guideline: adult sinusitis. Otolaryngol. Head Neck Surg. 2007; 137 (supl. 3): S1–S31.
Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Pulsowanie w uchu - co oznacza? Domowe sposoby i leki
Mężczyzna cierpi na pulsowanie w uchu
Szum w uszach - co oznacza i jak go zlikwidować? Przyczyny, domowe sposoby i leki
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Podobne artykuły
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Mężczyznę boli ucho
Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!