NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Zatkane zatoki - objawy, leki, inhalacje. Domowe sposoby

Zatkane zatoki to bardzo uciążliwa i bolesna dolegliwość, która może się skończyć poważniejszym zapaleniem zatok. Przy pierwszych objawach niedrożności zatok możemy spróbować domowych sposobów, które mogą pomóc w pozbyciu się uczucia zatkanego nosa, ucisku w okolicach przynosowych, czy bólu głowy. Sposobów na zatkane zatoki jest wiele, od inhalacji, poprzez ciepłe okłady, po picie specjalnych naparów. Sprawdź, jak udrożnić zatkane zatoki i uwolnić się od bólu.
Płukanie zatok w czasie kataru
Źródło: 123RF
Spis treści

Zatkane zatoki

Zatkane zatoki nie od razu muszą świadczyć o stanie zapalnym błon śluzowych, czy poważniejszej infekcji, a być pokłosiem przeziębienia, kataru o podłożu wirusowym, bakteryjnym, bądź alergicznym. Jeśli dojdzie do zatkania zatok warto reagować od razu i na początek skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów radzenia sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością. Jeśli jednak do uczucia zatkanych zatok dołączą takie objawy jak:

 • niedrożność nosa z zalegającą ropną wydzieliną, która potrafi ściekać po tylnej ścianie gardła;
 • podwyższona temperatura ciała;
 • silny ból głowy;
 • ból zatok i okolic przynosowych;
 • uczucie ucisku przy zatokach;
 • ogólne złe samopoczucie;
 • kaszel;
 • w konkretnych przypadkach ból czoła, obrzęki powiek, czy obrzęki okolic przynosowych;

to możemy mieć do czynienia z zapaleniem zatok przynosowych, które wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza i kuracji według wytycznych specjalisty. Wówczas domowe sposoby na zatkane zatoki nie wyleczą choroby, ale mogą okazać się nieocenionym wsparciem w procesie leczenia.

Zatoki przynosowe to przestrzenie pneumatyczne znajdujące się w kościach czaszki, wyściełane nabłonkiem z rzęskami, zwanym nabłonkiem migawkowym, których ruch skierowany jest w stronę ujść zatok. Przez ujścia te łączą się one z jamą nosową. Istnieją cztery rodzaje zatok przynosowych, do których należą zatoka szczękowa, zatoka czołowa, komórki sitowe i zatoka klinowa.

Domowe sposoby na zatkane zatoki

Istnieją różne domowe sposoby na zatkane zatoki, a większość z nich potrafi przynieść ulgę w dokuczliwych objawach tej dość powszechnej dolegliwości. W przypadku wspomnianego już zapalenia zatok leczenie na własną rękę nie jest możliwe, ale może stanowić wsparcie dla zaleconej farmakoterapii.

Domowe sposoby na zatkane zatoki to m.in.:

 • spożywanie dużej ilości płynów co wpływa na rozrzedzanie zalegającej wydzieliny;
 • irygacja zatok – płukanie zatok np. solą morską;
 • ciepłe okłady na twarz (oczy, policzki, czoło);
 • inhalacja zatok;
 • nawilżanie powietrza;
 • spanie z lekko uniesioną głową;
 • picie specjalnych naparów;

W leczeniu zatkanych zatok, szczególnie spowodowanych infekcją, zdecydowanie pomoże odpoczynek i regeneracja sił.

Domowe sposoby na zatkane zatoki – przykłady:

 • Ciepłe okłady. Przyniosą ulgę i złagodzą objawy. Okład można zrobić z soli lub gorczycy. Na początku należy przygotować płócienny woreczek, który wypełniamy podgrzaną na patelni gorczycą lub solą. Należy uważać, ponieważ na początku woreczek może być za gorący. Okład można stosować kilka razy dziennie na oczy, policzki lub czoło przez około pół godziny.
 • Inhalacje. Wlej do naczynia gorącą wodę i zalej nią zioła. Mieszankę należy podgrzać. Na zatoki działa rumianek, mięta pieprzowa, tymianek, szałwia oraz skrzyp. Możesz je dowolnie łączyć. Zamiast ziół możesz użyć także Amolu lub olejku eterycznego z bazylii, rozmarynu, drzewka herbacianego, lawendy oraz majeranku. Do inhalacji przydaje się także jodyna, olejek eukaliptusowy, kwiat krwawnika i ziele macierzanki. Inhalacja polega na wdychaniu aromatu przygotowanej przez nas mieszanki. Głowę należy nakryć ręcznikiem tak, aby zapobiec utracie aromatycznej pary. Inhalacja trwa około 30 minut i można ją wykonywać 2 razy dziennie.
 • Kolejny sposób polega na ugotowaniu ziemniaków w skórce, a następnie zawijaniu ich w materiał lub ręcznik i przykładaniu w obolałe okolice.
 • Domowym sposobem na zatoki i przeziębienie jest jedzenie kanapek z masłem czosnkowym lub wydychanie zapachu czosnku, który udrażnia nos. Czosnek należy umieścić w szczelnie zamkniętym słoiczku i wąchać od czasu do czasu (można również stosować rozmaite nalewki z czosnku).
 • Napary. Na zatoki będzie dobra herbatka imbirowa lub cynamonowa. Mają one działanie rozgrzewające i udrażniające górne drogi oddechowe. Warto dodawać do herbaty rozgrzewający sok malinowy. Można również stosować napary z malin oraz lipy z dodatkiem miodu.

Zobacz: Tomografia komputerowa zatok – kiedy jest niezbędna?

Zatkane zatoki – objawy

Zatkane zatoki pojawiają się przeważnie po przebytym przeziębieniu, któremu towarzyszył katar bądź inne infekcje w obrębie dróg oddechowych. Przyczyną zatkanych zatok mogą być również polipy nosa, alergie, czy skrzywiona przegroda nosowa.

Objawy zatkanych zatok to głównie:

 • uczucie zatkania nosa i zatok przez zalegająca wydzielinę;
 • ból zatok i obszarów przynosowych;
 • zaburzony węch;
 • ból głowy;
 • ogólne złe samopoczucie i osłabienie;
 • obrzęk w okolicy nosa i zatok,
 • zatkane uszy.

Jeżeli do wymienionych objawów dołączy gorączka, ropna wydzielina z nosa, która może również spływać do gardła, kaszel, obrzęk powiek, a bóle głowy i zatok się nasilą, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Taki stan oznacza zapalenie zatok przynosowych, którego nigdy nie należy lekceważyć, bowiem może prowadzić do groźnych powikłań.

Twój lekarz online
Konsultacja
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

Zatkane zatoki u dziecka

Zatkane zatoki u dziecka, podobnie jak u dorosłego, są najczęściej skutkiem przebytego wcześniej przeziębienia, kataru, infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Nawracający problem z zatkanymi zatokami u dzieci może wskazywać na alergię bądź przerost trzeciego migdałka.

Warto pamiętać aby odpowiednio dbać o higienę nosa dziecka, a podczas kataru nie dopuszczać do długotrwałego zalegania wydzieliny w zatokach. Jeśli przy okazji zatkanych zatok u dziecka pojawi się bakteryjna wydzielina z nosa, gorączka, ból głowy, ból brzucha, nieprzyjemny zapach z ust, czy bóle w obrębie górnej szczęki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

To objawy charakterystyczne dla zapalenia zatok przynosowych, których nie należy bagatelizować, gdyż nieleczone mogą doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Zatkane ucho od zatok

Zatkane zatoki mogą stać się przyczyną zatkanego ucha. Obrzęk śluzówki nosa towarzyszący zatkanym zatokom może rozprzestrzeniać się na przewody słuchowe oraz na trąbkę Eustachiusza, która łączy górną część gardła z uchem środkowym. To z kolei prowadzi do zamknięcia przewodów słuchowych.

Nieleczony katar bądź zapalenie zatok mogą prowadzić do zapalenia lub niedrożności trąbki Eustachiusza. Wówczas lekarz zaleci leczenie farmakologiczne, a w poważniejszych przypadkach konieczny może okazać się zabieg.

Lek na zatkane zatoki

Leczenie zatkanych zatok ma na celu udrożnienie ich ujścia. W przypadku gdy domowe sposoby na zatkane zatoki nie pomogą, bądź objawy świadczą o zapaleniu zatok, lekarz może zalecić farmakoterapię.

Jednym z najczęściej stosowanych leków na zatkane zatoki dostępnym bez recepty jest woda morska z aerozolu. Dzięki swoim właściwościom woda morska oczyszcza jamy nosowe oraz ujścia zatok przynosowych, rozpuszczając zalegająca wydzielinę oraz wypłukując bakterie, wirusy, czy alergeny.

W objawowym leczeniu zatok stosuje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne (zawierające ibuprofem lub pseudoefedrynę), które mają za zadanie likwidować stan zapalny, czy obkurczać naczynia krwionośne i minimalizować obrzęk śluzówki. Zaleca się również leki działające miejscowo - krople, żele, czy aerozole, w których składzie można odnaleźć chlorowodorek ksylometazoliny lub chlorowodorek oksymetazoliny.

W przypadku zatok zatkanych w wyniku alergii podaje się przede wszystkim leki antyhistaminowe. Gdy zatkane zatoki są objawem bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych konieczna może okazać się antybiotykoterapia.

Czytaj też: 

Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, kierując zespołami, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Obecnie łączy pasje do sztuk wszelakich z zawodowym doświadczeniem i układa własne formy przekazu.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na katar - cieknący, zatokowy, alergiczny
Przeczytaj artykuł
Gronkowiec w nosie – objawy, leczenie i naturalne sposoby
Przeczytaj artykuł
Opryszczka w nosie. Boli bardziej niż zimno na ustach
Podobne artykuły
Domowe sposoby na katar - cieknący, zatokowy, alergiczny
Gronkowiec w nosie – objawy, leczenie i naturalne sposoby
Opryszczka w nosie. Boli bardziej niż zimno na ustach
Płukanie zatok - jak i czym płukać zatoki w domu?
Wymaz z nosa - wyniki i przygotowanie do badania

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama