Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Kiedy lekarz decyduje o podaniu chemioterapii? Wywiad z onkologiem

Decyzja po podaniu pacjentowi chemioterapii to bardzo istotny punkt w leczeniu. O chemioterapii i jej podaniu rozmawiamy z dr n.med. Katarzyną Szydłowską-Pazerą, onkologiem ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.
Spis treści

Reklama

Leczenie za pomocą chemii

Czym jest chemioterapia?

Leczenie onkologiczne jest leczeniem złożonym. Najważniejsza jest chirurgia czyli leczenie operacyjne, polegające na wycięciu guza wraz z marginesem tkanki zdrowej. Jest to tzw. leczenie miejscowe, podobnie jak radioterapia. Natomiast chemioterapia jest metodą leczenia systemowego. W leczeniu nowotworów stosujemy także leczenie celowane, terapię biologiczną, leczenie przeciwciałami i leczenie hormonalne.

Kiedy lekarz decyduje o podaniu chemioterapii?

Chemioterapia podawana jest pacjentom jako leczenie wstępne, często leczenie przedoperacyjne. Zadaniem takiego leczenia jest przygotowanie chorego do możliwości radykalnego leczenia operacyjnego czyli do możliwości wycięcia guza. Chemioterapia podawana jest także jako leczenie uzupełniające u pacjentów po radykalnym leczeniu operacyjnym. Podstawą do decyzji o podaniu chemioterapii uzupełniającej są wyniki badania histopatologicznego z materiału pobranego podczas operacji. Lekarz każdorazowo musi ocenić czynniki ryzyka. Oczywiście wszystko zależy od rozpoznania, od typu nowotworów. Bardzo często chemioterapia podawana jest jako leczenie paliatywne czyli leczenie u chorego z chorobą nowotworową przerzutową. W leczeniu paliatywnym chemioterapia jest podstawą.

Reklama

Leczenie raka bez chemioterapii

Czy stosowane jest leczenie paliatywne chirurgiczne?

Tak, głównie po to, aby ułatwić funkcjonowania chorego, aby ewentualnie
zmniejszyć czy znieść jego dolegliwości. Przykładem jest rak jelita grubego - jeśli jest kłopot z drożnością jelita, guz zamyka światło jelita i pacjent nie może się wypróżnić, dochodzi do zatrzymania stolca. Wówczas niezależnie od tego, czy są przerzuty odległe w wątrobie czy płucach, pacjent jest leczony operacyjnie, ponieważ musi być zachowana drożność przewodu pokarmowego. Należy jednak wiedzieć, że w takich zaawansowaniach podstawą jest leczenie systemowe czyli chemioterapia. Leczenie choroby nowotworowej przerzutowej praktycznie w każdym rozpoznaniu leczy się chemioterapią.

Czy każdy nowotwór piersi leczy się chemioterapią?

Wszystko zależy od tego, w jakim momencie ten nowotwór rozpoznajemy. Jeśli jest to guzek niewielkich rozmiarów, ruchomy, nie są zajęte węzły chłonne, to pacjentka kierowana jest najpierw do leczenie operacyjnego. Natomiast jeżeli węzły chłonne pachy są nieruchome, guz w piersi jest nieruchomy, guz jest odpowiednich rozmiarów czy wciągnięcie są brodawki, to taka pacjentka najpierw zaczyna od chemioterapii. Jeśli chemioterapia zadziała i dojdzie do zmniejszenia guza, pacjent trafia na leczenie operacyjne. Po takiej operacji, w zależności od badania histopatologicznego i ekspresji receptorów może zostać włączone leczenie uzupełniające.

A jak jest w przypadku raka piersi przerzutowego?

W przypadku raka piersi przerzutowego należy poszukać punktu wyjścia. Podam przykład. Kobieta jest hospitalizowana w szpitalu, ponieważ boli ją brzuch. Badania kontrolne wykazują liczne przerzuty w wątrobie, lekarze szukają punktu wyjścia nowotworu. Zawsze wtedy badane są piersi. W tym przypadku także wykryty zostaje guz w piersi. Czyli guz piersi z przerzutami do wątroby. W takiej sytuacji lekarz podejmuje decyzję o leczeniu systemowym czyli chemioterapię. Musimy jednak znać ekspresję receptorów steroidowych i receptora HER2. W zależności od tego lekarz podejmuje decyzję, czy leczeniem pierwszego rzutu będzie chemioterapia czy zaczynamy od leczenie hormonalnego estrogenami. W leczeniu paliatywnym, jeśli jest możliwość leczenie hormonalnego, to zawsze zaczynamy właśnie od niego.

Dlaczego?

Takie leczenie jest dużo lepiej tolerowane przez pacjenta. Polega ono na tym, że chory w domu przyjmuje tabletki. Natomiast do tego leczenia niezbędne są odpowiednie wskazania. Musi być ekspresja receptorów steroidowych i bez nadekspresji receptora HER2. Jeśli jest nadekspresja receptora HER2, mimo dodatnich receptorów steroidowych, tak naprawdę zaczynamy od chemioterapii. Warunkiem do leczenie przeciwciałami, które zablokują tę nadekspresję receptora HER2, jest wcześniejsze leczenie amfacykliną. Generalnie – lekarz musi posiadać wiele różnych wyników badań chorego, aby podjąć decyzje o podaniu chemioterapii. W leczeniu paliatywnym, w każdym rozpoznaniu – czy to rak płuc, piersi, jelita grubego, żołądka, trzustki, nowotworów tkanek miękkich czy układu chłonnego - zawsze jest chemioterapia.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Diagnostyka i leczenie onkologiczne
Włókniakogruczolak i torbiele - leczenie czy usuwanie?
Port naczyniowy (dożylny) - jak wygląda i na czym polega jego pielęgnacja? Powikłania
Mastektomia - rodzaje zabiegu i zalecenia po. Jak wygląda pierś po mastektomii?
Kobieta wskazuję palcem na różową wstążkę świadomości raka, kobieta będzie miała zabieg masektomii
Podobne artykuły
Kobieta po chemioterapii
Chemioterapia - ile trwa cykl? Rodzaje i skutki uboczne
Osoba w czasie badania markerów nowotworowych
Markery nowotworowe - jakie są normy? Badanie i cena
Lekarz w fartuchu i napis brachyterapia
Brachyterapia – czy boli i na czym polega? Samopoczucie po
Krwioplucie
Plucie krwią może być pierwszym objawem raka płuc
Kiedy lekarz decyduje o podaniu chemioterapii? Wywiad z onkologiem

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!