Tradycyjne i nowoczesne metody leczenia raka jelita grubego

W leczeniu raka jelita grubego w ostatnich latach zaszły spore zmiany. Obok chemioterapii, radioterapii i klasycznych operacji skorzystać możemy dziś z tzw. terapii celowanej. Terapia ta jest w stanie doprowadzić do ograniczenia wzrostu lub regresji nowotworu oraz wydłużyć choremu życie - mówi lek. Krystian Truszkiewicz.

Spis treści

- Chemioterapia może być stosowana na kilku etapach. Można ją przeprowadzić przed zabiegiem operacyjnym w celu zmniejszenia masy guza i umożliwienia lub poprawienia warunków operacji. Taką chemioterapię nazywamy neoadjuwantową. Chemioterapeutyki mogą być także stosowane w celu polepszenia efektów już wykonanego zabiegu – mówimy wtedy o chemioterapii adjuwantowej.

W przypadku zmian bardzo zaawansowanych, których nie możemy usunąć chirurgicznie, często wprowadza się tzw. chemioterapię paliatywną, mającą na celu przedłużenie życia pacjenta.

W każdym przypadku stosowane są odpowiednie schematy lekowe. Coraz częściej dołącza się nowoczesne metody tzw. leczenia celowanego.

Są one skierowane do ściśle wyselekcjonowanych grup pacjentów i polegają na podawaniu przeciwciał skierowanych w substancje stymulujące rozwój nowotworu. Na tym polu cały czas trwają zaawansowane badania kliniczne i co jakiś czas wprowadzane są nowe środki lecznicze.

Radioterapia

- Radioterapia może być stosowana w połączeniu z metodą operacyjną lub chemioterapią. Radioterapię, czyli napromienianie, stosuje się przy rakach odbytnicy. Metoda ta polega na napromienieniu odpowiednią dawką okolicy objętej nowotworem. W zależności od przypadku można stosować radioterapię przed- i pooperacyjną.

Pacjent najczęściej przyjmuje serię naświetlań, a cały proces może trwać do kilku tygodni. W czasie prowadzenia radioterapii monitoruje się obraz krwi oraz wystąpienie ewentualnych popromiennych działań niepożądanych. Tutaj także wprowadza się coraz bardziej nowoczesne urządzenia precyzyjnie dawkujące i umiejscawiające promieniowanie. Współczesny gabinet radioterapii wygląda jak w filmach science-fiction, jest najczęściej w pełni zautomatyzowany, a wszystko po to, aby móc pomóc pacjentowi w jak najlepszy i najbezpieczniejszy sposób.

- Oczywiście. Istnieją coraz nowsze leki terapii celowanej i nowe schematy chemioterapii – wszystko to ma na celu pomóc w miarę możliwości godnie żyć chorym, których choroba jest bardzo zaawansowana. Ważne jest też, że coraz lepiej umiemy radzić sobie z bólem nowotworowym.

Także sprzęt stomijny jest coraz bardziej nowoczesny, łatwy w obsłudze, rzadko przynoszący jakieś groźne objawy niepożądane. Przykro to mówić, ale niestety nie każdego chorego da się całkowicie wyleczyć, dlatego ważne jest, aby terapia paliatywna była prowadzona w odpowiedni sposób i przynosiła ulgę w cierpieniu.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

- Najlepiej byłoby, gdyby rak był rozpoznawany w jak najwcześniejszym stadium, kiedy jest jeszcze niemal całkowicie uleczalny, tutaj więc jest pole do rozwoju programów badań przesiewowych. Jeżeli chodzi natomiast stricte o leczenie, to jak wspomniałem, coraz więcej badań prowadzi się w kierunku wykrycia mechanizmów rozwojowych raka jelita grubego i poszukuje się metod ich zatrzymania – przykładem jest choćby leczenie celowane. Przyszłości leczenia nowotworów dopatruje się także w terapiach genowych, a więc poszukuje się takich modyfikacji genomu komórek, które zablokowałyby rozwój nowotworu.

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

17484
Pytanie: Jak budujesz odporność swojego organizmu?

  Pamiętam o aktywności fizycznej

  Stosuje suplementy diety

  Dbam o pełnowartościową dietę

  Nie robię nic

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!