Najzdrowsze miejsce w internecie

Tradycyjne i nowoczesne metody leczenia raka jelita grubego

W leczeniu raka jelita grubego w ostatnich latach zaszły spore zmiany. Obok chemioterapii, radioterapii i klasycznych operacji skorzystać możemy dziś z tzw. terapii celowanej. Terapia ta jest w stanie doprowadzić do ograniczenia wzrostu lub regresji nowotworu oraz wydłużyć choremu życie - mówi lek. Krystian Truszkiewicz.
Spis treści

- Chemioterapia może być stosowana na kilku etapach. Można ją przeprowadzić przed zabiegiem operacyjnym w celu zmniejszenia masy guza i umożliwienia lub poprawienia warunków operacji. Taką chemioterapię nazywamy neoadjuwantową. Chemioterapeutyki mogą być także stosowane w celu polepszenia efektów już wykonanego zabiegu – mówimy wtedy o chemioterapii adjuwantowej.

W przypadku zmian bardzo zaawansowanych, których nie możemy usunąć chirurgicznie, często wprowadza się tzw. chemioterapię paliatywną, mającą na celu przedłużenie życia pacjenta.

W każdym przypadku stosowane są odpowiednie schematy lekowe. Coraz częściej dołącza się nowoczesne metody tzw. leczenia celowanego.

Są one skierowane do ściśle wyselekcjonowanych grup pacjentów i polegają na podawaniu przeciwciał skierowanych w substancje stymulujące rozwój nowotworu. Na tym polu cały czas trwają zaawansowane badania kliniczne i co jakiś czas wprowadzane są nowe środki lecznicze.

Radioterapia

- Radioterapia może być stosowana w połączeniu z metodą operacyjną lub chemioterapią. Radioterapię, czyli napromienianie, stosuje się przy rakach odbytnicy. Metoda ta polega na napromienieniu odpowiednią dawką okolicy objętej nowotworem. W zależności od przypadku można stosować radioterapię przed- i pooperacyjną.

Pacjent najczęściej przyjmuje serię naświetlań, a cały proces może trwać do kilku tygodni. W czasie prowadzenia radioterapii monitoruje się obraz krwi oraz wystąpienie ewentualnych popromiennych działań niepożądanych. Tutaj także wprowadza się coraz bardziej nowoczesne urządzenia precyzyjnie dawkujące i umiejscawiające promieniowanie. Współczesny gabinet radioterapii wygląda jak w filmach science-fiction, jest najczęściej w pełni zautomatyzowany, a wszystko po to, aby móc pomóc pacjentowi w jak najlepszy i najbezpieczniejszy sposób.

- Oczywiście. Istnieją coraz nowsze leki terapii celowanej i nowe schematy chemioterapii – wszystko to ma na celu pomóc w miarę możliwości godnie żyć chorym, których choroba jest bardzo zaawansowana. Ważne jest też, że coraz lepiej umiemy radzić sobie z bólem nowotworowym.

Także sprzęt stomijny jest coraz bardziej nowoczesny, łatwy w obsłudze, rzadko przynoszący jakieś groźne objawy niepożądane. Przykro to mówić, ale niestety nie każdego chorego da się całkowicie wyleczyć, dlatego ważne jest, aby terapia paliatywna była prowadzona w odpowiedni sposób i przynosiła ulgę w cierpieniu.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

- Najlepiej byłoby, gdyby rak był rozpoznawany w jak najwcześniejszym stadium, kiedy jest jeszcze niemal całkowicie uleczalny, tutaj więc jest pole do rozwoju programów badań przesiewowych. Jeżeli chodzi natomiast stricte o leczenie, to jak wspomniałem, coraz więcej badań prowadzi się w kierunku wykrycia mechanizmów rozwojowych raka jelita grubego i poszukuje się metod ich zatrzymania – przykładem jest choćby leczenie celowane. Przyszłości leczenia nowotworów dopatruje się także w terapiach genowych, a więc poszukuje się takich modyfikacji genomu komórek, które zablokowałyby rozwój nowotworu.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból jelit – przyczyny, objawy, leczenie. Co pomaga?
Kobietę bolą jelita
Przeczytaj artykuł
Esica (okrężnica esowata) – położenie i anatomia. Kiedy boli?
Lekarz wskazuje na jelito grube
Przeczytaj artykuł
Czym jest lewatywa i jak ją wykonać w domu?
Badanie brzucha
Podobne artykuły
Jak oczyścić jelita i pozbyć się złogów kałowych?
Rak okrężnicy - objawy, leczenie i rokowania
Polipy odbytu - objawy, usuwanie i leczenie
Polipy jelita grubego - czy to rak? Objawy i leczenie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama