ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Plucie krwią może być pierwszym objawem raka płuc

Plucie krwią może być spowodowane schorzeniami o obrębie układu oddechowego lub pokarmowego. Należy przy tym różnicować krwioplucie faktyczne od rzekomego. To pierwsze często ma podłoże nowotworowe lub jest związane z innymi ciężkimi schorzeniami płuc i oskrzeli.
Krwioplucie
123RF
W skrócie
 • Plucie krwią (krwioplucie) może być powodowane przez takie schorzenia, jak zapalanie oskrzeli lub płuc, gruźlica, zatorowość, rak.
 • Należy odróżniać krwioplucie faktyczne od rzekomego. To drugie związane jest z lokalnymi krwawieniami z jamy ustnej, np. z dziąseł.
 • Plucie krwią często powodowane jest piciem alkoholu. W tym przypadku czerwone zabarwienie wydzieliny związane z jest z owrzodzeniem, nadżerkami, uszkodzeniami błon śluzowych itd.
Spis treści

Reklama

Czym jest plucie krwią?

Plucie krwią niemal zawsze jest objawem choroby, dlatego objaw ten wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, tym bardziej że potencjalnie należy mieć na uwadze przyczyny o charakterze onkologicznym.

W nomenklaturze medycznej termin krwioplucie oznacza odkrztuszanie krwi bądź plwociny zmieszanej z krwią pochodzącą z dróg oddechowych bądź miąższu płuc. Nie należy tego mylić z krwawieniem z jamy ustnej, które nazywane jest rzekomym i które jest symptomem innych schorzeń i zaburzeń (cukrzyca, anemia, problemy z krzepliwością etc.).

Powinno się też różnicować krwioplucie z krwawymi wymiotami, będącymi następstwem choroby wrzodowej czy długotrwałego spożywania alkoholu.

Reklama

Przyczyny plucia krwią

Przyczyny krwioplucia są bardzo zróżnicowane, od stosunkowo prozaicznych, po śmiertelnie niebezpieczne.

Wymienić w tym kontekście można takie problemy zdrowotne, jak:

 • zapalenie oskrzeli – choroba dróg oddechowych o podłożu wirusowym, objawiająca się bardzo silnym kaszlem, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny;
 • rozstrzenie oskrzeli – nieodwracalne rozszerzenie drzewa oskrzelowego będące wynikiem zniszczenia jego ścian, efekt chorób i wad wrodzonych (np. mukowiscydozy) lub ciężkich zakażeń bakteryjnych i wirusowych;
 • zapalenie płuc – groźna choroba zakaźna, obejmująca pęcherzyki płucne, wywoływana przez bakterie i wirusy, sporadycznie także grzyby i pasożyty. Objawia się wysoką gorączką, kaszlem i odkrztuszaniem wydzieliny, przede wszystkim ropnej, ale niekiedy też krwistej;
 • gruźlica – bardzo niebezpieczna, potencjalnie śmiertelna choroba infekcyjna o podłożu bakteryjnym (prątki). Najczęściej atakuje płuca, choć może też obejmować układy krwionośny, limfatyczny czy nerwowy;
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc – ciężkie, nieuleczalne schorzenie, którego istotą jest zawężenie światła oskrzeli, występujące przede wszystkim u palaczy;
 • zatorowość płucna – zwężenie lub zamknięcie tętnicy płucnej przez obecne w krwiobiegu skrzepliny. Oprócz krwioplucia objawia się uczuciem duszności, bólem w klatce piersiowej, kaszlem;
 • rak płuc- nowotwór złośliwy o bardzo ciężkim przebiegu i fatalnych rokowaniach, występujący niemal wyłącznie u palaczy papierosów (także biernych) oraz osób przebywających stale w bardzo skażonym powietrzu. Plucie krwią jest jednym z pierwszych jego namacalnych objawów.
   

Inne możliwe przyczyny plucia krwią, to m.in. mechaniczne urazy płuca lub dróg oddechowych, nadciśnienie płucne, niewydolność serca, zwężenie zastawki mitralnej, stany zapalne naczyń oraz tkanki łącznej, zażywanie kokainy, stosowanie niektórych leków (np. kwasu acetylosalicylowego czy preparatów obniżających krzepliwość).

Reklama

Plucie krwią po alkoholu

Częstym, lecz osobnym przypadkiem jest plucie krwią po alkoholu. Z medycznego punktu widzenia jest to objaw innego typu – mówić należy wówczas nie tyle o krwawych plwocinach, co wymiotach.

Symptom ten jest objawem różnego typu patologii w obrębie układu pokarmowego, nie oddechowego. Należy pamiętać, że alkohol powoduje silne wydzielanie soków żołądkowych, które w zbyt dużym stężeniu stają się szkodliwe dla organizmu.

Częstą przypadłością u osób pijących jest też refluks, czyli zarzucanie silnie zakwaszonych treści z żołądka do przełyku, spowodowane niesprawnym działaniem dzielącego je zwieracza. Do tego należy dodać poważne zaburzenia pracy wątroby oraz skutki różnego typu niedoborów, będących konsekwencją niezdrowego stylu odżywiania się, często towarzyszącego uzależnieniu.

Reasumując - plucie krwią u alkoholika powodować mogą takie problemy, będące następstwem picia, jak:

 • zmiany zapalne żołądka lub przełyku;
 • uszkodzenia błony śluzowej przełyku;
 • nadżerka żołądka;
 • wrzody żołądka i dwunastnicy;

Reklama

Krwioplucie rzekome

Tak jak zostało powiedziane wyżej, medycyna wyróżnia dodatkowo problem, jakim jest krwioplucie rzekome. W tej sytuacji krew nie dobywa się z układu oddechowego ani pokarmowego, lecz z ust (dziąsła, język, podniebienie itd.) lub tak zwanej nosogardzieli.

Przyczyny tego mogą być bardzo różne, w tym takie jak:

 • niewłaściwa technika szczotkowania zębów;
 • zbyt twarde włosie szczoteczki, powodujące mechaniczne urazy;
 • paradontoza czyli zapalenie tkanek przyzębia;
 • owrzodzenia i nadżerki jamy ustnej;
 • rozpulchnienie błon śluzowych w przebiegu chorób infekcyjnych;
 • brak witamin C i K;
 • brak składników mineralnych, w tym zwłaszcza żelaza (oraz związana z tym anemia);
 • zażywanie niektórych leków;
 • palenie papierosów;

Reklama

Krwioplucie bez kaszlu

Kaszel i plucie krwią są charakterystyczne dla chorób w obrębie układu oddechowego, zarówno tych infekcyjnych, jak też o podłożu naczyniowym czy nowotworowym. Niekiedy pojawienie się krwi w wydzielinie jest efektem silnych podrażnień wywoływanych bezpośrednio przez kaszel, w innych przypadkach zjawiska te występują równolegle lecz niezależnie od siebie.

Natomiast krwioplucie bez kaszlu często sugeruje rzekomy charakter – częściej w ten sposób manifestują się problemy w obrębie jamy ustnej czy przewodu pokarmowego, związane między innymi z niedoborami składników witaminowych i mineralnych, czy podrażnieniami spowodowanymi przez alkohol.

Reklama

Krwioplucie przy raku płuc

Nawet do 30 procent przypadków krwawienia z dróg oddechowych związane jest z rozwojem choroby nowotworowej. Krwioplucie przy raku płuc często jest pierwszym zauważalnym objawem choroby i jeśli nie występuje incydentalnie, lecz utrzymuje się przez kilka dni i dłużej, z reguły nie jest lekceważone przez pacjentów.

Chorzy zazwyczaj w trybie natychmiastowy trafiają wówczas do szpitala. Pierwsze krwawienia o podłożu nowotworowym są mało intensywne, a choroba, choć szybko postępująca, nie jest jeszcze skrajnie zaawansowana. Jeśli pacjent zostanie bezzwłocznie poddany leczeniu, rokowania będą złe, ale nie beznadziejne.

Należy jednak mieć na uwadze, że rak płuc często współwystępuje z zatorowością płucną, która też może być przyczyną krwawień. Zdarza się, że naciekanie nowotworu na naczynia w płucach, powoduje masywny krwotok i kończy się nagłym zgonem.

Czytaj również

Bibliografia

 • Katarzyna Jusyk, Alicja Siemińska, Ewa Jassem, Krwioplucie — przyczyny, rozpoznanie i leczenie, Medycyna Paliatywna w Praktyce 2017; 11, 4: 166–173
 • Piechuta A, Przybyłowski T, Szołkowska M, Krenke R. Hemoptysis in a patient with multifocal primary pulmonary angiosarcoma. Pneumonol Alergol Pol 2016; 84: 283–289
 • Michał Florczyk, Maria Wieteska, Adam Torbicki, Krwioplucie – rak czy zatorowość płucna? Onco Review 2012/Vol. 2/Nr 2/127-133
 • Magdalena Wiercińska, Krwioplucie, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70469,krwioplucie, data dostępu 05 12 2021
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Diagnostyka i leczenie onkologiczne
Brachyterapia – czy boli i na czym polega? Samopoczucie po
Lekarz w fartuchu i napis brachyterapia
Port naczyniowy (dożylny) - jak wygląda i na czym polega jego pielęgnacja? Powikłania
Mastektomia - rodzaje zabiegu i zalecenia po. Jak wygląda pierś po mastektomii?
Kobieta wskazuję palcem na różową wstążkę świadomości raka, kobieta będzie miała zabieg masektomii
Podobne artykuły
Kobieta po chemioterapii
Chemioterapia - ile trwa cykl? Rodzaje i skutki uboczne
Kiedy lekarz decyduje o podaniu chemioterapii? Wywiad z onkologiem
Osoba w czasie badania markerów nowotworowych
Markery nowotworowe - jakie są normy? Badanie i cena
Krwioplucie
Plucie krwią może być pierwszym objawem raka płuc
Włókniakogruczolak i torbiele - leczenie czy usuwanie?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!