Najzdrowsze miejsce w internecie

Kiedy pylą trawy?

Pyłki traw to alergen, który w naszym klimacie najbardziej ze wszystkich uprzykrza życie alergikom. Trawy rosną wszędzie, okres ich kwitnienia jest długi, a stężenie pyłków w powietrzu bardzo wysokie. Są zatem prawdziwą zmorą dla osób ze skłonnościami do alergii wziewnych, powodując szereg dokuczliwych dolegliwości wiosną, latem i wczesną jesienią.
Trawa w blasku słońca
źródło:123RF
Spis treści

Początek pylenia traw

Kiedy pylą trawy i dają się we znaki uczuleniowcom? Okres ich kwitnienia jest naprawdę długi. Pierwsze pyłki traw zaczynają unosić się nad ziemią już w połowie kwietnia. Czy już wtedy u alergików pojawiają się dolegliwości? Raczej nie. Wiele zależy od stopnia uczulenia danego pacjenta. Niektórzy odczuwają objawy alergii już przy niskich stężeniach, inni dopiero przy wysokich. 

W kwietniu stężenie pyłków traw jest niskie, więc u niewielu osób powoduje katar i podrażnienia. To, z jaką intensywnością rozwija się kwitnienie roślin, w dużej mierze zależy również od panujących w danym sezonie warunków atmosferycznych. Jeśli są one dla traw sprzyjające, stężenie pyłków podnosi się znacząco już na początku maja i wówczas może być już naprawdę dokuczliwe dla sporego odsetka alergików.

Szczytowy okres pylenia

Trawy są roślinami wiatropylnymi występującymi niemal we wszystkich rejonach świata. Są powszechnie spotykane w każdym klimacie, zarówno na terenach pozamiejskich jak i w obrębie dużych aglomeracji. Rosną dziko i są uprawiane oraz wysiewane w ogrodach, parkach, skwerach miejskich czy wzdłuż dróg. Dlatego od pyłków traw właściwie nie można uciec. Jedynie, planując wypoczynek, warto wiedzieć, kiedy kwitną trawy i kierować się kalendarzem pylenia, ustalając termin wakacyjnych wyjazdów.

W Polsce apogeum pylenia traw przypada na drugą połowę maja, czerwiec i pierwszą połowę lipca. W rejonach dalej wysuniętych na północ i tym samym chłodniejszych okres ten jest nieco przesunięty, przypadając na lipiec i pierwszą połowę sierpnia. W Europie południowej i rejonie Morza Śródziemnego natomiast szczytowym okresem pylenia jest maj.

Warto pamiętać również, że stężenie pyłków traw w powietrzu zmienia się w zależności od aury i pory dnia. Wyższe jest przy słonecznej i wietrznej pogodzie, kiedy pyłki nie są obciążone wilgocią i łatwo rozprzestrzeniane przez wiatr na duże odległości. Stężenie rośnie również w godzinach rannych (od 5 do 8) i popołudniowych (od 16 do 19). Wtedy osoby uczulone powinny w miarę możliwości unikać wychodzenia z domu.

Do kiedy pylą trawy?

Od drugiej połowy lipca w większości rejonów Polski stężenie pyłków traw w powietrzu spada do poziomu średniego. Wyjątek stanowią Warmia i Mazury oraz tereny nadmorskie, gdzie wysoka wilgotność tworzy sprzyjające dla kwitnących traw warunki i wysokie stężenie utrzymuje się nieco dłużej.

Czasem, kiedy lato jest wyjątkowo ciepłe i wilgotne, na przełomie sierpnia i września następuje ponowny wzrost stężenia pyłków traw. Wówczas alergicy, którzy od połowy lipca zdążyli już nieco odetchnąć i nacieszyć się poprawą samopoczucia, znów mają powody do niepokoju i powinni liczyć się z nawrotem dolegliwości.

Pylenie traw kończy się definitywnie dopiero zpoczątkiem października. Wówczas z powietrza znikają ostatnie ziarna i stężenie spada do zerowego poziomu, a uczuleniowcy mogą oddychać pełną piersią bez obaw o wystąpienie kataru siennegozapalenia spojówek czy alergicznej astmy.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - jakie są jej objawy? Tabela reakcji
Osoba uczulona na owoce
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Opalanie na plaży a alergia na słońce
Przeczytaj artykuł
Bazofile - podwyższone i niskie. Czym są i jakie są normy?
Bazofile ilustracja 3D
Podobne artykuły
Drzewa sosnowe wiosną
Kiedy pyli sosna?
Roztocza - czym są, gdzie występują i jak się ich pozbyć?
Kobieta z chorobą posurowiczą
Choroba posurowicza - objawy. Czy występuje po szczepieniu?
Sprawdzanie reakcji alergicznej
Reakcja alergiczna - co robić, gdy wystąpi? Typy i objawy
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj