} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Kiedy pylą trawy?

Pyłki traw to alergen, który w naszym klimacie najbardziej ze wszystkich uprzykrza życie alergikom. Trawy rosną wszędzie, okres ich kwitnienia jest długi, a stężenie pyłków w powietrzu bardzo wysokie. Są zatem prawdziwą zmorą dla osób ze skłonnościami do alergii wziewnych, powodując szereg dokuczliwych dolegliwości wiosną, latem i wczesną jesienią.
Trawa w blasku słońca
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Początek pylenia traw

Kiedy pylą trawy i dają się we znaki uczuleniowcom? Okres ich kwitnienia jest naprawdę długi. Pierwsze pyłki traw zaczynają unosić się nad ziemią już w połowie kwietnia. Czy już wtedy u alergików pojawiają się dolegliwości? Raczej nie. Wiele zależy od stopnia uczulenia danego pacjenta. Niektórzy odczuwają objawy alergii już przy niskich stężeniach, inni dopiero przy wysokich.

W kwietniu stężenie pyłków traw jest niskie, więc u niewielu osób powoduje katar i podrażnienia. To, z jaką intensywnością rozwija się kwitnienie roślin, w dużej mierze zależy również od panujących w danym sezonie warunków atmosferycznych. Jeśli są one dla traw sprzyjające, stężenie pyłków podnosi się znacząco już na początku maja i wówczas może być już naprawdę dokuczliwe dla sporego odsetka alergików.

Reklama

Szczytowy okres pylenia

Trawy są roślinami wiatropylnymi występującymi niemal we wszystkich rejonach świata. Są powszechnie spotykane w każdym klimacie, zarówno na terenach pozamiejskich jak i w obrębie dużych aglomeracji. Rosną dziko i są uprawiane oraz wysiewane w ogrodach, parkach, skwerach miejskich czy wzdłuż dróg. Dlatego od pyłków traw właściwie nie można uciec. Jedynie, planując wypoczynek, warto wiedzieć, kiedy kwitną trawy i kierować się kalendarzem pylenia, ustalając termin wakacyjnych wyjazdów.

W Polsce apogeum pylenia traw przypada na drugą połowę maja, czerwiec i pierwszą połowę lipca. W rejonach dalej wysuniętych na północ i tym samym chłodniejszych okres ten jest nieco przesunięty, przypadając na lipiec i pierwszą połowę sierpnia. W Europie południowej i rejonie Morza Śródziemnego natomiast szczytowym okresem pylenia jest maj.

Warto pamiętać również, że stężenie pyłków traw w powietrzu zmienia się w zależności od aury i pory dnia. Wyższe jest przy słonecznej i wietrznej pogodzie, kiedy pyłki nie są obciążone wilgocią i łatwo rozprzestrzeniane przez wiatr na duże odległości. Stężenie rośnie również w godzinach rannych (od 5 do 8) i popołudniowych (od 16 do 19). Wtedy osoby uczulone powinny w miarę możliwości unikać wychodzenia z domu.

Reklama

Do kiedy pylą trawy?

Od drugiej połowy lipca w większości rejonów Polski stężenie pyłków traw w powietrzu spada do poziomu średniego. Wyjątek stanowią Warmia i Mazury oraz tereny nadmorskie, gdzie wysoka wilgotność tworzy sprzyjające dla kwitnących traw warunki i wysokie stężenie utrzymuje się nieco dłużej.

Czasem, kiedy lato jest wyjątkowo ciepłe i wilgotne, na przełomie sierpnia i września następuje ponowny wzrost stężenia pyłków traw. Wówczas alergicy, którzy od połowy lipca zdążyli już nieco odetchnąć i nacieszyć się poprawą samopoczucia, znów mają powody do niepokoju i powinni liczyć się z nawrotem dolegliwości.

Pylenie traw kończy się definitywnie dopiero zpoczątkiem października. Wówczas z powietrza znikają ostatnie ziarna i stężenie spada do zerowego poziomu, a uczuleniowcy mogą oddychać pełną piersią bez obaw o wystąpienie kataru siennegozapalenia spojówek czy alergicznej astmy.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Alergie
Biedronka azjatycka - jak się jej pozbyć? Ugryzienie i zwalczanie
biedronka azjatycka
Uczulenie na twarzy – od kosmetyków, słońca, maseczki. Jak łagodzić objawy?
Kobietę swędzi twarz
Uczulenie na pomidory – objawy na rękach, w ustach. Jak leczyć alergię?
Kobieta nie chce jeść pomidorów
Podobne artykuły
Roztocza - czym są, gdzie występują i jak się ich pozbyć?
Pacjent podczas odczulania
Odczulanie (immunoterapia alergenowa) - na czym polega i jakie są jej skutki uboczne?
Cladosporium w łazience
Cladosporium - co to jest i gdzie występuje? Alergia i leczenie
Bylica
Alergia na bylicę - jak ją leczyć i czego nie jeść? Objawy
Jabłka
Dlaczego uczulenie na jabłka występuje razem z alergią na pyłki brzóz? Przyczyny i objawy

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!