Początek pylenia traw
Kiedy pylą trawy i dają się we znaki uczuleniowcom? Okres ich kwitnienia jest naprawdę długi. Pierwsze pyłki traw zaczynają unosić się nad ziemią już w połowie kwietnia. Czy już wtedy u alergików pojawiają się dolegliwości? Raczej nie. Wiele zależy od stopnia uczulenia danego pacjenta. Niektórzy odczuwają objawy alergii już przy niskich stężeniach, inni dopiero przy wysokich.
W kwietniu stężenie pyłków traw jest niskie, więc u niewielu osób powoduje katar i podrażnienia. To, z jaką intensywnością rozwija się kwitnienie roślin, w dużej mierze zależy również od panujących w danym sezonie warunków atmosferycznych. Jeśli są one dla traw sprzyjające, stężenie pyłków podnosi się znacząco już na początku maja i wówczas może być już naprawdę dokuczliwe dla sporego odsetka alergików.
Reklama
Szczytowy okres pylenia
Trawy są roślinami wiatropylnymi występującymi niemal we wszystkich rejonach świata. Są powszechnie spotykane w każdym klimacie, zarówno na terenach pozamiejskich jak i w obrębie dużych aglomeracji. Rosną dziko i są uprawiane oraz wysiewane w ogrodach, parkach, skwerach miejskich czy wzdłuż dróg. Dlatego od pyłków traw właściwie nie można uciec. Jedynie, planując wypoczynek, warto wiedzieć, kiedy kwitną trawy i kierować się kalendarzem pylenia, ustalając termin wakacyjnych wyjazdów.
W Polsce apogeum pylenia traw przypada na drugą połowę maja, czerwiec i pierwszą połowę lipca. W rejonach dalej wysuniętych na północ i tym samym chłodniejszych okres ten jest nieco przesunięty, przypadając na lipiec i pierwszą połowę sierpnia. W Europie południowej i rejonie Morza Śródziemnego natomiast szczytowym okresem pylenia jest maj.
Warto pamiętać również, że stężenie pyłków traw w powietrzu zmienia się w zależności od aury i pory dnia. Wyższe jest przy słonecznej i wietrznej pogodzie, kiedy pyłki nie są obciążone wilgocią i łatwo rozprzestrzeniane przez wiatr na duże odległości. Stężenie rośnie również w godzinach rannych (od 5 do 8) i popołudniowych (od 16 do 19). Wtedy osoby uczulone powinny w miarę możliwości unikać wychodzenia z domu.
Reklama
Do kiedy pylą trawy?
Od drugiej połowy lipca w większości rejonów Polski stężenie pyłków traw w powietrzu spada do poziomu średniego. Wyjątek stanowią Warmia i Mazury oraz tereny nadmorskie, gdzie wysoka wilgotność tworzy sprzyjające dla kwitnących traw warunki i wysokie stężenie utrzymuje się nieco dłużej.
Czasem, kiedy lato jest wyjątkowo ciepłe i wilgotne, na przełomie sierpnia i września następuje ponowny wzrost stężenia pyłków traw. Wówczas alergicy, którzy od połowy lipca zdążyli już nieco odetchnąć i nacieszyć się poprawą samopoczucia, znów mają powody do niepokoju i powinni liczyć się z nawrotem dolegliwości.
Pylenie traw kończy się definitywnie dopiero zpoczątkiem października. Wówczas z powietrza znikają ostatnie ziarna i stężenie spada do zerowego poziomu, a uczuleniowcy mogą oddychać pełną piersią bez obaw o wystąpienie kataru siennego, zapalenia spojówek czy alergicznej astmy.