Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Kiedy pylą trawy?

Pyłki traw to alergen, który w naszym klimacie najbardziej ze wszystkich uprzykrza życie alergikom. Trawy rosną wszędzie, okres ich kwitnienia jest długi, a stężenie pyłków w powietrzu bardzo wysokie. Są zatem prawdziwą zmorą dla osób ze skłonnościami do alergii wziewnych, powodując szereg dokuczliwych dolegliwości wiosną, latem i wczesną jesienią.
Trawa w blasku słońca
źródło:123RF
Spis treści

Początek pylenia traw

Kiedy pylą trawy i dają się we znaki uczuleniowcom? Okres ich kwitnienia jest naprawdę długi. Pierwsze pyłki traw zaczynają unosić się nad ziemią już w połowie kwietnia. Czy już wtedy u alergików pojawiają się dolegliwości? Raczej nie. Wiele zależy od stopnia uczulenia danego pacjenta. Niektórzy odczuwają objawy alergii już przy niskich stężeniach, inni dopiero przy wysokich.

W kwietniu stężenie pyłków traw jest niskie, więc u niewielu osób powoduje katar i podrażnienia. To, z jaką intensywnością rozwija się kwitnienie roślin, w dużej mierze zależy również od panujących w danym sezonie warunków atmosferycznych. Jeśli są one dla traw sprzyjające, stężenie pyłków podnosi się znacząco już na początku maja i wówczas może być już naprawdę dokuczliwe dla sporego odsetka alergików.

Reklama

Szczytowy okres pylenia

Trawy są roślinami wiatropylnymi występującymi niemal we wszystkich rejonach świata. Są powszechnie spotykane w każdym klimacie, zarówno na terenach pozamiejskich jak i w obrębie dużych aglomeracji. Rosną dziko i są uprawiane oraz wysiewane w ogrodach, parkach, skwerach miejskich czy wzdłuż dróg. Dlatego od pyłków traw właściwie nie można uciec. Jedynie, planując wypoczynek, warto wiedzieć, kiedy kwitną trawy i kierować się kalendarzem pylenia, ustalając termin wakacyjnych wyjazdów.

W Polsce apogeum pylenia traw przypada na drugą połowę maja, czerwiec i pierwszą połowę lipca. W rejonach dalej wysuniętych na północ i tym samym chłodniejszych okres ten jest nieco przesunięty, przypadając na lipiec i pierwszą połowę sierpnia. W Europie południowej i rejonie Morza Śródziemnego natomiast szczytowym okresem pylenia jest maj.

Warto pamiętać również, że stężenie pyłków traw w powietrzu zmienia się w zależności od aury i pory dnia. Wyższe jest przy słonecznej i wietrznej pogodzie, kiedy pyłki nie są obciążone wilgocią i łatwo rozprzestrzeniane przez wiatr na duże odległości. Stężenie rośnie również w godzinach rannych (od 5 do 8) i popołudniowych (od 16 do 19). Wtedy osoby uczulone powinny w miarę możliwości unikać wychodzenia z domu.

Reklama

Do kiedy pylą trawy?

Od drugiej połowy lipca w większości rejonów Polski stężenie pyłków traw w powietrzu spada do poziomu średniego. Wyjątek stanowią Warmia i Mazury oraz tereny nadmorskie, gdzie wysoka wilgotność tworzy sprzyjające dla kwitnących traw warunki i wysokie stężenie utrzymuje się nieco dłużej.

Czasem, kiedy lato jest wyjątkowo ciepłe i wilgotne, na przełomie sierpnia i września następuje ponowny wzrost stężenia pyłków traw. Wówczas alergicy, którzy od połowy lipca zdążyli już nieco odetchnąć i nacieszyć się poprawą samopoczucia, znów mają powody do niepokoju i powinni liczyć się z nawrotem dolegliwości.

Pylenie traw kończy się definitywnie dopiero zpoczątkiem października. Wówczas z powietrza znikają ostatnie ziarna i stężenie spada do zerowego poziomu, a uczuleniowcy mogą oddychać pełną piersią bez obaw o wystąpienie kataru siennegozapalenia spojówek czy alergicznej astmy.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pylenie
Kiedy rozpoczyna się pylenie brzozy i jak długo trwa? Poznaj objawy alergii na jej pyłki
Brzoza w parku
Co pyli we wrześniu?
Kobietę dopadł katar sienny w czasie wrześniowego spaceru po łące
Leszczyna pospolita - pylenie. Kiedy pyli leszczyna?
Drzewo leszczyny
Podobne artykuły
Cladosporium w łazience
Cladosporium - co to jest i gdzie występuje? Alergia i leczenie
Kobieta odczuwa objawy alergii wziewnej
Co pyli w czerwcu?
Trawa w blasku słońca
Kiedy pylą trawy?
Kobieta na łące odczuwa objawy alergii
Co pyli w sierpniu?
Drzewa sosnowe wiosną
Kiedy pyli sosna?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!