Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Co pyli we wrześniu?

We wrześniu kończy się lato, nie kończy się jednak niestety sezon kwitnienia roślin, których pyłki powodują reakcje alergiczne i związane z nimi dokuczliwe dolegliwości. We wrześniu dają się we znaki alergikom przede wszystkim pyłki zarodniki grzybów mikroskopowych. Oprócz nich wciąż pylą trawy i niektóre powszechnie spotykane w Polsce chwasty. Co zatem pyli we wrześniu i nadal może doprowadzić do łez niejednego alergika?
Kobietę dopadł katar sienny w czasie wrześniowego spaceru po łące
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Zarodniki grzybów Cladosporium

W naszym klimacie dwa rodzaje grzybów pleśniowych są wyjątkowo dokuczliwe dla osób cierpiących na alergię wziewną:

 • Cladosporium,
 • Alternaria.

Ich zarodniki są jednym z najsilniejszych spotykanych w Polsce alergenów unoszących się w powietrzu latem i wczesną jesienią. Okres ich pylenia jest w dodatku długi, także są prawdziwym utrapieniem dla alergików. Pyłki grzybów są bardzo niewielkich rozmiarów, dlatego wiatr z łatwością rozdmuchuje je na duże odległości, a ludziom na nie uczulonym trudno jest się przed nimi ustrzec. Ich największe stężenie odnotowuje się, kiedy panują wysokie temperatury i mała wilgotność.

Grzyby z rodzaju Aletrnariawe wrześniu kończą już pylić. Ich zarodniki unoszą się w powietrzu tylko w pierwszej dekadzie września, w drugiej – znikają całkowicie. Zarodniki grzybów Cladosporiumnatomiast jeszcze nie dają od siebie odpocząć. Niemal przez cały wrzesień ich stężenie w całej Polsce jest wysokie lub bardzo wysokie, tylko w niektórych rejonach spada do średniego w ostatnich dniach miesiąca.

Alergia na zarodniki grzybów pleśniowych objawia się:

 • swędzeniem nosa i okolic oczu,
 • wodnistym katarem siennym,
 • ograniczoną drożnością nosa,
 • łzawieniem i zaczerwienieniem oczu.

Reklama

Koniec pylenia traw

Wrzesień jest miesiącem wyczekiwanym przez osoby uczulone na pyłki traw. Są one najsilniejszym alergenem ze wszystkich zawartych w roślinach rosnących w naszym klimacie. 

Trawy pylą już od kwietnia i uprzykrzają życie uczuleniowcom, powodując:

 • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
 • zapalenie spojówek,
 • katar sienny
 • kichanie,
 • podrażnienie, zaczerwienienie i pieczenie oczu,
 • łzawienie,
 • ograniczoną drożność nosa.

Według internetowego kalendarza pylenia roślin, w południowo-zachodniej i północno-wschodniej części Polski trawy kończą swoją aktywność już w pierwszych dniach września. W pozostałych częściach kraju stężenie ich pyłków zanika około tygodnia lub dwóch później (wiele zależy też od panujących warunków atmosferycznych).

Warto pamiętać, że pyłki traw najsilniejsze objawy alergii powodują rano i po południu. W południe i wieczorem ich stężenie spada, więc alergicy o tych porach dniach zazwyczaj czują się lepiej.

Jakie chwasty pylą we wrześniu?

Mimo, że wrzesień kojarzy się już bardziej z jesienią niż latem i bardziej z grzybobraniem niż zrywaniem kwiatów, należy pamiętać, że niektóre rośliny nadal kwitną, a ich pyłki unoszące się w powietrzu wywołują katar lub napady suchego kaszlu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że takie objawy nawet jesienią nie muszą być oznaką przeziębienia lub grypy, ale nadal sygnalizować mogą alergię wziewną.

Istnieje kilka popularnych chwastów, które nadal pylą i powodują reakcje uczuleniowe:

 • bylica pospolita– kończy pylić w całym kraju dopiero w drugiej połowie września,
 • pokrzywa– w większości rejonów Polski kończy pylić w ostatnich dniach września, na Mazowszu i Pomorzu jej pylenie przeciąga się do pierwszej dekady października,
 • babka zwyczajna– na Pomorzu i Mazowszu oraz w Polsce centralnej kończy pylić w okolicach połowy września, w pozostałych rejonach nie odnotowuje się już stężenia jej pyłków w powietrzu,
 • komosa– w centralnej Polsce jej pylenie kończy się w drugiej połowie sierpnia, jednak w pozostałych rejonach zahacza ono o pierwszą dekadę września,
 • ambrozja– w centralnej Polsce kończy pylić w połowie miesiąca, na Pomorzu i Mazowszu – w ostatniej dekadzie, w pozostałych rejonach kraju we wrześniu nie odnotowuje się już stężenia jej pyłków w powietrzu.

 

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pylenie
Co pyli w sierpniu?
Kobieta na łące odczuwa objawy alergii
Kiedy pylą trawy?
Trawa w blasku słońca
Co teraz pyli?
Mężczyzna z katarem siennym
Podobne artykuły
Drzewa sosnowe wiosną
Kiedy pyli sosna?
Brzoza w parku
Kiedy rozpoczyna się pylenie brzozy i jak długo trwa? Poznaj objawy alergii na jej pyłki
Drzewo leszczyny
Leszczyna pospolita - pylenie. Kiedy pyli leszczyna?
Wierzba pyli w kwietniu
Co pyli w kwietniu?
W marcu pyli olcha
Co pyli w marcu?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!