Co pyli we wrześniu?

We wrześniu kończy się lato, nie kończy się jednak niestety sezon kwitnienia roślin, których pyłki powodują reakcje alergiczne i związane z nimi dokuczliwe dolegliwości. We wrześniu dają się we znaki alergikom przede wszystkim pyłki zarodniki grzybów mikroskopowych. Oprócz nich wciąż pylą trawy i niektóre powszechnie spotykane w Polsce chwasty. Co zatem pyli we wrześniu i nadal może doprowadzić do łez niejednego alergika?
Kobietę dopadł katar sienny w czasie wrześniowego spaceru po łące
Źródło:123RF
Spis treści

Zarodniki grzybów Cladosporium

W naszym klimacie dwa rodzaje grzybów pleśniowych są wyjątkowo dokuczliwe dla osób cierpiących na alergię wziewną:

 • Cladosporium,
 • Alternaria.

Ich zarodniki są jednym z najsilniejszych spotykanych w Polsce alergenów unoszących się w powietrzu latem i wczesną jesienią. Okres ich pylenia jest w dodatku długi, także są prawdziwym utrapieniem dla alergików. Pyłki grzybów są bardzo niewielkich rozmiarów, dlatego wiatr z łatwością rozdmuchuje je na duże odległości, a ludziom na nie uczulonym trudno jest się przed nimi ustrzec. Ich największe stężenie odnotowuje się, kiedy panują wysokie temperatury i mała wilgotność.

Grzyby z rodzaju Aletrnariawe wrześniu kończą już pylić. Ich zarodniki unoszą się w powietrzu tylko w pierwszej dekadzie września, w drugiej – znikają całkowicie. Zarodniki grzybów Cladosporiumnatomiast jeszcze nie dają od siebie odpocząć. Niemal przez cały wrzesień ich stężenie w całej Polsce jest wysokie lub bardzo wysokie, tylko w niektórych rejonach spada do średniego w ostatnich dniach miesiąca.

Alergia na zarodniki grzybów pleśniowych objawia się:

 • swędzeniem nosa i okolic oczu,
 • wodnistym katarem siennym,
 • ograniczoną drożnością nosa,
 • łzawieniem i zaczerwienieniem oczu.

Koniec pylenia traw

Wrzesień jest miesiącem wyczekiwanym przez osoby uczulone na pyłki traw. Są one najsilniejszym alergenem ze wszystkich zawartych w roślinach rosnących w naszym klimacie. 

Trawy pylą już od kwietnia i uprzykrzają życie uczuleniowcom, powodując:

 • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
 • zapalenie spojówek,
 • katar sienny
 • kichanie,
 • podrażnienie, zaczerwienienie i pieczenie oczu,
 • łzawienie,
 • ograniczoną drożność nosa.

Według internetowego kalendarza pylenia roślin, w południowo-zachodniej i północno-wschodniej części Polski trawy kończą swoją aktywność już w pierwszych dniach września. W pozostałych częściach kraju stężenie ich pyłków zanika około tygodnia lub dwóch później (wiele zależy też od panujących warunków atmosferycznych).

Warto pamiętać, że pyłki traw najsilniejsze objawy alergii powodują rano i po południu. W południe i wieczorem ich stężenie spada, więc alergicy o tych porach dniach zazwyczaj czują się lepiej.

Jakie chwasty pylą we wrześniu?

Mimo, że wrzesień kojarzy się już bardziej z jesienią niż latem i bardziej z grzybobraniem niż zrywaniem kwiatów, należy pamiętać, że niektóre rośliny nadal kwitną, a ich pyłki unoszące się w powietrzu wywołują katar lub napady suchego kaszlu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że takie objawy nawet jesienią nie muszą być oznaką przeziębienia lub grypy, ale nadal sygnalizować mogą alergię wziewną.

Istnieje kilka popularnych chwastów, które nadal pylą i powodują reakcje uczuleniowe:

 • bylica pospolita– kończy pylić w całym kraju dopiero w drugiej połowie września,
 • pokrzywa– w większości rejonów Polski kończy pylić w ostatnich dniach września, na Mazowszu i Pomorzu jej pylenie przeciąga się do pierwszej dekady października,
 • babka zwyczajna– na Pomorzu i Mazowszu oraz w Polsce centralnej kończy pylić w okolicach połowy września, w pozostałych rejonach nie odnotowuje się już stężenia jej pyłków w powietrzu,
 • komosa– w centralnej Polsce jej pylenie kończy się w drugiej połowie sierpnia, jednak w pozostałych rejonach zahacza ono o pierwszą dekadę września,
 • ambrozja– w centralnej Polsce kończy pylić w połowie miesiąca, na Pomorzu i Mazowszu – w ostatniej dekadzie, w pozostałych rejonach kraju we wrześniu nie odnotowuje się już stężenia jej pyłków w powietrzu.

 

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak walczyć z roztoczami kurzu? Skuteczne rozwiązanie dla alergików
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Podobne artykuły
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Bazofile a ich rola w organizmie. Jaka jest norma?
IgE całkowite: badanie i cena. Jaka jest norma IgE?
Kiedy pyli sosna?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama