Kiedy pyli sosna?

Sosna jest jednym z najpopularniejszych gatunków drzew spotykanych w Polsce. Jak okiem sięgnąć, niemal we wszystkich rejonach kraju rozciągają się malownicze lasy sosnowe. Nie dość jednak, że jest rośliną tak powszechnie spotykaną, to w dodatku wydziela ogromne ilości pyłków, które uczulają co prawda rzadko, ale ze względu na swoje wysokie stężenie i tak potrafią dokuczyć alergikom. Kiedy sosna pyli i w jaki sposób może zaszkodzić?
Drzewa sosnowe wiosną
źródło:123RF

Spis treści

Sosna pyli późną wiosną

Pylenie sosny jest bardzo łatwo zauważalne. Wydziela ona bowiem pyłek w ogromnych ilościach i ma charakterystyczny, żółto-zielony kolor. Sosnowy „kurz” pokrywa dosłownie wszystko dookoła, tworzy zielonkawą pokrywę na samochodach, dachach budynków, balkonach i tarasach, kałużach itd. Osoby mieszkające poza miastem z pewnością od razu zauważają go w swoich ogrodach, bo osadza się na liściach innych roślin, meblach ogrodowych itd. 

Kiedy sosna pyli i oblepia swoim pyłkiem to, co znajduje się w pobliżu? Kwitnienie rozpoczyna się z reguły w połowie maja i utrzymuje do połowy czerwca, lecz wiele zależy od panujących w danym sezonie warunków atmosferycznych. W sprzyjających warunkach zaczyna się już na początku maja i przeciąga do trzeciej dekady czerwca.

Czy pyłki sosny uczulają?

Sosnowy pyłek – ze względu na swoje bardzo wysokie stężenie w powietrzu – bywa uciążliwy nie tylko dla alergików. Unoszący się nad ziemią i łatwo rozprzestrzeniany nawet przez lekki wiatr jest wdychany przez wszystkich, którzy mieszkają w pobliżu lasów lub spędzają na łonie natury wolny czas w okresie wiosennym.

Alergia na pyłki sosny występuje na szczęście niezwykle rzadko, ale mimo to mogę one być przyczyną złego samopoczucia. Dlatego tak się dzieje? Otóż wdychanie ogromnych ilości pyłków często powoduje podrażnienie błony śluzowej nosa czy gardła. Przyczynia się do uszkodzeń śluzówki, co z kolei może objawiać się:

  • nadmierną produkcją wydzieliny, 
  • katarem siennym
  • łzawieniem oczu,
  • kaszlem. 

Jest to reakcja obronna organizmu przed dostającym się do wewnątrz ciałem obcym.

Podrażnienia błony śluzowej są szczególnie uciążliwe dla uczuleniowców, ponieważ na uszkodzoną śluzówkę intensywniej oddziałują inne alergeny. W praktyce oznacza to, że osoby, u których wystąpiła reakcja na dostające się do dróg oddechowych pyłki sosny, bardziej narażone są na wystąpienie objawów alergii wziewnej np. na pyłki traw.

Reklama

Objawy uczulenia na pyłki sosny

U niektórych alergików występuje jednak reakcja uczuleniowa na same pyłki sosny. Zazwyczaj objawia się ona:

  • katarem siennym w postaci obfitej, wodnistej wydzieliny,
  • ograniczoną drożnością nosa,
  • podrażnieniem, pieczeniem, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu.

Sosna jest w naszym klimacie drzewem powszechnie spotykanym, ponieważ rośnie na niemal każdym podłożu, nie straszne są jej również trudne warunki klimatyczne. Jej osobniki dzielą się na męskie i żeńskie, przy czym te pierwsze wydzielają drażniący pyłek. 

Jak radzić sobie z alergią na pyłki sosny? Przede wszystkim osoby ze skłonnościami do uczuleń powinny unikać w okresie kwitnienia przebywania na terenach zielonych, głównie w lasach. W miastach stężenie jest zdecydowanie mniejsze, a zatem i objawy alergii występują rzadziej. Aby pozbyć się czynnika drażniącego, po spacerze warto zmienić ubranie, przemyć skórę i oczyścić włosy.

Czytaj:

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!