Dla Ciebie, na zdrowie!

Kiedy pyli sosna?

Sosna jest jednym z najpopularniejszych gatunków drzew spotykanych w Polsce. Jak okiem sięgnąć, niemal we wszystkich rejonach kraju rozciągają się malownicze lasy sosnowe. Nie dość jednak, że jest rośliną tak powszechnie spotykaną, to w dodatku wydziela ogromne ilości pyłków, które uczulają co prawda rzadko, ale ze względu na swoje wysokie stężenie i tak potrafią dokuczyć alergikom. Kiedy sosna pyli i w jaki sposób może zaszkodzić?
Drzewa sosnowe wiosną
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Sosna pyli późną wiosną

Pylenie sosny jest bardzo łatwo zauważalne. Wydziela ona bowiem pyłek w ogromnych ilościach i ma charakterystyczny, żółto-zielony kolor. Sosnowy „kurz” pokrywa dosłownie wszystko dookoła, tworzy zielonkawą pokrywę na samochodach, dachach budynków, balkonach i tarasach, kałużach itd. Osoby mieszkające poza miastem z pewnością od razu zauważają go w swoich ogrodach, bo osadza się na liściach innych roślin, meblach ogrodowych itd. 

Kiedy sosna pyli i oblepia swoim pyłkiem to, co znajduje się w pobliżu? Kwitnienie rozpoczyna się z reguły w połowie maja i utrzymuje do połowy czerwca, lecz wiele zależy od panujących w danym sezonie warunków atmosferycznych. W sprzyjających warunkach zaczyna się już na początku maja i przeciąga do trzeciej dekady czerwca.

Czy pyłki sosny uczulają?

Uciążliwe objawy alergii takie jak katar, łzawienie oczu czy wysypka towarzyszą nam przez cały rok. Dobrym sposobem na zwalczanie tych dolegliwości będzie lek w postaci tabletki z bilastyną, która działa przeciwhistaminowo, hamuje powstawanie bąbli oraz zmniejsza zaczerwienienia skóry. Lek przeznaczony jest dla dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia. KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź jak zmniejszyć objawy alergii.

Sosnowy pyłek – ze względu na swoje bardzo wysokie stężenie w powietrzu – bywa uciążliwy nie tylko dla alergików. Unoszący się nad ziemią i łatwo rozprzestrzeniany nawet przez lekki wiatr jest wdychany przez wszystkich, którzy mieszkają w pobliżu lasów lub spędzają na łonie natury wolny czas w okresie wiosennym.

Alergia na pyłki sosny występuje na szczęście niezwykle rzadko, ale mimo to mogę one być przyczyną złego samopoczucia. Dlatego tak się dzieje? Otóż wdychanie ogromnych ilości pyłków często powoduje podrażnienie błony śluzowej nosa czy gardła. Przyczynia się do uszkodzeń śluzówki, co z kolei może objawiać się:

  • nadmierną produkcją wydzieliny, 
  • katarem siennym
  • łzawieniem oczu,
  • kaszlem. 

Jest to reakcja obronna organizmu przed dostającym się do wewnątrz ciałem obcym.

Podrażnienia błony śluzowej są szczególnie uciążliwe dla uczuleniowców, ponieważ na uszkodzoną śluzówkę intensywniej oddziałują inne alergeny. W praktyce oznacza to, że osoby, u których wystąpiła reakcja na dostające się do dróg oddechowych pyłki sosny, bardziej narażone są na wystąpienie objawów  alergii wziewnej np. na pyłki traw.

Zmagasz się z alergią? Kliknij tutaj!

Objawy uczulenia na pyłki sosny

U niektórych alergików występuje jednak reakcja uczuleniowa na same pyłki sosny. Zazwyczaj objawia się ona:

  • katarem siennym w postaci obfitej, wodnistej wydzieliny,
  • ograniczoną drożnością nosa,
  • podrażnieniem, pieczeniem, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu.

Sosna jest w naszym klimacie drzewem powszechnie spotykanym, ponieważ rośnie na niemal każdym podłożu, nie straszne są jej również trudne warunki klimatyczne. Jej osobniki dzielą się na męskie i żeńskie, przy czym te pierwsze wydzielają drażniący pyłek. 

Jak radzić sobie z alergią na pyłki sosny? Przede wszystkim osoby ze skłonnościami do uczuleń powinny unikać w okresie kwitnienia przebywania na terenach zielonych, głównie w lasach. W miastach stężenie jest zdecydowanie mniejsze, a zatem i objawy alergii występują rzadziej. Aby pozbyć się czynnika drażniącego, po spacerze warto zmienić ubranie, przemyć skórę i oczyścić włosy.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj:

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - jakie są jej objawy? Tabela reakcji
Osoba uczulona na owoce
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Opalanie na plaży a alergia na słońce
Przeczytaj artykuł
Bazofile - podwyższone i niskie. Czym są i jakie są normy?
Bazofile ilustracja 3D
Podobne artykuły
Roztocza - czym są, gdzie występują i jak się ich pozbyć?
Kobietę swędzą dłonie
Uczulenie na dłoniach - na zimno i detergenty. Od czego?
Kobietę swędzi nos
Swędzenie nosa - po bokach i na czubku. Co oznacza?
Reakcja alergiczna na skórze
Uczulenie na chlor - objawy i leczenie alergii
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!