Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Co pyli w sierpniu?

W sierpniu, jako miesiącu wakacyjnym, a od kilku lat dodatkowo najcieplejszym w roku, wielu ludzi planuje wypoczynek na łonie natury. Dlatego warto wiedzieć, co pyli w sierpniu i kontaktu z jakimi roślinami należy unikać, aby dolegliwości alergiczne nie zepsuły nam urlopu.
Kobieta na łące odczuwa objawy alergii
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Zarodniki grzybów pleśniowych

Sierpień to czas bardzo wysokiego stężenia w powietrzu zarodników grzybów mikroskopowych powodujących przykre dolegliwości alergiczne:

 • wodnisty katar sienny,
 • ograniczoną drożność nosa,
 • swędzenie nosa i okolic oczu,
 • łzawienie, podrażnienie i zaczerwienienie oczu.

Stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium utrzymuje wysoki poziom właściwie przez cały sierpień. Spada ono całkowicie dopiero z początkiem listopada, dlatego osoby na nie uczulone przez długie miesiące mogą narzekać na złe samopoczucie. Trochę lepiej rzecz ma się w przypadku zarodników grzybów Alternaria– ostatnie dni sierpnia kończą ich aktywność, a alergicy, u których wywołują one reakcje uczuleniową, mogą już odetchnąć z ulgą.

Reklama

Bylica pospolita

Grzyby to nie jedyna zmora dla alergików w drugiej połowie wakacji. Co jeszcze pyli w sierpniu? Dokuczliwe mogą też być pyłki bylicy pospolitej. Według kalendarza alergika, przez cały sierpień z objawami uczulenia na bylicę mogą zmagać się przede wszystkim mieszkańcy wschodniej i północnej części Polski. W pozostałych regionach wysokie stężenie jej pyłków w powietrzu odnotowuje się w pierwszej połowie miesiąca, później spada ono do średniego poziomu. Bylicy pospolita jest trzecim (po trawach i brzozie) najsilniej uczulającym alergenem w Polsce. Może ona wywoływać poważne dysfunkcje organizmu, takie jak:

Bylica pospolita jest chwastem występującym głównie na terenach pozamiejskich, na nieużytkach rolnych i łąkach. Warto wiedzieć, że jej pyłki unoszą się nisko nad ziemią i tam ich stężenie w powietrzu jest najwyższ

Pokrzywa

Pokrzywa jest chwastem powszechnie występującym na terenach zielonych, zarówno w miastach jak i na wsiach. Wydziela ogromne ilości pyłków, dlatego alergicy są silnie narażeni na ich działanie. Na szczęście uczulenie na pyłki pokrzywy zdarza się niezbyt często, niemniej jednak mogą one powodować katar sienny oraz łzawienie i podrażnienie oczu.

Pokrzywa najintensywniej daje o sobie znać alergikom w Polsce centralnej. Tam przez pierwsze dwie dekady sierpnia stężenie jej pyłków w powietrzu utrzymuje się na wysokim poziomie, spada dopiero pod koniec wakacji. W południowej i północno-wschodniej Polsce stężenie pyłków spada już po połowie sierpnia, choć długość kwitnienia zależy też od panujących w danym sezonie warunków atmosferycznych.

Reklama

Trawy

W sierpniu nadal kwitną trawyIch pyłki są najsilniej uczulające spośród pyłków roślin powodujących w naszym klimacie alergię wziewną. Choć apogeum pylenia traw przypada w naszym klimacie na drugą połowę maja, czerwiec i pierwszą połowę lipca, w sierpniu alergicy nadal mogą skarżyć się na objawy uczulenia takie jak:

 • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
 • zapalenie spojówek,
 • katar sienny w postaci wodnistej wydzieliny,
 • kichanie,
 • podrażnienie, zaczerwienienie i pieczenie oczu,
 • łzawienie,
 • ograniczoną drożność nosa.

W sierpniu szczególnie narażeni na aktywność pyłków traw są alergicy w Polsce centralnej i południowej. Na Mazowszu i Pomorzu ich stężenie wzrasta dopiero pod koniec miesiąca, dlatego w pierwszej połowie sierpnia można tam spokojnie planować wypoczynek.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pylenie
Co pyli w kwietniu?
Wierzba pyli w kwietniu
Co pyli w marcu?
W marcu pyli olcha
Kiedy pylą trawy?
Trawa w blasku słońca
Podobne artykuły
Cladosporium w łazience
Cladosporium - co to jest i gdzie występuje? Alergia i leczenie
Drzewa sosnowe wiosną
Kiedy pyli sosna?
Brzoza w parku
Kiedy rozpoczyna się pylenie brzozy i jak długo trwa? Poznaj objawy alergii na jej pyłki
Drzewo leszczyny
Leszczyna pospolita - pylenie. Kiedy pyli leszczyna?
Kobieta na łące odczuwa objawy alergii
Co pyli w sierpniu?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!