Najzdrowsze miejsce w internecie

Kiedy rozpoczyna się pylenie brzozy i jak długo trwa? Poznaj objawy alergii na jej pyłki

Pyłki brzozy uważa się za drugi (po pyłkach traw) najsilniejszy alergen występujący w naszym klimacie, powodujący alergie wziewne. Prowadzi do szeregu dokuczliwych objawów występujących u uczuleniowców z dużym natężeniem. Warto zatem wiedzieć, kiedy pyli brzoza, by w miarę możliwości unikać z nią kontaktu w momentach wzmożonego kwitnienia.
Brzoza w parku
źródło:123RF
W skrócie
 • Pyłki brzozy w Europie są drugim, zaraz po alergenach pyłku traw, najczęstszą przyczyną alergii wziewnych.
 • Brzoza pyli od końca marca do początku maja, lecz największe stężenie pyłków przypada na drugą połowę kwietnia.
 • Alergia na brzozę najczęściej objawia się okresowym nieżytem nosa, zapaleniem spojówek czy częstym kichaniem.
SPRAWDŹ TEŻ: Alergia na pyłki roślin - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Spis treści

Jak długo pyli brzoza?

Brzoza jest największym postrachem alergików w Polsce spośród wszystkich drzew liściastych. Jej pyłki są jednym z najintensywniej dających się we znaki alergenów fruwających w powietrzu w okresie wiosennym. Pylenie brzozy przypada przede wszystkim na kwiecień, choć w wyjątkowo sprzyjających jej warunkach atmosferycznych, może przeciągnąć się do początku maja.

Kalendarz alergiczny podaje, że największe stężenie pyłków brzozy w powietrzu przypada na drugą połowę kwietnia. Wówczas osoby ze stwierdzonym na nie uczuleniem mogą najsilniej odczuwać dokuczliwe objawy alergii wziewnej

Pylenie brzozy z reguły rozpoczyna się w pierwszych dniach kwietnia, jednak w wyjątkowo ciepłych sezonach niskie stężenie jej pyłków w powietrzu odnotowuje się już pod koniec marca. Długość kwitnienia brzozy w dużej mierze zależy zatem od pogody i może trwać od 3 do nawet 5 tygodni. Należy pamiętać, że nie przez cały czas stężenie pyłków jest wysokie. Naprawdę dokuczliwe zazwyczaj trwa około 2 tygodni, jednak osoby o silnej alergii mogą odczuwać jej objawy już przy niskim lub średnim stężeniu.

Objawy alergii na pyłki brzozy

Uważa się, że alergia na pyłki brzozy może dotyczyć nawet połowę populacji. W zależności od tego, z jaką siłą występuje, osoba uczulona może odczuwać jej objawy przy niskim, średnim lub dopiero wysokim stężeniu pyłków w powietrzu. Osoby najsilniej uczulone mogą narzekać na złe samopoczucie już przy stężeniu 80 pyłków na 1m3 powietrza. Największe odnotowywane stężenia natomiast to około 4000 pyłków na 1m3 powietrza w szczytowych momentach kwitnienia brzozy.

Najczęściej obserwowane objawy alergii u osób o niewielkiej wrażliwości uczuleniowej ograniczają się do oczu i nosa, a dokładniej może pojawić się:

 • wodnisty katar sienny,
 • częste kichanie,
 • zaczerwienienie i łzawienie oczu.

Natomiast osoby silnie uczulone mogą skarżyć się również na:

 • obrzęk ust,
 • zmiany skórne (tzw. pokrzywkę),
 • chrypę,
 • duszności,
 • utrudnione oddychanie,
 • astmę alergiczną,
 • senność,
 • ogólne pogorszenie samopoczucia.

Alergia krzyżowa na pyłki brzozy

Bardzo wiele alergenów powoduje nie tylko zwykłe reakcje alergiczne, ale również alergie krzyżowe. Co to znaczy? Otóż niektórzy uczuleniowcy nie odczuwają dolegliwości spowodowanych przez jeden alergen, ale więcej działających na nich symultanicznie. W praktyce znaczy to tyle, że kogoś, kto nie reaguje alergią na same pyłki brzozy, mogą uczulić jej pyłki w połączeniu z pyłkami innej rośliny lub alergenem dostarczanym organizmowi np. w jakimś pokarmie.

Pyłki brzozy najczęściej wchodzą w reakcje krzyżowe z pyłkami: 

 • dębu, 
 • buku, 
 • jesionu, 
 • gruszy, 
 • drzewa oliwnego, 
 • topoli, 
 • kasztana 

oraz alergenami pokarmowymi zawartymi w niektórych owocach, warzywach i orzechach. 

Co robić, gdy pyli brzoza?

Lotne pyłki brzozy są w stanie przemierzać z wiatrem duże odległości, a ich stężenie podnosi się w godzinach popołudniowych. Dodatkowo udowodniono, że brzozy rosnące na terenach miejskich wśród ruchliwych ulic, wydzielają większą ilość substancji alergizujących niż te z dala od miejskiego zgiełku. Zatem co robić, gdy pyli brzoza? Przede wszystkim osoby na nią uczulone powinny unikać przebywania na łonie natury, szczególnie w drugiej części dnia.

Okres pylenia brzozy może wiązać się również z koniecznością przyjmowania leków wskazanych przez specjalistę. Doraźnie można zastosować również środki dostępne w aptece bez recepty, jednak zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Dodatkowo warto unikać wietrzenia pomieszczeń w porach nasilonego pylenia – najlepiej robić to w nocy. Po powrocie do domu należy zdjąć ubranie, które może być nośnikiem drażniących alergenów, a także najlepiej wziąć prysznic. Pomocne mogą okazać się także oczyszczacze powietrza.

Czytaj również

Bibliografia

 • Buczyłko K.: Nie tylko alergeny: pyłek brzozy. Alergia, 2017, 1; 15-19.
 • Rapiejko P, Stankiewicz W, Szczygielski K i wsp. Progowe stężenie pyłku roślin niezbędne do wywołania objawów alergicznych. Otolaryngol Pol 2007; LXI (4): 591–594.
 • Płusa T. Reakcje krzyżowe w chorobach alergicznych. Alergologia Współczesna 2005, 1(15) 12-7.
 • Żukow-Karczewski M., Brzoza – drzewo pospolite?, „AURA”, nr 9/1993 r 9.
 • Buczyłko K, Budkowska H. Alergia krzyżowa na jabłka u dzieci uczulonych na pyłek brzozy. Alergia Astma Immunologia 2008, 13(4): 242-249
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - jakie są jej objawy? Tabela reakcji
Osoba uczulona na owoce
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Opalanie na plaży a alergia na słońce
Przeczytaj artykuł
Bazofile a ich rola w organizmie. Jaka jest norma?
Pacjent z problemem alergii
Podobne artykuły
Kiedy pyli sosna?
Reakcja alergiczna - co robić, gdy wystąpi? Typy i objawy
Alergia wziewna – objawy u dzieci i dorosłych. Jak leczyć?
Ugryzienie meszki – jak wygląda ślad? Leki i domowe sposoby

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama