Cladosporium – co to jest i kiedy pyli? Objawy alergii

Cladosporium to grupa mikroskopijnych grzybów pleśniowych, których zarodniki są szczególnie uciążliwie dla alergików w okresie między majem a sierpniem. Trudno ustrzec się przed pyleniem tego rodzaju grzybów, ponieważ występują one w środowisku zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Poznaj objawy alergii na cladosporium, by jak najszybciej móc wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Grzyby pleśniowe w łazience
Źródło: 123RF

Spis treści

Co to jest cladosporium?

Na tajemniczo brzmiące określenie cladosporium składa się grupa grzybów pleśniowych. Wyróżnia się kilkaset gatunków tego grzyba.

W Polsce występują m.in. takie gatunki jak:

 • cladosporium herbarum,
 • cladosporium elegans,
 • cladosporium allicinum,
 • czy cladosporium iridis.

Co można powiedzieć o cladosporium? Co to jest? Są to mikroskopijne grzyby występujące na całej kuli ziemskiej, jednak najbardziej upodobały one sobie klimat umiarkowany. Charakteryzują się one tym, że potrafią się rozprzestrzeniać w nieograniczony sposób.

Pyłek cladosporium jest niewidoczny gołym okiem, ale świetnie radzi sobie z zasiedleniem rozmaitych powierzchni. Zarodniki cladosporium są przenoszone przez wiatr na znaczne odległości. Grzyby te zatem bytują w środowisku zewnętrznym, głównie na obumarłych roślinach, resztkach pokarmów, czy grzybach.

Jednak cladosporium świetnie radzi sobie również w warunkach domowych, ponieważ bez problemów rozwija się w wilgotnych, ciepłych, rzadko wietrzonych pomieszczeniach, takich jak łazienka, czy kuchnia. Dodatkowo namnażaniu się grzybów z rodzaju cladosporium sprzyja także kurz, rośliny doniczkowe i brak dbałości o czystość takich części domu jak łazienka czy kuchnia.

Kiedy pyli cladosporium?

Kiedy alergicy mogą odczuwać największe zagrożenie ze strony cladosporium? Pylenie tej grupy grzybów przypada na okres między majem a sierpniem. W tym czasie alergicy są szczególnie narażeni na działanie pyłków tego alergenu. Warto przy tym podkreślić, że wraz z uczuleniem na cladosporium bardzo często współwystępuje alergia m.in. na zarodniki Alternaria, a także na pyłki roślin, itp.

Co jeszcze warto wiedzieć o cladosporium? Alergia na ten rodzaj grzybów jest nad wyraz odczuwalna kiedy po ciepłych, deszczowych dniach następują dni suche, słoneczne i wietrzne. Grzybnia cladosporium bez większych problemów zasiedla także wewnętrzne środowisko.

Najwięcej tych grzybów znajduje się m.in. w:

 • piwnicach,
 • kuchniach,
 • łazienkach,
 • szklarniach,
 • domkach letniskowych (zwłaszcza nieogrzewanych),

a także w lokalach, takich jak biblioteki, archiwa i sklepy antykwaryczne. Opisywany typ grzybów ma tym lepsze warunki do rozkwitu, im więcej w zamieszkanych pomieszczeniach znajduje się kurzu, kwiatów doniczkowych, sierści zwierząt, czy odchodów ptaków.

Objawy alergii na cladosporium

Jak rozpoznać, że zaobserwowane u siebie symptomy to alergia na grzyby? Objawy uczulenia na cladosporium dotyczą zarówno oznak płynących z górnych, jak i nierzadko dolnych dróg oddechowych.

Najczęściej jednak cechy, po których można poznać, że powodem kłopotów zdrowotnych jest alergia na cladosporium to:

Niekiedy dochodzą to tego objawy skórne, takie jak różne alergiczne reakcje na skórze oraz atopowe zapalenie skóry.

Uczulenie na tej rodzaj grzybów zwykle pojawia się w późniejszym wieku (rzadko skarżą się na nie dzieci, czy młodzież), a jej symptomy nasilają się wraz z osiąganiem coraz większej dojrzałości.

Należy również liczyć się z tym, że jeśli w rodzinie występowały przypadki alergii (niekoniecznie związanej z uczuleniem na cladosporium), może dojść do rozwinięcia się uczulenia na cladosporium u zstępnych krewnych.

Jak postępować z uczuleniem na cladosporium?

Cladosporium jest obecne zarówno w środowisku zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Dlatego nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie pyłków tych grzybów z otoczenia. Wówczas należałoby wykluczyć wychodzenie na dwór oraz mieszkać w nieskazitelnie czystym domu.

Należy jednak starać się minimalizować zagrożenie związane z reakcją alergiczną na zarodniki opisywanych gatunków grzybów. Przede wszystkim trzeba często wietrzyć pomieszczenia, w których się mieszka i pracuje. Powinno się także zatroszczyć o szczególną czystość kuchni i łazienki. Nie wolno pozostawiać resztek pożywienia (szczególnie warzyw i owoców) w przypadkowych miejscach, a umieszczać je w lodówce.

Trzeba ponadto postawić na dobrze działającą wentylację oraz klimatyzację (jeśli znajduje się ona w pomieszczeniach, w których przebywa alergik, należy ją regularnie czyścić i odgrzybiać). Co więcej z przestrzeni mieszkalnej powinno się też usunąć kwiaty doniczkowe lub ziemię w donicach zastąpić innym surowcem.

Leczenie uczulenia na cladosporium

W przypadku ciężkiego przebiegu alergii na cladosporium lekarz przeważnie przepisuje leki wziewne lub inny rodzaj preparatów antyhistaminowych. Terapia powinna być dobrana indywidualnie do konkretnego pacjenta. Nie należy przyjmować medykamentów na własną rękę. Przyjmowanie konkretnych środków leczniczych zawsze powinno stanowić wynik konsultacji z lekarzem specjalistą (w tym przypadku alergologiem).

Oprócz zaleconego przez medyka postępowania alergicy muszą stosować się do wyżej opisanych zasad, czyli starannie dbać o czystość oraz systematyczne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywają.

Poza tym powinni odpuścić sobie wykonywanie takich czynności jak grabienie liści, trawy, czy innych ogrodowych odpadów. Ponadto nie zaleca się im odwiedzania takich miejsc jak antykwariaty, pomieszczenia biblioteczne, czy szklarnie. Jak najrzadziej też powinni oni przebywać w piwnicach.

Wraz z wiekiem alergia może mieć coraz poważniejszy przebieg, dlatego osoba uczulona na cladosporium powinna być objęta specjalistyczną opieką medyczną.

Zobacz też:

Bibliografia

 • Marcinkowska Joanna, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych fitopatologii, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2012, Warszawa, ISBN 9788309010487
 • Zawisza Edward, Grzyby a choroby alergiczne, Borgis – Nowa Medycyna 1/2001

Oceń artykuł

(liczba ocen 9)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!