Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Cladosporium - co to jest i gdzie występuje? Alergia i leczenie

Cladosporium to grupa mikroskopijnych grzybów pleśniowych. Trudno ustrzec się przed pyleniem tego rodzaju grzybów, ponieważ występują one w środowisku zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Kiedy wypada ich okres pylenia? Poznaj objawy alergii na Cladosporium, by jak najszybciej móc wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Cladosporium w łazience
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Pyłek Cladosporium jest niewidoczny gołym okiem, jednak może przeżyć w najrozmaitszych warunkach. Jakich?
 • Alergia na Cladosporium najczęściej występuje z nadwrażliwością na inne alergeny.
 • Leczenie alergii na Cladosporium jest bardzo ważne, gdyż może ona prowadzić do poważnych powikłań.
SPRAWDŹ TEŻ: Alergia na grzyby pleśniowe - jak się objawia?
Spis treści

Reklama

Co to jest Cladosporium?

Na tajemniczo brzmiące określenie Cladosporium składa się grupa grzybów pleśniowych. Wyróżnia się kilkaset rodzajów tego grzyba.

W Polsce występują m.in. takie gatunki jak:

 • Cladosporium herbarum Link,
 • Cladosporium elegans,
 • Cladosporium allicinum,
 • Cladosporium iridis.

Co można powiedzieć o Cladosporium? Co to jest? Są to mikroskopijne grzyby które choć występują na całej kuli ziemskiej, najbardziej upodobały sobie klimat umiarkowany. Charakteryzują siętym, że potrafią się rozprzestrzeniać w nieograniczony sposób.

Pyłek Cladosporium jest niewidoczny gołym okiem, ale świetnie radzi sobie z zasiedleniem rozmaitych powierzchni.

Zarodniki Cladosporium są przenoszone przez wiatr na znaczne odległości. Grzyby te zatem bytują w środowisku zewnętrznym, głównie na obumarłych roślinach, resztkach pokarmów czy grzybach.

Jednak Cladosporium świetnie radzi sobie również w warunkach domowych, ponieważ bez problemów rozwija się w wilgotnych, ciepłych, rzadko wietrzonych pomieszczeniach, takich jak łazienka czy kuchnia.

Dodatkowo namnażaniu się grzybów z rodzaju Cladosporium sprzyja także kurz, rośliny doniczkowe i brak dbałości o czystość takich części domu jak łazienka czy kuchnia.

Idealnymi warunkami są np. wilgotne ramy okienne i niewentylowane pomieszczenia. Optymalną temperaturą dla rozmnażania grzyba jest od 25 do 30 stopni Celsjusza, choć jest on w stanie przetrwać także w szerszym zakresie - od 5 do 37 stopni Celsjusza.

Reklama

Kiedy pyli Cladosporium?

Kiedy alergicy mogą odczuwać największe zagrożenie ze strony Cladosporium? Pylenie tej grupy grzybów przypada na okres między majem a sierpniem.

W tym czasie alergicy są szczególnie narażeni na działanie pyłków tego alergenu. Warto przy tym podkreślić, że wraz z uczuleniem na Cladosporium bardzo często współwystępuje alergia m.in. na zarodniki Alternaria, a także na pyłki roślin, itp.

Co jeszcze warto wiedzieć o Cladosporium? Alergia na ten rodzaj grzybów jest nad wyraz odczuwalna kiedy po ciepłych, deszczowych dniach następują dni suche, słoneczne i wietrzne. Grzybnia Cladosporium bez większych problemów zasiedla także wewnętrzne środowiska.

Najwięcej tych grzybów znajduje się m.in. w:

 • piwnicach,
 • kuchniach,
 • łazienkach,
 • szklarniach,
 • domkach letniskowych (zwłaszcza nieogrzewanych),

a także w lokalach, takich jak biblioteki, archiwa i sklepy antykwaryczne. Opisywany typ grzybów ma tym lepsze warunki do rozkwitu, im więcej w zamieszkanych pomieszczeniach znajduje się kurzu, kwiatów doniczkowych, sierści zwierząt, czy odchodów ptaków.

Warto wspomnieć, że Cladosporium pojawia się także na pomidorach, a konkretnie na ich liściach. Cladosporium fulvum objawia się w formie brązowych plam.

Objawy alergii na Cladosporium

Jak rozpoznać, że zaobserwowane u siebie symptomy to alergia na grzyby? Objawy uczulenia na Cladosporium dotyczą zarówno oznak płynących z górnych, jak i nierzadko dolnych dróg oddechowych.

Najczęściej jednak cechy, po których można poznać, że powodem kłopotów zdrowotnych jest alergia na Cladosporium to:

 • alergiczny nieżyt nosa,
 • kaszel,
 • astma i grzybicze zapalenie zatok.

Niekiedy dochodzą to tego objawy skórne, takie jak różne alergiczne reakcje na skórze oraz atopowe zapalenie skóry.

Uczulenie na ten rodzaj grzybów zwykle pojawia się w późniejszym wieku (rzadko skarżą się na nie dzieci czy młodzież), a jej symptomy nasilają się wraz z osiąganiem coraz większej dojrzałości.

Należy również liczyć się z tym, że jeśli w rodzinie występowały przypadki alergii (niekoniecznie związanej z uczuleniem na Cladosporium), może dojść do rozwinięcia się uczulenia u bliskich krewnych.

Reklama

Alergia krzyżowa z Cladosporium

Ten gatunek grzyba pleśniowego powoduje alergie krzyżowe. Oznacza to, że reakcja alergiczna, która została pierwotnie wytworzona przez konkretny alergen, zostaje następne wywołana przez kontakt z alergenem o podobnej budowie, ale innego pochodzenia.

Objawy  alergii na Cladosporium mogą wystąpić zatem po kontakcie z sierścią zwierząt i drożdżami, a także przez styczność z innymi grzybami i pleśniami.

W przypadku jakiejkolwiek alergii należy zapoznać się z tabelą reakcji krzyżowych.

ALLERTEC® EFFECT
Stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów kataru siennego (katar, zatkany nos, kichanie, świąd oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek (obrzęk, świąd, zaczerwienione i łzawiące oczy). Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka). Bilastyna hamuje powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, dzięki czemu poprawia się jakość snu i jakość życia
ALLERTEC® EFFECT. Skład i postać: Każda tabletka zawiera 20 mg bilastyny. Wskazanie: Objawowe leczenie sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek oraz pokrzywki. Allertec Effect jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i powyżej). Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. ChPL: 03.08.2022 r

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Diagnostyka alergii na Cladosporium

W celu zdiagnozowania alergii należy udać się do specjalisty. Alergolog może zlecić badania zarówno na NFZ, jak i odpłatne, w zależności od tego, czy wizyta była prywatna. Cena badania wynosi średnio od 20 do 30 złotych.

Jak wygląda badanie? Przede wszystkim wykonuje się testy z krwi. W celu testu alergicznego pobiera się próbkę z żyły. Pacjent nie musi być na czczo.

Test taki można przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Często zleca się wykonanie całego panelu oznaczeń, które obejmują pozostałe alergeny wziewne.

Jak postępować z uczuleniem na Cladosporium?

Cladosporium jest obecne zarówno w środowisku zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Dlatego nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie pyłków tych grzybów z otoczenia. Wówczas należałoby wykluczyć wychodzenie na dwór oraz mieszkać w nieskazitelnie czystym domu.

Należy jednak starać się minimalizować zagrożenie związane z reakcją alergiczną na zarodniki opisywanych gatunków grzybów.

Jak to robić?

 • Przede wszystkim trzeba często wietrzyć pomieszczenia, w których się mieszka i pracuje.
 • Powinno się także zatroszczyć o szczególną czystość kuchni i łazienki.
 • Nie wolno pozostawiać resztek pożywienia (szczególnie warzyw i owoców) w przypadkowych miejscach, a umieszczać je w lodówce
 • Trzeba ponadto postawić na dobrze działającą wentylację oraz klimatyzację (jeśli znajduje się ona w pomieszczeniach, w których przebywa alergik, należy ją regularnie czyścić i odgrzybiać).
 • Co więcej z przestrzeni mieszkalnej powinno się też usunąć kwiaty doniczkowe lub ziemię w donicach zastąpić innym surowcem.

Reklama

Leczenie uczulenia na Cladosporium

W przypadku ciężkiego przebiegu alergii na Cladosporium lekarz przeważnie przepisuje leki wziewne lub inny rodzaj preparatów antyhistaminowych. Terapia powinna być dobrana indywidualnie do konkretnego pacjenta.

Nie należy przyjmować medykamentów na własną rękę. Przyjmowanie konkretnych środków leczniczych zawsze powinno stanowić wynik konsultacji z lekarzem specjalistą (w tym przypadku alergologiem).

Oprócz zaleconego przez medyka postępowania, alergicy muszą stosować się do wyżej opisanych zasad, czyli starannie dbać o czystość oraz systematyczne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywają.

Poza tym powinni odpuścić sobie wykonywanie takich czynności jak grabienie liści, trawy czy innych ogrodowych odpadów. Ponadto nie zaleca się im odwiedzania takich miejsc jak antykwariaty, pomieszczenia biblioteczne czy szklarnie. Jak najrzadziej też powinni oni przebywać w piwnicach.

Wraz z wiekiem alergia może mieć coraz poważniejszy przebieg, dlatego osoba uczulona na Cladosporium powinna być objęta specjalistyczną opieką medyczną.

Możliwą metodą leczenia jest odczulanie, czyli podawanie niewielkich dawek leku. Mają one na celu zwiększenie tolerancji układu immunologicznego.

Nieleczona alergia może prowadzić nawet do grzybicy zatok. Objawia się ona m.in. bólami głowy, obrzękiem powiek i niedrożnością nosa. Istnieje także ryzyko, że doprowadzi do poważnego rozwoju astmy.

Czytaj również

Bibliografia

 • Marcinkowska Joanna, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych fitopatologii, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2012, Warszawa, ISBN 9788309010487
 • Zawisza Edward, Grzyby a choroby alergiczne, Borgis – Nowa Medycyna 1/2001
 • Braun U (2001). Cladosporium exoasci, C. exobasidii and some allied species. Schlechtendalia 7: 53–58.
 • David JC (1988). Cladosporium colocasiae. Mycopathologia 103: 115–116.
 • Park HG, Managbanag JR, Stamenova EK, Jong SC (2004). Comparative analysis of common indoor Cladosporium species based on molecular data and conidial characters. Mycotaxon 89: 441–451.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pylenie
Co pyli w sierpniu?
Kobieta na łące odczuwa objawy alergii
Co teraz pyli?
Mężczyzna z katarem siennym
Kiedy pylą trawy?
Trawa w blasku słońca
Podobne artykuły
Drzewa sosnowe wiosną
Kiedy pyli sosna?
Cladosporium w łazience
Cladosporium - co to jest i gdzie występuje? Alergia i leczenie
Drzewo leszczyny
Leszczyna pospolita - pylenie. Kiedy pyli leszczyna?
Wierzba pyli w kwietniu
Co pyli w kwietniu?
W marcu pyli olcha
Co pyli w marcu?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!