Właściwości oleju z wiesiołka
Nienasycone kwasy tłuszczowe — oto co przede wszystkim znajdziemy w oleju z wiesiołka. Występują one w nim w dwóch formach:
-
GLA — kwas gamma linolenowy, czyli jeden z kwasów tłuszczowych omega-6, który musi być dostarczany organizmowi z zewnątrz, ponieważ nie jest naturalnie syntezowany przez nasz organizm. Działa przeciwzapalnie oraz wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.
-
LA — kwas linolowy to również jeden z nienasyconych kwasów omega-6. Znaleźć go można m.in. w mleku matki. Wpływa na pracę układu immunologicznego i wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, czyli spowalnia procesy starzenia się. Przypisuje się mu nawet hamowanie rozwoju komórek rakowych.
Poza tym, że olej z wiesiołka zawiera kwasy tłuszczowe, jest też źródłem fitosteroli roślinnych, witaminy E, polifenoli i antyoksydantów.
Reklama
Na co stosuje się olej z wiesiołka?
Olej z wiesiołka nazywany jest potocznie olejem dla kobiet, ponieważ zalecany jest w przypadku wielu kobiecych dolegliwości takich, jak:
-
wyjątkowe dokuczliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS),
-
nieregularne i bolesne miesiączki,
-
zespół policystycznych jajników (PCOS),
-
zaburzenia hormonalne,
-
trudności w zajściu w ciąże,
-
menopauza,
-
suchość pochwy,
-
bolesność piersi.
Dodatkowo może ułatwiać zajście w ciąże poprzez stymulowanie warunków rozrodczych w okresie owulacji. Doustne przyjmowanie olejku od pierwszego dnia miesiączki do momentu owulacji zwiększa ilość śluzu szyjkowego, co ułatwia zajście w ciąże. Po olejek z wiesiołka sięgają także kobiety ciężarne tuż przed porodem. Według wielu źródeł ma on bowiem chronić przed ryzykiem pęknięcia lub nacięcia krocza podczas porodu naturalnego. Używa się go także w celu zmiękczenia szyjki macicy.
Częstsze stosowanie oleju przez kobiety, podyktowane jego zaleceniami w wielu kobiecych dolegliwościach, zbudowało opinię, iż olej z wiesiołka przeznaczony jest przede wszystkim dla pań. Tymczasem olej z wiesiołka przysłużyć może się każdemu bez względu na płeć. Warto stosować go dla:
-
złagodzenia objawów alergii (egzemy oraz astmy),
-
złagodzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów,
-
znormalizowania podwyższonego ciśnienia krwi,
-
rozrzedzenia krwi przy nadkrzepliwości,
-
wspomagania odżywienia i nawilżenia skóry,
-
obniżenia "złego" cholesterolu,
-
wzmocnienia włosów.
Reklama
Dawkowanie oleju z wiesiołka — zasady ogólne
Przede wszystkim olej z wiesiołka należy spożywać na zimno — podgrzewanie powoduje, że wytraca on swoje właściwości. Kurację olejem z wiesiołka zaleca się prowadzić przez około 3. miesięcy.
Kapsułki w zależności od przypadku powinno się stosować w następujących dawkach:
-
problemy alergiczne - 500 mg dziennie (1 raz dziennie rano),
-
wypadanie włosów - 1000 mg dziennie (2 razy dziennie po 500 mg),
-
menopauza, suchość pochwy, PMS - 1000 dziennie (2 razy dziennie po 500 mg),
-
poprawa płodności - 1500 mg dziennie (3 razy dziennie po 500 mg),
-
reumatoidalne zapalenie stawów - 1500 mg dziennie (3 razy dziennie po 500 mg).
Jeżeli zaś chodzi o olej z nasion wiesiołka w formie płynnej, to opcje są dwie:
-
1-2 łyżki oleju z wiesiołka przed śniadaniem,
-
stosowanie oleju z wiesiołka w kuchni i włączenie go do diety jako zamiennika innych olejów konsumowanych na zimno.
Reklama
Olej z wiesiołka a owulacja. Jak go stosować, by zwiększyć szanse na ciążę?
Przygotowanie ciała kobiety do zajścia w ciążę to niezwykle skomplikowany temat. Przyszła mama powinna zadbać o odpowiedni poziom witamin w organizmie. Już na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę zaleca się przyjmować odpowiednie suplementy z kwasem foliowym. Do diety przedciążowej warto włączyć również olej z wiesiołka, który może ułatwić zajście w ciążę. Stymuluje on wydzielanie śluzu, który jest niezbędny, by plemniki mogły bez problemu dotrzeć do komórki jajowej.
Chociaż olej z wiesiołka pozytywnie wpływa na płodność, trzeba pamiętać, że może również wywoływać skurcze macicy, a to nie jest już pożądane podczas implementacji zarodka. Właśnie dlatego olej z wiesiołka powinien być regularnie stosowany pomiędzy miesiączką a owulacją — w trakcie i po owulacji należy go odstawić. Kuracja wiesiołkiem najlepsze efekty daje po trzech miesiącach stosowania.
Reklama
Olej z wiesiołka w ciąży. Co musisz wiedzieć?
Olej wiesiołkowy to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich mam, które termin porodu mają już tuż przed sobą, ponieważ poprawia on dojrzałości szyjki macicy. Nie jest on jednak wskazany we wcześniejszych etapach ciąży, gdyż może przyczynić się do poronienia.
Dopochwowe użycie olejku z wiesiołka
Olej z wiesiołka w ciąży, niedługo przed rozwiązaniem, może być także stosowany dopochwowo. Jego zadaniem jest zmiękczenie szyjki macicy przed porodem, by wydawanie na świat dziecka było mniej bolesne, bardziej komfortowe i obeszło się bez komplikacji. Jak stosować olej z wiesiołka dopochwowo? Wystarczy wsunąć głęboko kapsułkę w pochwę. Po aplikacji warto ograniczyć ruchliwość, żeby olej miał okazję zadziałać, zamiast wypłynąć. Olejek można również stosować do masażu krocza.
Reklama
Jak wybrać olej z wiesiołka?
Olej z wiesiołka można przyjmować w formie kapsułek albo w formie płynnej. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Stosując olej w kapsułkach, mamy pełną kontrolę nad dawką. Poza tym forma tabletek jest też zwyczajnie wygodna, co ułatwia regularne przyjmowanie produktu. Z kolei picie oleju z wiesiołka lub dodawanie go do codziennej diety, pozwala na pełną kontrolę jego właściwości, a przez to jakości. Najskuteczniejszy jest bowiem olej z wiesiołka tłoczony i niefiltrowany.
Reklama
Pamiętaj, jeżeli chcesz stosować olej z wiesiołka, najlepiej skonsultuj to wcześniej z lekarzem
Chociaż olej z wiesiołka w ciąży stosowany jest powszechnie i przyjmowany w odpowiedni sposób uważany jest za w pełni bezpieczny, warto przed jego zakupem skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Specjalista podpowie też dokładnie, od którego dnia, w jaki sposób i w jakiej dawce przyszła mama powinna włączyć do swojej diety opisywany olej. Dużo swobodniej stosować olej z wiesiołka mogą panie przygotowujące się na poczęcie dziecka (pomiędzy miesiączką a owulacją) oraz osoby, które zamierzają po niego sięgnąć z innych niż hormonalne i ciążowe powodów — pracy nad układem krążenia, układem immunologicznym, stanem skóry i włosów lub innymi.