Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Olej z wiesiołka w ciąży i przed owulacją. Jak stosować?

Chociaż olej z wiesiołka stosowany jest w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie od bardzo dawna, to od jakiegoś czasu obserwuje się zwiększone nim zainteresowanie. Po olej z wiesiołka sięgają lub planują sięgnąć przede wszystkim kobiety przygotowujące się do ciąży oraz ciężarne. Dlaczego? Jak wiesiołek może wspomagać owulację oraz jak wpływa na kobiecy organizm w czasie ciąży? Kiedy i w jaki sposób należy go stosować? Na te i inne pytania odpowiadamy właśnie w tym artykule.
Na jasnozielonym stole ułożono trzy talerzyki z różnymi tabletkami, wokół nich znajdują się rośliny - również wiesiołek
123RF
W skrócie
 • Olej z wiesiołka znany jest jako kobiecy olej ze względu na częste jego stosowanie w problemach takich jak: PCOS, PMS, menopauza, czy zaburzenia gospodarki hormonalnej.
 • Stosowanie oleju z wiesiołka pomiędzy miesiączką a owulacją może zwiększyć szansę na zajście w ciążę poprzez zwiększanie ilości śluzu, który ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej.
 • Olej z nasion wiesiołka zmiękcza również szyjkę macicy, więc zaleca się jego stosowanie tuż przed terminem porodu, by ułatwić poród.
Spis treści

Reklama

Właściwości oleju z wiesiołka

Nienasycone kwasy tłuszczowe — oto co przede wszystkim znajdziemy w oleju z wiesiołka. Występują one w nim w dwóch formach:

 • GLA — kwas gamma linolenowy, czyli jeden z kwasów tłuszczowych omega-6, który musi być dostarczany organizmowi z zewnątrz, ponieważ nie jest naturalnie syntezowany przez nasz organizm. Działa przeciwzapalnie oraz wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.

 • LA — kwas linolowy to również jeden z nienasyconych kwasów omega-6. Znaleźć go można m.in. w mleku matki. Wpływa na pracę układu immunologicznego i wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, czyli spowalnia procesy starzenia się. Przypisuje się mu nawet hamowanie rozwoju komórek rakowych.

Poza tym, że olej z wiesiołka zawiera kwasy tłuszczowe, jest też źródłem fitosteroli roślinnych, witaminy E, polifenoli i antyoksydantów.

Reklama

Na co stosuje się olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka nazywany jest potocznie olejem dla kobiet, ponieważ zalecany jest w przypadku wielu kobiecych dolegliwości takich, jak:

 • wyjątkowe dokuczliwy zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS),

 • nieregularne i bolesne miesiączki,

 • zespół policystycznych jajników (PCOS),

 • zaburzenia hormonalne,

 • trudności w zajściu w ciąże,

 • menopauza,

 • suchość pochwy,

 • bolesność piersi.

Dodatkowo może ułatwiać zajście w ciąże poprzez stymulowanie warunków rozrodczych w okresie owulacji. Doustne przyjmowanie olejku od pierwszego dnia miesiączki do momentu owulacji zwiększa ilość śluzu szyjkowego, co ułatwia zajście w ciąże. Po olejek z wiesiołka sięgają także kobiety ciężarne tuż przed porodem. Według wielu źródeł ma on bowiem chronić przed ryzykiem pęknięcia lub nacięcia krocza podczas porodu naturalnego. Używa się go także w celu zmiękczenia szyjki macicy.

Częstsze stosowanie oleju przez kobiety, podyktowane jego zaleceniami w wielu kobiecych dolegliwościach, zbudowało opinię, iż olej z wiesiołka przeznaczony jest przede wszystkim dla pań. Tymczasem olej z wiesiołka przysłużyć może się każdemu bez względu na płeć. Warto stosować go dla:

 • złagodzenia objawów alergii (egzemy oraz astmy),

 • złagodzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów,

 • znormalizowania podwyższonego ciśnienia krwi,

 • rozrzedzenia krwi przy nadkrzepliwości,

 • wspomagania odżywienia i nawilżenia skóry,

 • obniżenia "złego" cholesterolu,

 • wzmocnienia włosów.

Dawkowanie oleju z wiesiołka — zasady ogólne

Przede wszystkim olej z wiesiołka należy spożywać na zimno — podgrzewanie powoduje, że wytraca on swoje właściwości. Kurację olejem z wiesiołka zaleca się prowadzić przez około 3. miesięcy.

Kapsułki w zależności od przypadku powinno się stosować w następujących dawkach:

 • problemy alergiczne - 500 mg dziennie (1 raz dziennie rano),

 • wypadanie włosów - 1000 mg dziennie (2 razy dziennie po 500 mg),

 • menopauza, suchość pochwy, PMS - 1000 dziennie (2 razy dziennie po 500 mg),

 • poprawa płodności - 1500 mg dziennie (3 razy dziennie po 500 mg),

 • reumatoidalne zapalenie stawów - 1500 mg dziennie (3 razy dziennie po 500 mg).

Jeżeli zaś chodzi o olej z nasion wiesiołka w formie płynnej, to opcje są dwie:

 • 1-2 łyżki oleju z wiesiołka przed śniadaniem,

 • stosowanie oleju z wiesiołka w kuchni i włączenie go do diety jako zamiennika innych olejów konsumowanych na zimno.

Reklama

Olej z wiesiołka a owulacja. Jak go stosować, by zwiększyć szanse na ciążę?

Przygotowanie ciała kobiety do zajścia w ciążę to niezwykle skomplikowany temat. Przyszła mama powinna zadbać o odpowiedni poziom witamin w organizmie. Już na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę zaleca się przyjmować odpowiednie suplementy z kwasem foliowym. Do diety przedciążowej warto włączyć również olej z wiesiołka, który może ułatwić zajście w ciążę. Stymuluje on wydzielanie śluzu, który jest niezbędny, by plemniki mogły bez problemu dotrzeć do komórki jajowej.

Chociaż olej z wiesiołka pozytywnie wpływa na płodność, trzeba pamiętać, że może również wywoływać skurcze macicy, a to nie jest już pożądane podczas implementacji zarodka. Właśnie dlatego olej z wiesiołka powinien być regularnie stosowany pomiędzy miesiączką a owulacją — w trakcie i po owulacji należy go odstawić. Kuracja wiesiołkiem najlepsze efekty daje po trzech miesiącach stosowania.

Reklama

Olej z wiesiołka w ciąży. Co musisz wiedzieć?

Olej wiesiołkowy to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich mam, które termin porodu mają już tuż przed sobą, ponieważ poprawia on dojrzałości szyjki macicy. Nie jest on jednak wskazany we wcześniejszych etapach ciąży, gdyż może przyczynić się do poronienia.

Dopochwowe użycie olejku z wiesiołka

Olej z wiesiołka w ciąży, niedługo przed rozwiązaniem, może być także stosowany dopochwowo. Jego zadaniem jest zmiękczenie szyjki macicy przed porodem, by wydawanie na świat dziecka było mniej bolesne, bardziej komfortowe i obeszło się bez komplikacji. Jak stosować olej z wiesiołka dopochwowo? Wystarczy wsunąć głęboko kapsułkę w pochwę. Po aplikacji warto ograniczyć ruchliwość, żeby olej miał okazję zadziałać, zamiast wypłynąć. Olejek można również stosować do masażu krocza.

Reklama

Jak wybrać olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka można przyjmować w formie kapsułek albo w formie płynnej. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Stosując olej w kapsułkach, mamy pełną kontrolę nad dawką. Poza tym forma tabletek jest też zwyczajnie wygodna, co ułatwia regularne przyjmowanie produktu. Z kolei picie oleju z wiesiołka lub dodawanie go do codziennej diety, pozwala na pełną kontrolę jego właściwości, a przez to jakości. Najskuteczniejszy jest bowiem olej z wiesiołka tłoczony i niefiltrowany.

Reklama

Pamiętaj, jeżeli chcesz stosować olej z wiesiołka, najlepiej skonsultuj to wcześniej z lekarzem

Chociaż olej z wiesiołka w ciąży stosowany jest powszechnie i przyjmowany w odpowiedni sposób uważany jest za w pełni bezpieczny, warto przed jego zakupem skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Specjalista podpowie też dokładnie, od którego dnia, w jaki sposób i w jakiej dawce przyszła mama powinna włączyć do swojej diety opisywany olej. Dużo swobodniej stosować olej z wiesiołka mogą panie przygotowujące się na poczęcie dziecka (pomiędzy miesiączką a owulacją) oraz osoby, które zamierzają po niego sięgnąć z innych niż hormonalne i ciążowe powodów — pracy nad układem krążenia, układem immunologicznym, stanem skóry i włosów lub innymi.

Bibliografia

 • Wiecheć, M., & Klimek, M. (2005). Zespół napięcia przedmiesiączkowego w świetle współczesnych poglądów. Przegląd Lekarski, 62(12).
 • Jarząbek-Bielecka, G. (2019). Zaburzenia miesiączkowania u dziewcząt w praktyce ginekologicznej. In Forum położnictwa i ginekologii (Vol. 44, pp. 25-34).
 • Nowacka, A. (2020). Olej z wiesiołka a atopowe zapalenie skóry-usystematyzowanie wiedzy.
 • Szczesna, M. (1993). Ocena zdrowotna nasion z wiesiolka. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 44(2-3), 139-146.
 • Kaźmierska, A., & Gawor, E. (2015). Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolenowego (GLA). Kosmetol. Estet, 4(4), 335-338.
Alicja Górska
Artykuł napisany przez
Alicja Górska
Specjalizuje się w artykułach związanych z szeroko pojętą kulturą, zdrowiem nowymi technologiami oraz kobiecością. Absolwentka twórczego pisania, filmoznawstwa oraz edytorstwa tekstów literackich i użytkowych. Doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Suplementacja i leki w ciąży
Leki OTC w ciąży - czy można je przyjmować w ciąży?
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca w dłoni białe tabletki
Elektrolity w ciąży - czy i kiedy można pić? Jakie wybrać?
Kobieta z problemami w okresie ciąży z powody braku elektrolitów
Kwas DHA. Dlaczego potrzebują go kobiety w ciąży?
Podobne artykuły
Na jasnozielonym stole ułożono trzy talerzyki z różnymi tabletkami, wokół nich znajdują się rośliny - również wiesiołek
Olej z wiesiołka w ciąży i przed owulacją. Jak stosować?
Kobieta w ciąży bierze żelazo
Żelazo w ciąży – groźny niedobór. Ile wynosi norma?
Kobieta w ciąży pijąca syrop
Syrop na kaszel w ciąży - czy jest bezpieczny dla dziecka? Jaki warto wybrać?
Kobieta w ciąży zażywająca antybiotyki
Antybiotyki w ciąży - czy są bezpieczne? Jakie stosować i czy wywołują skutki uboczne?
Suplementy diety z kwasem DHA
Kwas DHA dla dzieci, w ciąży i dla karmiących - właściwości i źródła

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!