🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Magnez w ciąży – kiedy suplementować i jaki wybrać?

Magnez w ciąży jest niezbędny dla jej prawidłowego przebiegu. Silny niedobór może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Z drugiej jednak strony nie powinno się dopuszczać do przedawkowania tego pierwiastka.
Kobieta w ciąży pije wodę
źródło:123RF
W skrócie
 • Zapotrzebowanie na magnez w ciąży rośnie o kilkanaście procent w porównaniu z okresem przed zapłodnieniem. Codzienna dieta zazwyczaj nie zaspokaja podaży na ten pierwiastek, tym bardziej więc u kobiet ciężarnych często stwierdza się jego niedobory.
 • Niedobór magnezu w ciąży powoduje silne skurcze mięśni macicy, co może doprowadzić do przedwczesnego porodu.
 • W ciąży często zalecana jest suplementacja preparatami magnezu, wzbogaconymi o witaminę B6, która zwiększa jego przyswajalność. Ale uwaga – przyjmując magnez należy się stosować do informacji zawartych w ulotkach oraz wskazań lekarskich. Istnieje możliwość przedawkowania Mg, o potencjalnie nawet śmiertelnych skutkach.
SPRAWDŹ TEŻ: Jaki magnez wybrać? Rodzaje i przyswajalność
Spis treści

Reklama

Niedobór magnezu w ciąży

Magnez w ciąży jest jednym z najważniejszych składników mineralnych, zarówno dla matki, jak też płodu rozwijającego się w jej łonie - niedobór Mg w tym szczególnym okresie może mieć negatywne konsekwencje. 

Pierwiastek ten wpływa na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, podwyższając tzw. próg pobudliwości, a tym samym obniżając kurczliwość mięśni gładkich znajdujących się w macicy. Brak magnezu w ciąży może powodować silne skurcze, między innymi skurcze łydek, wiąże się zatem z ryzykiem przedwczesnego porodu. 

Inną możliwą konsekwencją jest nadciśnienie u ciężarnej. Warto również podkreślić, iż Mg działa ochronnie na rozwijający system nerwowy dziecka, co ma szczególne znaczenie w przypadku tych maluchów, które przyjdą na świat długo przed terminem. 

Naukowcy wskazują też związek między znacznym niedoborem magnezu w ciąży, a możliwością wystąpienia SIDS (Sudden Infant Death Syndrome), czyli syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej – niewyjaśnionego zgonu dziecka przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Zapotrzebowanie na magnez w ciąży jest podwyższone względem norm stosowanych na co dzień. Wedle rekomendacji opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, dzienna podaż Mg powinna wynosić:

 • 255 mg u dorosłych kobiet do 30 roku życia
 • 265 mg u kobiet po 30 r.ż.
 • 300 mg u kobiet ciężarnych po 19 r.ż.
 • 335 mg u kobiet ciężarnych przed 19 r.ż.
 • 265 mg w okresie laktacji po 19 r.ż.
 • 300 mg w okresie laktacji przez 19 r.ż.

Popyt na magnez rośnie wraz ze wzrostem masy ciała. Niedobór tego pierwiastka w okresie ciąży ma związek ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety, a także potrzebami dojrzewającego płodu (przeciętnie zużywającego około 8 mg na dobę).

Reklama

Czy można brać magnez w ciąży? 

Należy podkreślić, że dobowe zapotrzebowanie na magnez trudno jest zaspokoić za pomocą zwykłej diety. Tym bardziej problem ten staje się palący w przypadku kobiet ciężarnych, u których nader często stwierdza się przewlekłe niedobory. 

Dlatego  suplementacja magnezu w ciąży może być wskazana, pod warunkiem, iż decyzja o jego przyjmowaniu zostanie podjęta przez lekarza, bądź przynajmniej ze specjalistą skonsultowana. Tak jak w przypadku wszelkich innych suplementów diety, wyrobów medycznych oraz leków, magnezu nie powinno się brać bez wyraźnego wskazania. 

W niektórych przypadkach lekarze przepisują magnez na twardnienie brzucha w ciąży, powodowane przez tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa. Objaw ten pojawia się po 20 tygodniu ciąży i może być męczący, a nawet bolesny. Należy jednak pamiętać, że są to skurcze, których rolą jest wzmocnienie mięśni macicy przed porodem, nie należy więc zbytnio ich tłumić. 

Może też być stosowany magnez na podtrzymanie ciąży, w sytuacji gdy nadmierna kurczliwość mięśni macicy grozi poronieniem. Także i w tym przypadku nie należy jednak niczego czynić na własną rękę, bez wyraźnych zaleceń lekarskich. 

Jaki magnez w ciąży? 

Najlepszy magnez dla kobiet w ciąży? Naturalny, czyli znajdujący się w produktach spożywczych

Bogatym źródłem tego pierwiastka są:

 • produkty zbożowe,
 • rośliny strączkowe,
 • kakao, gorzka czekolada,
 • orzechy,
 • ryby,
 • ziemniaki,
 • wysoko mineralizowana woda.

W praktyce nawet właściwa, odpowiednio zbilansowana dieta często okazuje się niewystarczająca. W takich przypadkach zalecana jest – pod nadzorem lekarza – suplementacja.

Zazwyczaj przepisywany jest na skurcze w ciąży magnez z witaminą B6 (pirydoksyną). Związek ten pełni w organizmie ludzkim szereg istotnych funkcji, w tym jednak przypadku dodawany jest do suplementów przede wszystkim jako czynnik zwiększający tzw. biodostępność, czyli mówiąc inaczej – ułatwiający wchłanianie magnezu. 

Reklama

Ile magnezu w ciąży? 

Łączna dzienne dawka magnezu w ciąży powinna być ustalona przez lekarza, a także zgodna z zaleceniami zawartymi w ulotkach. Popularne preparaty dostępne są w kapsułkach bądź tabletkach o różnej wielkości. Zawartość magnezu w jednej dawce waha się zazwyczaj od 40 do 100 mg. W niektórych przypadkach jest to porcja całkowicie wystarczająca do pokrycia deficytu, w innych – zdecydowania za mała. W zależności od skali niedoboru, dobowa suplementacja może wynosić od 100 do nawet 1000 miligramów (w skrajnych, doraźnych przypadkach).  Decyzje o dawkowaniu powinien jednak podjąć lekarz prowadzący ciężarną.

Reklama

Kiedy odstawić magnez w ciąży?

Do kiedy brać magnez w ciąży? Czy istnieją okoliczności, w których bezwzględnie należy przerwać suplementację? Ścisłe wytyczne w tej materii nie istnieją, także i w tym przypadku każdorazowo należy odwołać się do wskazań lekarskich. 

Niewątpliwie przyczynkiem do zaprzestania suplementacji jest unormowanie poziomu magnezu w organizmie na wskazanym poziomie. Należy pamiętać, że istnieje możliwość przedawkowania tego pierwiastka – długotrwała dzienna podaż w ilości przekraczającej 500-600 mg dziennie może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia ciężarnej. 

Odstawienie magnezu w ciąży, lekarz może zalecić także wtedy, gdy w nadmiernym stopniu hamuje on skurcze macicy, co może utrudniać poród. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Magdalena Makowska-Donajska, Lidia Hirnle, Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, tom 2, nr 4
 • Agata Karowicz-Bilińska i inni, Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania preparatu Chela-Mag B6 Mama w położnictwie i ginekologii, Ginekol Pol. 2011, 82
 • Mirosław Jarosz i inni, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020, https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Normy_zywienia_2020web-1.pdf, data dostępu: 02 05 2021
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Suplementacja i leki w ciąży
Leki OTC w ciąży - czy można je przyjmować w ciąży?
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca w dłoni białe tabletki
Elektrolity w ciąży - czy i kiedy można pić? Jakie wybrać?
Kobieta z problemami w okresie ciąży z powody braku elektrolitów
Kwas DHA. Dlaczego potrzebują go kobiety w ciąży?
Podobne artykuły
Na jasnozielonym stole ułożono trzy talerzyki z różnymi tabletkami, wokół nich znajdują się rośliny - również wiesiołek
Olej z wiesiołka w ciąży i przed owulacją. Jak stosować?
Kobieta w ciąży bierze żelazo
Żelazo w ciąży – groźny niedobór. Ile wynosi norma?
Kobieta w ciąży pijąca syrop
Syrop na kaszel w ciąży - czy jest bezpieczny dla dziecka? Jaki warto wybrać?
Suplementy diety z kwasem DHA
Kwas DHA dla dzieci, w ciąży i dla karmiących - właściwości i źródła
Kobieta w ciąży zażywająca antybiotyki
Antybiotyki w ciąży - czy są bezpieczne? Jakie stosować i czy wywołują skutki uboczne?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!