Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Elektrolity w ciąży - czy i kiedy można pić? Jakie wybrać?

Elektrolity w ciąży mają istotne znaczenie nie tylko dla zdrowia kobiety, ale również dla prawidłowego rozwoju płodu. Zobacz, kiedy sięgać po preparaty z takimi substancjami. Które elektrolity wybrać?
Kobieta z problemami w okresie ciąży z powody braku elektrolitów
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Elektrolity to jony soli niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ciężarnej oraz harmonijnego rozwoju płodu.
  • Niedobory tych substancji zwykle manifestują się poprzez nadmierne zmęczenie i skurcze mięśni
  • Deficyt elektrolitów w ciąży to nierzadko konsekwencja typowo ciążowych dolegliwości, ale też objaw towarzyszący odwodnieniu.
Spis treści

Czy można pić elektrolity w ciąży?

Ciąża to okres, gdy rośnie zapotrzebowanie energetyczne przyszłej mamy na różne składniki odżywcze - w tym na białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz minerały, do których zalicza się elektrolity.

Elektrolity to rozpuszczone w płynach ustrojowych jony soli, warunkujące prawidłową pracę wszystkich organów i gospodarkę wodno-elektrolitową.

Właściwa zawartość tych substancji w organizmie ciężarnej to jeden z warunków bezpiecznego przebiegu ciąży, rozwoju płodu, ale również porodu czy procesów związanych z laktacją.

Odpowiedź na pytanie: czy można pić elektrolity w ciąży, jest więc twierdząca, o ile istnieje zapotrzebowanie na takie składniki w organizmie kobiecym.

Elektrolity w ciąży są wsparciem dla kobiety, wspomagają też procesy rozwojowe płodu, jednocześnie nadmiar takich substancji jest równie szkodliwy, co deficyt.

Reklama

Kiedy przyjmować elektrolity w ciąży?

Chcąc przyjmować elektrolity regularnie, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy organizm rzeczywiście ich potrzebuje.

Czasem jednak zdarzają się sytuacje, gdy można uzupełnić elektrolity, bez konieczności dokładniejszych badań.

Preparaty elektrolitowe zawierają w swoim składzie substancje ułatwiające nawodnienie, dlatego warto po nie sięgać w sytuacjach większej utraty wody.

Postaw na elektrolity w ciąży:

  • przy wymiotach,
  • przy biegunce,
  • innych objawach towarzyszących jelitówce, np. wysokiej gorączce.

Kluczowe w rozpoznaniu niedoborów elektrolitowych mogą też być konkretne objawy ze strony organizmu, m.in.:

  • osłabienie i zmęczenie,
  • drganie mięśni,
  • zaburzenia rytmu serca.

Uzupełnianie elektrolitów niezbędne jest również w przypadku upalnych dni i wzmożonego pocenia się. Wskazaniem do sięgania po elektrolity są także zaburzenia endokrynologiczne, częste oddawanie moczu, które może mieć związek z uciskiem pęcherza przez płód.

Elektrolity są istotne w przypadku chorób nerek czy układu pokarmowego oraz cukrzycy.

Choć środki z elektrolitami to preparaty bezpieczne, nie stosuj ich na własną rękę, lecz każdorazowo zasięgnij opinii lekarza.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
Marzena Rojek-Ledwoch
Marzena Rojek-Ledwoch
dietetyk i psychodietetyk
01
Jak uzupełnić elektrolity w ciąży?
Sposobów na dostarczenie elektrolitów w ciąży jest przynajmniej kilka. Podstawowym źródłem tych substancji jest odpowiednio zbilansowana dieta i wody mineralne. Gdy kobieta boryka się z poważnymi niedoborami, specjalista może zdecydować się na podanie jej kroplówki albo suplementacji doustnej w formie tabletek lub rozpuszczalnych elektrolitów do picia.
02
Ile razy dziennie można pić elektrolity?
To zależy od indywidualnej sytuacji kobiety – z reguły elektrolity przyjmuje się 1-2 razy dziennie, ale lekarz może zalecić inny sposób podania, np. przyjmowanie preparatu co 2 dni.
03
Co wypłukuje elektrolity w ciąży?
Do utraty elektrolitów w ciąży przyczyniają się typowo ciążowe dolegliwości, m.in. wymioty. Elektrolity można utracić również w przebiegu biegunek czy nadmiernego pocenia. Deficytom tych substancji sprzyjają choroby endokrynologiczne oraz cukrzyca.
04
O jakiej porze dnia pić elektrolity w ciąży?
Po elektrolity najlepiej sięgać w momentach, gdy zmęczenie i inne dolegliwości manifestują się w najsilniejszy sposób. Elektrolity można traktować też jak poranny zastrzyk energii.
05
Jak zrobić domowe elektrolity w ciąży?
Chcąc przygotować samodzielnie napój z elektrolitami, można rozpuścić w 250 ml wody mineralnej łyżeczkę miodu i odrobinę soli. Obecność miodu może być jednak niewskazana u kobiety z cukrzycą ciążową, dlatego nim zdecyduje się ona na takie rozwiązanie, najlepiej, by zasięgnęła opinii lekarza.

Reklama

Badanie i normy elektrolitów w ciąży

Elektrolity to substancje, które biorą udział w niemal wszystkich procesach w organizmie. Wspierają pracę narządów i układów, dlatego ich odpowiedni poziom jest niezbędny, by ciężarna dobrze się czuła, a rozwój płodu przebiegał pomyślnie.

Dla zdrowia matki i dziecka niezbędne jest więc przeprowadzenie badań poziomu elektrolitów w ciąży. Zarówno ich deficyt, jak i nadmiar mogą okazać się obciążające dla organizmu.

Chcąc określić zawartość tych substancji, można zdecydować się na wykonanie pojedynczych badań poszczególnych, wybranych pierwiastków albo na pełny jonogram.

Normy elektrolitów w ciąży mogą nieco różnić się od przyjętych wytycznych dla ogólnej populacji - organizm kobiety ciężarnej ma istotnie większe zapotrzebowanie na te składniki.

Takie badanie elektrolitów w ciąży wykonuje się z pobranej próbki krwi żylnej. Krew pobiera się na czczo, czyli od ostatniego posiłku musi minąć 12 godzin. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie przedstawia lekarz oraz laboratorium, w którym ciężarna wykonuje badanie.

Co do zasady, prawidłowe wyniki mieszczą się w poniższych normach:

  • magnez: 0,7-1,1 mmol / l
  • wapń: 2,1-2,6 mmol / l
  • sód: 136-145 mmol / l
  • potas: 3,5-5,1 mmol / l
  • chlorki: 95-105 mmol / l.

Ostatecznie, zawsze należy skonsultować swój wynik ze specjalistą, ponieważ istotne znaczenie mają również wszelkie różnice i proporcje między tymi składnikami.

Reklama

Jakie elektrolity w ciąży wybrać?

Rolą elektrolitów dla ciężarnych jest zapewnienie właściwego nawodnienia organizmu. Prawidłowe stężenie elektrolitów dla kobiet w ciąży ma wpływ na działanie całej gospodarki, a także pracy układu nerwowego, krążenia, mięśni, mózgu i pozostałych narządów.

Aby wiedzieć, jakie elektrolity wybrać, należy przede wszystkim ustalić, których substancji brakuje w organizmie lub są w małych ilościach.

Warto też poznać funkcje poszczególnych składników. Podstawowym składnikiem stanowiącym budulec zębów oraz kości mamy dziecka jest wapń.

Z kolei magnez wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego, ma znaczenie w rozwoju kości, a także pomaga zachować równowagę układu nerwowego.

Magnez jest niezbędny przy prawidłowym skurczu mięśnia sercowego.

Głównym składnikiem osocza, który wpływa na właściwy poziom ciśnienia tętniczego krwi, a także równowagę osmotyczną i objętość płynów ustrojowych jest sód.

Natomiast odpowiedni poziom chlorku wiąże się z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, mięśniowego i pokarmowego, a także z zachowaniem równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej.

Potas wykazuje działanie odwrotne do sodu. Ma znaczenie dla przewodnictwa nerwowego oraz skurczu mięśni.

Zatem, jakie elektrolity w ciąży wybrać? Elektrolity dla ciężarnej powinny stanowić wsparcie, a nie dodatkowe obciążenie, dlatego decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz, bazując na wynikach badań i ewentualnych dolegliwościach zgłaszanych przez kobietę.

Niedobór magnezu nierzadko manifestuje się poprzez:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • uczucie zdenerwowania,
  • zaburzenia koncentracji,
  • obniżenie nastroju, a nawet depresję ciężarnych.

Deficyty związane z wapniem ujawniają się poprzez:

  • występowanie tężyczki,
  • zaburzenia krążenia,
  • wzrost ciśnienie tętniczego,
  • większe ryzyko osteoporozy dla mamy, jak i dziecka.

Objawy związane z hipochloremią, a więc niedoborem chlorków to natomiast:

  • zawroty głowy,
  • drżenie mięśni,
  • poczucie zmęczenia i osłabienia,
  • trudności z koncentracją,
  • zaburzenia trawienia.

Dolegliwości wskazujące na niedobór sodu to:

  • utrata apetytu,
  • skurcze mięśni,
  • zaburzenia koncentracji,
  • senność.

Braki związane z potasem objawiają się poprzez:

  • zaparcia,
  • skurcze mięśni,
  • kołatanie serca,
  • ogólne osłabienie.

W przypadku deficytów elektrolitów objawy są podobne - zwykle wskazują na nie dolegliwości takie jak: przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją i drżenie mięśni.

Reklama

Jak uzupełnić elektrolity w ciąży? Dawkowanie

Ciąża to czas zwiększonego zapotrzebowania na różnego rodzaju płyny. Przyjmowanie, np. picie elektrolitów w ciąży jest zalecane przede wszystkim, gdy ciężarna często wymiotuje lub boryka się z biegunkami.

Wówczas można opierać się na wskazanych przez lekarza preparatach z apteki. Elektrolity do picia w ciąży obecne są też w wodach mineralnych.

Warto jednak pamiętać, że tego typu substancje można podawać również w inny sposób, np. poprzez kroplówki, gdy kobieta jest odwodniona albo zapotrzebowanie na konkretne elektrolity istotnie wzrosło.

Jak uzupełnić elektrolity w ciąży bez konieczności wizyt w aptece? Podstawą jest oczywiście prawidłowa dieta.

Pokarmowe źródła elektrolitów są następujące:

  • wapń – znajdziemy go w nabiale, rybach, orzechach, nasionach, brokułach, jarmużu,
  • magnez – obecny jest w ziarnach zbóż, nasionach strączkowych, kakao,
  • potas – można go dostarczać poprzez jedzenie ziemniaków, bananów, pomidorów, zielonych warzyw.

Aby mieć pewność, że jemy prawidłowo, warto umówić się z dietetykiem, który zaproponuje właściwą dietę.

Dawkowanie preparatów z elektrolitami należy dostosować do indywidualnych sytuacji i potrzeb organizmu.

Jeżeli - choć nie jest to zalecane - kobieta przyjmuje takie środki na własną rękę, powinna zadbać przede wszystkim o to, by nie przekraczać zalecanej dawki wskazanej na opakowaniu.

Zazwyczaj elektrolity w takiej formie przyjmuje się 1-2 razy dziennie. Dobrą strategią jest ich przyjęcie w momencie uczucia spadku energii.

Czytaj również

Bibliografia

  • Kovacs S.Ch.: Calcium and bone metabolism in pregnancy and lactation. The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. 2001; 86: 2344–2348
  • Makowska-Donajska M., Hirnle L. Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 2(4): 166–172.
  • Jakubas-Kwiatkowska W. i inni, Hipokalcemia w praktyce klinicznej - przyczyny, objawy i leczenie, Choroby Serca i Naczyń 2005, tom 2, nr 4, 232–237.
  • A. Chamienia, Gospodarka potasowa - podstawy teoretyczne i codzienna praktyka lekarska, Choroby Serca i Naczyń 2004, tom 1, nr 2, 97–107 Copyright © 2004 Via Medica ISSN 1733–2346, https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12229/10107, [dostęp: 02.03.2024].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Suplementacja i leki w ciąży
Antybiotyki w ciąży - czy są bezpieczne? Jakie stosować i czy wywołują skutki uboczne?
Kobieta w ciąży zażywająca antybiotyki
Kwas DHA dla dzieci, w ciąży i dla karmiących - właściwości i źródła
Suplementy diety z kwasem DHA
Kwas foliowy w ciąży - ile i do kiedy brać? Jaki preparat i dawkowanie?
Młoda kobieta w ciąży siedzi na kanapie i trzyma w dłoni suplement zawierający kwas foliowy.
Podobne artykuły
Na jasnozielonym stole ułożono trzy talerzyki z różnymi tabletkami, wokół nich znajdują się rośliny - również wiesiołek
Olej z wiesiołka w ciąży i przed owulacją. Jak stosować?
Kobieta w ciąży bierze żelazo
Żelazo w ciąży – groźny niedobór. Ile wynosi norma?
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca w dłoni białe tabletki
Leki OTC w ciąży - czy można je przyjmować w ciąży?
Kobieta w ciąży pijąca syrop
Syrop na kaszel w ciąży - czy jest bezpieczny dla dziecka? Jaki warto wybrać?
Kobieta w ciąży pije wodę
Magnez w ciąży – kiedy suplementować i jaki wybrać?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!