Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Elektrolity w ciąży - czy i kiedy można pić? Jakie wybrać?

Elektrolity w ciąży mają istotne znaczenie nie tylko dla zdrowia kobiety, ale również dla prawidłowego rozwoju płodu. Zobacz, kiedy sięgać po preparaty z takimi substancjami. Które elektrolity wybrać?
Kobieta z problemami w okresie ciąży z powody braku elektrolitów
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Elektrolity to jony soli niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ciężarnej oraz harmonijnego rozwoju płodu.
 • Niedobory tych substancji zwykle manifestują się poprzez nadmierne zmęczenie i skurcze mięśni
 • Deficyt elektrolitów w ciąży to nierzadko konsekwencja typowo ciążowych dolegliwości, ale też objaw towarzyszący odwodnieniu.
Spis treści

Reklama

Czy można pić elektrolity w ciąży?

Ciąża to okres, gdy rośnie zapotrzebowanie energetyczne przyszłej mamy na różne składniki odżywcze - w tym na białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz minerały, do których zalicza się elektrolity.

Elektrolity to rozpuszczone w płynach ustrojowych jony soli, warunkujące prawidłową pracę wszystkich organów i gospodarkę wodno-elektrolitową.

Właściwa zawartość tych substancji w organizmie ciężarnej to jeden z warunków bezpiecznego przebiegu ciąży, rozwoju płodu, ale również porodu czy procesów związanych z laktacją.

Odpowiedź na pytanie: czy można pić elektrolity w ciąży, jest więc twierdząca, o ile istnieje zapotrzebowanie na takie składniki w organizmie kobiecym.

Elektrolity w ciąży są wsparciem dla kobiety, wspomagają też procesy rozwojowe płodu, jednocześnie nadmiar takich substancji jest równie szkodliwy, co deficyt.

Reklama

Kiedy przyjmować elektrolity w ciąży?

Chcąc przyjmować elektrolity regularnie, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy organizm rzeczywiście ich potrzebuje.

Czasem jednak zdarzają się sytuacje, gdy można uzupełnić elektrolity, bez konieczności dokładniejszych badań.

Preparaty elektrolitowe zawierają w swoim składzie substancje ułatwiające nawodnienie, dlatego warto po nie sięgać w sytuacjach większej utraty wody.

Postaw na elektrolity w ciąży:

 • przy wymiotach,
 • przy biegunce,
 • innych objawach towarzyszących jelitówce, np. wysokiej gorączce.

Kluczowe w rozpoznaniu niedoborów elektrolitowych mogą też być konkretne objawy ze strony organizmu, m.in.:

 • osłabienie i zmęczenie,
 • drganie mięśni,
 • zaburzenia rytmu serca.

Uzupełnianie elektrolitów niezbędne jest również w przypadku upalnych dni i wzmożonego pocenia się. Wskazaniem do sięgania po elektrolity są także zaburzenia endokrynologiczne, częste oddawanie moczu, które może mieć związek z uciskiem pęcherza przez płód.

Elektrolity są istotne w przypadku chorób nerek czy układu pokarmowego oraz cukrzycy.

Choć środki z elektrolitami to preparaty bezpieczne, nie stosuj ich na własną rękę, lecz każdorazowo zasięgnij opinii lekarza.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod sekcją "Pytania do eksperta"

Pytania do eksperta
Marzena Rojek-Ledwoch
Marzena Rojek-Ledwoch
dietetyk i psychodietetyk
01
Jak uzupełnić elektrolity w ciąży?
Sposobów na dostarczenie elektrolitów w ciąży jest przynajmniej kilka. Podstawowym źródłem tych substancji jest odpowiednio zbilansowana dieta i wody mineralne. Gdy kobieta boryka się z poważnymi niedoborami, specjalista może zdecydować się na podanie jej kroplówki albo suplementacji doustnej w formie tabletek lub rozpuszczalnych elektrolitów do picia.
02
Ile razy dziennie można pić elektrolity?
To zależy od indywidualnej sytuacji kobiety – z reguły elektrolity przyjmuje się 1-2 razy dziennie, ale lekarz może zalecić inny sposób podania, np. przyjmowanie preparatu co 2 dni.
03
Co wypłukuje elektrolity w ciąży?
Do utraty elektrolitów w ciąży przyczyniają się typowo ciążowe dolegliwości, m.in. wymioty. Elektrolity można utracić również w przebiegu biegunek czy nadmiernego pocenia. Deficytom tych substancji sprzyjają choroby endokrynologiczne oraz cukrzyca.
04
O jakiej porze dnia pić elektrolity w ciąży?
Po elektrolity najlepiej sięgać w momentach, gdy zmęczenie i inne dolegliwości manifestują się w najsilniejszy sposób. Elektrolity można traktować też jak poranny zastrzyk energii.
05
Jak zrobić domowe elektrolity w ciąży?
Chcąc przygotować samodzielnie napój z elektrolitami, można rozpuścić w 250 ml wody mineralnej łyżeczkę miodu i odrobinę soli. Obecność miodu może być jednak niewskazana u kobiety z cukrzycą ciążową, dlatego nim zdecyduje się ona na takie rozwiązanie, najlepiej, by zasięgnęła opinii lekarza.

Badanie i normy elektrolitów w ciąży

Elektrolity to substancje, które biorą udział w niemal wszystkich procesach w organizmie. Wspierają pracę narządów i układów, dlatego ich odpowiedni poziom jest niezbędny, by ciężarna dobrze się czuła, a rozwój płodu przebiegał pomyślnie.

Dla zdrowia matki i dziecka niezbędne jest więc przeprowadzenie badań poziomu elektrolitów w ciąży. Zarówno ich deficyt, jak i nadmiar mogą okazać się obciążające dla organizmu.

Chcąc określić zawartość tych substancji, można zdecydować się na wykonanie pojedynczych badań poszczególnych, wybranych pierwiastków albo na pełny jonogram.

Normy elektrolitów w ciąży mogą nieco różnić się od przyjętych wytycznych dla ogólnej populacji - organizm kobiety ciężarnej ma istotnie większe zapotrzebowanie na te składniki.

Takie badanie elektrolitów w ciąży wykonuje się z pobranej próbki krwi żylnej. Krew pobiera się na czczo, czyli od ostatniego posiłku musi minąć 12 godzin. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie przedstawia lekarz oraz laboratorium, w którym ciężarna wykonuje badanie.

Co do zasady, prawidłowe wyniki mieszczą się w poniższych normach:

 • magnez: 0,7-1,1 mmol / l
 • wapń: 2,1-2,6 mmol / l
 • sód: 136-145 mmol / l
 • potas: 3,5-5,1 mmol / l
 • chlorki: 95-105 mmol / l.

Ostatecznie, zawsze należy skonsultować swój wynik ze specjalistą, ponieważ istotne znaczenie mają również wszelkie różnice i proporcje między tymi składnikami.

Reklama

Jakie elektrolity w ciąży wybrać?

Rolą elektrolitów dla ciężarnych jest zapewnienie właściwego nawodnienia organizmu. Prawidłowe stężenie elektrolitów dla kobiet w ciąży ma wpływ na działanie całej gospodarki, a także pracy układu nerwowego, krążenia, mięśni, mózgu i pozostałych narządów.

Aby wiedzieć, jakie elektrolity wybrać, należy przede wszystkim ustalić, których substancji brakuje w organizmie lub są w małych ilościach.

Warto też poznać funkcje poszczególnych składników. Podstawowym składnikiem stanowiącym budulec zębów oraz kości mamy dziecka jest wapń.

Z kolei magnez wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego, ma znaczenie w rozwoju kości, a także pomaga zachować równowagę układu nerwowego.

Magnez jest niezbędny przy prawidłowym skurczu mięśnia sercowego.

Głównym składnikiem osocza, który wpływa na właściwy poziom ciśnienia tętniczego krwi, a także równowagę osmotyczną i objętość płynów ustrojowych jest sód.

Natomiast odpowiedni poziom chlorku wiąże się z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, mięśniowego i pokarmowego, a także z zachowaniem równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej.

Potas wykazuje działanie odwrotne do sodu. Ma znaczenie dla przewodnictwa nerwowego oraz skurczu mięśni.

Zatem, jakie elektrolity w ciąży wybrać? Elektrolity dla ciężarnej powinny stanowić wsparcie, a nie dodatkowe obciążenie, dlatego decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz, bazując na wynikach badań i ewentualnych dolegliwościach zgłaszanych przez kobietę.

Niedobór magnezu nierzadko manifestuje się poprzez:

 • przewlekłe zmęczenie,
 • uczucie zdenerwowania,
 • zaburzenia koncentracji,
 • obniżenie nastroju, a nawet depresję ciężarnych.

Deficyty związane z wapniem ujawniają się poprzez:

 • występowanie tężyczki,
 • zaburzenia krążenia,
 • wzrost ciśnienie tętniczego,
 • większe ryzyko osteoporozy dla mamy, jak i dziecka.

Objawy związane z hipochloremią, a więc niedoborem chlorków to natomiast:

 • zawroty głowy,
 • drżenie mięśni,
 • poczucie zmęczenia i osłabienia,
 • trudności z koncentracją,
 • zaburzenia trawienia.

Dolegliwości wskazujące na niedobór sodu to:

 • utrata apetytu,
 • skurcze mięśni,
 • zaburzenia koncentracji,
 • senność.

Braki związane z potasem objawiają się poprzez:

 • zaparcia,
 • skurcze mięśni,
 • kołatanie serca,
 • ogólne osłabienie.

W przypadku deficytów elektrolitów objawy są podobne - zwykle wskazują na nie dolegliwości takie jak: przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją i drżenie mięśni.

Reklama

Jak uzupełnić elektrolity w ciąży? Dawkowanie

Ciąża to czas zwiększonego zapotrzebowania na różnego rodzaju płyny. Przyjmowanie, np. picie elektrolitów w ciąży jest zalecane przede wszystkim, gdy ciężarna często wymiotuje lub boryka się z biegunkami.

Wówczas można opierać się na wskazanych przez lekarza preparatach z apteki. Elektrolity do picia w ciąży obecne są też w wodach mineralnych.

Warto jednak pamiętać, że tego typu substancje można podawać również w inny sposób, np. poprzez kroplówki, gdy kobieta jest odwodniona albo zapotrzebowanie na konkretne elektrolity istotnie wzrosło.

Jak uzupełnić elektrolity w ciąży bez konieczności wizyt w aptece? Podstawą jest oczywiście prawidłowa dieta.

Pokarmowe źródła elektrolitów są następujące:

 • wapń – znajdziemy go w nabiale, rybach, orzechach, nasionach, brokułach, jarmużu,
 • magnez – obecny jest w ziarnach zbóż, nasionach strączkowych, kakao,
 • potas – można go dostarczać poprzez jedzenie ziemniaków, bananów, pomidorów, zielonych warzyw.

Aby mieć pewność, że jemy prawidłowo, warto umówić się z dietetykiem, który zaproponuje właściwą dietę.

Dawkowanie preparatów z elektrolitami należy dostosować do indywidualnych sytuacji i potrzeb organizmu.

Jeżeli - choć nie jest to zalecane - kobieta przyjmuje takie środki na własną rękę, powinna zadbać przede wszystkim o to, by nie przekraczać zalecanej dawki wskazanej na opakowaniu.

Zazwyczaj elektrolity w takiej formie przyjmuje się 1-2 razy dziennie. Dobrą strategią jest ich przyjęcie w momencie uczucia spadku energii.

Czytaj również

Bibliografia

 • Kovacs S.Ch.: Calcium and bone metabolism in pregnancy and lactation. The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. 2001; 86: 2344–2348
 • Makowska-Donajska M., Hirnle L. Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 2(4): 166–172.
 • Jakubas-Kwiatkowska W. i inni, Hipokalcemia w praktyce klinicznej - przyczyny, objawy i leczenie, Choroby Serca i Naczyń 2005, tom 2, nr 4, 232–237.
 • A. Chamienia, Gospodarka potasowa - podstawy teoretyczne i codzienna praktyka lekarska, Choroby Serca i Naczyń 2004, tom 1, nr 2, 97–107 Copyright © 2004 Via Medica ISSN 1733–2346, https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12229/10107, [dostęp: 02.03.2024].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Suplementacja i leki w ciąży
Kwas DHA dla dzieci, w ciąży i dla karmiących - właściwości i źródła
Suplementy diety z kwasem DHA
Leki OTC w ciąży - czy można je przyjmować w ciąży?
Kobieta w zaawansowanej ciąży trzymająca w dłoni białe tabletki
Elektrolity w ciąży - czy i kiedy można pić? Jakie wybrać?
Kobieta z problemami w okresie ciąży z powody braku elektrolitów
Podobne artykuły
Na jasnozielonym stole ułożono trzy talerzyki z różnymi tabletkami, wokół nich znajdują się rośliny - również wiesiołek
Olej z wiesiołka w ciąży i przed owulacją. Jak stosować?
Kobieta w ciąży pije wodę
Magnez w ciąży – kiedy suplementować i jaki wybrać?
Kobieta w ciąży bierze żelazo
Żelazo w ciąży – groźny niedobór. Ile wynosi norma?
Kobieta w ciąży pijąca syrop
Syrop na kaszel w ciąży - czy jest bezpieczny dla dziecka? Jaki warto wybrać?
Kobieta w ciąży zażywająca antybiotyki
Antybiotyki w ciąży - czy są bezpieczne? Jakie stosować i czy wywołują skutki uboczne?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!