Czystek dla kobiet w ciąży. Czy można pić czystek w ciąży?

Większość leków nie może być przyjmowana w czasie ciąży, dlatego przyszłe mamy chętnie sięgają po zioła, która mają być naturalnym sposobem na polepszenie stanu zdrowia. Okazuje się jednak, że część z nich ma silne, często niepożądane działanie. Czy czystek, który uchodzi za bogactwo właściwości zdrowotnych, się do nich zalicza? Czy można bez ograniczeń pić czystek w ciąży?
Kobieta w ciąży pijąca czystek
Źródło: 123RF

Spis treści

W ciąży zwraca się szczególną uwagę na dietę. Ważne są nie tylko produkty, ale także suplementy i zioła jakie stosujemy. Niezwykle modny i popularny czystek można stosować także ciąży. Dla bezpieczeństwa dziecka warto skonsultować dawkowanie z lekarzem prowadzącym. W ciąży szczególnie ważne jest także pochodzenie ziół. Dla bezpieczeństwa lepiej suszone zioła czystka zakupić w aptece lub sklepie zielarskim.

Czystek w ciąży - właściwości

  • Dzięki swoim licznym właściwościom zdrowotnym czystek w ciąży może okazać się nie tylko silnym wsparciem w przypadku przeziębienia, ale także pozytywnie wpłynie na wygląd skóry i włosów.
  • Jego działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i wzmacniające odporność sprawi, że przyszła mama w naturalny sposób wspomoże pracę układu immunologicznego.
  • Czystek ma także właściwości antyalergiczne, dzięki antyhistaminowemu działaniu wspomoże kobiety w ciąży zmagające się z uciążliwymi alergiami.

Zobacz wideo: Przepis na pyszne danie dla kobiet w ciąży

Herbata z czystka – dawkowanie

Napar z czystka jest zdrowy i w odróżnieniu od innych rodzajów herbat, można podawać go nawet dzieciom. Zalecany jest kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Jeśli chodzi o ilości tego napoju, które można spożywać, to szczegóły warto ustalić to z lekarzem. Na pewno należy stosować go z rozsądkiem oraz umiarem.

Czystek to przykład zioła, które nie wywołuje skutków ubocznych, nie stwierdza się również niepożądanych działań. Najważniejsze jednak, by pić go regularnie, wtedy przynosi najlepsze efekty. Po kilku miesiącach systematycznego picia herbaty z czystka warto zrobić sobie parotygodniową przerwę, by potem powrócić do tego zdrowego nawyku.

Sprawdź też, jak działa: Syrop z mniszka

Reklama

Jak pić herbatę z czystka?

  • Herbatę z czystka przygotowuje się bardzo łatwo. Jedną łyżeczkę suszu zalewa się wrzątkiem i parzy pod przykryciem nie dłużej niż 10 minut.
  • Natomiast, by uzyskać napar z czystka należy garść suszu (ok. 10 g) zalać 1l wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu ok. 5 minut.
  • Do tak przygotowanych napojów można dla polepszenia smaku dodać cytrynę, miód lub miętę.

Reklama

Ziele czystka

Jeśli kobieta w ciąży obawia się jednak spożywania herbaty z czystka lub występują jakieś przeciwskazania, to z właściwości tego zioła można skorzystać stosując go również zewnętrznie:

  • INHALACJE Z CZYSTKA – wspomogą przy infekcjach górnych dróg oddechowych

Wystarczy do naczynia wsypać 3 łyżeczki suszonego czystka i zalać je gorącą wodą. Następnie należy wdychać gorące powietrze unoszące się znad naczynia nosem, a wydychać ustami, aż do ostygnięcia wody. Inhalacje z czystka to naturalny i bezpieczny sposób na walkę z przeziębieniem w czasie ciąży.

  • ODWAR Z CZYSTKA – przyspiesza gojenie i poprawia wygląd

Ostudzony napar z czystka może posłużyć do: wykonywania zewnętrznych okładów na rany, płukanek jamy ustnej lub przemywania skaleczeń. Okłady z czystka to doskonały sposób na poprawienie kondycji zmęczonej skóry w czasie ciąży.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!