Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Włosy wysokoporowate – czym olejować? Jak pielęgnować?

Włosy wysokoporowate to szczególna kategoria włosów: najmniej zdrowa i najmniej urokliwie wyglądająca. Suche, matowe, rozdwojone końcówki, które się puszą, elektryzują i falują przy byle wilgoci – jeśli te symptomy są dla ciebie znajome, najprawdopodobniej twoje włosy należą do wysokoporowatych. Należy się im szczególne podejście, począwszy od specjalnego mycia poprzez suszenie, a na olejowaniu skończywszy. Jak postępować z włosami o wysokiej porowatości?
Kobieta o wysokoporowatych włosach
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jakie to włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate to najbardziej uciążliwy rodzaj włosów. Po włosach niskoporowatych (uznawanych za najzdrowsze) i średnioporowatych są one najmniej zdrowymi włosami, niestety wyglądają także mało estetycznie i zachęcająco. 

A skąd wiadomo, czy mamy wysokoporowate włosy? Jeśli kosmyki są zniszczone, suche, matowe, łamliwe, elektryzują się, kręcą i falują, ciężko się rozczesują, łatwo chłoną wilgoć oraz inne substancje nakładane na włosy, oznacza to, że jesteśmy posiadaczami włosów o wysokiej porowatości. Taki typ włosów łatwo się modeluje i poddaje innym zabiegom fryzjerskim oraz stylizacyjnym, szybko też wchłania wodę i szybko ją wytraca podczas suszenia suszarką lub podczas prostowania. Z włosów wysokoporowatych dość szybko wypłukuje się farba.

Włosy o wysokiej porowatości są zazwyczaj efektem długotrwałego farbowania oraz rozjaśniania, co powoduje, że łuski włosa nie przylegają do siebie wpływając na nierówną strukturę kosmyków. 

Reklama

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Włosy wysokoporowate zazwyczaj można dostrzec „gołym okiem”. Jeśli wyglądają jak siano, plączą się, reagują na wilgoć falowaniem, czy wręcz karbowaniem, można wysnuć wniosek, że właśnie z takimi włosami mamy do czynienia.

Drugą metodą zbadania porowatości włosów jest dotyk. Wystarczy chwycić mały kosmyk w dłoń i przesunąć palcami po jego długości. Jeśli napotkamy na tej drodze nierówności i będziemy mieć wrażenie, że włos składa się z kilku elementów, wówczas najpewniej oznacza to, że jest to pukiel włosów wysokoporowatych.

Trzecim sposobem jest prosty, kilkuminutowy test, który można przeprowadzić w ok 5-10 minut. Do szklanki nalewamy wodę, wrzucamy do niej własny włos i obserwujemy co się stanie. Jeśli włos się utopi, nasze włosy wykazują wysoką porowatość, jeżeli utrzyma się na powierzchni wody – włosy są niskoporowate, a jeśli częściowo pójdzie pod wodę – można mówić o włosach średnioporowatych.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych?

Jak zatem dbać o włosy wysokoporowate? Pielęgnacja nie jest usłana różami, w dodatku nie wystarczy przeprowadzić jednego zabiegu by zapomnieć o sprawie, to permanentny proces, który należy powtarzać przy każdym myciu, a niektórych zasad pielęgnacyjnych należy się trzymać każdego dnia.

Włosy wysokoporowate potrzebują nawilżenia oraz natłuszczenia. Dobrze robi im także regularne podcinanie włosów, upinanie włosów i chronienie ich przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Warto poznać listę czynności, których włosy wysokoporowate nie lubią, oto niektóre z nich:

 • częste suszenie włosów suszarką do włosów i to w wysokiej temperaturze;
 • kąpiel w słonej i chlorowanej wodzie;
 • pobyt na wietrze, słońcu i mrozie (w takich warunkach włosy należy przykrywać czapką);
 • cieniowanie włosów;
 • zapinanie metolowych wsuwek i spinek, wiązanie cienkich gumek do włosów;
 • stosowanie szorstkich ręczników do wycierania włosów;
 • suszenie oraz prostowanie w wysokich temperaturach;
 • szarpanie włosów, np. podczas rozczesywania czy mycia;
 • farbowanie i rozjaśnianie;
 • używanie kosmetyków zawierających zbyt dużo ziół, alkoholu, protein i humektantów.

Reklama

Kosmetyki do włosów wysokoporowatych?

Dbanie o ten rodzaj włosów polega na właściwym myciu, suszeniu, wykonywaniu dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych oraz stosowaniu specjalnych kosmetyków, takich jak oleje do włosów wysokoporowatych, emolienty, itp.

Szampon do włosów wysokoporowatych stosowany do mycia włosów powinien być łagodny, zaleca się nawet korzystanie z szamponów dla dzieci. Samo mycie włosów także powinno być delikatne i polegać bardziej na masowaniu skóry włosów, niż na szorowaniu.

Zaleca się też wykorzystywanie tzw. zabiegu OMO, polegającego na tym, że najpierw na końcówki lekko zwilżonych włosów jest nakładana odżywka do włosów wysokoporowatych, po kilku-kilkunastu minutach włosy myje się lekkim szamponem, a potem jeszcze raz nakłada się odżywkę (może być taka, której już nie trzeba spłukiwać).

Suszenie włosów wysokoporowatych powinno przebiegać naturalnie, jednak nie należy kłaść się spać z mokrymi włosami. Zaraz po umyciu można je zapleść w warkocz, a jeśli trzeba wysuszyć suszarką, to najlepiej ustawić chłodny strumień powietrza.

Reklama

Jaki olej do włosów wysokoporowatych?

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla tego typu włosów jest ich olejowanie, czyli nakładanie specjalnych olejów, mieszanek olejów i pozostawianie na kosmykach na jakiś czas, nawet na około godzinę. Przy olejowaniu na mokro nakłada się wybrany olej na zwilżone wodą włosy, a po kilku-kilkunastu minutach olej zmywa się podczas mycia włosów szamponem.

Można wybrać też olejowanie w misce, które polega na zanurzeniu włosów w naczyniu z przygotowanym uprzednio płynem stanowiącym połączenie wody i oleju. Taka kąpiel powinna trwać kilkanaście minut.

Jaki olej do włosów wysokoporowatych będzie najlepszy? Wybór jest bogaty, można tu wymienić choćby m.in. olej z krokosza barwierskiego, olej słonecznikowy, olej z czarnuszki, olej z kiełków pszenicy, olej z nasion malin, oliwę z oliwek, olej z awokado, olej ze słodkich migdałów, czy olej arganowy. 

A jakich składników nie znoszą włosy wysokoporowate? Oleje z rodzaju kokosowych oraz masło shea nie stanowią właściwej opcji dla tego rodzaju włosów, dlatego, że mogą tylko potęgować zjawisko puszenia się kosmyków.

Bibliografia

 • https://www.blondhaircare.com/2013/03/wysokoporowate-wosy-jakie-one-sa.html
 • http://olejowaniewlosow.info
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Siwe włosy w jednym miejscu - historia Karola
Mężczyzna trzymający dłonie na głowie
Podobne artykuły
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda