Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Pieczenie w gardle: przyczyny i domowe sposoby. Co stosować?

Pieczenie w gardle, powszechnie kojarzone z chorobą refluksową, może być objawem wielu różnych chorób – począwszy od infekcji, poprzez cukrzycę, na chorobach autoimmunologicznych kończąc. Jakie mogą być przyczyny palenia w gardle i przełyku? Co stosować na złagodzenie pieczenia w gardle?
Pieczenie w gardle
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Pieczenie w gardle – czy to BMS?

Pieczenie w gardle odczuwane długotrwale, któremu towarzyszą zaburzenia smaku, suchość w jamie ustnej, a niekiedy także dolegliwości psychiatryczne określane jest mianem zespołu pieczenia jamy ustnej, w skrócie BMS. Dolegliwość została uwzględniona w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako ból języka i przypisano jej kod K14.6. W literaturze medycznej BMS występuje pod różnymi nazwami, takimi jak glossodynia, stomatodynia czy dyzestezja jamy ustnej.

Zespół pieczenia jamy ustnej jest jednostką chorobową o słabo poznanej i wieloczynnikowej etiologii. Ze względu na powszechność występowania przemijającego pieczenia w gardle, przysparza trudności diagnostycznych, a także terapeutycznych. Podstawowym kryterium diagnostycznym BMS jest codzienne występowanie pieczenia w gardle, palenia, parzenia, mrowienia, bez uchwytnej przyczyny, przez co najmniej 3 miesiące.

Brak jednoznacznym i szczegółowych wytycznych sprawia, że częstość występowania zespołu pieczenia w jamie ustnej jest trudna do ustalenia. W jednych źródłach podaje się, że dotyczy 0,7 proc. populacji, a w innych, że dotyka nawet 15 proc.

UNIBEN
To wygodny w aplikacji lek na stan zapalny gardła. Likwiduje objawy zapalenia gardła. Działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwbólowo, znieczulająco oraz odkażająco. Można go stosować u małych dzieci. Precyzyjnie trafia w ognisko zapalne za sprawą długiego aplikatora. Dzięki zawartości glicerolu nawilża śluzówkę. Ma przyjemny, słodki smak.
Wskazania do stosowania: Leczenie miejscowych objawów związanych z ostrym stanem zapalnym jamy ustnej i gardła. Nazwa produktu leczniczego: Uniben, 1,5 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej. Dawka: chlorowodorek benzydaminy 1,5 mg/ml. Postać farmaceutyczna: Aerozol do stosowania w jamie ustnej. Substancja czynna: chlorowodorek benzydaminy (Benzydamini hydrochloridum). Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-877 Warszawa UN/12/2023

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Pieczenie w gardle i przełyku

Pieczenie w gardle i przełyku bardzo często jest kojarzone z chorobą refluksową, nazywaną potocznie refluksem. Czym jest refluks? Istotą choroby jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy), a niekiedy także wyżej – do krtani i gardła (refluks krtaniowo-gardłowy), powodujące szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:

  • pieczenie w gardle i przełyku,
  • uczucie suchości w gardle,
  • uczucie obecności ciała obcego w gardle lub przełyku,
  • ściskanie w gardle (globus),
  • trudność w przełykaniu,
  • nadmierne pragnienie,
  • chrząkanie,
  • kaszel,
  • duszność,
  • chrypki,
  • załamywanie głosu.

W wielu przypadkach pacjenci ze zdiagnozowanym BMS wcześniej byli nieskutecznie leczeni na refluks.

Przyczyny pieczenia w gardle

Pieczenie w gardle przyczyny może mieć także inne. Wśród najczęstszych schorzeń, które objawiają się pieczeniem w gardle wymienia się:

  • infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze gardła,
  • chorobę nowotworową,
  • galwanizm,
  • parafunkcje narządu żucia,
  • alergie,
  • niedobory żywieniowe,
  • cukrzycę,
  • hipotyreozę,
  • choroby autoimmunologiczne, takie jak zespół Sjögrena i toczeń rumieniowaty,
  • choroby neurologiczne: stwardnienie rozsiane, neuropatia, neuralgia, choroba Parkinsona.

Co warto podkreślić, pieczenie w gardle jest częstym skutkiem ubocznym zażywania leków. Wymienia się nawet 400 preparatów aptecznych, które wywołują działanie niepożądane w postaci palenia czy pieczenia w gardle.

Reklama

Preparat na ból gardła

Co na pieczenie w gardle warto stosować? Skuteczne będą preparaty, które zawierają substancje o działaniu osłaniającym, nawilżającym i ochronnym. Jedną z najbardziej cenionych substancji czynnych w tego typu dolegliwościach jest wyciąg z porostu islandzkiego, który wykazuje właściwości:

  • powlekające,
  • nawilżające,
  • przeciwdrobnoustrojowe,
  • przeciwzapalne,
  • immunostymulujące.

Reklama

Domowe sposoby na pieczenie w gardle

Pieczenie w gardle można także spróbować złagodzić domowymi sposobami, zwłaszcza w czasie oczekiwania na wizytę u lekarza lub w trakcie diagnostyki. Skuteczną metodą są inhalacje z użyciem ziół – zwłaszcza rumianku. Innym domowym sposobem na pieczenie w gardle, polecanym przez zwolenników medycyny naturalnej, jest picie lub płukanie gardła naparem z siemienia lnianego.

Warto pamiętać, że jeśli pieczenie w gardle jest wyjątkowo dokuczliwe lub utrzymuje się przez co najmniej tydzień, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Czytaj również

Bibliografia

  • Jerzy Ostrowski, Palenie w obrębie jamy ustnej i gardła nie jest pozaprzełykowym objawem choroby refluksowej przełyku, Gastroenterologia Kliniczna 2010, tom 2, nr 3, 112–116.
  • Piotr t. Wysocki, Zespół pieczenia jamy ustnej, Gastroenterologia Kliniczna 2017, tom 9, nr 1, 7–18.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Kiedy zielony katar powinien zaniepokoić? Poznaj sposoby leczenia
Zielony katar to sygnał organizmu o walce z chorobą
Co oznaczają czerwone uszy?
Czerwone ucho
Biały katar - przyczyny i objawy. Jak długo trwa?
Pacjentka z problemem białego kataru
Podobne artykuły
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?
Mężczyznę boli ucho
Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!