Dla Ciebie, na zdrowie!

Plemniki – jak powstają? Budowa, funkcje, żywotność

Plemniki są komórkami rozrodczymi, których funkcją jest zapłodnienie kobiety. Bez plemników nie byłoby ono możliwe. Co dokładnie wiemy o tych komórkach? Ile żyją plemniki w pochwie i jak wygląda proces ich powstawania?
Plemniki
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Budowa plemnika

Plemniki to komórki rozrodcze wytwarzane przez gonadę mężczyzny, służące do zapłodnienia kobiety. Kształt plemnika zna niemal każdy – to długa nitka zakończona eliptyczną główką. A jak dokładnie wygląda budowa plemnika? 

Jest on zbudowany z:

  • główki, 
  • witki,
  • czapeczki – to właśnie w niej znajdują się enzymy, które pozwalają na przebicie się przez ścianę komórki jajowej. Witka odpowiada natomiast za ruchliwość plemników. Każdy z nich ma wielkość około 0.006 mm, przez co nie jest widoczny gołym okiem.

Reklama

Produkcja plemników

Proces produkcji plemników nazywa się spermatogenezą i trwa około 72 dni.Dochodzi do niego w jądrach, w których znajdują się setki mikroskopijnych kanalików nasiennych. Przechodząc przez nie, plemniki mają czas na to, by prawidłowo się rozwinąć. 

Spermatogeneza rozpoczyna się w plemnikotwórczych komórkach, gdzie w pierwszej kolejności rozwijają się główki plemników. Gdy są już one w pełni ukształtowane, plemniki wędrują do kanalików, w których pozostają przez około 3 tygodnie, aż do momentu osiągnięcia pełnej dojrzałości. 

Warto wiedzieć, że aby plemniki mogły się prawidłowo rozwinąć, męski organizm musi produkować odpowiednią ilość hormonów: testosteronu, FHS i LH.Jeśli utrzymują się one na nieprawidłowych poziomach, plemników będzie mniej lub będą one niedostatecznie ruchliwe.

Reklama

Ile żyją plemniki?

Dojrzały plemnik wykazuje zdolność do zapłodnienia przez wiele dni, jednak jeśli nie doczeka się wytrysku, w końcu obumrze. Plemniki są bardzo wrażliwe i poza ludzkim organizmem giną bardzo szybko. Ile żyją plemniki?

Do przetrwania potrzebują odpowiedniej wilgotności i temperatury, dlatego poza prąciem i pochwą praktycznie nie mają szansy na przeżycie – po znalezieniu się na prześcieradle czy dłoni giną praktycznie od razu. 

Jeśli jednak trafią do dróg rodnych, przeżyją od 2 do nawet 5 dni! Właśnie dlatego metoda kalendarzykowa nie jest przesadnie skuteczną metodą antykoncepcyjną – nie wystarczy bowiem abstynencja seksualna w czasie owulacji, by zapobiec ciąży – stosunków należy zaprzestać także na kilka dni wcześniej.

Reklama

Ile plemników produkuje mężczyzna w ciągu doby?

W ciągu doby mężczyzna produkuje niespełna 100 milionów plemników.Jeśli nie wydostaną się one z prącia podczas wytrysku, umrą, by zrobić miejsce nowym, gotowym do zapłodnienia. Warto dodać, że podczas gdy kobieta jajeczkuje przez około 35 lat, mężczyzna wytwarza plemniki przez całe swoje życie.

Reklama

Ile plemników jest w spermie?

W jednej porcji nasienia znajduje się średnio aż 300 milionów plemników. Ich ilość jest uzależniona od stanu zdrowia mężczyzny oraz tego czy poziom hormonów w jego organizmie jest prawidłowy. 

Warto wiedzieć, że plemnikom szkodzą czynniki, takie jak:

  • siedzący tryb życia, 
  • wyczerpanie,
  • nadmierny stres, 
  • otyłość,
  • używki.

Na ich ilość i wygląd wpływ ma również stosowanie anabolików na przyrost masy mięśniowej. Właśnie dlatego w nasieniu kulturystów wiele plemników jest mniej sprawnych, a nawet zdeformowanych. Im mniej sprzyjające są czynniki środowiskowe, tym gorsza jest jakość spermy i zawartych w niej plemników.

Reklama

Ile plemników potrzeba do zapłodnienia?

Plemniki poruszają się z olbrzymią prędkością. W ciągu sekundy mogą pokonać dystans będący nawet czterokrotnością ich rozmiaru. Podczas wytrysku plemniki osiągają prędkość aż do 45 km/h, przy czym spośród setek milionów plemników znajdujących się w męskim nasieniu tylko mniej niż połowa z nich rozpocznie wędrówkę w kierunku kobiecego jajeczka.Pozostała część będzie im jedynie statystować. 

I choć szansę na zapłodnienie komórki jajowej będzie mieć kilka milionów plemników, przez jej osłonkę przedrze się tylko jeden z nich. Jeśli będzie on dość silny, by wydrążyć otwór w komórce jajowej, odrzuci on swoją witkę i wniknie do jajeczka. Właśnie w ten sposób rozpocznie się nowe życie.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Płodność i in vitro
Kolor spermy - od czego zależy i jaki jest prawidłowy?
Badanie spermy
Jak zwiększyć płodność? 8 sposobów na poprawę płodności
Para trzymająca się za ręce
Preejakulat - czym jest? Płyn preejakulacyjny a zapłodnienie
Plemniki zmierzają do komórki jajowej
Podobne artykuły
Mężczyzna zastanawia się
Jak zwiększyć ilość spermy? Sposoby domowe i lecznicze
Ciąża bez wytrysku
Ciąża bez wytrysku. Czy to możliwe? Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?
Podział zygoty
Implantacja zarodka - objawy. Kiedy następuje i ile trwa?
Kobieta u ginekologa
W jaki sposób podwójna macica wpływa na przebieg ciąży?
Zabieg in vitro
Dofinansowanie do in vitro - jak można uzyskać i do kiedy?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!