Dla Ciebie, na zdrowie!

Krew w spermie - co oznacza? Przyczyny hematospermii

Krew w spermie po stosunku to częste objawy zapalenia cewki moczowej, gruczołu krokowego, infekcji dróg moczowych lub chorób przenoszonych drogą płciową. Krew w spermie może też być sygnałem rozwijającej się choroby nowotworowej. Sprawdź, co oznacza krew w spermie.
Mężczyzna z problemem krwi w spermie
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Krew w spermie jest objawem różnych chorób. Jedne są niegroźne, inne natomiast mogą wymagać nawet operacji.
 • Hematospermia, czyli krew w spermie, nie jest leczona jako choroba sama w sobie. Znaleźć należy przyczynę i wprowadzić odpowiednie leczenie.
 • Krew w spermie może być również powikłaniem po przebytych zabiegach. Często hematospermia towarzyszy także krwi w moczu.
SPRAWDŹ TEŻ: Zaburzenia erekcji - jak ją wzmocnić?
Spis treści

Reklama

Przyczyny krwi w spermie

Krew w spermie, inaczej hematospermia, jest objawem wielu chorób i stanowi dla lekarzy problem diagnostyczny.

By podstawić właściwą diagnozę trzeba wykonać szereg badań, począwszy od badania fizykalnego prącia i jąder, poprzez badanie moczu i posiew nasienia, na USG przezodbytniczym gruczołu krokowego (TRUS) i markerach nowotworowych (antygen PSA) kończąc.

W wielu przypadkach, zwłaszcza u młodych mężczyzn, krew w spermie czy brązowa wydzielina w spermie powstaje na skutek urazu, nie zwiastuje żadnej poważnej choroby i ustępuje samoistnie. Zdarza się jednak, że świadczy o procesie zapalnym lub rozwijającej się chorobie nowotworowej.

Mężczyźni powyżej 40. roku życia są bardziej narażeni na wystąpienie poważnych chorób narządów płciowych, dlatego nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza, jeśli pojawiły się niepokojące dolegliwości, takie jak krew w spermie, brązowa wydzielina w spermie czy krew zamiast spermy.

Hematospermii, poza krwią w spermie, towarzyszą także inne objawy. Pacjenci najczęściej zgłaszają: ból podczas wytrysku, ból podczas oddawania moczu, krwiomocz, ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, tkliwość jąder i moszny.

Do chorób, które mogą dawać objaw w postaci krwi w spermie lub brązowego koloru spermy zalicza się:

 • zapalenie cewki moczowej
 • zapalenie lub przerost gruczołu krokowego
 • zapalenie lub infekcja najądrzy, jądra o charakterze grzybiczym, bakteryjnym lub wirusowym
 • kłykciny kończyste
 • choroby przenoszone drogą płciową: rzeżączka, chlamydioza, opryszczka
 • rak stercza, jądra, najądrza, prostaty
 • guzy pęcherzyków nasiennych
 • gruźlica moczowo-płciowa
 • uraz
 • przebyta biopsja prostaty
 • marskość wątroby lub przewlekłe zapalenie wątroby
 • zaburzenia krzepnięcia krwi, białaczka, chłoniak, hemofilia

Krew w spermie po biopsji prostaty

W razie podejrzenia u pacjenta choroby nowotworowej gruczołu krokowego, lekarz zleca wykonanie biopsji prostaty. Badanie to wykonuje się za pomocą USG przezodbytniczego gruczołu krokowego (TRUS). Głowica transrektalna aparatu USG ma wbudowany kanał biopsyjny, przez który wprowadza się igłę.

Za pomocą igły lekarz pobiera wycinki gruczołu krokowego. Po biopsji prostaty możliwe są powikłania, jednym z nich jest krew w spermie. Brązowa wydzielina w spermie lub krew, objawy te mogą występować do kilku tygodniu po biopsji.

Reklama

Krew w moczu i spermie

Jeśli oprócz krwi w spermie, występuje także krew w moczu, diagnostyka powinna być prowadzona w kierunku infekcji układu moczowego (zapalenie cewki moczowej lub zapalenie pęcherza).

Infekcje układu moczowego u mężczyzn, poza krwiomoczem, objawiają się także uczuciem parcia na pęcherz, częstomoczem, skąpomoczem, bólem w podbrzuszu oraz gorączką.

Krew w moczu może sygnalizować także choroby prostaty: przerost prostaty, zapalenie prostaty lub nowotwór gruczołu krokowego. Tym chorobom, poza krwią w moczu i spermie czy brązową wydzieliną w spermie, towarzyszą takie objawy jak problemy z oddawaniem moczu, ból podbrzusza i krocza.

Jeżeli u pacjenta oprócz krwi w spermie, wystąpił krwiomocz oraz inne objawy charakterystyczne dla chorób prostaty lub infekcji układu moczowego, powinno to ułatwić lekarzowi postawienie diagnozy.

Niestety aż w 50 procentach przypadków lekarzom nie udaje się ustalić przyczyny hematospermii. Zwłaszcza jeśli krew w spermie jest jedynym objawem z jakim mężczyźni zgłaszają się do lekarza.

Leczenie hematospermii

Lekarz po określeniu przyczyny wystąpienie krwi w spermie, ordynuje odpowiednie leczenie. Jeżeli krew w spermie jest wynikiem urazu, lekarz zaleci stosowanie  zimnych okładów oraz wstrzemięźliwość seksualną przez co najmniej kilka dni.

Jeżeli za brązową wydzielinę w spermie odpowiada infekcja bakteryjna lub grzybicza, konieczna będzie antybiotykoterapia. Może okazać się, że brązowy kolor spermy u mężczyzny wywołała niedrożność przewodu moczowo-płciowego. Wtedy zwykle wykonuje się zabieg mający na celu udrożnienie przewodu.

Jeżeli natomiast lekarz będzie podejrzewał chorobę nowotworową pogłębi diagnostykę lub skieruje pacjenta do lekarza onkologa.

Kompleksowa diagnostyka ma na celu przede wszystkim wykluczenie chorób nowotworowych, zwłaszcza u panów po 40. roku życia.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Zieliński J. Zakażenie nerek i dróg moczowych oraz męskich narządów płciowych. W: Leńko J., Zieliński J. (red.). Urologia kliniczna. Tom II. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993
 • Kata S.G., Borówka A. Zapalenie gruczołu krokowego (cz. II). Przegl. Urol. 2003; 22 (6): 14–21
 • Bamberger E, Madeb R, Steinberg J, et al. Detection of sexually transmitted pathogens in patients with hematospermia. Isr Med Assoc J 2005;7:22
 • Ljungman P, Griffiths P, Paya C. Definitions of cytomegalovirus infection and disease in transplant recipients. Clin Infect Dis 2002;34:
 • Serizawa RR, Nørgaard N, Horn T, et al. Hemangioma of the prostate-an unusual cause of lower urinary tract symptoms: Case report. BMC urology 2011;
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Średnia długość członka w Polsce, na świecie. Ile cm ma penis?
Przeciętny rozmiar penisa
Przeczytaj artykuł
Malinka - jak ją zrobić, a jak usunąć? Techniki i porady
Sposoby na zrobienie malinki
Przeczytaj artykuł
Obwód penisa - jak zwiększyć obwód penisa?
Rozmiar penisa
Podobne artykuły
Mężczyzna uzależniony od masturbacji
Uzależnienie od masturbacji – jak leczyć? Objawy i skutki
Powiększanie penisa
Operacyjne powiększanie członka - czy daje efekty?
Mężczyzna z problemem opóźnionego wytrysku
Opóźniony wytrysk - przyczyny. Jakie są sposoby?
Liście muiry puama
Muira puama – opinie i właściwości. Czy i jak działa?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!