Krew w spermie - przyczyny. Co oznacza po stosunku?

Krew w spermie, brązowa wydzielina w spermie, krew w spermie po stosunku to częste objawy zapalenia cewki moczowej, gruczołu krokowego, infekcji dróg moczowych lub chorób przenoszonych drogą płciową. Krew w spermie może też być sygnałem rozwijającej się choroby nowotworowej. Sprawdź, co oznacza krew w spermie.
Mężczyzna z problemem krwi w spermie
Źródło: 123RF
Spis treści

Krew w spermie - przyczyny

Krew w spermie, inaczej hematospermia, jest objawem wielu chorób i stanowi dla lekarzy problem diagnostyczny. By podstawić właściwą diagnozę trzeba wykonać szereg badań, począwszy od badania fizykalnego prącia i jąder, poprzez badanie moczu i posiew nasienia, na USG przezodbytniczym gruczołu krokowego (TRUS) i markerach nowotworowych (antygen PSA) kończąc.

W wielu przypadkach, zwłaszcza u młodych mężczyzn, krew w spermie czy brązowa wydzielina w spermie powstaje na skutek urazu, nie zwiastuje żadnej poważnej choroby i ustępuje samoistnie. Zdarza się jednak, że świadczy o procesie zapalnym lub rozwijającej się chorobie nowotworowej. Mężczyźni powyżej 40. roku życia są bardziej narażeni na wystąpienie poważnych chorób narządów płciowych, dlatego nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza, jeśli pojawiły się niepokojące dolegliwości, takie jak krew w spermie, brązowa wydzielina w spermie czy krew zamiast spermy.

Hematospermii, poza krwią w spermie, towarzyszą także inne objawy. Pacjenci najczęściej zgłaszają: ból podczas wytrysku, ból podczas oddawania moczu, krwiomocz, ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, tkliwość jąder i moszny.

Do chorób, które mogą dawać objaw w postaci krwi w spermie lub brązowego koloru spermy zalicza się:

 • zapalenie cewki moczowej
 • zapalenie lub przerost gruczołu krokowego
 • zapalenie lub infekcja najądrzy, jądra o charakterze grzybiczym, bakteryjnym lub wirusowym
 • kłykciny kończyste
 • choroby przenoszone drogą płciową: rzeżączka, chlamydioza, opryszczka
 • rak stercza, jądra, najądrza, prostaty
 • guzy pęcherzyków nasiennych
 • gruźlica moczowo-płciowa
 • uraz
 • przebyta biopsja prostaty
 • marskość wątroby lub przewlekłe zapalenie wątroby
 • zaburzenia krzepnięcia krwi, białaczka, chłoniak, hemofilia

Krew w spermie po biopsji prostaty

W razie podejrzenia u pacjenta choroby nowotworowej gruczołu krokowego, lekarz zleca wykonanie biopsji prostaty. Badanie to wykonuje się za pomocą USG przezodbytniczego gruczołu krokowego (TRUS). Głowica transrektalna aparatu USG ma wbudowany kanał biopsyjny, przez który wprowadza się igłę. Za pomocą igły lekarz pobiera wycinki gruczołu krokowego. Po biopsji prostaty możliwe są powikłania, jednym z nich jest krew w spermie. Brązowa wydzielina w spermie lub krew, objawy te mogą występować do kilku tygodniu po biopsji.

Krew w moczu i spermie

Jeśli oprócz krwi w spermie, występuje także krew w moczu, diagnostyka powinna być prowadzona w kierunku infekcji układu moczowego (zapalenie cewki moczowej lub zapalenie pęcherza). Infekcje układu moczowego u mężczyzn, poza krwiomoczem, objawiają się także uczuciem parcia na pęcherz, częstomoczem, skąpomoczem, bólem w podbrzuszu oraz gorączką.

Krew w moczu może sygnalizować także choroby prostaty: przerost prostaty, zapalenie prostaty lub nowotwór gruczołu krokowego. Tym chorobom, poza krwią w moczu i spermie,czy brązową wydzieliną w spermie, towarzyszą takie objawy jak problemy z oddawaniem moczu, ból podbrzusza i krocza.

Jeżeli u pacjenta oprócz krwi w spermie, wystąpił krwiomocz oraz inne objawy charakterystyczne dla chorób prostaty lub infekcji układu moczowego, powinno to ułatwić lekarzowi postawienie diagnozy. Niestety aż w 50 procentach przypadków lekarzom nie udaje się ustalić przyczyny hematospermii. Zwłaszcza jeśli krew w spermie jest jedynym objawem z jakim mężczyźni zgłaszają się do lekarza.

Krew w spermie - leczenie

Leczenie hematospermii powinno przebiegać przyczynowo. Lekarz po określeniu przyczyny wystąpienie krwi w spermie, ordynuje odpowiednie leczenie. Jeżeli krew w spermie jest wynikiem urazu, lekarz zaleci stosowanie  zimnych okładów oraz wstrzemięźliwość seksualną przez co najmniej kilka dni. Jeżeli za brązową wydzielinę w spermie odpowiada infekcja bakteryjna lub grzybicza, konieczna będzie antybiotykoterapia. Może okazać się, że brązowy kolor spermy u mężczyzny wywołała niedrożność przewodu moczowo-płciowego. Wtedy zwykle wykonuje się zabieg mający na celu udrożnienie przewodu. Jeżeli natomiast lekarz będzie podejrzewał chorobę nowotworową pogłębi diagnostykę lub skieruje pacjenta do lekarza onkologa.

Kompleksowa diagnostyka ma na celu przede wszystkim wykluczenie chorób nowotworowych, zwłaszcza u panów po 40. roku życia.

Czytaj też: Konflikt serologiczny – co to jest konflikt krwi? Skutki i przyczyny

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Średnia długość penisa - jaki jest przeciętny rozmiar penisa?
Przeczytaj artykuł
Jak zrobić malinkę? Techniki, wskazówki
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Średnia długość penisa - jaki jest przeciętny rozmiar penisa?
Jak zrobić malinkę? Techniki, wskazówki
Obwód penisa - jak zwiększyć obwód penisa?
Rozmiar penisa - jak zmierzyć długość penisa w prawidłowy sposób?
Uzależnienie od masturbacji – objawy i skutki onanizmu. Jak je leczyć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama