Preejakulat - czym jest? Płyn preejakulacyjny a zapłodnienie

Preejakulat to naturalny lubrykant, który mężczyzna wydziela w trakcie silnego podniecenia seksualnego. Czy plemniki w preejakulacie to mit, czy fakt? Czy wydzielina ta może spowodować zapłodnienie?
Co to jest preejakulat
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest preejakulat?

Preejakulat to bezbarwna wydzielina z penisa, która pojawia się przed właściwym wytryskiem. Jej zadaniem jest zobojętnienie kwaśnego, czyli szkodliwego dla plemników odczynu moczu w cewce moczowej.

Dodatkowo płyn preejakulacyjny ma uczynić cewkę moczową bardziej śliską. Służy to stworzeniu sprzyjających warunków dla spodziewanego wytrysku nasienia, a także ułatwia odbycie stosunku seksualnego.

Preejakulat a szansa na zapłodnienie

Czy preejakulat a ciąża ma jakiś związek? Wbrew powszechnemu przekonaniu, preejakulat może zawierać plemniki. Oznacza to, że do zapłodnienia może dojść jeszcze przed właściwym wytryskiem. Choć szanse na to są minimalne, uważać trzeba – zwłaszcza, że mężczyzna nie jest w stanie przewidzieć dokładnie momentu, w którym dojdzie do wydzielenia płynu preejakualacyjnego. Pary, które jako metodę antykoncepcyjną wybierają stosunek przerywany muszą mieć świadomość tego, że jest ona zawodna, właśnie przez ryzyko nagłego pojawienia się preejakulatu.

Badania nad preejakulatem

Przez wiele lat uważano, że preejakulat nie zawiera plemników, ewentualnie znajdują się one w tak małej ilości lub o na tyle upośledzonej ruchliwości, że nie byłyby w stanie zapłodnić komórki jajowej. Dopiero w 2010r. czwórka brytyjskich naukowców zaprezentowała wyniki swoich badań, które przeprowadzono na 27 mężczyznach. U 41% z nich znaleziono plemniki w preejakulacie, a u 37% były one w takiej ilości i kondycji, że uznano je za zdolne do zapłodnienia.

Czy płyn preejakulacyjny niesie ryzyko chorób?

Badania wykazały, że w preejakulacie oprócz żywych plemników mogą znajdować się również limfocyty i makrofagi. Oznacza to, że płyn preejakulacyjny może być nośnikiem wirusa HIV oraz chorób zakaźnych.Stosunek przerywany pociąga za sobą zatem nie tylko ryzyko ciąży, ale również przeniesienia choroby wenerycznej. Właśnie dlatego najlepiej jest stosować prezerwatywę, zwłaszcza podczas kontaktów seksualnych z nowym partnerem.

Preejakulat  - kiedy się wydziela?

Preejakulat pojawia się w trakcie silnego podniecenia seksualnego, na kilka chwil przed wytryskiem nasienia. Są mężczyźni, którzy wydzielają go w dużych ilościach zawsze, kiedy się podniecą. U innych nie występuje on wcale, pojawia się od czasu do czasu lub zawsze, ale za to w bardzo małych, ledwo zauważalnych ilościach. Warto wiedzieć, że do wytwarzania dużych ilości preejakulatu zwykle dochodzi w wyniku przedłużonej stymulacji seksualnej, np. gry wstępnej.

Co oznacza brak preejakulatu?

Brak preejakulatu nie jest objawem chorobowym i nie wymaga leczenia. Pary, którym sprawia to dyskomfort mogą sięgnąć po różnego rodzaju lubrykanty, które zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia i ułatwią wprowadzenie członka do pochwy, jak również sam stosunek seksualny.

Zobacz także:

 

Więcej z kateogrii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Przeczytaj artykuł
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie jest możliwe? Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk (opóźnienie ejakulacji)
Ciąża bez wytrysku - czy zapłodnienie jest możliwe? Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?
Jak doprowadzić się do orgazmu? - techniki, wskazówki
Jak podniecić faceta – co najbardziej podnieca facetów

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama