Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Preejakulat - czym jest? Płyn preejakulacyjny a zapłodnienie

Preejakulat to naturalny lubrykant, który mężczyzna wydziela w trakcie silnego podniecenia seksualnego. Czy plemniki w preejakulacie to mit, czy fakt? Czy wydzielina ta może spowodować zapłodnienie?
Plemniki zmierzają do komórki jajowej
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest preejakulat?

Preejakulat to bezbarwna wydzielina z penisa, która pojawia się przed właściwym wytryskiem. Jej zadaniem jest zobojętnienie kwaśnego, czyli szkodliwego dla plemników odczynu moczu w cewce moczowej.

Dodatkowo płyn preejakulacyjny ma uczynić cewkę moczową bardziej śliską. Służy to stworzeniu sprzyjających warunków dla spodziewanego wytrysku nasienia, a także ułatwia odbycie stosunku seksualnego.

Reklama

Preejakulat a szansa na zapłodnienie

Czy preejakulat a ciąża ma jakiś związek? Wbrew powszechnemu przekonaniu, preejakulat może zawierać plemniki. Oznacza to, że do zapłodnienia może dojść jeszcze przed właściwym wytryskiem. Choć szanse na to są minimalne, uważać trzeba – zwłaszcza, że mężczyzna nie jest w stanie przewidzieć dokładnie momentu, w którym dojdzie do wydzielenia płynu preejakualacyjnego. Pary, które jako metodę antykoncepcyjną wybierają stosunek przerywany muszą mieć świadomość tego, że jest ona zawodna, właśnie przez ryzyko nagłego pojawienia się preejakulatu.

Badania nad preejakulatem

Przez wiele lat uważano, że preejakulat nie zawiera plemników, ewentualnie znajdują się one w tak małej ilości lub o na tyle upośledzonej ruchliwości, że nie byłyby w stanie zapłodnić komórki jajowej. Dopiero w 2010r. czwórka brytyjskich naukowców zaprezentowała wyniki swoich badań, które przeprowadzono na 27 mężczyznach. U 41% z nich znaleziono plemniki w preejakulacie, a u 37% były one w takiej ilości i kondycji, że uznano je za zdolne do zapłodnienia.

Reklama

Czy płyn preejakulacyjny niesie ryzyko chorób?

Badania wykazały, że w preejakulacie oprócz żywych plemników mogą znajdować się również limfocyty i makrofagi. Oznacza to, że płyn preejakulacyjny może być nośnikiem wirusa HIV oraz chorób zakaźnych. Stosunek przerywany pociąga za sobą zatem nie tylko ryzyko ciąży, ale również przeniesienia choroby wenerycznej. Właśnie dlatego najlepiej jest stosować prezerwatywę, zwłaszcza podczas kontaktów seksualnych z nowym partnerem.

Reklama

Preejakulat  - kiedy się wydziela?

Preejakulat pojawia się w trakcie silnego podniecenia seksualnego, na kilka chwil przed wytryskiem nasienia. Są mężczyźni, którzy wydzielają go w dużych ilościach zawsze, kiedy się podniecą. U innych nie występuje on wcale, pojawia się od czasu do czasu lub zawsze, ale za to w bardzo małych, ledwo zauważalnych ilościach. Warto wiedzieć, że do wytwarzania dużych ilości preejakulatu zwykle dochodzi w wyniku przedłużonej stymulacji seksualnej, np. gry wstępnej.

Reklama

Co oznacza brak preejakulatu?

Brak preejakulatu nie jest objawem chorobowym i nie wymaga leczenia. Pary, którym sprawia to dyskomfort mogą sięgnąć po różnego rodzaju lubrykanty, które zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia i ułatwią wprowadzenie członka do pochwy, jak również sam stosunek seksualny.

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zapłodnienie i in vitro
Implantacja zarodka - objawy. Kiedy następuje i ile trwa?
Podział zygoty
Najlepsza pozycja do zajścia w ciążę - która sprzyja zapłodnieniu i dlaczego?
Zadowolona para po uprawianiu seksu w najlepszej pozycji do zajścia w ciążę
Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Jakie jest prawdopodobieństwo?
Ciąża a okres
Podobne artykuły
Kalendarz miesiączkowy
Dni płodne po okresie - kiedy są, ile trwają i od czego zależą?
Plemniki i komórka jajowa
Jak dochodzi do zapłodnienia - na czym polega? Przebieg
Zabieg in vitro
Dofinansowanie do in vitro - jak można uzyskać i do kiedy?
Macica
Gdzie znajduje się szyjka macicy po zapłodnieniu i przed porodem?
Plemniki zmierzają do komórki jajowej
Preejakulat - czym jest? Płyn preejakulacyjny a zapłodnienie

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!