Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Ile żyją plemniki w pochwie i poza nią? Jaka jest budowa plemnika?

Plemniki dojrzewają w jądrach 3 miesiące. Ich żywotność po ejakulacji jest znacznie krótsza – od kilku minut do najwyżej kilku dni, w zależności od miejsca, na które trafią w wyniku wytrysku. Zobacz, jak długo żyją plemniki w pochwie, na pościeli, na członku, czy na skórze ręki. Sprawdź, ile czasu zabiera plemnikom dotarcie do komórki jajowej.
Plemniki i komórka jajowa
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Plemniki dojrzewają w jądrach 3 miesiące. Ich żywotność po ejakulacji jest znacznie krótsza – od kilku minut do najwyżej kilku dni.
 • Teoretycznie, poza organizmem, plemniki żyją 15-17 godzin. Jednak, by żywotność plemników była tak duża, spełnione muszą być określone warunki.
 • Odpowiedź na pytanie ile żyją plemniki jest bardzo ważna dla par, które starają się o dziecko. Wiedza ta niezbędna jest jednak również wszystkim chcącym uniknąć ciąży.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak dochodzi do zapłodnienia?
Spis treści

Reklama

Czym są plemniki?

Plemniki to męskie gamety, czyli komórki rozrodcze. W ciągu całego cyklu życia, na przestrzeni kilkudziesięciu lat, organizm mężczyzny wytwarza miliardy, a nawet biliony plemników.

Dość powiedzieć, że w czasie jednego wytrysku uwalnianych jest 200 do nawet 500 milionów tego typu komórek (z czego, jak wiemy, co najwyżej jedna ma szansę spełnić ewolucyjnie ukształtowany cel, czyli połączyć się z komórką jajową (żeńską gametą), doprowadzając do powstania zygoty i w konsekwencji – do zapłodnienia. 

Jaka jest budowa plemnika? Każdy ma długość około 60 μm długości  i wyraźnie trzy zaznaczone elementy o określonych funkcjach:

 • główkę,
 • szyjkę,
 • witkę.

Za dojrzewanie męskich komórek rozrodczych odpowiada proces spermatogenezy. Jest on niezwykle złożony i znacznie dłuższy, aniżeli dalsze życie plemników po wytrysku nasienia.

Reklama

Ile żyją plemniki, zanim wydostaną się na zewnątrz?

Jak długo żyją plemniki? Spermatogeneza trwa od 72 do 74 dni, czyli około 2,5 miesiąca. W tym czasie plemniki dojrzewają przybierając kolejne postaci rozwojowe, wśród których wyróżnić można:

 • spermatogonie, 
 • spermatocyty I i II rzędu, 
 • spermatydy,
 • ukształtowane plemniki. 

Po przyjęciu ostatecznej postaci, plemniki potrzebują kolejnych 10-12 dni, aby nabrać dojrzałości oraz przejść proces swoistej nauki poruszania się. Dopiero więc po 3 miesiącach plemnik zyskuje pełną „gotowość bojową”. Na swój moment męskie gamety czekają w najądrzach.

Tuż przed nadchodzącym wytryskiem są kierowane do nasieniowodów, a następnie wyrzucane na zewnątrz. Jeżeli natomiast mężczyzna jest całkowicie bierny seksualnie (nie współżyje i nie masturbuje się), komórki rozrodcze są niszczone i wydalane przez cewkę moczową. 

Ile żyją plemniki w pochwie?

Ile żyje plemnik w pochwie? Po wytrysku najwyżej kilkadziesiąt godzin, czasem znacznie krócej, w zależności od środowiska, do którego trafiły. Jeżeli do ejakulacji doszło w drogach rodnych kobiety, maksymalna żywotność plemników wynosi 2-3 dni, w sporadycznych przypadkach, w sprzyjających warunkach, czas przeżycia plemników wynosi do 5 dni.

To kluczowa wiedza dla wszystkich par, które planują poczęcie lub też usiłują do niego nie dopuścić, nie używając jednak antykoncepcji. Czy znając długość życia plemnika w pochwie można dokonać dokładnych obliczeń służących poczęciu dziecka lub też uniknięciu zapłodnienia? W rzeczywistości nie jest to takie proste.

Reklama

Ile czasu zajmuje plemnikowi dotarcie do jajeczka?

Określenie żywotności nie jest tożsame z ustaleniem, ile czasu zajmuje plemnikowi dotarcie do jajeczka. W czasie wytrysku, męskie komórki rozrodcze wyrzucane są na zewnątrz z prędkością 18 kilometrów na godzinę. 

Do pokonania mają trasę o długości około 15 centymetrów, dzielącą dno pochwy i ujście szyjki macicy od jajowodu, w którym dojrzewa komórka jajowa. O ile sam wytrysk jest kwestią ułamków sekundy, o tyle pokonanie dalszego dystansu zajmuje o wiele więcej czasu.

Plemniki muszą bowiem zmierzyć się z kwaśnym środowiskiem pochwy. Wiele też zależy od charakterystyki śluzu z szyjki macicy, który w zależności od fazy cyklu miesięcznego, a tym samym dużej wilgotności, ułatwia zapłodnienie, albo wręcz przeciwnie – stanowi poważną barier, przez co zapłodnienie będzie raczej niemożliwe.

Reasumując – dotarcie plemnika (jednego, jedynego spośród milionów) do komórki jajowej zajmuje przeważnie kilka godzin, niekiedy dłużej, ale wiele zależy od tego, jakie są warunki panujące w pochwie.  

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, ile czasu żyją plemniki, ale również nad tym, co zrobić, by jakość nasienia, a tym samym żywotność plemników była lepsza. Nie wystarczy, że dojdzie do wytrysku nasienia.

Ważne są też takie kwestie, jak tryb życia, ale też to czy:

 • stosunek miał miejsce w okolicy dnia owulacji,
 • jądra nie są regularnie przegrzewane,
 • niektóre przyjmowane leki nie utrudniają zapłodnienia,
 • żadna ze stron nie choruje na jakąś chorobę powodującą bezpłodność,
 • żadna ze stron nie pali papierosów.

Reklama

Żywotność plemników poza organizmem

jak długo żyją plemniki poza organizmem? To pytanie istotne w sytuacjach, gdy dojdzie do przypadkowego zabrudzenia okolic intymnych kobiety spermą partnera, znajdującą się na ubraniu, na ręce, na członku, w prezerwatywie. Teoretycznie, poza organizmem ludzkim, maksymalna żywotność plemników wynosi 15-17 godzin.

Tak długi czas życia możliwy jednak jest wyłącznie, jeśli znajdują się one w ciepłym (około 37 stopni) i wilgotnym środowisku. W praktyce najdłużej więc żyją te plemniki, które pozostają na członku oraz w przedsionku pochwy, między wargami sromowymi.

Natomiast żywotność męskich gamet w niesprzyjającym środowisku (pościel, ubranie, skóra ręki), liczona jest w minutach. Niemniej, nie planując ciąży, zawsze należy uważać i przyjmować duży margines bezpieczeństwa.

Bibliografia

 • Krzysztof Kula, Jolanta Słowikowska-Hilczer (red): Medycyna rozrodu z elementami seksualności, Łódź 2008, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
 • Renata Walczak-Jędrzejowska i inni, Podstawowe badanie nasienia wg standardów Światowej Organizacji Zdrowia z roku 2010, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Warszawa 2016
 • Zofia Ignasiak, Antoni Janusz, Aniela Jarosińska: Anatomia Człowieka, część II, Wrocław 2002, Wydawnictwo AWF Wrocław
 • R. Kotzbach, M. Kotzbach, Niektóre współczesne problemy prokreacji, Postępy Andrologii Online, 2014, 1 (1).
 • Z. Agata, Misja: dziecko. Kobiety i mężczyźni wobec rodzicielstwa i prokreacji, Dyskursy Młodych Andragogów, 2020, 21.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zapłodnienie i in vitro
Gdzie znajduje się szyjka macicy po zapłodnieniu i przed porodem?
Macica
Preejakulat - czym jest? Płyn preejakulacyjny a zapłodnienie
Plemniki zmierzają do komórki jajowej
Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Jakie jest prawdopodobieństwo?
Ciąża a okres
Podobne artykuły
Ciąża bez wytrysku
Ciąża bez wytrysku. Czy to możliwe? Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?
Kalendarz miesiączkowy
Dni płodne po okresie - kiedy są, ile trwają i od czego zależą?
Zabieg in vitro
Dofinansowanie do in vitro - jak można uzyskać i do kiedy?
Podział zygoty
Implantacja zarodka - objawy. Kiedy następuje i ile trwa?
Plemniki i komórka jajowa
Jak dochodzi do zapłodnienia - na czym polega? Przebieg

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!