ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Stosunek przerywany - na czym polega i czy jest skuteczny?

Stosunek przerywany, chociaż oficjalnie nie jest uznawany za jedną z naturalnych metod antykoncepcji, często znajduje swoje zastosowanie jako środek mający zapobiegać nieplanowanej ciąży. Niestety jego skuteczność jest niska, a ponadto metoda ta może prowadzić prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń oraz nerwic na tle seksualnym. Jednak, jak wynika z badań, aż jedna czwarta Polaków wybiera stosunek przerywany, jako zabezpieczenie przed zajściem w ciążę.
Para uprawia seks przerywany
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest stosunek przerywany?

Stosunek przerywany, jak sama nazwa wskazuje, polega na celowym przerwaniu zbliżenia seksualnego, poprzez szybkie wycofanie męskiego członka z pochwy partnerki, zanim nastąpi wytrysk nasienia. 

Ejakulacja powinna więc mieć miejsce poza ciałem kobiety, najlepiej z daleka od żeńskich narządów rozrodczych.

Dzięki temu, plemniki nie są w stanie przedostać się do dróg rodnych kobiety i tym samym, nie może dojść do zapłodnienia. W celu zmniejszenia ryzyka zajścia w ciążę, stosunek przerywany łączy się z kontrolowaniem dni płodnych i niepłodnych, a niekiedy z mechanicznymi środkami antykoncepcji, takimi jak prezerwatywa.

Stosunek przerywany wymaga od mężczyzny pełnego skupienia, kontroli swojego organizmu, co może znacząco utrudniać czerpanie przyjemności z samego zbliżenia.

Zarówno u mężczyzny, jak i u kobiety, stosunek przerywany może powodować stres, niepokój i prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji, które mogą mieć wpływ na dalsze pożycie intymne, a ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo duże. 

Reklama

Stosunek przerywany a ciąża

Stosunek przerywany jest jedną z głównych przyczyn nieplanowanych ciąż u większości bardzo młodych par, nie mających jeszcze doświadczenia w kontaktach intymnych. 

Jednak ta pozorna metoda antykoncepcyjna, nie sprawdza się również wśród wielu świadomych i bardziej doświadczonych kochanków. 

 1. Nigdy nie ma pewności czy partner faktycznie zdąży się w porę wycofać. 
 2. Sperma, chociaż trafi poza organizm kobiety, może znaleźć się zbyt blisko narządów rozrodczych. 
 3. Plemniki znajdują się nie tylko w ejakulacie, ale mogą również występować w preejakulacie, substancji pochodzącej z męskiego członka, pojawiającej się w stanie silnego pobudzenia, zaraz po erekcji, ale jeszcze przed wytryskiem. Tym samym, plemniki mogą się dostać do dróg rodnych kobiety, zanim dojdzie do właściwej ejakulacji. 

Przerywany stosunek w dni płodne to jeszcze większe ryzyko zajścia w ciążę. Skuteczność stosunku przerywanego w dniu owulacji lub przed, będzie większa niż pełnego stosunku, ale nieporównywalnie mniejsza od wszelkich innych form antykoncepcji.

Takie praktyki w dniu owulacji, bardzo często kończą się ciążą

Reklama

Stosunek przerywany w dni niepłodne

Stosunek przerywany w dni niepłodne, wiąże się z nieco mniejszym ryzykiem zajścia w ciążę niż podczas owulacji, czy w okresie okołoowulacyjnym, jednak ryzyko zapłodnienia nie spada do zera.

Przede wszystkim, kobieta powinna doskonale znać swój organizm, aby móc precyzyjnie określić występowanie dni płodnych i niepłodnych. Niestety, nawet przy bardzo regularnych cyklach owulacyjnych, czasem można się pomylić.

Istnieje wiele czynników, które mogą opóźnić lub przyspieszyć jajeczkowanie, chociażby:

 • stres,
 • choroby, 
 • przyjmowane leki etc. 

Czy stosunek przerywany jest bezpieczny? Należy również pamiętać o tym, że wyjątkowo silne plemniki potrafią przetrwać w drogach rodnych kobiety w mniej sprzyjających warunkach i przedostać się do jajeczka, gdy śluz szyjkowy zacznie zmieniać swoją konsystencję oraz odczyn.

Należy więc pamiętać o tym, że nawet w dni niepłodne, stosunek przerywany nie daje gwarancji ochrony przed zajściem w ciążę. 

Reklama

Jakie ryzyko niesie stosunek przerywany?

Na czym polega stosunek przerywany? Wiele par uważa stosunek przerywany za jedną z najlepszych metod antykoncepcyjnych. Wierzą nie tylko w jego skuteczność, ale i w brak skutków ubocznych, a za ogromny atut takiego środka zapobiegania ciąży uważają brak kosztów. 

Jednak brak kosztów dziś, może oznaczać zdecydowanie większe koszty dziewięć miesięcy później. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) stosunek przerywany nie jest formą antykoncepcji, tym samym nie jest skutecznym środkiem zapobiegania ciąży.

Co więcej, może on prowadzić do wielu efektów ubocznych w postaci:

 • nerwic i zaburzeń na tle seksualnym, 
 • braku orgazmu, 
 • depresji,
 • wzmożonego napięcia i niepokoju, 
 • przerostu gruczołu krokowego, 
 • dolegliwości bólowych w obrębie miednicy mniejszej, 
 • impotencji. 

Ponadto, w przeciwieństwie do stosowania prezerwatyw, metoda ta nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Jeśli partnerom naprawdę zależy na uniknięciu nieplanowanej ciąży, to lepiej nie ufać w tym przypadku refleksowi mężczyzny, szczególnie że nawet jeśli zdąży wycofać się w porę, to wcześniej do ciała kobiety może przedostać się preejakulat. 

Reklama

Czy stosunek przerywany jest skuteczny?

Stosunek przerywany nie jest skutecznym środkiem zapobiegania ciąży, nie jest nawet uznawany za metodę antykoncepcyjną. Nie jest więc bezpieczny ani z punktu widzenia kontrolowania płodności, ani chociażby ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Reklama

Stosunek przerywany a wskaźnik Pearla

Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa wskaźnik Pearla, który przedstawia stosunek liczby nieplanowanych ciąż, do których doszło w skutek regularnego pożycia seksualnego w ciągu roku, u stu par stosujących w tym czasie konkretną metodę antykoncepcji. Im niższy wskaźnik Pearla, tym metoda antykoncepcyjna jest bardziej skuteczna.

Za najbardziej skuteczne metody antykoncepcyjne uważane są te o indeksie Pearla do 2. Oznacza to, że na sto regularnie współżyjących par, doszło do dwóch nieplanowanych ciąż. 

Wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego wynosi 15-28. Jest wyższy w przypadku mniej doświadczonych mężczyzn, którzy nie potrafią zapanować nad wytryskiem. Zdecydowanie niższy, wynoszący nawet 4, gdy podczas zbliżenia kobieta miała dni niepłodne, a mężczyzna faktycznie zdążył wycofać członek z pochwy przed ejakulacją.

Dla porównania, indeks Pearla dla prezerwatyw wynosi 3-7, dla jednofazowych pigułek antykoncepcyjnych 0,2-0,5, a dla komputerów cyklu 0,64. Za nieskuteczne metody antykoncepcyjne uważa się wszystkie powyżej wartości 5. Średnia skuteczność środków antykoncepcyjnych to wskaźnik od 2 do 5. 

Reklama

Stosunek przerywany z prezerwatywą

Część par decyduje się na stosunek przerywany przy jednoczesnym używaniu prezerwatyw. Z jednej strony może to przyczynić się do zwiększenia skuteczności mechanicznej metody antykoncepcji, do której zalicza się kondomy, ale pod warunkiem że są one prawidłowo stosowane.

Sama prezerwatywa zapewnia bezpieczeństwo dzięki 97-98% skuteczności antykoncepcyjnej. Oczywiście, gdy jest właściwie wykorzystywana oraz nie jest uszkodzona. Jeśli do tego, przed wytryskiem partner zdąży wysunąć prącie z pochwy, teoretycznie szanse zajścia w ciążę powinny zmaleć do zera. 

Należy jednak uważać, aby w trakcie próby nagłego wycofywania członka, prezerwatywa nie zaczęła się zsuwać. Z drugiej strony, wypada zastanowić się nad tym, czy jeśli kondomów używamy prawidłowo, to warto narażać się na dodatkowy stres związany z przerywaniem zbliżenia.

Jeśli z kolei nie mamy zbyt dużego zaufania do prezerwatyw, to można pomyśleć o innych, bardziej skutecznych środkach antykoncepcyjnych. 

Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy zawodowej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Antykoncepcja
Rozmiary prezerwatyw - jak sprawdzić i odpowiednio dobrać?
Prezerwatywa założona na banana i miarka
Jak dobrać odpowieni rozmiar prezerwatywy i dlaczego jest to takie ważne?
Jakie są rozmiary prezerwatyw?
Gdzie i jak kupić prezerwatywy? W aptece, czy sklepie?
Różnokolorowe prezerwatywy
Podobne artykuły
Zakładanie prezerwatywy
Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Porady i wskazówki
Czy prezerwatywy są skuteczne?
Skuteczność prezerwatyw - według wskaźnika Pearla i w procentach
Ginekolog pokazuje prezerwatywę dla kobiet i dla mężczyzn
Prezerwatywy dla kobiet - jak założyć damski kondom? Cena
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - pozytywne i negatywne skutki dla organizmu
Picie alkoholu przez kobiety stosujące antykoncepcję
Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!