Czy można zajść w ciążę bez wytrysku - jakie jest ryzyko?

Wiele par, szczególnie tych rozpoczynających współżycie, zadaje sobie pytanie czy można zajść w ciążę bez wytrysku lub bardziej precyzyjnie, czy może dojść do zapłodnienia bez ejakulacji w pochwie. Czy sperma wprowadzona do pochwy poprzez dłonie, a nie bezpośrednio przez wytrysk może spowodować ciążę?
Ciąża bez wytrysku
Źródło: 123RF

Spis treści

Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jeśli nie doszło do penetracji? Aby w ogóle mogło dojść do zapłodnienia musi zostać spełniony niejeden warunek, więc ryzyko zajścia w ciążę bez wytrysku równa się niemalże zeru. Ale czy można całkowicie wykluczyć takie prawdopodobieństwo?  

W wyjątkowych sytuacjach można sięgnąć po antykoncepcję awaryjną tzw. „tabletkę dzień po”. Dostępna jest ona jedynie na receptę i może ją przepisać tylko lekarz. W przypadku nagłej potrzeby oraz braku dostępu do specjalisty, warto skorzystać z konsultacji online, np. poprzez przychodnię Dimedic. Wystarczy się zarejestrować na stronie przychodni, odpowiedzieć na pytania z formularza medycznego online (odpowiednik tradycyjnego wywiadu lekarskiego). Odpowiedzi z wywiadu trafią do lekarza. Na ich podstawie lekarz postawi diagnozę i zadecyzuje o wystawieniu recepty na potrzebny lek.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku

Czy bez wytrysku można zajść w ciążę? Wizja nieplanowanej ciąży potrafi wyjątkowo zestresować nie tylko początkujące pary, jednak mimo wszystko niespecjalnie działa ona na wstrzemięźliwość seksualną. Zdarza się więc zarówno tym mniej doświadczonym kochankom, jak i tym z wieloletnim stażem, zastanawiać nad tym, czy możliwa jest ciąża bez wytryskuSzczególnie w momencie, gdy do zbliżenia doszło bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci środków antykoncepcyjnych. Nikt raczej nie ma wątpliwości co do tego, że do zapłodnienia potrzebne są zarówno męskie, jak i żeńskie komórki rozrodcze, jednak droga i warunki w jakich plemniki mogą dotrzeć do celu, bywają dla niektórych zagadkowe. Sperma na pościeli, czy na dłoniach, plemniki w wodzie podczas kąpieli, petting, stosunek przerywany - to najczęstsze sytuacje, które skłaniają do pytań o prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bez wytrysku w pochwie, szczególnie w dni płodne. 

Czytaj: Ejakulacja - czym jest? 

Zapłodnienie bez wytrysku

Zapłodnienie to nic innego jak połączenie gamet (komórek rozrodczych), w wyniku którego powstaje nowa komórka zwana zygotą. Aby mogło dojść do zapłodnienia, męski plemnik musi dotrzeć do żeńskiej komórki jajowej. 

Proces ten wydaje się banalnie prosty, jednak aby faktycznie mógł dojść do skutku, spełnione muszą zostać różne warunki. Przede wszystkim, kobieta musi być w trakcie owulacji lub tuż przed nią. Jednak dni płodne u kobiety trwają zaledwie kilka dni w miesiącu, a jajeczkowanie nie zawsze występuje w tym samym momencie, nawet przy dość regularnych cyklach miesiączkowych.

Drugą równie istotną kwestią jest jakość męskiego nasienia, w którym powinna znaleźć się odpowiednio duża liczba prawidłowo rozwiniętych plemników. Aby plemniki bez problemu mogły przedostać się przez błonę śluzową i dotrzeć do komórki jajowej, muszą charakteryzować się stosowną ruchliwością. Należy pamiętać o tym, że chociaż w jednej porcji ejakulatu może znajdować się nawet 500 mln plemników, to tylko jeden z nich ma szansę zapłodnić jajeczko. 

Zakładając, że kobieta ma akurat dni płodne i środowisko przyjazne męskim gametom, a nasienie mężczyzny jest młode, zdrowe i silne, to do zapłodnienia potrzebny jest jeszcze wytrysk w pochwie. Odpowiednia porcja spermy powinna zostać wprowadzona na właściwy tor pod odpowiednim ciśnieniem, które pozwoli plemnikom dotrzeć do pochwy, macicy oraz jajowodu, a w końcu do komórki jajowej. Ejakulat powinien przemieszczać się drogami rodnymi kobiety z prędkością ok. 5 m/s, czyli 18 km/h. 

Czy więc możliwe jest zajście w ciążę bez wytrysku? Teoretycznie tak, ale w praktyce to mało prawdopodobne. 

Czytaj: Jak długo żyją plemniki? 

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku do pochwy?

Skoro do zajścia w ciążę potrzebny jest kontakt komórki jajowej z plemnikiem, to czy może dojść do zapłodnienia bez wytrysku? Jest to niemalże nieosiągalne, jednak wątpliwości najczęściej dotyczą sytuacji, w których przykładowo doszło do kontaktu męskiego nasienia z zewnętrznymi żeńskimi narządami płciowymi lub sperma została wprowadzona do pochwy po chwili od ejakulacji, np. na palcach dłoni, czy też podczas zbliżenia do wnętrza pochwy dostał się preejakulat.  

Podczas intymnego zbliżenia, kiedy dojdzie do wytrysku, ale nasienie znajdzie się na pościeli, ciele, czy dłoniach kochanków, istnieje prawdopodobieństwo, że plemniki zostaną przeniesione do wnętrza pochwy. Ale czy to wystarczy aby zajść w ciążę? Szanse są znikome. Po pierwsze, plemniki, nawet te najbardziej żywotne, są niezwykle wrażliwe i szybko giną w niesprzyjających warunkach. W drogach rodnych kobiety, szczególnie w okresie owulacji, męskie gamety mogą przeżyć 72 godziny, a wyjątkowo silne osobniki nawet 5 dni. Jednak to jest środowisko, w którym czują się najlepiej. Gdy nasienie znajdzie się poza organizmem, ale zetknie się z powietrzem i suchym podłożem, plemniki mogą zginąć natychmiastowo. Na ciepłej i wilgotnej skórze, są w stanie przetrwać kilka minut. Tak osłabione i wprowadzone do pochwy bez odpowiedniego ciśnienia mają nikłe szanse na dotarcie do komórki jajowej.  

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę może wzrosnąć, w przypadku gdy męskie nasienie wydostanie się na zewnątrz, ale nie na suche prześcieradło, a na okolice pochwy. W takiej sytuacji ryzyko zapłodnienia jest większe, chociażby poprzez bliski kontakt narządów płciowych kobiety z wystarczająco dużą ilością spermy. Jednak nie należy zapominać o wspomnianym wcześniej ciśnieniu wytwarzanym podczas ejakulacji, niezbędnym do tego, aby plemniki nabrały odpowiedniej prędkości w drodze do jajeczka. Możliwość zajścia w ciążę w takiej sytuacji nadal jest znikoma, ale nie jest to niemożliwe. 

Przeczytaj też: Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk 

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bez wytrysku

Najwięcej obaw związanych z ewentualnym zajściem w ciążę bez wytrysku dotyczy preejakulatu. To rodzaj wydzieliny pochodzącej z członka, pojawiającej się w stanie silnego pobudzenia, zaraz po erekcji, ale jeszcze przed wytryskiem. Substancja ta pełni rolę naturalnego lubrykantu, ułatwiającego penetrację pochwy. Może pojawić się podczas gry wstępnej czy stosunku przerywanego. 

Badania wykazały, że w preejakulacie mogą znajdować się plemniki, ale jest ich mało i przeważnie pozbawione są odpowiedniej ruchliwości. Chociaż zapłodnienie przez preejakulat jest możliwe, to takie przypadki są niezwykle rzadkie. 

Zobacz też: Zaburzenia erekcji - przyczyny 

Ciąża bez wytrysku w dni płodne

Czy można zajść w ciąże bez wytrysku w pochwie w dni płodne? Zajście w ciążę bez wytrysku w pochwie jest niemalże niemożliwe, nawet w dni płodne. Chociaż wówczas prawdopodobieństwo zapłodnienia wzrasta z uwagi na przyjazne środowisko w drogach rodnych kobiety sprzyjające przetrwaniu i przemieszczaniu się plemników, to nadal nie jest to jedyny warunek dotarcia męskich gamet do żeńskiej komórki jajowej. Jednak, aby oszczędzić sobie zbędnego stresu i nie zastanawiać się czy można zajść w ciążę bez wytrysku w dni płodne, warto podczas owulacji unikać chociażby stosunków przerywanych, które same w sobie mogą okazać się ryzykowne, a postawić na bardziej skuteczną metodę antykoncepcji, czy wstrzemięźliwość seksualną. 

Czytaj: Miesiączka i seks 

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Oceń artykuł

(liczba ocen 212)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!